Se afișează postările cu eticheta Lunea Artelor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lunea Artelor. Afișați toate postările

miercuri, 17 iunie 2015

Lunea Artelor. Expoziția de pictură „Conversații cu albastru” a artistei plastice Daniela Nedelea

Teatrul Municipal Baia Mare vă invită, în data de 22 iunie, de la ora 19, la o nouă ediție a Lunii Artelor, care vă propune vernisajul expoziției de pictură „Conversații cu albastru” a artistei plastice Daniela Nedelea. Expoziția va avea loc în foaierul Teatrului Municipal, iar intrarea va fi liberă. Vor prezenta lucrările și pe protagonistă sculptorul Aurel Cucu, șeful Secției Păpuși a Teatrului Municipal, și actorul Andrei Dinu. 
„Dacă pentru Picasso albastrul semnifica o perioadă tristă, pentru mine nu are această semnificație; pentru mine înseamnă amintire, înseamnă marea (în special Mediterana). Albastrul înseamnă creativitate, liniște. Am folosit diverse nuanțe de albastru: albastrul din sufletul meu. Unora le plac alte culori: roșu, verde, negru. Pentru mine există albastru de vară, albastru de iarnă… Eu voi fi mereu o pictoriță de albastru. Albastrul se va regăsi în cele mai multe lucrări ale mele. Mi-a plăcut să îmbin mai multe tehnici care de regulă nu se îmbină: uleiul, acrylic, creionul. Cred că arată destul de interesant, deoarece aceste stranii combinații dau un aspect original lucrărilor. În ultimul an însă am pictat mai mult cu şpaclul, picturile rezultate fiind “cărnoase” iar eu nu regret vopseaua folosită și sper ca lucrările mele sa vă placă, pentru că sunt pline de energie. Cred că această energie se transmite privitorului. Par o evadare într-o lume optimistă”, mărturisește artista.
Daniela Nedelea este cadru didactic și membră a Asociației Artiștilor Plastici „Alexandru Șainelic”. Născută într-o familie de evrei dintr-un mic oraș din Moldova (Odobeşti), pictează de când se știe, dar evoluția ei artistică începe la grădiniță (când a obținut un premiu sub formă de fluture albastru) și se termină (ca pregătire) odată cu absolvirea Liceului de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” București. A urmat cursurile Universității Tehnice Cluj-Napoca, într-un vādit contrast cu aptitudinile ei artistice. Este căsătoritā cu un maramureșean, motiv pentru care a ales să locuiască în Ardeal. Este profesoară la Liceul de Arte din Baia Mare și la Colegiul Economic „Nicolae Titulescu”, unde predă informatică. „Timpul a fost în favoarea mea, căci nu mi-a știrbit și alterat pofta de cunoaștere și de pictat, pentru că în afară de orele de informatică am avut ore de desen, arta vestimentației, educație tehnologică, unde am putut să îmi pun în valoare talentul, imaginația, creativitatea și mai ales să îi învăț asta și pe elevii mei. Însă de pictat tablouri care să fie expuse și dorite de alții s-a întâmplat după moartea mamei. Fără pictură nu cred că rezistam. A fost ca un fel de terapie care m-a ajutat să umplu golul din suflet lăsat de plecarea ei. Tot timpul am sentimentul că ea mă ajută și mă protejează de undeva din altă dimensiune”. Pentru că dorea ca pictura să fie mai mult decât un hobby a făcut mai multe cālātorii de documentare, în Italia (Roma), Spania (Malaga - orașul lui Picasso, Barcelona), Viena, Praga, Paris, colonia de pictori Saint-Paul-de-Vence, Portugalia, Amsterdam, Geneva, Copenhaga. A îndrăznit mai mult și, prin intermediul pictoriței elvețiene Katharina Seiterle, dar și în urma selecțiilor a ajuns să facă parte din tabere de creație internaționale în Franța (Corsica - pictură pe mătase), Italia (Sardinia) etc. Perioadele petrecute în taberele de pictură au marcat-o profund în activitatea artistică, rezultatul acestora fiind expoziția «Conversații cu albastru». Expoziția a fost prezentată și la Cluj-Napoca, la Librăria Diverta, unde a fost deschisă în perioada 19 martie – 9 aprilie.
 

                                                                                                                             ANCA GOJA


marți, 19 mai 2015

La „Lunea Artelor” s-a prezentat Antologia bilingvă „Anotimpul Iubirii”

 Luni, 18 mai, în „Foaierul artelor” al Teatrului Municipal Baia Mare, ora 19,00 s-a prezentat Antologia bilingvă „Anotimpul Iubirii” editată de Cenaclul Scriitorilor Maramureş, Asociaţia femeii italo-albaneze şi scriitorul albanez Baki Ymeri.
Din informaţiile primite de la colega şi prozatoarea Anca Goja, am aflat că „Lunea Artelor” se doreşte a fi un demers cultural care vine în sprijinul iubitorilor de literatură, teatru, pictură, într-un cuvânt de frumos. Ea consideră că „prin “Lunea Artelor”, divorţul „publicurilor” din Baia Mare va lua sfârşit, iar cei care gustă arta de calitate vor realiza că iubirea faţă de frumos, care îi uneşte, este mai importantă decât ceea ce i-a despărţit până acum”.
Revenind la eveniment, în cadrul acestei prime întâlniri de acest gen şi sub această formă, a avut loc lansarea Antologiei poetice în limba albaneză a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș "Anotimpul iubirii", în traducerea lui Baki Ymeri. Despre carte și traducător au vorbit: scriitoarea Florica Bud, președintele Cenaclului Scriitorilor, criticul literar Daniela Sitar Tăut, poeta Ileana Ioana Şteţco, prof. Dan Achim de la Fundaţia “Pro Unione”, poetul şi reprezentantul Centrului Creaţiei Nicolae Scheianu iar poeţii prezenţi la faţa locului şi în antologie au recitat câte un poem - două, într-un micro recital de suflet. În limba albaneză ne-a recitat Nicolae Scheianu, profesor de... limba engleză.
 Din partea conducerii Teatrului Municipal Baia Mare, director Claudiu Pintican, Cenaclul Scriitorilor Maramureş, reprezentat de doamna Florica Bud, a primit o diplomă de participare.

























Foto: Anca GOJA şi Gelu DRAGOŞ

miercuri, 13 mai 2015

Lunea Artelor. Lansarea antologiei poetice a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș în limba albaneză

Lunea Artelor din data de 18 mai le propune iubitorilor de literatură o lansare de carte. Este vorba despre o antologie poetică a Cenaclului Scriitorilor din Maramureș, în traducerea lui Baki Ymeri, apărută la Editura Amanda Edit Verlag. Cartea se intitulează „Stina e Dashurise” și cuprinde creații ale poeților: Florica Bud, Ioan Romeo Roșiianu, Elena Cărăușan, Alexa Gavril Bâle, Flavia Cosma, Rodica Dragomir, Luis Raul Calvo, Luisa Neruț, Gelu Dragoș, Teresia Bolchiș Tătaru, Olimpia Danci, Ioana Ileana Ștețco, Marian Hotca, Rodica Brad Păuna, Silvia Bya Urlih. Volumul al doilea al antologiei este așteptat în curând.
Lunea Artelor este un eveniment săptămânal, organizat de Teatrul Municipal Baia Mare, care își propune să adune iubitori ai diferitelor arte în jurul teatrului, acesta fiind o artă sincretică. Astfel, la fiecare început de săptămână, Lunea Artelor înseamnă expoziții de fotografie sau artă plastică, lansări de carte, recitaluri muzicale, spectacole de dans, spectacole de teatru-lectură sau alte evenimente culturale și educative.
Lansarea antologiei „Stina e Dashurise” va avea loc în foaierul Teatrului Municipal Baia Mare luni, 18 mai, de la ora 19, 00. Intrarea va fi liberă.