Se afișează postările cu eticheta Despre Horia Crișan. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Despre Horia Crișan. Afișați toate postările

luni, 13 februarie 2023

Despre Horia Crișan, la trecut...

Oare cum se poate scrie despre HORIA CRIȘAN la timpul trecut? Poate cel mai la îndemână e să spui ce a făcut în trecerea lui pe Pământ. Foarte pe scurt asta ar suna cam așa:

A venit din Caransebeș la liceul minier ca să se facă handbalist. A ajuns în minerit, la EM Șuior, unde a rămas mai bine de două decenii. A jucat handbal la Cuprom și Șuior, unde a activat și ca antrenor, la băieți și apoi la echipa feminină. O vreme s-a dus și la Deva, dar a revenit acasă.
A fost jurnalist în presa scrisă, la Opinia și Informația Zilei, la radio (Galaxia), dar și în televiziune (TV Plus), a comentat partide de handbal, rugby și fotbal, a fost crainicul sălii „Lascăr Pană” la diferite competiții și multe multe altele. A făcut de toate pentru că sportul a fost viața lui.
S-a implicat și în viața publică a comunității, fiind ales în două mandate consilier local la Primăria Baia Sprie.
Aproape cu 15 ani în urmă s-a apucat să formeze și să antreneze copii din Baia Sprie, reușind să facă o echipă competitivă. Din această echipă a ieșit la lumină Oana Borș, nepoata lui, cea care l-a determinat să înceapă această muncă. Și a muncit mult, atât cât a trebuit ca Oana să ajungă în toate echipele naționale de junioare, la Minaur Baia Mare și în cele din urmă la echipa națională de senioare, fiind o valoare certă a handbalului românesc.
A considerat asta ca pe cea mai mare realizare a lui, spunând nu o dată că: „eu mă voi duce, dar sunt mulțumit că am lăsat ceva în urma mea în această disciplină sportivă”. Și era tare mândru de ce a făcut...
Cam asta ar fi totul. Ieri, după câteva zile deosebit de grele, urmare a unei operații complicate, inima încercată a lui Horia n-a mai vrut, de fapt n-a mai putut, să bată.
De o jumătate de secol am fost prieteni apropiați, la bucurii și necazuri, am lucrat mulți ani împreună la mină și în presă. Știu că va fi greu să nu-l mai știu printre noi, dar va trebui să mă obișnuiesc. Altă cale, din păcate nu există...
Rămas bun, HORIA, Dumnezeu să te odihnească în pace!

Grigore CIASCAI