Se afișează postările cu eticheta 112. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 112. Afișați toate postările

marți, 27 decembrie 2022

Crăciun cu excese pentru mulți români, care au ajuns la spital pentru că au mâncat și băut prea mult


 Ce-i mult poate strica până și buna dispoziție, nu doar starea de bine în zilele de sărbătoare. Cei care au înfulecat prea mult din sarmale, piftie și cârnați ori au întrecut măsura cu paharele de vin, au ajuns la spital.

În prima zi de Crăciun, în Bucureşti şi judeţul Ilfov, peste 1.600 de oameni au sunat la 112.

Alis Grasu, manager Serviciul de Ambulanță București - Ilfov:

”Sunt persoane cu afecţiuni cronice pre-existente care au uitat de regimul lor în zilele Crăciunului şi atunci au apărut acutizări. Sunt şi un număr limitat de data aceasta de persoane care au solicitat pentru colici biliare din cauza excesului alimentar”.

Aglomeraţie a fost şi la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judeţean "Sf Spiridon" din Iaşi. Medicii de gardă au tratat peste 200 de pacienţi.

Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD Iași:

"Au fost cazuri de etilism acut sau de sevraj etanolic, pacienţi care au fost trataţi în urgenţă. Cei cu sevraj au primit recomandări de a merge, mai departe, la psihiatrie şi au fost cazuri de urgențe provocate de consumul excesiv de alimente, fie decompensări ale bolilor metabolice sau gastro-intestinale pre-existente şi mă refer, în primul rând, la diabetul zaharat.”

Psihologii ne sfătuiesc să găsim metode prin care să petrecem timp de calitate acasă, fără să golim frigiderul.

Petronela Nechita, psihiatru Institutul de Psihiatrie Socola Iași: "Cei care ştiu să cânte la un instrument pot crea videoclipuri singuri şi pot trimite celor dragi, în modul acesta le trasmitem că ne gândim la ei. În această perioadă, mulţi dintre români vor petrece, probabil, singuri sau cu membrii familiei, soţ, soţie şi copii, dar fiecare dintre noi putem să găsim metode să ne petrecem plăcut sărbătorile Crăciunului, în aşa fel încât să nu riscăm să ne infectam cu coronavirus."

Moderaţia este cuvântul cheie pentru mesele pline de sărbători. Nutriţioniştii ne sfătuiesc să gustăm cu măsură din fiecare preparat, să facem pauze şi să bem multă apă.

Urmează Revelionul şi Sfântul Vasile, iar după experienţele din anii trecuţi, medici se aşteaptă că numărul celor sosiţi la urgenţe să crească.

 

Sursa: StirilePROTV

miercuri, 1 ianuarie 2020

Mai puține apeluri la 112 în minivacanța de Crăciun ca anul trecut


În minivacanța de Crăciun, operatorii STS au asigurat, 24 de ore din 24, funcționalitatea operativă a Sistemului național unic pentru apeluri de urgență. Cele mai multe apeluri de urgență au vizat solicitări pentru echipaje medicale ale Serviciului de Ambulanță.
Potrivit statisticilor existente la nivelul Serviciului de Telecomunicații Speciale, în perioada 24 – 29 decembrie s-au înregistrat 170.715 apeluri la numărul 112. Raportat la aceeași perioadă a anului trecut, numărul acestora a scăzut cu 14,83%.
În perioada de referință, toate apelurile de urgență au fost transferate către agențiile de intervenție, după cum urmează:
  • Ambulanță – 58.865 (52,62%)
  • Poliție – 27.355 (24,45%)
  • ISU-SMURD – 19.933 (17,82%)
  • Jandarmerie – 5.120 (4,58%)
  • Alte agenții (cum ar fi Protecţia consumatorului) – 591 (0,53%)

Totodată, din statistica apelurilor înregistrate la 112 în perioada minivacanței de Crăciun, reiese faptul că numărul apelurilor transferate la Ambulanță a scăzut cu 13,85% față de anul 2018. La Poliție au fost transferate cu 4,36 % mai multe cazuri, la pompieri mai multe cu 3,17 %, iar la Jandarmerie mai multe cu 28,68%.
Timpul mediul de preluare a apelurilor de la cetățeni a fost de 4,27 secunde, iar timpul mediu de transfer al unui apel de la operatorii STS la dispecerii agențiilor de intervenție a fost de 55,62 secunde.
Un aspect important în această perioadă l-a constituit apelarea numărului 112 prin aplicația mobilă APEL 112. Un număr de 115 persoane au solicitat sprijin și au fost localizate prin intermediul aplicației dezvoltate de STS.
Reiterăm importanța apelării numărului unic 112 doar pentru urgențe! Reamintim cetățenilor că apelarea 112 în situații care nu reprezintă un pericol pentru viață, proprietate sau mediu provoacă întârzieri în acordarea ajutorului necesar persoanelor care sună pentru a anunța urgențe reale, iar acest lucru poate avea uneori consecințe fatale.