Se afișează postările cu eticheta Dragos Patraru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dragos Patraru. Afișați toate postările

marți, 27 decembrie 2022

Nu e totul pierdut

 

În avalanșa de mediocrație întreținută de posturile TV, pline de emisiuni gonflate, de umor de șatră, de reclame și seriale proaste, două emisiuni se disting, se ridică deasupra tuturor: „Starea nației” de Dragoș Pătraru de pe Prima TV și „Jocul cuvintelor” de Dan Negru de pe Kanal D. Pătraru urmărește tot ce mișcă pe scena politică și face o disecție așa cum făcea Michelangelo cadavrelor. NU iartă nimic. Emisiunea lui este tristă, fiindcă prezintă prin fapte o Românie în total colaps, cu șanse minime de a deveni o țară demnă de respect.  El bate monedă mai ales pe capitolul educație, care ar trebui să fie esența guvernării, fiindcă numai oamenii educați, bine școliți, pot salva țara. Concluziile lui sunt foarte negre, nici umorul cu care le presară nu te mai înveselește. Fatalitatea pare generală, ca în personajele fără dinți din „Vax Populi”. Pamfletele au ajuns ca o ghilotină pe grumazul celor care ne conduc spre cimitir. El vede România normală ca pe o țară cu un statut capitalist, cu un stat de drept care funcționează, cu o guvernare solidă, pe bază de legi democratice. Numai o bună organizare, ivită din minți limpezi, poate opri haosul în care trăim acum.

Dar dacă urmărești emisiunea lui Dan Negru descoperi o altă Românie. Descoperi soluțiile! Ce nu face învățământul școlar, face el, îi educă pe tineri prin forma jocului. Calea ludică este o comoară. Și el o stăpânește bine. Descoperi tineri foarte pregătiți, cu idealuri mărețe. Acești oameni fac parte tot din România. Ei visează să devină cineva în această țară, medici, profesori, cântăreți, matematicieni, arhitecți, este o mare încântare să auzi copii de 10 ani ce visează și cum răspund la întrebările moderatorului. Au o iuțire în gândire formidabilă. Poate or fi copii supradotați, aleși pe sprânceană, da, dar și acesta este România, o țară cu oameni supradotați. Acești copii de zece ani acum, sigur vor face o altă Românie decât cea lăsată moștenire de Iliescu și călărită de alde Ciolacu, Șoșoacă et co.

Schimbarea va fi radicală și se vede cu ochiul liber. Eu o văd.

Și nu vorbesc de armamentul greu, care înseamnă Predania la români, care e deasupra de toate guvernările. Și nu mai departe, sărbătorile de iarnă, mai exact, Târgurile de Crăciun, cel de la Piața Constituției, unde a triumfat bogăția bucatelor și a cântecului popular, concentrând cele mai vestite ansambluri din țară, dar mai ales cel numit Opera’s Chrismas Music, târgul de la Operă, un eveniment de elită, dedicat cântecului clasic de Crăciun, unde și-au dat concursul artiști de mare valoare românească și internațională, de la Gheorghe Zamfir la Paula Seling.

Am fost la recitalul Paulei Seling din Ajunul Crăciunului. O minune! Paula este artista cea mai rafinată de la noi în muzică pop, soul, R&B folk (foto 1). Unii au spus că este Yma Sumak a României, dar este mai mult, este Maria Callas a României. Dar până la astfel de comparații, ea este Paula Seling, care cântă și compune în spirit atât de profund românesc. Voce au mulți, dar ea și-a cultivat-o, și-a educat-o, ca însăși mintea sa, trecută prin facultatea de jurnalistică și limbi străine (stăpânește la perfecție franceza și engleza). Ea a ridicat colindul la valențe simfonice. Muzica pop-rock de azi sau stilul R&B este mai complex decât opera. Am asistat la colaborarea dintre Jay-Z, Kanye West și Indiggo Twins. Ascultați piesa lor Murder to Excellance, este o simfonie care încorporează multe stiluri. Așa este și spectacolul Wicked Clone. Azi muzica așa-zis „ușoară” este foarte complexă. Și Paul Seling este un reprezentant magic al ei.  Ea a prezentat nu un buchet de colinde, ci o simfonie de colinde. Unele dintre cele mai cunoscute colinde, precum O, ce veste minunată, Din cer senin/Steaua răsare sau Colindăm, colindăm au fost prelucrate de ea în aranjamente simfonice, cu valențe de operă, așa cum este ambitusul vocii ei cristaline. Ba a avut un moment când a pus un colind pe jazz sau altul pe o sârbă, prin care a antrenat toată asistența. Un adevărat fenomen. Viața și opera acestei artiste sunt un întreg, un model de urmat. Și am urmărit și alți cântăreți, și alte formații. Aceste valori fac parte din România, sunt o altă Românie, evident, foarte diferită de aceea pe care o vedem la „Starea nației” sau la Antena 3, o Românie care nu seamănă cu „Las Fierbinți”, nici cu Iohannis, Ciucă sau Măciucă. Este o Românie care vine din adâncuri, a cărei sevă se trage din arhaismul folcloric și se duce departe, în eternitate.

Pe de altă parte, Dragoș Pătraru (foto 2), în critica lui justițiară, nu ține seama că trăim într-o economie de piață, o economie liberă, așa cum o vedem și în căsuțele și pe tarabele de la Târgul de Crăciun și alte târguri. Există în paralel o altă Românie, o Românie a oamenilor care muncesc, care își văd de treabă, care produc în ciuda opreliștilor care li se pun. E o Românie pe care noi nu o vedem, dar o văd străinii, așa cum este, de pildă, satul sibian Richiș, care a devenit un adevărat magnet pentru oameni din Germania, Italia, Franța, Olanda sau chiar Statele Unite, care își cumpără aici case și spun că trăiesc mai bine ca în țara de unde au venit. Însuși regele Charles al Angliei și-a cumpărat în Ardeal domenii. Așa vede România și un prieten al regelui, jurnalistul englez Charlie Ottley, care a lăsat regatul britanic și a venit în România, și-a luat o casă în satul Șirnea, Brașov, s-a stabilit cu soția lui aici, unde a descoperit o lume pe care noi nu o vedem, nici Europa occidentală nu o vede. Ottley face un serial de 10 episoade în care arată această Românie necunoscută de care s-a îndrăgostit. Are zeci de argumente despre frumusețea ei, mai multe decât are Pătraru despre urâțenia ei, de la cea mai simplă observație că nicăieri în lume nu există o toamnă mai frumoasă ca în România. Și descrie culorile naturii, ale copacilor, ale vegetației. Tot ce vede parcă ar fi dintr-o țară de basm. Așa și este România dacă o privim cu ochii lui. E plină de prospețime, de inedit, de tradiții care nu s-au alterat. Dar eu de mult am scris că în Transilvania dacă mergeți, veți descoperi o altă Românie decât cea dâmbovițeană. În zona din care îmi trag rădăcinile, Țara Făgărașului,  manelismul bucureștean nu se vede. Nu se vede nici la Brașov, Cluj sau Timișoara.

Se dezvoltă o Românie peste capetele guvernanților. Românii încep să înțeleagă că numai în țara lor poate să fie mai bine pentru ei, că numai aici pot fi stăpâni, nu slugi la stăpâni ca în Occident, în țările unde lucrează acum, ca să câștige mai bine.

Pătraru spune că tot ce câștigă acolo și trimit acasă, se întoarce tot acolo, fiindcă produsele pe care le cumpără aici sunt tot occidentale.  Dar lucrurile se cern, oamenii încep să-și dea seama cum merge cântarul. Să nu uităm că actuala clasă politică, pe care o răstignește cu argumente solide emisiunea „Starea nației”, este aleasă de 31 la sută din populația cu drept de vot, ceilalți 69 la sută dintre români, sunt cei care făuresc această altă Românie.

Guvernanții au rămas mult în urma realității, mult în urma acestei Românii care se dezvoltă în paralel, cu un curs înfloritor imprevizibil. Ei nu se pot opune acestui curs, dar pot face totuși ceva, să-l înțeleagă și să se pună în slujba lui, să investească banii de la UE în el, în această Românie nevăzută până acum de ei.  Să se ridice la nivelul Paulei Seling, la rafinamentul ei, care ne face să fim egali cu marile valori muzicale ale lumii. Cu sau fără guvernanți, această Românie liberă, independentă, se conduce și se dezvoltă singură.

Este o Românie a celor care circulă, care învață de la alții și știu să intre în competiție.

Și dacă văd ceea ce noi (citește guvernanții) nu vedem, străinii vor coopera, trebuie să facă și din România o piață de valoare și pentru ei. Cât timp își vor mai aduce aici produsele „second hand”? Va exista un recul. Concurența face ca și România să fie o piață atractivă. Austriecii nu sunt mai isteți ca românii. De ce ei să aibă bogăție și românii, nu? Copiii de zece ani din emisiunea lui Dan Negru (foto 3), când vor crește, vor rezolva această dilemă.

Important este să fie pace. Și piața liberă, atunci românii vor înțelege că sunt capabili să creeze o balanță echitabilă între cerere și ofertă. Soluții există. Noua generație va fi o generație a soluțiilor.

 

Autor: Grid Modorcea

Sursa: Napoca News


                                                                          *****


Foto: Captură INTERNET

sâmbătă, 20 august 2022

Bășcălia omoară România!

 


Trăim epoca umorului involuntar. Adică a umorului făcut fără voie, neintenționat. E adesea naiv, fără să cadă în bășcălie. Dar el nu mai este întâmplător, ca pe vremea lui Caragiale, care a făcut din el celebrele lui comedii. Azi, datorită internetului și televiziunilor, a devenit masiv, la toate nivelurile și în toate direcțiile, a invadat viața, societatea, politica, învățământul, cultura, totul. Cantitatea uriașă de umor involuntar este un semn de alienare generală, cade adesea în prostie, iar suprema prostie, fiindcă are consecințe nefaste, este bășcălia. Bășcălia este moartea umorului sănătos. Se produce atâta cantitate de umor cotidian încât nu mai este nevoie de comediografi, fiecare individ este un artist sui-generis, care generează un asemenea umor gratuit, întâmplător, de-a valma.

Din fericire, umorul involuntar este inofensiv, nu face nici un rău, cum face bășcălia, care este arma corupților, a celor fără nici un respect pentru repere morale. În țara în care 93, 5% din populație nu mai cumpără nici măcar o carte pe an (conform Eurostat), nu este greu să se producă un astfel de surogat comic. Semianalfabeții cu internet sunt autorii de bază ai acestui umor inclasificabil, care nu mai poate fi considerat involuntar atunci când el se instalează la putere, când un președinte dă lecții de climă și spune că „iarna nu-i ca vara” (Băsescu), când un prim-ministru este definit de propriul președinte care l-a numit „ouăle lui Adrian Năstase sunt de găină” (Iliescu), dovadă că el a continuat cu îndârjire activistă planul politic în termenii „O să continuăm lupta împotriva anti-corupției” (Iliescu, autorul altei perle „iluzie falsă”), și s-a ținut de cuvânt, fiindcă țara este stăpânită de corupție, ajungând la supreme performanțe de faliment, mai ales în agricultură, unde oaia nu-i ca Daea, ministrul agriculturii, pentru care „noaptea nu este zi”, iar „oaia e o statuie vie”, fiindcă „lângă oaie găsești o frunză, lângă frunză nu poți să găsești o oaie”. Acest vizionar al salvării oilor națiunii, spune răspicat „eu am ochi în frunte, nu în ceafă”, fiind convins, precum logica lui de fier, că „produsele alimentare din România sunt la fel ca cele din Occident, care sunt total diferite de acestea”. Am ajuns tot la vorba lui: „Au dat în Daea până a zbierat oaia”!

Citate din acești eroi ai falimentării se găsesc cu duiumul, orice comediograf estre învins, nu mai trebuie să inventeze nimic, e suficient să citească doar titlurile știrilor! Și tot acest spectacol jalnic este acum aclamat de un președinte care a făcut minunea să ucidă democrația, motorul ei, adică să anuleze opoziția, unind PSD cu PNL! Trăim o degradare istorică, dovadă că umoriștii adevărați au dispărut și au fost înlocuiți cu amatori de la iUmor, când triumfă umorul de groapă, ca în „Las Fierbinți”, când umorul acid al lui Dinescu a dispărut și i-a luat locul umorul unui gândac de bucătărie, când analistul pendulator Cristoiu nu mai apare la Antena 3, de unde a câștigat peste 500 de mii de euro (cum declară Gâdea), a fost înlocuit de Baba Vanga, care „lovește cu o nouă profeție”, așa cum declară apocalipticii acestui post al panicării, care se scaldă în „sfârșitul lumii”, când trăim aberațiile fără limită ale pandemicilor Arafat, Rafila, Cîțu, Ciolacu, Orban, Ciucă etc., care au cauzat moartea a mii de oameni nevinovați, îndemnându-i orbește să facă un Vaccin care s-a dovedit pentru unii fatal.

Nu au recunoscut crimele morale. Și nimeni nu i-a sancționat. Acum se pregătesc de o nouă versiune pandemică, un nou pretext de îndobitocit masele, iar pentru un președinte suro-mut, care nu vorbește și nu aude glasul poporului, un prilej de a vizita din nou piramidele, poate rămâne pe acolo și se îmbălsămează.

Așa și cu bășcălia. Ea nu mai este sancționată de nimeni. Academia doarme. Uniunile de creație și-au pierdut Spiritul Critic, nu mai au de mult un rol de îndreptar educativ, de călăuză. Însăși presa cultivă în draci acest umor suburban, adică blasfemia, bălăcăreala, hlizeala, hâhâiala. De ce? Fiindcă au devenit rațiunea de a fi a nației.

Apropo de națiune, exista o emisiune bună, la Prima TV, „Starea nației”, realizată de Dragoș Pătraru, care avea statură, era cred singura voce de atitudine, care analiza starea națiunii cu luciditate, care producea o invectivă curată, unică. El picura mereu umor, dar tonul general era de justițiar, de judecător fără perdea al celor care ne conduc. Și ce s-a întâmplat? Sigur, șefii luați în tăbarcă, precum Cîțu, Ciolacu sau Ciucă, s-au sesizat, domnule, trebuie să-i închidem gura, nebunului, că ne pisează ca pe boabele de cafea în chisăliță. Conducerea lașă a postului l-a eliminat pe Pătraru, dar emisiunea nu a oprit-o, să nu se comenteze că la noi e cenzură! Și ce-a făcut, a transformat o emisiune de umor politic, de pamflet de calitate, într-o emisiune de bășcălie. Emisiunea păstrează schema anterioară, aceleași rubrici, dar moderator nu mai e Pătraru, e fosta lui colaboratoare, Ștefania Cîrcu, care juca anumite scheciuri, o actriță amatoare. Și acum ea face „starea nației”, ea analizează ce se întâmplă pe scena politică, dar totul pe un fond de bășcălie.

Este cel mai flagrant caz despre ce se întâmplă când umorul de calitate este înlocuit cu bășcălia. Ne-am săturat de bășcălie, peste tot numai bășcălie. Ea convine, fiindcă este inofensivă. Dar emisiunile lui Pătraru nu erau inofensive, scoteau scântei. Dovadă că el a fost trimis în „vacanță” (de două luni?!). Călăii națiunii erau judecați la bani mărunți. Toate erorile lor de gândire și limbaj erau sancționate de Pătraru cu un umor superior. Un astfel de umor nu anulează invectiva, dimpotrivă, o potențează, o face și mai acidă. România avea nevoie de o asemenea emisiune. Aveam nevoie de un glas care să sancționeze prostia, corupția, jaful, bătaia de joc față de oameni. Și mereu Pătraru era cu fața spre popor, el se identifica cu un modest reprezentant al poporului român. Era, de fapt, un protestatar, care voia dreptate. Eu am scris despre această emisiune în volumul STAREA NAȚIUNII și am arătat de ce era necesară.

Pătraru vâna mai ales lipsa de logică a guvernanților, agramatismul lor. Ceea ce trebuie să facă Academia sau alte foruri, făcea el. Era un fel de sinucidere, cum a observat chiar el o dată. Ceea ce s-a și întâmplat. Acum bășcălia nu mai are efect. Luați un caz la întâmplare, oricât de grav, și veți vedea că dacă este tratat în bășcălie, efectul se anulează. Ce face și tânăra Cîrcu acum la „Starea nației” este așa ceva, nu mai convinge.

Și cine să sancționeze prostia? Ba prostia duce la alte nenorociri. Cum este ceea ce se întâmplă în lanț la ministerul educației, care este cheia în balanța democrației, a națiunii. S-a ajuns până acolo încât un ministru al educației, așa-zisul Panglică, a cerut să nu mai fie sancționat plagiatul, să se termine cu vânătoarea de ghilimele, să se scotă „ghilimetele” din scriere, la fel și prepoziția „pe”, fiindcă „nu ne-o fi mai e” de nici un folos! Cred că vă mai aduceți aminte de episodul „care / pe care”. Așa cum prostia a dus și la alte aberații, precum să se instituie o lege care să-i grațieze pe criminali și alta care să permită hoția, să se legalizeze corupția!!

NU era nevoie de o voce autoritară care să tragă semnalul de alarmă, evident, la un post cu audiență și la o oră accesibilă?

Și așa s-a ajuns la extrema cealaltă, adică aberațiile au devenit literă de lege, sunt luate în serios, fiindcă, la un popor cu 93, 5 % semianalfabeți, nu mai există cine să recepteze aberațiile cu umor. Umorul sănătos le-ar sancționa. Dar bășcălia nu poate fi sancționată. Ea este ca o ghilotină pe identitatea țării. Cantitatea de umor involuntar de pe piață ne arată că românii și-au pierdut simțul umorului. Asta înseamnă că România și-a pierdut identitatea, fiindcă umorul sănătos i-a fost întotdeauna tovarăș, s-a dovedit vindecător, adică a îndreptat mereu moravurile rele, cum spuneau clasicii.

Grid Modorcea

vineri, 4 septembrie 2015

Ce a păţit TVR după ce Dragoş Pătraru a spus că Ion Iliescu este "criminal bătrân"

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, joi, 4 septembrie, să someze public TVR 1, din cauza unor ediţii ale emisiunii "Starea Naţiei", în care Dragoş Pătraru a spus că Ion Iliescu este un "criminal bătrân" şi "un bătrân activist", care "şi-a scăldat mâinile în sângele românilor.
Somaţia publică a fost propusă de membrul CNA Florin Gabrea, fiind adoptată cu şapte voturi "pentru" (Florin Gabrea, Viorel Buda, Laura Georgescu, Gabriel Tufeanu, Radu Herjeu, Dorina Rusu şi Răsvan Popescu), în timp ce "împotrivă" a votat Monica Gubernat.
Sancţiunea a fost aplicată pentru încălcarea articolului 40, alineatul 3 din Codul audiovizualului, potrivit căruia "Moderatorii, prezentatorii şi realizatorii programelor au obligaţia să nu folosească şi să nu permită invitaţilor să folosească un limbaj injurios sau să instige la violenţă".
Membrii CNA au constatat că în ediţia din 22 aprilie a emisiunii "Starea Naţiei", Dragoş Pătraru a spus că, în iunie 1990, "Ion Iliescu şi-a scăldat din nou mâinile de bătrân activist în sângele românilor".
În ediţia din 17 iunie a emisiunii, Dragoş Pătraru a vorbit despre Ion Iliescu spunând: "(...) criminalul ăsta bătrân nu avea nevoie de engleză, că minerilor trebuia să mulţumească în româna lui de lemn, marcă înregistrată".
De asemenea, în sancţiune, membrii CNA au reţinut şi ediţia din 15 iunie a emisiunii "Starea Naţiei", în care Dragoş Pătraru a făcut mai multe comentarii despre senatoarea Cristiana Anghel şi despre un sacou pe care aceasta l-a purtat şi pe care erau imprimate figuri ale unor desene animate. "Înţelegem, sacoul e din Caracal, dar creierul, tot din Caracal e, doamnă? E mai ieftin acolo, sau cum?". El a mai numit-o pe Cristiana Anghel "fomista grevei".
Ion Stavre, reprezentantul TVR, a spus că afirmaţiile referitoare la Ion Iliescu au fost "nişte scăpări". "E un tip de limbaj vehiculat intens în presa scrisă între '90 şi 2000 şi probabil că făcând documentarea au încercat să reţină nişte expresii foarte tari", a spus Stavre, în faţa membrilor CNA.Mediafax