vineri, 24 martie 2017

Românca Sorana Cirstea elimină o favorită şi se califică în turul trei la Miami (USA)

Sportiva noastra a eliminat-o pe a 19-a favorita, Anastasia Sevastova, scor 7-6 (4), 3-6, 6-3, dupa un meci ce a durat peste doua ore, in doua zile.
Meciul s-a reluat vineri de la scorul 6-6 si 6-4 pentru Sorana in primul set, la tie-break, dupa ce joi a plouat puternic. Sorana a avut astfel nevoie de doar un punct pentru a castiga primul act si l-a castigat din prima.
In setul secund, Sorana a jucat din nou bine, a fost in controlul jocului, pana la o decizie gresita a arbitrului, care a infuriat-o teribil pe sportiva noastra.
Din acel moment, Sorana si-a pierdut concentrarea, iar Sevastova a profitat si a trimis meciul in decisiv.
Dupa o discutie cu antrenorul, Sorana a redevenit jucatoarea sigura pe sine si foarte precisa si nu a mai avut emotii in decisiv, calificandu-se astfel in turul trei.
In urmatorul meci, Sorana se va duela cu daneza Caroline Wozniacki, a 12-a favorita si o jucatoare aflata in revenire de forma.