luni, 28 martie 2016

România, remiză entuziasmantă cu Spania

Echipa nationala de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat impotriva Spaniei, avand in multe momente o prestatie incantatoare.
In fata a aproximativ 30 de mii de spectatori prezenti pe Cluj Arena, nationala României a facut un meci curajos, in care a fost de multe ori peste campioana europeana.
Dupa un prim sfert de ora mai timorat, tricolorii au inceput sa controleze din ce in ce mai mult confruntarea.
Vioara intai a fost stelistul Nicusor Stanciu, care s-a dovedit a fi un real castig pentru echipa nationala in perspectiva turneului final.
Stanciu a avut cele mai mari ocazii din prima repriza, suturile sale din minutele 28 si 35 punandu-i mari probleme lui Casillas, care a respins cu greu.
Mijlocasul ofensiv de la Steaua s-a remarcat si prin pasele oferite colegilor sai, insa Florin Andone si Bogdan Stancu au irosit situatiile ivite.
De cealalta parte, Spania a facut un joc in care a parut ca-si conserva energiile si nu a creat probleme la poarta lui Ciprian Tatarusanu.
România a incheiat astfel la egalitate cu Spania si are toate motivele sa spere la un turneu final bun.
Urmatorul meci amical al nationalei noastre se va disputa pe 3 iunie, impotriva Georgiei.
Echipele de start:
România: 12. Tatarusanu - 22. Sapunaru, 6. Chiriches-cpt., 21. Grigore, 3. Filip - 8. Pintilii, 5. Hoban - 7. Popa, 10. Stanciu, 19. Stancu, 9. Fl. Andone
Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung - 2. Matel, 4. Moti, 11. Torje, 13. Keseru, 14. Ropotan, 15. Gaman, 17. Sanmartean, 18. Hora, 20. Tanase, 24. Rusescu, 25. Ivan, 26. Tosca
Spania: 1. Casillas-cpt. - 19. Mario Perez, 3. Pique, 4. Bartra, 18. Jordi Alba - 8. Koke, 25. Roberto Sergi - 11. Pedro, 21. David Silva, 24. Nolito - 9. Alcacer
Rezerve: 12. De Gea, 23. Rico - 2. Azpilicueta, 6. San Jose, 7. Morata, 10. Fabregas, 13. Mata, 14. Thiago, 16. Juanfran, 17. Nacho, 20. Aduriz, 22. Isco.