joi, 24 martie 2016

Simona Halep debutează la Miami cu o victorie

Simona Halep a început cu dreptul turneul de la Miami, dotat cu premii în valoare de 6.8 milioane de dolari, dupa ce a obtinut o victorie superba in fata rusoaicei Daria Kasatkina, scor 6-3, 7-5.
Primul set al meciului dintre Simona si jucatoarea de pe locul 36 WTA a avut o desfasurare spectaculoasa. Halep a facut patru break-uri, si-a pierdut serviciul de doua ori, insa a reusit sa se impuna cu 6-3.
In setul secund, experienta superioara a Simonei si-a spus si mai mult cuvantul, desi au fost ceva emotii. Simona a avut 5-2, a fost egalata, dar apoi si-a recapatat increderea si a obtinut calificarea.
In turul trei, Simona o va intalni in turul trei pe nemtoaica Julia Goerges, locul 66 WTA, care a invins-o pe Samantha Stosur, a 26-a favorita, scor 3-6, 6-1, 6-4.
Cele doua sportive s-au intalnit de doua ori pana in prezent, scorul find egal, 1-1.
Pentru calificarea in turul trei, Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de 36.170 de dolari. De asemenea, Simona are garantate si 80 de puncte WTA.