Se afișează postările cu eticheta Antologie de texte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Antologie de texte. Afișați toate postările

marți, 7 decembrie 2021

Eleva (clasa a VIII-a, Mireșu Mare, MM) - LAURA ALEXANDRA MOGOȘ - cuprinsă cu lucrări grafice în proiectul ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA, VOL. VI

 


Doar vești bune, dinspre Vâlcea spre Maramureș...

Și, iar vești! Bune, rău! Bune de tot! Editura Mircea cel Bătrân, din Olănești, Vâlcea, azi a trimis pentru ISBN (descriere CIP) la cel de-al șaselea volum din proiectul nostru antologic - ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI - PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA, repet VOLUMUL VI. Întâi de toate, vă anunț, dragii noștri colaboratori că acest volum (VI), este ilustrat cu grafica elevei LAURA ALEXANDRA MOGOȘ (foto), din Mireșu Mare (MM). Să vedeți ce surpriză minunată veți avea. Suntem mândri că putem face acest lucru pentru așa elevi talentați. Deocamdată! Atât ne stă în putință, atât facem, dar nu ne vom opri aici cu susținerea acestui talentat elev de clasa a VIII-a. Participanții la Tabăra de Creație Literară ,,Oprește-mă, la tine, Maramureș! Oprește-mă, în tine, anotimp!”, ediția 2021, știu despre ce și despre cine este vorba. Ea, a participat, doar la deschiderea oficială a taberei, fiind antrenată în alte activități. Noi, coordonatorii acestei tabere (Vasile Bele, Gelu Dragoș și Nelu Danci), dimpreună cu dumneavoastră participanții, îi suntem recunoscători și pentru atât. Șiiiii... încă o surpriză tot în acest context - pentru că avem finalizat manuscrisul volumului IMPRESII DIN TABĂRA LITERARĂ, alături de foto-albumul cu poze din cadrul taberei, acesta va fi ilustrat și cu lucrări ale elevei LAURA ALEXANDRA MOGOȘ. Deci, iată, deja oportunități pentru care Laura Alexandra MOGOȘ, merită respect și apreciere. Aceste volume vor apărea chiar la începutul anului 2022. Vrem să începem anul, ,,cu dreptul”, vorba românului. Și... poate se mai domolește cu pandemia asta, care ne pune multe opreliști, pentru a putea organiza lansarea acestor (1-6) volume în cele mai calitative condiții. Sincer, merită! Și volumele tipărite. Și dumneavoastră cei cuprinși în acestea. Doamne ajută! Poate de Ziua lui Eminescu! Nu promitem... dar cel mai sigur ar fi de Trei Sfinți - Vasile, Grigore și Ioan. Vedem ce va fi până atunci. Deocamdată, acestea ar fi o variantă. Vom decide... Și veți fi anunțați, cu siguranță!

VASILE BELE

Chiuzbaia, 7 decembrie 2021

sâmbătă, 24 aprilie 2021

Motiv de bucurie pascală


În paralel cu munca de împachetare și trimitere a coletelor cu volumul III, din proiectul nostru literar ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI - PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA, demarat doar cu câteva luni în urmă, am ,,făcut o vizită", în folderul cu manuscrisul volumului V, pe care îl pregătim pentru toamna 2021.

CONCLUZIA este clară, una și bună - suntem în ,,graficul desfășurătorului literar", zicem noi, bucurându-ne de prietenia Dumneavoastră, de aprecierile Dumneavoastră, de susținerea Dumneavoastră.
Iată-i pe cei cuprinși în acest volum, mulțumindu-vă că sunteți alături de noi.
SECȚIUNEA CARTE/AUTOR:
- pr. Radu Botiș (1), pr. Ilie Bucur & prof. Olimpia Mureșan (2), Mihaela CD (3), Gabriella Costescu (4), Ioan Dragoș (5), Mihai Epli (6), Puiu Răducan (7), Mircea Spiridon (😎, Costel Stancu (9), Elena Fecioru Scânteioară (10), Ionescu Cioată (11), Elena Borcuti (12), Mariana Cristina Popan (13), Mirela Penu (14), George Rîurel Bălan (15), Grigoraș Ciocan (16), Constanța Tanți Triță (17), plus echipa noastră de coordonatori - prof. Gelu Dragoș (18), poet popular Nelu DANCI (19) și subsemnatul - în speță Vasile Bele(20).
SECȚIUNEA RECENZII ANTOLOGIE:
- Antologia Universum vol. 2 - Canada;
- Antologia Cuvânt în lume;
- Antologia
SECȚIUNEA RECENZII REVISTE LITERARE:
- Revista Amprentele sufletului;
- Revista Moldova literară;
- Revista Steaua Dobrogei;
SECȚIUNEA - IN MEMORIAM:
- Ligya Diaconescu;
- Ioan Vălărean Sârbu;
- Nicolae I. Petricec;
SECȚIUNEA - INTERPRETUL ȘI CÂNTECUL SĂU:
- interviu cu interpretul de muzică populară Vasile Boiciuc-Rogneanu;
SECȚIUNEA DIVERSE:
- eseuri, ecouri literare;
Acestea sunt doar câteva repere ale activității literare în curs de derulare. Desigur vor mai fi ajustări și completări, adăugiri și revizuiri. Doamne ajută să fie bine și să fim sănătoși. Să putem lansa volumele așa cum merită...

COORDONATORII

duminică, 3 ianuarie 2021

ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI – PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA. VOLUMUL 3

 

DACĂ AM ÎNCEPUT, TREBUIE SĂ NE ȚINEM DE CUVÂNT…

sau

AM FOST, SUNTEM ȘI VOM FI, MEREU!

(autor Vasile BELE - coordonator proiect)

 

,,La ce te gândești?", mă întreabă, iar, prietenul ,,Feisbuc". Buni prieteni suntem noi, dar de fiecare dată mă întreabă același lucru. Și, oare, la ce te poți gândi, în astfel de timpuri? La bani? Nu! Oricum e mult până la salar! La cele ce-au trecut? Mai are rost să te întorci la trecut? Nu! Dar, vorba românului, trecut prin viață - ,,ce-i trecut e bun trecut și nu îl mai poți înturna!". La ce se poate gândi un om așa de tânăr ca mine? Yupiii... și la cele lumești! Și la cele firești! Și la un pic de literatură! Așa da! Parcă vă văd, rostind!

Da! Mă gândesc ce norocos sunt că vă am, dragi prieteni literați - scriitori, poeți, prozatori, eseiști, epigramiști...! Chiar sunt un norocos. Dumneavoastră - ca oameni și prieteni adevărați - și prin ceea ce faceți pentru literatura contemporană, mă faceți să fiu, și eu, mai puternic. Împreună suntem mai puternici! Mă faceți, de cele mai multe ori, să iubesc viața așa cum este, chiar și în plină perioadă epidemiologică. Obligatoriu, voi aminti, (pentru generațiile deceniilor viitoare, desigur!), că suntem în ANUL DE GRAȚIE 2020, declarat, de către Patriarhia Română - ANUL OMAGIAL AL PASTORAȚIEI PĂRINȚILOR ȘI COPIILOR, dar și ANUL CÂND A ÎNCEPUT (cel puțin la noi!) MAREA PANDEMIE MONDIALĂ. (P.S. asta era fix o paranteză).

La ce mă pot gândi? La multe lucruri frumoase ce ne ajută să traversăm această cruntă perioadă, despre care nu știu câți vor face rostire, dar un lucru este clar: anul 2020 a fost (și mai este!) un an de groază, pe care nici în amintiri nu vreau să îl cuprind. Poate gândiți și dumneavoastră așa! Sau, poate nu! Nu vă voi condamna dacă aveți o altă părere. Dacă aș putea, din anumite puncte de vedere, aș șterge acest an, din calendarul vieții mele, dar aș lăsa amintirile plăcute. Și, credeți-mă, pe cuvânt că au fost câteva, cu toată criza la nivel mondial. Tot noi avem de suportat și consecințele. Și vor fi consecințe pe termen lung.

Dar, oricât aș vrea să fiu de dur, de rău, de... oricum mi-ați zice, toți cei cuprinși în acest volum antologic, mi-ați arătat ce înseamnă prietenia adevărată. Ne-am susținut și ne-am încurajat reciproc (adică unii pe alții), pentru ca totul și toate să nu fie așa de apăsătoare, de grele, de dureroase - pentru că, uneori, și dorurile dor. Nu-i așa? Ne-am susținut și apreciat cu maximă sinceritate în visele și proiectele literare, fapt ce a contat enorm.

Dacă vorbim de proiecte și vise, iată, acest volum este puterea exemplului. Un volum valoros care unește inimi și adună oameni. Un volum valoros, care adună valoare și frumusețe... și toate astea ne duc, sau ne trag, mai departe. Dar nu facem pași înapoi! Dar nu ne oprim! Nu ne-au putut opri și nici nu o vor putea face vreodată. Pentru că suntem puternici, mulți, prețioși, valoroși, autentici fiecare în felul său. Credeți-mă! Și, iar vorbim de vise, de visare și de împlinirea lor.

Iată încă un vis împlinit, sau împlinindu-se! Cine sunt cei care au făcut toate aceste vise să devină realitate? Dumneavoastră, iubiții mei prieteni. Și vă aducem un cuvânt de laudă și mulțumire (inclusiv sufletească!), pentru că sunteți alături de noi - poet popular NELU DANCI, prof. GELU DRAGOȘ și VASILE BELE - coordonatorii acestui proiect, repet, împreună suntem o putere, o forță! Așa trebuie să fim - uniți în cuvânt, în iubire, în prietenie, pentru o literatură de bună calitate, de elită.

Suntem exact la două zile distanță de data la care am dat START acestui proiect, în condițiile și cerințele de mai sus, nu le mai repet. La două zile depărtare, deja lista cu participanții la volumul 1 este plină, finalizată. Deja avem 4 participanți ce vor face parte din volumul 2, (25 autori antologați, 1 recenzie de revistă, 1 recenzie de antologie, 1 poet antologat IN MEMORIAM).

Este o bucurie imensă. O binecuvântare! Rog pe Bunul și Dreptul Dumnezeu, să ne fie alături, și aceste proiecte să aibă binecuvântarea și sporul Său. Îți mulțumim, Doamne, că ne-ai fost alături! Îți mulțumesc, Doamne, că ne ești alături! Și te rugăm să ne aperi și să ne arăți calea cea dreaptă.

Sunt mândru că am asemenea prieteni! Sunt mândru că vă am și vă mărturisesc că-mi sunteți, cu adevărat, Marea mea Familie. Vă prețuiesc și vă asigur de cele mai sincere gânduri de bine. Să fiți ocrotiți și apărați. Să dea Dumnezeu să fie bine. Să fim bucuroși că lăsăm în urma noastră ceva - nu lucruri seci, dimpotrivă, lăsăm sămânța rodului bogat. Trecători fiind, lăsăm cu fiecare pas, urma trecerii noastre pe acest binecuvântat pământ.

Ne suntem datori morali, de a iubi valorile și comorile spirituale românești. Ne suntem datori morali de a fi păstrătorii de zestre. Fiecare în felul nostru, asta facem - dăruim pentru lada de zestre a literaturii acestui neam tot ce avem mai prețios, mai frumos în noi. Cu un oarecare preț! Pe care nu îl vom imputa niciodată.

Uneori susținuți, alteori blamați sau alungați din gașca celor care-și zic ,,puternici suntem noi!", ne-am văzut mereu de drum, cu prietenia sincerității noastre, fără a face ,,topuri", neautorizate, fără a face clasamente neavenite. Noi, ne-am știut locul nostru în acest areal al literaturii, și i-am respectat pe fiecare. Îi lăsăm pe cei competenți să aibă păreri autorizate/avizate.

Noi, probabil, suntem cei mai profesioniști dintre amatori. Dar suntem! Și ne e bine, așa! Nu facem ,,topuri" literare, nici nu ne autonumim învingători sau cei mai buni. Dar suntem o elită! Dar suntem buni! Pentru sinceritatea din noi! Pentru curajul nostru! Pentru că noi știm să îmbrăcăm în frumos, chiar și urâtul din jurul nostru! Pentru puterea de a făuri lucruri utile, sensibile, nobile.

La prima ședință a colectivului de coordonare vom stabili cine vor fi poeții ANTOLOGAȚI - IN MEMORIAM (deja avem 4 variante!):

- Constantin TRIȚĂ;

- Ioan VOICU;

- Dragomir IGNAT;

- Nicolae PETRICEC;

Tot atunci vom stabili care vor fi următoarele reviste ANTOLOGATE (deocamdată avem 2 variante!). In volumul 1 va apărea recenzia la REVISTA MĂRTURII MARAMUREȘENE, membru fondator Radu BOTIȘ.

- REVISTA MOLDOVA LITERARĂ;

- REVISTA FREAMĂT;

Și vom mai stabili ordinea pentru ANTOLOGIILE recenzate. Deocamdată, avem 4 variante:

- MUZICA GÂNDULUI, coord. Vasilica MITREA, poetele Mioara BACIU și Garofița JIANU;

- PETALE DE IUBIRE, coord. idem supra;

- ZBOR SPRE DESFRUNZITE STELE, coord. Florentina DANU;

- Antologiile STARPRESS coord. Ligya DIACONESCU;

- ANTOLOGIE DEPOEZIE ȘI PROZĂ. OPREȘTE-MĂ, LA TINE, MARAMUREȘ! OPREȘTE-MĂ, ÎN TINE, ANOTIMP!;

ORDINEA O VOM STABILI PRIN TRAGERE LA SORȚI, pentru a elimina orice îndoială care s-ar putea ivi.

Nu uitați - AM MAI PROMIS O SURPRIZĂ, despre care nu spunem NIMIC!

Lista rămâne deschisă! Dacă vor mai fi sugestii, cu respectarea tuturor condițiilor impuse, vă informăm.

Zi minunată!

Suntem și vom fi, aici, mereu!

Am fost, suntem și vom fi!

ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI – PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA. VOLUMUL 2

 

Cuprins

 Start literar!.....

Cuvânt de întâmpinate – prof. Gelu DRAGOȘ….

Cuvânt de întâmpinare - poet popular Nelu DANCI…..

Gavril BABICIU – ȘIȘEȘTI – VATRĂ STRĂBUNĂ…..

Mioara BACIU – PE POTECILE GÂNDULUI/SUI SENTIERI DEL PENSIERO (it.)….

Nicolae BĂLȚESCU – PURTĂM DIN FACERE IMBOLDUL REVENIRII….

Vasile BELE – POEZII.TRADIȚIE. FOLCLOR…..

Mariana BENDOU – POETO-TERAPIE…………

Viorel BIRTU-PÎRĂIANU – ARIPI DE NISIP….

Emil I. BOZGA – PIERDUT PRINTRE GÂNDURI….

Grigoraș CIOCAN – CĂLĂTOR PRIN ȚARA SFÂNTĂ…..

Nelu DANCI – PAS DE FEMEIE PRIN ROUĂ ȘI LACRIMI…………

Florentina DANU – DINTRE SUTE DE CUVINTE…..

Gelu DRAGOȘ – 100 DE SFATURI PENTRU TINERII CĂSĂTORIȚI….

Angela DUMBRAVĂ – ȘLEFUITORUL DE PERLE……….

Lăcrămioara ELEFTERIU – GALOPÂND PRIN VIAȚĂ…

Camelia FLORESCU – NU-S O FATĂ CA ORICARE….

Paulina GEORGESCU – DRAGOSTE TÂRZIE….

Marița GRIGOR – TRADIȚII ȘI FOLCLOR…

Ioan METEȘ MORAR-CHELINȚANU – UN SEMN AL NEMURIRII…

Vasilica MITREA – OPERE ȘI AUTORI, VOL. 1…….

Olimpia MUREȘAN &Ilie BUCUR – ANTOLOGIE DE CUGETĂRI, VOL. X…..

Nastasica POPA – PICURĂ CERIUL CU FLOARE DE LOTUS….

Valer POPEAN – OGLINZI PARALELE…

Liliana ROIBU – ÎN ATINGEREA INFINITULUI….

Ionel SIMA – GÂNDURI RĂZLEȚE….

Arpad TOTH – POEZII………….

Zenovia ZAMFIR – AMINTIRI ALE MĂREȚIEI TRECUTULUI ÎNGROPAT ÎN VEACURI. COMUNA GLĂVILE….

Elvira RĂCEALĂ – DEBUT LITERAR – secțiunea seniori….

IN MEMORIAM – IOAN VOICU….

Recenzie REVISTA STARPRESS – coord. LIGYA DIACONESCU…..

Vasile BELE &Florentina DANU – EU, MIRE DE ROUĂ! TU, MIREASĂ DE LACRIMI….

Întreacăt fie spuse!..................

Apariție editorială – REVISTA FREAMĂT……..

Vești bune– Maramureșeni în REVISTA MOLDOVA LITERARĂ…..

ECOURI LITERARE – CĂUTĂTI PRIN CUVÂNT. ANTOLOGIE DE POEZIE ȘI PROZĂ. OPREȘTE-MĂ, LA TINE, MARAMUREȘ! OPREȘTE-MĂ, ÎN TINE, ANOTIMP!....

Volumul 1 înspre inima cititorilor………………….


VASILE BELE,

Chiuzbaia, ianuarie 2021

 

miercuri, 23 decembrie 2020

 
Pentru cei care nu ați crezut în Moș Crăciun... vă spun că Moș Crăciun, există! Concret... deja pleacă spre Dumneavoastră dragi prieteni ANTOLOGIA DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI - PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA, VOL. 1, cea mai mare și mai frumoasă realizare literară, în care sunt cuprinși doar 25 de scriitori și volumele lor la care le-am făcut recenzii... volumul de față, a apărut la Editura Mircea cel Bătrân, Băile Olănești, 2020, ISBN 978-606-8979-41-0, pag. 482, cu prefață ce aparține prof. univ. dr. CARMEN DĂRĂBUȘ - mulțumim pentru tot sprijinul și susținerea de care ne-am bucurat...

Din partea coordonatorilor prof. Gelu DRAGOȘ, poet popular Nelu DANCI și Vasile BELE, (adică subsemnatul!), cele mai sincere gânduri, în preajmă de sărbători, mulțumiri că ați avut încredere în noi, în echipa noastră!

(V.B.), Chiuzbaia, decembrie 2020

********

Nu ați crezut că MOȘ CRĂCIUN EXISTĂ! Ba EXISTĂĂĂĂ! Vă spun eu, cu sinceritatea unui copil, adică a copilului din mine. Am zis! Prieteni dragi VĂ MULȚUMESC PENTRU ÎNCREDEREA AVUTĂ ÎN ECHIPA NOASTRĂ, cei care trudim, (chiar, credeți-ne!), pentru reușita proiectelor noastre literare. Deși ,,am tras tare”, cum se zice, nu vom reuși să apărem în format carte, cu volumul 3, decât anul viitor, în 2021 adică. Dar e bine și așa! Tipografiile sunt extrem de aglomerate în această perioadă! E de bine! Înseamnă că în scumpa noastră țară, cineva mai muncește, nu-i așa? Suntem în măsură să vă oferim date sensibile, frumoase, interesante despre ce se va întâmpla în volumul 3. Și, nu uitați că am început acest proiect de o lună și o săptămână. DEJA SUNTEM LA VOLUMUL 3. Asta înseamnă respect pentru autor și carte, apreciere pentru Dumneavoastră dragi colegi de condei, indiferent spre ce gen literar sunteți îndreptați. Când ești o echipă puternică, treburile merg ,,ca pe roate”, iar noi dovedim acest lucru. Noi, toți! Dumneavoastră, autori, în felul Dumneavoastră! Noi, echipa de coordonare, în felul nostru. Regret, faptul că nu ne-am apucat de acest proiect mai devreme, mai repede. Dar niciodată nu este prea târziu! Printre cei cuprinși în acest volum 3, sunt și următorii: Zenovia Zamfir, Marița GRIGOR, Mariana BENDOU, pr. Vasile POP, Daniela MICU, Maria BERCIU, Limona RUSU&Victor COBZAC, Romulus MOLDOVAN, Ionica BANDRABUR, Mioara ARDIELEANU, Lăcrămioara ELEFTERIU, Angela DUMBRAVĂ, Petru T. GRĂDINARU VADURILE șiii... lista continuă. Deocamdată mă opresc aici, pentru că suntem 15 - și, evident, echipa de coordonare: prof. Gelu DRAGOȘ, poet popular Nelu DANCI și Vasile BELE. Doamne ajută să fie bine! Din punctul nostru de vedere chiar este un motiv de reală bucurie. Deja poetul popular Nelu DANCI și-a început CUVÂNTUL DE ÎNTÂMPINARE, așa cum deja ne-a obișnuit. Prof. Gelu DRAGOȘ la fel! Am rămas eu, restanțier, dar sper să mă încadrez! Glumesc și sunt fericit! Fericirea și bucuria am vrut să v-o trimit (transmit și vouă) dragii mei, căci fără Dumneavoastră, autori și cărți, acest proiect nu ar exista. O bucurie și mai mare ne-au prilejuit-o cei care au dorit să fie incluși în mai multe volume. Asta spune multe! Asta, pentru noi, este un motiv de a fi onorați și obligați, cu sens de responsabili! Vă pup! Noi muncim... așa că vă dorim zi minunată, plină de zâmbet! Săptămâna viitoare voi reveni cu alte amănunte! de fapt cu întreaga listă a celor cuprinși în ANTOLOGIE DE TEXTE. RECENZII DE CĂRȚI - PERSONALITĂȚI ALE LITERATURII CONTEMPORANE. SINCERUS VERBA, VOL. 3. DOAMNE AJUTĂ. Dragii mei să aveți grijă de Dumneavoastră!

(V.B), Chiuzbaia, 8 decembrie 2020



duminică, 20 decembrie 2020

Teatrul Cetăţii – Antologie de texte scrise şi apărute la editura eCreator, Baia Mare, 2020

 Aflăm din scrierile publicate în antologie păreri despre teatrul ca spectacol, texte referitoare la „spectacolul vieții”-opinii despre teatrul ca operă literară a scriitorilor, despre teatrul ca spectacol cu actori pe scenă, dar și despre teatru ca spectacol cu actori pe scenă-fără spectatori, aceștia urmărind spectacolul de acasă-transmiterea fiind online.

 Promotorul și realizatorul acestei antologii este editorialistul prolific, directorul editurii eCreator-scriitorul poet Ioan Romeo Rossianu; cartea apare în anul 2020 ca un corolar al atragerii spre comunicare prin scris a creatorilor din Maramureș și nu numai-de la cei mai în vârstă până la cei mai tineri care, așa cum afirma Ioan Romeo Rossianu că :„numai în ochii lor abia limpeziți spre maturitate-putem vedea viitorul și să investim toate cunoștințele, emoțiile și aprecierea noastră în ei, măcar pentru faptul că și alții, cândva, pe noi, ne-au învestit cu toate acestea.”

Nu pot să încep prezentarea unora din scrierile acestei antologii fără Caragiale. El este al nostru, parc-ar trăi chiar și acum-fiindcă a întrezărit multe din tarele societății românești care s-au perpetuat până-n zilele noastre-mai ales cele referitoare la politica alegerilor. Regizorul de azi  a lui Caragiale  nu poate ignora tradiția, pune-n scenă comediile celui mai mare dramaturg al nostru pentru a ne întâlni și noi cu acele personaje și uneori ne recunoaștem în ele. Prof. Nicolae Dina scriind articolul „Comicul de limbaj în operele lui I. L. Caragiale” amintește de dascălul Bazil Drăgoșescu-care l-a învățat pe Caragiale să scrie corect românește și căruia îi purta o veșnică recunoștință, scrie despre Octavian Goga care-l botează „Moș Virgulă”(într-adevăr, virgula joacă un rol important în scrierile lui Caragiale, aceasta putând schimba complet mesajul transmis în lipsa ei); face o analiză a comicului de limbaj, fraze în care apar contradicții: „industria românească e admirabilă, dar lipsește cu desăvârșire, …după lupte seculare care au durat aproape treizeci de ani, …Ghiță Pristanda: Eu cu cine votez? etc.

Acum mai bine de două veacuri Iancu Văcărescu scria crezul său în legătură cu această artă a teatrului: „V-am dat teatru,/ Vi-l păziți/ Ca un locaș de muze;/Cu el curând veți fi vestiți/ Prin vești departe duse!/ Cu el năravuri îndreptați,/ Dați ascuțiri la minte,/ Podoabe limbii noastre dați/ Cu românești cuvinte!”

Urmând peste veacuri acest îndemn marele om de teatru Radu Beligan afirma că: „Teatrul e un act de viață și ca atare el nu are cum face abstracție de  ceea ce a trăit  și de ceea ce a dobândit prin experiență, cu personaje solid împlântate în real, cu spectacolul întemeiat pe importanța cuvântului și a trăirii actorului. (Radu Beligan-„luni, marți, miercuri…”p.97). Astfel Prof. Drd. Petronela Apopei-prof. în județul Harghita scrie un articol  cu titlul: „Teatru, muzică, poezie-modalități de învățare a limbii române” în care-și descrie experiența în munca de instruire și educare, dar mai ales de însușire a limbii române într-o școală cu limbă de predare maghiară- unde dânsa funcționează ca profesor de limba română,

  m-am regăsit în acest apostolat pe care l-am desfășurat cu mai mulți ani în urmă și mă bucur că în acest caz „dascălul care e „teatrul” a reușit să-i învețe” multe lucruri pe elevii de etnie maghiară și să-i apropie de limba română care este limba țării în care viețuiesc atât ei cât și părinții lor! Dar și poezia și muzica colindelor a avut un impact pozitiv asupra intelectului acestor copii-elevii acestei profesoare au reușit să comunice facil în limba română. Felicităm aceste inițiative moderne în abordarea procesului instructiv-educativ în școlile cu predare în limba maghiară înfăptuite de prof. Petronela Apopei!

Dragostea față de carte în general și față de cuvântul scris care se reține în urma lecturării mai multor cărți-  a dat naștere articolului  „Fragmentarium” scris de Dumitru Augustin Doman din care reținem la rândul nostru: „Portretul cititorului absolut? Un schelet cocoșat, deasupra unei cărți cu un strat gros de praf și cu fragmente mici de file de hârtie zburând prin aer ca puful de păpădie primăvara. sau:

 Când chipul din oglindă e cel adevărat , și nu al tău, trebuie să intri în panică, Când personajul din carte e cel adevărat, și nu tu, cititorul, e bine să-ți amintești de Doamna Bovary, de Don Quijote. sau:

Gândirea zboară(și imaginația) iar cuvintele merg pe jos, iată toată drama scriitorului!”.

Scriitoarea Mioara Bahna publică o recenzie literară referitoare la piesa de teatru scrisă de Matei Vișniec cu titlul „Mansardă la Paris cu vedere spre moarte”-piesă scrisă-n 2004 și jucată mai întâi la Cluj, apoi la Paris-  în străinătate, în Franța unde a trăit autorul până la moarte. Această piesă de teatru se vrea a fi un omagiu subiectiv adus lui Cioran-lucrare pe care o caracterizează chiar autorul ei M. Vișniec;  în acest fel se aduce-n prim plan personalitatea lui Emil Cioran luând în considerare viața și opera lui, personajul principal e marele filozof-dar și „memoria” sa-devine personaj; el poartă mereu cu sine o cheie-a cărei utilitate a pierdut-o, cu care, uneori, închide încăperi-unde se află personaje, sugerând poate pierderea accesului la trecut-o dată cu pierderea memoriei, dar și ireversibilitatea timpului.

Închei analiza aceasta în cuvintele lui Emil Cioran: „Orice limbă e un continent, un univers, cel care și-o apropie-e un cuceritor.”

Prof. Carmen Mihaela Coca-maestru al sportului, arbitru federal de gimnastică ritmică și arbitru internațional de gimnastică ritmică- scriind articolul : „Gimnastica ritmică-artă a mișcării corporale”-dă o definiție acestei discipline sportive : „care este exclusiv feminină, care vrea a pune în lumină sufletul și natura femeii. Prin conținutul motric bogat, prin fluența, armonia și eleganța mișcării corporale, gimnastica ritmică este situată la granița dintre sport și artă.”

Prin analiza detailată a instrumentelor și a componentelor acestei arte ca: ținuta artistică, armonia mișcării, amplitudinea mișcării, ritmul și muzicalitatea, expresivitatea corporală, îndemânarea la diferite tipuri de exerciții-toate informațiile dezvoltă și precizează ideea că sănătatea vine din mișcare, exercițiile dau echilibru și fericire omului.

Conf. Univ. Dr. Diana Cozma relatează în „O fărâmă de vis” cum a luat naștere monologul dramatic „Hăul”-scris în 1994 de dramaturgul francez Christian Palustran;  prin traducerea și reprezentarea lui pe scena Teatrului de Stat din Turda în stagiunea 1996-1997 unde rolul principal l-a avut Diana Cosma-în rolul femeii care-și dorea cu ardoare un copil. Erau mai multe scene: „adevărate incursiuni în  lăuntricitatea ființei umane…o femeie care rămâne însărcinată de mai multe ori, dar, de fiecare dată, pierde sarcina.” Visul ei devine un coșmar și astfel obsedată, apare încă un personaj alături de ea și anume „sălbăticiunea”-tema piesei era de fapt „maternitatea”.

Spectacolul a fost o reușită din perspectiva actorului care a încercat să se contopească cu durerea femeii aflate într-un moment de cumpănă a existenței-iar din perspectiva spectatorului finalul „e deschis” la interpretare: „Spectacolul se sfârșește pe muchia subțire dintre real și ireal, o muchie care e asemenea  unei punți de legătură între aceste lumi. Și pentru că femeia își află împlinirea ca mamă în acest spațiu figurat ca punte între lumi, spectatorul nu știe dacă femeia își va împlini destinul  ca mamă într-o realitate existențială concretă sau va continua să bântuie  prin culoarele iluziilor sale, nu știe dacă bebelușul ei va fi o ființă concretă sau va rămâne o fărâmă de vis.”

Virgil Diaconu precizează în articolul: „Glorioleta poeziei lui Mircea Cărtărescu”-că ultima carte de versuri a lui  M. Cărtărescu: „nu striga niciodată ajutor” nu poate fi receptată emoțional-cum ar fi și firesc; se spune că sunt versuri modest-mediocre, un volum care se vinde numai datorită publicității ce i se face și notorietății autorului-fost lider al generației 80; e o realizare poetică precară, cu o viziune realist-depresivă, unele poezii de extracție pur manelistică, expresii contorsionate(„chiar și eu nu plâng”)-expresii eliptice, filozofie ieftină(„înainte de a fi/ nu am fost/ după ce-am fost/nu voi mai fi/ și nu sunt/ în timp ce sunt/ copil nesăbuit/ mort fără să fi trăit/ viu fără viață/; giumbușlucuri lingvistice, scriere fără semne de punctuație, cu vers liber, vers fără imaginație și forță emoțională-acestea sunt atributele în care este încadrată poezia lui Mircea Cărtărescu de către Virgil Diaconu. De altfel și M. Cărtărescu recunoaște că: „vânzarea cărții sale nu e deloc o garanție de valoare.”

Încă o dovadă că: „veșnicia s-a născut la sat” ne aduce Prof. Univ. Dr. Ilie Gherheș în articolul „Satul maramureșean- topofilie și identitate națională românească”-scris cu mult suflet, energie și har. Sentimentul topofiliei se spune că este un „dat esențial” care a fost, a rămas și va rămâne la noi în satele românești cu referire în special la „spiritul locului” în Ardeal unde istoria se trăiește mai acut. Dacă odinioară tinerii se întorceau în țară după câțiva ani de muncă în străinătate, acum sărăcia îi dezorientează; totuși sufletul autorului Ilie Gherheș e mereu tânăr și optimist, relatează emoționant unele întâmplări care l-au făcut să creadă în satul românesc ce va dăinui în eternitate, la fel sufletul de român nu se schimbă-dovadă stă atitudinea unchiului său Grigore care sărută pământul casei părintești având credință în spiritul locului natal, aduce exemplul celebrului taragotist Dumitru Fărcaș care este îngropat  în grădina casei părintești din Dealul Groșilor-și nu în ultimul rând salutul creștinesc –„Lăudăm pe Iisus!” Care se mai aude în satele românești. Concluzia autorului-spre deosebire de mulți alți autori care abordează „tainele” satului românesc este aceea că: „satul românesc nu-i pe moarte, chiar dacă i se cântă prohodul de atâta și atât amar de vreme.”

Ca un adaos la ceea ce relatează Prof. Univ. Dr. Nicolae Iuga în articolul „Cum anume literatura de ficțiune poate fi mai adevărată decât istoria”-la această întrebare aș răspunde și eu afirmativ ca și autorul aducând ca exemplu literar romanul „Ticăloșii” scris de Astaluș Ioan-scriitor care prin exercițiul imaginației creatoare își închipuie în mod realist amănunte din viața și activitatea  „Marelui Învățat” care a fost Gheorghe  Șincai. În acest caz, ca și în multe altele, de altfel-„personajul literar bate viața”; se povestesc lucruri care s-ar fi putut întâmpla; Aristotel scria că: „Literatura este mai cuprinzătoare și mai adevărată decât Istoria”-viața reală este mai puțin reală decât viața descrisă de  către Tolstoi în romanul Anna Karenina( a spus W. James-filozof american)- În legătură cu ideea abordată de Prof. Nicolae Iuga dacă literatura poate fi „o știință a răului” se răspunde  afirmativ-se dau exemple din literatura clasică: Antigona de Sofocle, Medeea-Seneca, Demonii de Dostoievski etc.

Și, deoarece teatrul e oglinda vieții-Conf. Univ. Dr. Janosi Maria Magdalena scrie articolul „Teatrul și societatea” dând o definiție a teatrului ca fiind și „barometrul cultural„; se trec în revistă primele forme de teatru care au fost consemnate în Tg. Mureș în 1792; au venit alte trupe de actori în 1932; se prezintă articole din presa vremii în legătură cu activitatea teatrală, se dau sfaturi: „respectă-l pe actor și nu-l ponegri, stimate public…actorul nu te distrează doar, ci îți ascute mintea, îți cizelează sufletul, îți înnobilează inima”-primul teatru permanent în Tg. Mureș a fost în 1946, apoi cu timpul Teatrul Național din TG. Mureș este structurat în două companii:„ Liviu Rebreanu” și Tompa Mikloș -fiecare companie are actorii ei de limba română, respectiv maghiară.

Se spune că în Tg. Mureș în ultimul timp au apărut companii private de teatru care au identificat constant nevoia unui dialog între cele două comunități, am realizat că doar cultura le poate apropia , se zice că „acolo unde școala și familia tac, poate vorbi teatrul”. Deoarece actorii sunt ochii și urechile societății-un regizor român –Alina Nelega cu unul maghiar pun în scenă spectacolul „Double Bind” (Legătură dublă)-în care se inspiră din propria viață, captează bucăți de realitate, e un spectacol din zilele noastre, un teatru documentar despre conviețuirea româno-maghiară: „Majoritatea își asumă durerea și mânia. Majoritatea își recunoaște tendințele dominatoare și abuzive. Majoritatea realizează că nici măcar nu e nevoie de represiune, pentru că se blochează singură. Majoritatea se simte izolată și exclusă, în ciuda aparenței de putere, își trăiește durerea și furia de a nu fi înțeleasă. Majoritatea recunoaște că abuzează uneori, pozând în rolul de victimă.”

Prof. Dr. Daniel Luca scrie o cronică la Trilogia Popescu E. Napoleon de Ștefan Goanță care îl are în centru pe adolescentul Popescu E. Napoleon(Neluțu) și călătoria acestuia între satul natal și orașul în care urmează liceul-e o călătorie inițiatică în Oltenia anilor 1944-49-ani în care societatea românească suferă o „ întoarcere când pe față, când pe dos.” Metoda de cercetare a bolii umane se arată a fi studiul de caz, se definește boala în general și se analizează boala aceea necunoscută până acum-înnegrirea sufletului, boala sufletească a statului(a nu face nimic); imagini grotești de oameni bolnavi, clasificare de boli și bolnavi-o lume demnă de Malraux(Florile răului) .

O piesă de teatru tragi-comică modernă :„Stripteuse la Bazin”-scrisă de Cristian Stamatoiu-este prezentată de Conf. Univ. Dr. Radu-Silviu Olăreanu în articolul cu titlul „Comedie horror sau oroarea de comedie”-piesa se joacă la Tg. Mureș, acțiunea se petrece în iarna anului 1989, cu personaje pitorești care vor să creeze o atmosferă de comedie tragică-iar o replică este semnificativă: „Se scapă lumea de tiranii văzuți care vor fi înlocuiți cu cei nevăzuți”-zicea unul din personaje pe nume Babu; celelalte personaje se numeau Șotca, Potcă, Baba, Iada, Moartea, Dezmorțilă…ca într-o spirală a timpului totul se desfășoară invers, invers…e, de fapt, dimensiunea timpului din noi care încercăm să amestecăm prezentul cu trecutul și cu viitorul.

 Prof. OLIMPIA MUREȘAN, Liga Scriitorilor Români, filiala Maramureș, Ulmeni, decembrie 2020