Se afișează postările cu eticheta Florin Coldea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Florin Coldea. Afișați toate postările

miercuri, 21 februarie 2024

Sorin Roşca Stănescu: Președintele statului subteran


La Untold Dubai, prin intuiția și perseverența jurnaliștilor Anca Alexandrescu, Liviu Alexa și Iosefina Pascal, un colț al covorului care ascunde multă murdărie din România a fost ridicat. S-a văzut cât se poate de limpede că generalul Florian Coldea, omul care a stat la butoanele SRI în cea mai neagră perioadă a instituției, se află în epicentrul unei grupări pestrițe, ca să mă exprim cel puțin pentru moment elegant. Dar ceea ce s-a văzut este doar vârful icebergului. Nimic mai mult.

Cine sunt personajele care, așa cum s-a văzut, au făcut parte la Dubai din anturajul lui Florian Coldea? Oameni care se ocupă cu prostituția, cu traficul de carne vie, cu jocuri piramidale, interlopi în adevăratul înțeles al cuvântului, precum și reprezentanți corupți ai unor instituții de forță. Am văzut la Untold Dubai doar un simplu instantaneu. Dar chiar și așa, se vede cât se poate de clar că, în loc să-și vadă de viața sa, cu pensia nerușinată pe care o are, generalul Florian Coldea conduce din umbră nu doar o societate de interlopi, ci pur și simplu o bună parte din ceea ce numim „România subterană”. Cum a fost și cum este posibil acest lucru?

Să ne reamintim. Coldea a devenit o persoana publică în primul an de președinție al lui Traian Băsescu, când acesta, în calitate de comandant suprem, a fost pus în fața unei provocări intens mediatizate, nu numai în România, ci și în întreaga lume. Luarea unor jurnaliști drept ostatici. Și transferarea lor din mână în mână între organizații de teroriști. Pentru a-i recupera, instituția prezidențială a luat decizia, deși nu a recunoscut niciodată oficial acest lucru, de a plăti o consistentă răscumpărare. Misiune pe care a primit-o un ofițer antitero, până atunci un ilustru necunoscut. Florian Coldea. Acesta a plecat cu o valiză de bani și s-a întors cu ostaticii. Traian Băsescu și-a sărbătorit triumful, ocazie cu care a lansat în spațiu teoria „marelui licurici” și l-a răsplătit pe Florian Coldea, care în scurt timp a ajuns la butoanele celui mai important serviciu secret al țării în calitate de director executiv. Numai că, pe parcurs, s-au întâmplat două accidente.

Primul accident a fost generat de Omar Hayssam, cel acuzat și condamnat la ani grei de închisoare pentru că ar fi organizat răpirea grupului de jurnaliști. La prima sa arestare, înainte de a se evapora temporar din țară, Omar Hayssam a primit în locul de detenție vizita unor consilieri prezidențiali, care i-au făcut o serie de propuneri în schimbul evaporării sale. În cele din urmă, acest prim act al piesei jucate de cel mai mare terorist din istoria României și de președintele României prin cei câțiva intermediari s-a sfârșit printr-un aranjament. Omar Hayssam a fost silit să-și cedeze o parte din avere „bunului doctor Yassin”, un prieten și un confident al lui Traian Băsescu. Ce s-a întâmplat mai departe nu se știe. Ceea ce se știe însă este că Omar Hayssam în mod miraculos s-a evaporat din țară, dar a fost recuperat mai târziu, iar acum se află în penitenciar. Și poate confirma cea de-a doua împrejurare la care mă refer.

Florian Coldea nu a predat teroriștilor întreaga sumă de bani cu care a plecat din țară. S-au „evaporat” 400.000 de dolari. Nu este o simplă supoziție. A confirmat-o, în debriefingurile organizate la solicitarea sa la Washington, cel care în acea perioadă era procuror general al statului român. Mai mult, în cartea sa, publicată între primul și cel de-al doilea tur de scrutin pentru al doilea mandat al lui Traian Băsescu, respectivul procuror general descrie negru pe alb acest rezultat la care a ajuns în urma cercetărilor pe care le-a efectuat. Deci așa și-a început Coldea ascensiunea.

El nu s-a aflat doar la butoanele SRI. Ci și sau mai ales în epicentrul unei grupări care a acaparat și subordonat prin mecanisme de tip securistic o bună parte din justiție și din instituțiile de forță. Și care treptat și-a întins tentaculele și asupra presei, Parlamentului, Executivului și societății civile. Un adevărat stat în stat, pe care Traian Băsescu l-a tolerat sau chiar încurajat, până când a fost prea târziu ca să mai poată reacționa. Grozăvia consta în faptul că printre cele mai proeminente personaje aflate în subordinea lui Coldea s-au aflat șeful DNA, care a îndeplinit și funcția de procuror general al României, oameni cheie din procuratură și justiție, consilieri prezidențiali, unul fiind chiar Daniel Moldovan, pe care l-am revăzut zilele trecute în grupul de la Dubai, Elena Udrea, care astăzi își execută o primă pedeapsă cu închisoarea în penitenciarul de la Târgșor, și alte și alte personaje al căror nume, dacă ar fi să-l consemnez s-ar constitui într-o listă nesfârșită.

Esențial este că Florian Coldea și-a început cariera printr-o fraudă de mari proporții și, cât timp a fost la butoanele Serviciului Român de Informații, a continuat la fel, construind și consolidând în paralel o întreagă rețea de așa-ziși oameni de afaceri, cei mai mulți nefiind altceva decât simpli interpuși.

Statul subteran există în România, este condus de generalul Florian Coldea și, de multe ori, se dovedește a fi mai puternic decât statul vizibil. Și continuă să dețină o influență extrem de mare nu numai „pe culoarele justiției”, gestionate mult timp de generalul Dumbravă, aghiotantul lui Coldea, ci chiar și în interiorul Serviciului Român de Informații. Unde Coldea și-a plantat soția chiar la conducerea unui departament extrem de important, cel care efectuează testarea periodică psihologică a lucrătorilor SRI. Putând decide într-o oarecare măsură cine să plece și cine să rămână, cine să fie retrogradat și cine să fie promovat.

O fi simțit ceva și Klaus Werner Iohannis atunci când, în calitate de președinte al României, a constat și ne-a informat că statul român a eșuat. Suntem un stat eșuat, atâta timp cât funcțiile acestuia sunt dublate de funcțiile extrem de eficiente ale statului subteran, al cărui președinte este Florian Coldea, un om devenit extrem de bogat, poate cel mai bogat om din România, care-și gestionează averea prin interpuși. Doar pe o mică parte dintre aceștia i-ați putut vedea la Dubai. 

Dacă acest stat, mă refer la statul clasic, mai are anticorpi, ar face bine să declanșeze de îndată ample investigații în ceea ce-l privește pe Coldea și anturajul său, iar la capătul acestora să treacă la demantelarea statului subteran.

 

Autor: Sorin Roşca Stănescu

Sursa: http://www.corectnews.com/politics/pre-edintele-statului-subteran

 

joi, 5 martie 2020

Generalul care revine în forță și va conduce România de la Bruxelles. Macron îl sprijină

Fostul deputat Gelu Vișan a postat, pe pagina sa de Facebook, o dezvăluire despre faptul că generalul Florin Coldea, fost prim-adjunct al Serviciului Român de Informații, ar urma să fie numit Director al Colegiului European de Informații și că acesta ar fi avut o contribuție majoră la fondarea acestui colegiu.
”S-a întors Coldea, reîncepem Jocul!
In jurul datei de 20 Februarie am aflat că s-a luat Decizia ca Florian Coldea să fie numit Directorul Colegiului European de Informații,
O Suprastructură de Informații anunțată de Macron din 2017, imediat după demiterea lui Coldea din SRI.
La nici o Săptămână, pe 26 Februarie, la Zagreb, Consiliul European a decis Înfințarea Colegiului European de Informații.
Formalizarea înființării Colegiului s-a făcut după ce Macron a fost sigur că această structură va fi condusă de Florian Coldea.
Prezența săptămânală a lui Coldea la Bruxelles și la Strasbourg, după ce nu a mai fost Șeful SRI, este cunoscută. Mai mult, Florian Coldea s-a arătat în ultima vreme în ținută de gală la diverse evenimente, pentru a da un semnal puternic că revine.
Nu numai atât:
Vine și cu două arestări la pachet:
Mircea Beuran și Sorina Pintea, în amândouă Florian Coldea fiind cel care a coordonat arestările.
In cazul lui Beuran decizia de arestare s-a luat la Zalău într-o ședință mixtă de partid-securitate, iar în cazul Sorinei Pintea, Coldea a executat-o direct printr-una din firmele pe care le controlează.
Scriam în postarea de ieri că Privatizarea Casei Naționale de Sănătate, Perla Coroanei, este de fapt miza Vânzării Sănătății și va activa toți “greii” deciși să rupă o halcă cât mai mare din jaful ce va urma.
Intr-un interviu, pe lângă faptul că s-a opus Privatizării Sănătății, Beuran a spus că CNAS este “Cea Mai mare Bancă din România”
Ce nu știa sau nu a spus Beuran este faptul că CNAS este Banca lui Coldea, Sistemul de Achiziții din Sănătate fiind controlat de el și firmele înființate de el.
Arestările lui Beuran și a lui Pintea sunt un fel de “Marcare a teritoriului”, de semn la locul faptei pe care Coldea îl lasă cu mesajul:
“- M-am întors!”
Am spus-o de nenumărate ori, peste 90% din achizițiile spitalelor sunt controlate de SRI-ul lui Coldea, iar execuția lui Pintea, un caz-școală, este făcută chiar de unul din oamenii lui Coldea, care, deodată, după ce a făcut afaceri de zeci și zeci de milioane de euro, cu toate spitalele, inclusiv cu SRI, s-a autodenunțat și a denunțat și pe alții.
Dacă în cazul Beuran, Codea a lucrat prin Ungureanu, membru propriului partid pe care-l conduce-Beuran având montată inclusiv tehnică în birou-, în urma scandalului provocat prin expunerea lui Ungureanu, în cazul Pintea a acționat direct, printr-una din multele firme pe care le controlează. Amândouă arestările s-au făcut prin denunțători care au “dat buzna” în sediul DNA și au spus că au dat sau vor da mită.
Ce vrea de fapt Coldea și USR-ul, partidul său-, dar și Macron, “nașul” USR-PLUS, cel care l-a reinventat pe Coldea, în România și Europa?
In planul de vânzare a României, Franța vrea și ea o buucată cât mai mare din prada ce va urma, în mod special CNAS, zona fiind controlată sproape exclusiv de firmele lui Coldea, iar în planul politicii UE vrea să controleze UE și adversarii SUE, cum ar fi Polonia Slovacia sau Grecia, nesemnatare ale înființării Colegiului European de Informații, printr-o structură Europeană de tip Securistic.
Înființarea Colegiului European de Informații este ideea lui Coldea pusă în practică imediat ce a fost demis de Helvigh, și apare ca o continuare, chiar replică la Parchetul European condus de Germania. Numirea lui Coldea era o formalitate, el fiind cel care l-a imaginat și pus în practică, el a convins Serviciile Secrete din țările semnatare să fie de acord, fapt care s-a și petrecut acum o săptămână.
Scriam acum câteva luni de încercarea de demitere a lui Helvigh, care a venit pe o filieră influențată masiv de Coldea, despre care o să vorbesc la un moment dat. Planul a fost atât de bun, încât doar o greșeală de tactică și faptul că a fost expus -și nu numai-, a dus ca el să fie un pic amânat.
Îl anunț încă odată că suntem aici, dar că nici Trump nu e atât de prost, să nu știe ce face aripa Democrată din CIA, indiferent câte îmbârligături ar face Coldea să-i convingă și pe Conservatori.
Deocamdată atât.
Reintrarea lui Coldea masiv în Jocul de Putere din România se face de data asta printr-o funcție extrem de importantă în Europa și este o colaborare win/win
• 1) Coldea îl ajută pe Macron să controleze țările care se opun Progresismului Soroșisto- Macronist și SUE.
• 2) Echilibrează raportul de forțe între Germania, care are prin Kovesi Parchetul European și Macron care va avea Serviciul Secret de Informații al UE.
• 3) In România, partidul lui Macron-Coldea-Ardelean, USR-PLUS trebuie să ajungă la putere, dar motivația cea mai importantă sunt banii,
• 4) Principalul Beneficiar al Vânzării Sănătății trebuie să fie Coldea, care-l controlează/ șantajează pe Costache prin Ungureanu, dar și Franța, care trebuie și ea să se înfrupte din CNAS, nu numai Germania lui Merkel, ca dealtfel la toate celelalte vânzări, pentru că inițial Aeroportul trebuia să ajungă la Francezi, ca și altele, iar Iohannis îi pune pe masă lui Merkel tot, adică sute de miliarde de euro.
Macron, ca și americanii sunt “săriți” la jaf de Merkel și Iohannis- care le mai face și partidul praf ( USR-PLUS) motiv pentru care grăbește numirea lui Coldea pentru a controla o parte mare din cătușele politicienilor.
Și pentru că veni vorba, politicienii români nu există în acest joc, fiecăruia i se flutură cătușele în față, sau unii, ca Ciolacu de exemplu, sunt atât de proști că nu știu nici pe ce lume sunt.
Dovada?
Ce ați aflat dumneavoastră, cititorii, astăzi, au aflat și ei odată cu dumneavoastră.
Cum în cazul Helvigh i-am dat una sănătoasă lui Coldea, o veche “cunoștință” a mea, îl anunț că tocmai a aflat lumea ce vor să facă și că nu sunt chiar singuri pe teren.
Tocmai a reînceput Jocul”, a scris Gelu Vișan pe pagina sa de Facebook.

Autor: Ion Motea
Sursa: Bugetul.ro