luni, 28 martie 2016

Simona Halep, victorie şi calificare în sferturi la Miami

Românca Simona Halep s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami.
In optimile de finala, românca a invins-o pe britanica Heather Watson in doua seturi, scor 6-3, 6-4.
Disputa de pe terenul numarul 1 de la Miami a inceput surprinzator, cu Watson, locul 69 WTA, conducand ostilitatile dupa ce a realizat breakul in chiar primul game al meciului.
La scorul de 3-2 pentru britanica, Simona a apelat la sfaturile antrenorului Darren Cahill, iar australianul a demonstrat inca o data ca isi merita din plin renumele.
Punand in aplicare ce i-a spus tehnicianul, Halep a castigat patru game-uri consecutiv si s-a impus in primul set.
Actul secund a fost unul cu un debut echilibrat, fiecare jucatoare reusind sa isi faca serviciul.
Simona a fost prima care a reusit breakul, insa Watson nu s-a lasat si a facut rebreak-ul imediat. A urmat un nou break pentru româncă si, din nou, o discutie cu Darren Cahill.
Sfatuita foarte bine, numarul 5 WTA a evoluat cu incredere si a castigat setul si partida. Se pregateste cu incredere pentru semifinale!