Se afișează postările cu eticheta CM Danemarca. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta CM Danemarca. Afișați toate postările

joi, 10 decembrie 2015

Încă o înfrângere.România - Norvegia, scor 22-26, la C.M. de handbal feminin din Danemarca !

Echipa naţională de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, 10 decembrie, de reprezentativa Norvegiei, cu scorul de 26-22 (13-10), în penultimul meci din grupa D a Campionatului Mondial din Danemarca.
Marcatoarele tricolore au fost Cristina Neagu 8 goluri, Buceschi 5, Brădeanu 4, Manea 2, Ardean-Elisei 1, Perianu 1, Marin 1, iar pentru Norvegia s-au remarcat Mork 7 goluri, Kristiansen 6, Oftedal 5 goluri.
În debutul partidei a fost păstrat un moment de reculegere în memoria lui Gheorghe Gruia, dublu campion mondial cu România, care a decedat, miercuri, în Mexic, la vârsta de 75 de ani.
Joi s-au disputat meciuri doar în grupele C şi D, rezultatele înregistrate fiind următoarele: Argentina - Brazilia 19-23 (8-11), Franţa - Congo 29-16 (14-10), Germania - Coreea de Sud 40-28 (14-15), în grupa C, şi Kazahstan - Rusia 19-42 (6-21), Spania - Puerto Rico 39-13 (18-8) şi România - Norvegia 22-26 (10-13), în grupa D.
În primele trei meciuri din grupa D, România a învins Puerto Rico, scor 47-14 (23-3), şi Kazahstan, scor 36-20 (18-12), dar a şi pierdut cu Spania, scor 18-26 (12-13), fiind însă calificată în faza optimilor de finală.
După patru etape în grupa D, lider este Rusia, cu 8 puncte, urmată de Spania şi Norvegia, cu câte 6, România 4 puncte, Kazahstan şi Puerto Rico, ambele cu 0 puncte.
În ultimul meci din grupă, tricolorele vor juca azi, 11 decembrie, cu Rusia (ora 19.15). Vineri se vor disputa partide în toate cele patru grupe.
Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, programate în 13 şi 14 decembrie, urmate de sferturile de finală în 16 decembrie, de semifinale, în 18 decembrie, şi finalele pentru medalii, în 20 decembrie.
Campionatul Mondial reprezintă şi un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, câştigătoarea competiţiei obţinând calificarea direct, în timp ce echipele de pe locurile 2-7 vor avea drept de joc la turneele preolimpice, programate în perioada 17-20 martie 2016.
La ediţia din 2013, echipa României s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondială - argint - datând din 2005. Sursa Mediafax


                                                                    Cristi SOMEŞAN
Nota noastră. "Mulţumim din inimă partidului" deoarece după ce acum aproape tot românul are Digi Sport 1,2,3,4 şi Look TV, Sport.ro, Eurosport, meciurile de la CM din Danemarca se transmit pe... Dolce Sport! Halal să vă fie!!!

marți, 8 decembrie 2015

Ultima oră. Spania - România 26 - 18 !!!

UN PRIM TEST PIERDUT DE NAŢIONALA ROMÂNIEI! URMEAZĂ OARE ALTELE ?!
P.S. Mulţumim faptului că după ce ne-am pus Look TV anul trecut domnule Dragomir Corleone ca să vedem Liga I ( mediocră de altfel ), acum trebuie să ne punem antene Dolce Sport ca să prindem un CM de handbal pe care doresc să-l văd ca plătitor de taxe. Statul român ţine din ce în ce mai mult la românii...care nu se mai reîntorc! GDL
Nota noastră. Ca să fie supărarea şi mai mare, rog insistent "Cronica Cârcotaşilor" să comenteze declaraţia frumoasei "românce" Gabriella Szucs care-şi bate joc de POPORUL ROMÂN şi limba română în aşa hal încât poetul Sandor Janos Petofi este total nemulţumit că n-a reuşit s-o facă el vis-a-vis de poporul român !
P.S. Antrenorul român Gheorghe Tadici vorbeşte între timp şi de viaţa extra-sportivă a unora dintre "vedetele" era să zic anonimele de azi. Prietenul meu Iulian m-a sunat ca s-o punem pe Ionica Munteanu în atac...

sâmbătă, 5 decembrie 2015

Ultima oră. România - Puerto Rico 47-14 (23-3)

Victorie categorică a tricolorelor în primul meci de la CM din Danemarca!


 Pentru România au înscris: Chiper 10, Tănăsie 7, Neagu 4(2), Szűcs 4, Pintea 4, Vizitiu 3(1), Perianu 3, Buceschi 3 (1), Manea 2, Ada Nechita 2, Melinda Geiger 1, Brădeanu 1, Luciana Marin 1, Munteanu 1 (de la 7 m)
Luni, 7 decembrie, de la ora 17:00, România joacă al doilea meci, contra Kazakhstanului.

sâmbătă, 6 iunie 2015

Preliminarii CM Danemarca. România a învins Serbia în primul meci de calificare !!!

Naţionala de handbal a României a câştigat cu 26-32 (13-17) primul meci din dubla cu Serbia, din preliminariile Campionatului Mondiale ce va avea loc la finele acestui an, în Danemarca.
Elevele lui Tomas Ryde au condus meciul de la un capăt la altul, cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabelă fiind de 9 goluri (22-31 în minutul 56).
Pentru România au evoluat toate cele şase handbaliste ale vicecampioanei HCM Baia Mare convocate la lot, respectiv Paula Ungureanu, Valentina Ardean-Elisei, Ada Nechita, Timeea Tătar, Melinda Geiger ( foto ) şi Eliza Buceschi.
România a evoluat în formula: Ungureanu (11 intervenţii - a aparat inclusiv 2 aruncări de la 7 metri), Dedu (4 intervenţii) - Neagu (12 goluri), Ardean (5), Nechita (4), Geiger (4), Manea (4), Mihalschi (1), Brădeanu (1), Vizitiu (1), Tătar, Buceschi, Hotea, Perianu, Chintoan, Chiper.

                                                                  Cristi SOMEŞAN