Se afișează postările cu eticheta Ilie Năstase. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ilie Năstase. Afișați toate postările

sâmbătă, 19 noiembrie 2022

Florin Negruțiu: Ilie Năstase, mâlul gros al mârlăniei

 

„Ilie Năstase a putut să iasă din țară, să vadă lumea civilizată, când restul de 23 de milioane de români erau închiși în lagărul comunist.

Ilie Năstase a fost dăruit de Dumnezeu cu un talent uriaș, cu o carismă fantastică, cu o forță de a schimba fața lumii. Nu sunt mulți sportivi de geniu ca el pe care să-i fi dat această țară.

Ilie Năstase a avut parte de femei frumoase, mâncare bună, băuturi fine și mulți bani.

Dar nici expunerea timpurie la civilizație, nici geniul nativ, nici banii nu au făcut din Ilie Năstase un om de bun simț. A rămas în el mâlul gros al mârlăniei.

Ilie Năstase, legenda căreia românii, pe bună dreptate, i-au făcut statuie în timpul vieții, se ambiționează să-și demoleze propria statuie”. 

Context: 

Sursa: REPUBLICA

marți, 23 aprilie 2019

Traian Băsescu, despre Ilie Năstase: „Ce a fost și ce a ajuns, săracul...”


  Traian Băsescu a refuzat să comenteze gestul făcut de Ilie Năstase, care a fost filmat aruncând cu cafea peste imaginea fostului președinte de pe un cort electoral al PMP, comentând doar ”ce a fost și ce a ajuns, săracul...”.

”Pur și simplu îmi e dificil să comentez și nu vreau să jignesc public dar vă puteți imagina ce poți gândi despre un asemenea om. Dumnezeu cu el. (...) însă eu am făcut din repulsie nu vreau să discut, adică e un gest de ... Știți e contradicția asta, ce a fost și ce a ajuns, săracul...”, a declarat la B1TV Traian Băsescu, potrivit Mediafax.

Reacția lui vine după ce liderul PMP București Cristian Petrescu a postat, marți, 23 aprilie, pe Facebook, un video care îl arată pe Ilie Năstase, care deschide lista UNPR la alegerile europarlamentare, aruncând cu cafea într-un afiș cu Traian Băsescu.

Ilie Năstase, care deschide lista UNPR la europarlamentare, a declarat, marți, că a fost indignat de faptul că partidele primesc sute de milioane de euro pentru afișe, precizând că el și Anghel Iordănescu nu au astfel de sume.


                                                                       HotNews.ro

duminică, 27 mai 2018

Ilie Năstase batjocorit de presa internaţională după incidentele provocate cu poliţia când a fost prins beat la volan!


·        Daily Mail: "Fostul bad boy al tenisului, Ilie Năstase, învineţit de poliţişti după ce a fost arestat de două ori în aceeaşi zi! A doua oară când a fost arestat, şi-a bătut joc de poliţişti, spunând că au acţionat ca miliţia din era comunistă. Totul s-a întâmplat la un an de la meciul de Fed Cup în care a abuzat verbal echipa Marii Britanii".
·        L'Equipe: "Ilie Năstase, arestat în Bucureşti pentru că a condus în stare de ebrietate".
·        Ubitennis: "Fostul număr 1 mondial, Ilie Năstase, a fost arestat de două ori în 6 ore după ce a condus sub influenţa băuturilor alcoolice şi a fost agresiv cu poliţiştii".
·        Sportsnet: "Năstase, arestat de două ori într-o zi, acuzat că a condus băut. [...] A fost odată liderul tenisului mondial şi era recunoscut pentru comportamentul lui imprevizibil şi temperamental de pe terenul de tenis, cu ieşirile care i-au câştigat porecla 'Nasty'. Şi-a păstrat obiceiurile şi după retragere".
·        Estadio Deportivo: "Fostul tenismen Ilie Năstase, arestat pentru că a condus beat".


                                                                                 C.S.

vineri, 25 mai 2018

Ilie Năstase a comis-o din nou: 2 dosare penale în 6 ore! A fost prins băut la volan și încătuşat!


 Fostul mare tenismen Ilie Năstase (71 de ani) a comis-o din nou în această dimineață, fiind prins sub influența băuturilor alcoolice la volan. Acesta s-a opus recoltării probelor biologice, a fost încătușat și dus la Poliție, unde i-a fost întocmit dosar penal.
Ilie Năstase a plecat de la Spitalul Floreasca pe scuter, deși rămăsese fără permis. Acesta a intrat pe contrasens, iar Digi 24 scrie că ar fi trecut pe culoarea roșie a semaforului. Polițiștii l-au oprit, astfel că "Nasty" a mai "încasat" un dosar penal azi.
Ilie Năstase a încercat să explice la TV incidentul în care a fost implicat:
"Testul de alcoolemie a ieșit 0.05. Mi-au spus că trebuie să-mi dea amendă, dar un polițist a zis să-mi ia și sânge. Mi-au făcut și test pentru droguri. Ce înseamnă asta? La mine, cel mai mare drog a fost un pahar de șampanie. Oamenii ăștia sunt «duși». La INML, testul a fost tot 0,05. N-am fost umilit așa niciodată. Mi-au strâns cătușele atât de tare încât mi-au făcut rană. Mi-au spus că așa se procedează când sunt agresiv. Eu am fost doar agresiv verbal, nu fizic.
A sta la pândă e un furt. Mă voi duce la CEDO, pentru că doamna ministru și secretarii dânsei nu au vrut să răspundă la telefon. E o lege: dacă vrei să arestezi un fost parlamentar sau general, treci puțin mai sus și întrebi. Alții nu gândesc cu picioarele, ca ei.
Eram conștient că pot să conduc, stau foarte aproape. Mi s-a spus că eram pericol public. Care era pericolul public? Polițiștii au filmat doar ce au vrut ei. Erau mii de polițiști la spital (n.r. a declarat ironic), fericiți că au prins un pește mai mare. Mă dor toate oasele, am fost trântit la pământ. Merg să iau certificat medico-legal, apoi merg la CEDO. Cer 2-3-5 milioane de euro daună și le dau la copiii săraci din țară.
Am răni la mâini și puțin la frunte. Am fost prins cu 0,05. Asta nu e infracțiune, doar că îmi ia permisul. 0,05 înseamnă două sticle de bere. Nu eram atât de nebun încât să mă urc beat în mașină. Polițiștii trebuiau să reacționeze altfel, nu eu. «Cât ai băut?». «3 beri am băut». «Hai, domne, că ai băut mai mult!». Am băut 3 beri și am și mâncat. Când mai și mânânci, nu te îmbeți. Am băut 3 beri și am mâncat paste și friptură", a declarat Ilie Năstase, la Antena 3.

COMUNICATUL POLIȚIEI:

"În jurul orei 4.45, pe Şos. Nordului, zona ambasada Chinei, poliţiştii Brigăzii Rutiere au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat de 72 de ani.
Întrucât acesta se afla într-o vizibilă stare de ebrietate, i s-a solicitat să fie testat cu aparatul alcooltest, moment în care a devenit recalcitrant, a adresat injurii poliţiştilor, motiv pentru care a fost încătuşat şi condus la sediul INML pentru recoltare de mostre biologice.
Bărbatul a refuzat să-i fie recoltate mostre biologice şi a fost condus la sediul Brigăzii Rutiere unde i-a fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice şi pentru refuz de recoltare mostre biologice."
Nu e pentru prima oară când Ilie Năstase creează probleme. Cunoscut ca o fire extrem de controversată, "Nasty" are un istoric bogat: a înjurat jurnaliste, a fost în mijlocul unor scandaluri mondene și a dat în repetate rânduri declarații xenofobe. Sursa Digi 24


marți, 19 iulie 2016

La 70 de ani, Ilie Nastase a fost decorat cu cea mai inalta distinctie a statului român !

Tenismanul şi generalul Ilie Năstase a primit din partea presedintelui Klaus Iohannis, cea mai inalta distinctie a statului român: Ordinul Naţional Steaua României în grad de comandor.
De-a lungul carierei, Ilie Nastase a castigat 58 de trofee, dintre care 7 la turnee de grand slam. In 1973, a triumfat la Roland Garros, fara sa piarda nici un set.
In 1970, Ilie Nastase si Ion Tiriac reuseau sa cucereasca trofeul Roland Garros. Trei ani mai tarziu, Nastase sau "Nasty", cum a fost poreclit atat prietenii, cat si adversarii, a triumfat singur la acelasi turneu, fara sa piarda niciun set.
Primul lider al clasamentului ATP si-a adjudecat in total 58 de trofee, intre care 7 la turnee de grand slam, la simplu, dublu si dublu mixt. Astazi, cand fostul sportiv implineste 70 de ani, seful statului l-a rasplatit, la Palatul Cotroceni, cu ordinul national Steaua României in grad de comandor.
                                                                               Cristi SOMEŞAN

vineri, 27 iunie 2014

Ilie Năstase, conform declaraţiei de avere, are datorii mari

Senatorul PC Ilie Năstase deţine mai multe proprietăţi imobiliare, ceasuri de 150.000 de euro şi bijuterii de 100.000 de euro, având echivalentul a peste 430.000 de dolari în conturi, dar şi un credit de 1,7 milioane dolari şi o datorie către fosta soţie de 2,2 milioane dolari.
 Conform declaraţiei de avere semnate pe 23 iunie şi depuse la Senat, Năstase are în proprietate un teren intravilan de 1.000 mp în Moeciu de Jos (Braşov), cumpărat în 1998 şi un teren agricol de 1.000 mp în satul Limanu din judeţul Constanţa achiziţionat în anul 2.000. De asemenea, el a trecut în declaraţia de avere un teren intravilan de 555 mp în Dumbrăviţa, judeţul Timiş, deţinut 50%, prin moştenire, de soţia sa, Brighite Năstase. Aceasta deţine şi un teren intravilan de 1.900 mp în Ciolpani (Ilfov), cumpărat în 2009.
Năstase deţine o casă de 640 mp în Bucureşti, cumpărată în 1972, o casă de vacanţă în Mamaia de 88 mp, achiziţionată în anul 2010. Brighite Năstase are un apartament în aceeaşi localitate, de 139 mp, cumpărat în 2013.
Senatorul PC a trecut în declaraţia de avere o casă de locuit în Dumbrăviţa (Timiş) de 340 mp, deţinută 50% de soţia sa, prin moştenire.
La capitolul maşini, Ilie Năstase a menţionat un BMW Z3, fabricat în 2004, un Mini Cooper fabricat în 2006 şi un BMW X6 fabricat în 2009. De asemenea, Năstase deţine şi o motocicletă primită cadou în 2009.
Năstase a trecut în declaraţia de avere ceasuri în valoare de 150.000 de euro, dobândite din 1972 până în prezent, bijuterii de 100.000 de euro, dobândite din 1997 până în 2013 şi tablouri în valoare de 50.000 de euro, achiţionate din 1970 până în prezent.
Acesta are conturi la BRD de 612.997 lei, 35.000 euro şi 187.108 dolari. Pe de altă parte, el a împrumutat Fundaţia Academia pentru Tenis Ilie Năstase, al cărei preşedinte al Consiliului de Administraţie este, cu 50.000 de lei.
Năstase are un credit la BRD de 1.700.000 de dolari, contractat în 2007 şi scadent în 2017. El a trecut-o, de asemenea, pe Amalia Năstase creditor cu 2.200.000 de euro, scadenţa fiind în 2021.
Năstase a trecut în declaraţie şi un automobil BMW Seria 7, primit în folosinţă de la BMW Automobile Bavaria.
La rubrica venituri, senatorul a menţionat 10.800 de lei obţinuţi din funcţia de director general la Europe Developement International – R SA şi 4.800 de lei, obţinuţi ca director general la Radio XXI. La rubrica venituri din activităţi independente, Ilie Năstase a declarat două contracte de imagine, cu BRD Groupe Societe Generale şi Adidas International Marketing BV, precizând, la ambele, că "suma este confidenţială".
În declaraţia de interese, Năstase a precizat că deţine toate acţiunile companiei la Salentijn BV, în valoare de 3.500.000 euro şi 25% din părţile sociale ale companiei Reims Beverages SRL, capitalul social declarat fiind de 200 lei.
Ilie Năstase a declarat că este preşedinte, fără beneficii, al fundaţiilor Ilie Năstase şi Academia pentru Tenis Ilie Năstase.
Năstase a fost ales senator PC la alegerile parţiale din 25 mai 2014.Sursa Gândul.Info
 Foto: Can Can

                                                                      Cristi Someşan

duminică, 16 martie 2014

Comunicat Partidul România Mare


Ilie Năstase a acceptat să candideze pe listele PRM la alegerile europarlamentare

După formidabila emisiune din seara zilei de 15 martie a.c., de la postul ANTENA 3, preşedintele Partidului România Mare i-a lansat invitaţia bunului român ILIE NĂSTASE, să candideze pe lista P.R.M. pentru alegerile europarlamentare din 25 mai a.c.
Invitaţia a fost acceptată imediat şi marele campion ILIE NĂSTASE va fi purtătorul de drapel al Partidului România Mare la alegerile europarlamentare.

Dr.Gheorghe Funar

Preşedintele Partidului România Mare

sâmbătă, 3 noiembrie 2012

GALA APS 85


Miercuri seara, la Ateneul Român, Asociaţia Presei Sportive din România a organizat un Spectacol de Gală, pentru a sărbători împlinirea a 85 de ani de existenţă. La eveniment au participat Alteţele lor Regale Principesa Margareta şi Principele Radu, APS fiind sub Înaltul Patronaj al Majestăţii Sale Regelui Mihai I al României.
La spectacol au fost  prezenţi, alături de gazetarii sportivi, o serie de nume mari ale sportului românesc, precum Gabriela Szabo, Gheorghe Hagi, Ilie Năstase, Ivan Patzaichin, Carmen Tocală (preşedinte ANST), Octavian Morariu (preşedinte COSR) şi încă foarte multe alte asemenea personalităţi marcante ale sportului românesc.
Premii de excelenţă pentru întreaga activitate au primit jurnaliştii noştri sportivi cu state vechi în presa de profil, dar şi marii noştri sportivi invitaţi la Gală, precum Gabi Szabo, Gheorghe Hagi, ca şi Eduard-Carol Novak, primul campion român la Jocurile Paralimpice, Londra 2012.
Printre invitaţii de onoare ai Galei s-a aflat şi Primarul General al Capitalei, Sorin Oprescu, care a primit Diploma de Excelenţă pentru contribuiţia sa la realizarea Arenei Nationale. Premiul i-a fost înmînat de dl. Dumitru Graur, preşedintele APS. La rîndul său, Sorin Oprescu i-a înmînat Placheta Oraşului Bucureşti presedintelui APS, Dumitru Graur.
Preşedintele APS a înmînat Alteţei Sale Regale Principele Radu un tablou filatelic special conceput pentru a marca împlinirea a 85 de ani de existenţă a Asociaţiei Presei Sportive din România.
În încheierea evenimentului, în holul mare al Ateneului a fost organizat un cocktail.
Laureaţii Galei “APS 85″
·        Gheorghe Hagi (pentru proiectul fotbalistic Viitorul Constanţa)
·        Victor Ponta (pentru apropierea de problemele sportului românesc)
·        Ovidiu Ioaniţoaia (pentru contribuţia la dezvoltarea presei sportive după 1989)
·        Radu Cosaşu (o viaţă pusă în slujba cuvîntului scris pe taramul sportului)
·        Sorin Oprescu (pentru contribuţia sa la realizarea Stadionului Naţional)
·        Gabriela Szabo (pentru neobosita activitate de apropiere a sportului de copii)
·        Valeria Răcilă van Groningen (pentru curajul organizării Maratonului Bucureşti)
·        Mircea Lucescu (pentru reprezentarea cu cinste a fotbalului românesc peste hotare)
·        Eduard-Carol Novak (medaliat cu aur la Jocurile Paralimpice 2012)
·        Răzvan Burleanu (pentru succesul în consacrarea minifotbalului pe plan internaţional)
·        gen. Marin Dragnea (omul de care se leagă cele mai bune rezultate olimpice ale sportului românesc – Los Angeles 1984)

                                                                           Dumitru GRAUR