Se afișează postările cu eticheta Odraslele. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Odraslele. Afișați toate postările

marți, 23 aprilie 2019

Odraslele ...de Ilie Şerbănescu

Cei care s-au aflat la "butoanele" banilor publici în ultimii 25 ani, mulţi dintre ei aflaţi acum după gratii, sau de-abia scăpaţi de acolo, ne lasă moştenire ceea ce noi am numit "next generation". Adică progeniturile lor - bogaţii cu averi deja spălate.
Lista este incredibil de lungă. De la băiatul lui Hrebenciuc şi fata lui Videanu până la cei doi puişori cu dinţi sănătoşi, pregătiţi pentru ros, dăruiţi naţiei române de soţii Dana şi Adrian Năstase.      
 Dacă DNA n-ar fi declanşat ceea ce a declanşat, pentru  mulţi dintre aceşti tineri lupişori erau deja pregătite manete calde la tabloul de bord al Puterii.De pildă, Andrei Hrebenciuc era  deja invitat pe post de mare geniu financiar pe la
 televiziuni.
Iar Andrei Năstase începuse deja să încălzească scaunele prin platoul Latrinei 3…        
   Să nu mai vorbim că aproape toţi şi-au făcut studiile pe bani grei  în străinătate…Fiul lui Theodor Stolojan, Vlad, şi-a făcut un doctorat la Cambridge, în fizică atomică - o excepţie, iar fiica, Ada, şi-a făcut studiile superioare în Anglia, iar pe cele  postuniversitare, de consultanţă financiară, în
 Belgia. Un alt premier, Radu Vasile, şi-a trimis fiul, pe Tudor, tot la Paris.
 Predecesorul său, Victor  Ciorbea, se poate mândri că fiica sa, Oana, a absolvit acelaşi colegiu american ca şi  odrasla fostulului preşedinte SUA, Bill Clinton, iar Mugur Isărescu nu a rupt nici el  tradiţia, Lăcrămioara Isărescu studiind tot în
 SUA. Câteva exemple :       
Alex Rus. Este fiul ministrului Transporturilor, Ioan Rus. Când a împlinit 24 de ani a primit cadou de la tatăl său un hotel în Cluj Napoca: Hotelul Meridian, preluat de seniorul Rus de la Ioan Morar, fostul şef  al Romsilva, printr-o schemă complicată relatată de  presă. Juniorul a mai deţinut până în martie şi o
cafenea în Cluj Napoca, Arts Caffe, vândută în martie unui  lanţ de cafenele. Pe pagina de Facebook postează fotografii de la piscina familiei şi din călătoriile
 dese la Monaco şi pe coasta amalfitană, împreună cu  prietena sa, Denisa Pascu, fotomodel.     
 Alexandru Vanghelie. A fost trimis de tatăl său să  studieze la o universitate din Boston, unde taxa de şcolarizare depăşeşte 50 000 de dolari pe an. Locuieşte într-un apartament a cărui chirie depăşeşte şi ea aceeaşi sumă, însă juniorul primarului penal nu pare să aprecieze  eforturile financiare făcute de tatăl său. Judecând după activitatea de pe Facebook, Vanghelie junior a făcut o pasiune pentru culturism şi substanţele chimice folosite pentru umflarea muşchilor.
      Ilinca Nichita - Fiica primarului Gheorghe Nichita, care a  organizat pentru ea, în toamna lui 2014, o nuntă  fastuoasă la care au participat toţi şefii PSD, în
 frunte cu Victor Ponta. Ilinca Nichita este notar şi, după nuntă, presa din Iaşi a scris că primăria tatălui său i-a acordat autorizaţie de  construcţie pentru un birou notarial în centrul oraşului.
     Alexandra Dragnea. Fiica fostului vicepremier Liviu Dragnea a devenit celebră atunci când l-a lăsat pe iubitul său cântăreţ (Alex Maţaev) să filmeze un
 videoclip exact acasă la Liviu Dragnea, permiţînd  publicului să vadă cum arată proprietatea uriaşă a  familiei liderului PSD, numai suprafaţa construită a
casei depăşind 1300 de metri pătraţi. Alexandra a devenit o vedetă în tabloide, paparazzi permiţînd  electoratului să vadă că la vîrsta sa frageda are  deja un automobil de lux.
    Mihnea şi Andrei Năstase. Fiul cel mic al fostului premier Adrian Năstase studiază economia la Londra, un oraş  deloc ieftin, după cum se ştie. Fratele său, Andrei,  a învăţat tot economie, dar în Italia, după care  s-a întors în ţară pentru a se ocupa de restaurantul  Bonton din Herăstrău. Şi-a deschis în 2013 un club şi la Neptun.
     Agathe Blaga.  Fiica lui Vasile Blaga este un nume la modă pentru că exact în urmă cu 3 zile soţul său a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de  600 de mii de euro. Agathe Blaga avea stofă de vedetă de multă vreme, presa scriind în ultimii ani despre  contractele pe care le-a primit firma soţului său de la stat
    Diana Videanu. Fata lui Adriean Videanu, o obişnuită a  cafenelelor de fiţe de pe Dorobanţi şi a magazinelor  scumpe, este pregătită de tatăl său pentru a prelua afacerea Titan Mar. A studiat şi ea tot la Londra dar  ceea ce a făcut-o remarcată de presă au fost  ceasul Hublot de 15 000 de euro şi poşeta Hermes
 de 7000 de euro

 Ana şi Alexandru Geoană. Fiica cea mică a lui Mircea  Geoană învaţă în America, la Universitatea  Pennsylvania, unde taxele şi cazarea costă în jur de 50 000 de euro pe an. Şi fratele ei,  Alexandru, studiază tot în America, la Stern Business School, unde costurile se ridică tot la nivelul celor  pentru sora sa. Ana este însă deja celebră în  România, datorită pictorialelor pentru diverse
 reviste.

O listă aproximativă de odrasle privilegiate:
 1. Andrei Hrebenciuc
 2.Vlad Cosma
 3. Răducu Mazăre
 4. Victor şi Andrei Berceanu
 5. Elena şi Ioana Băsescu
 6.Daciana Sârbu
 7. Alin Petrache. Un caz  aparte. A ajuns, cu forceps-ul PSD, şeful Comitetului Olimpic Român.
Fiul lui Adrian Ionel Petrache, celebrul om de afaceri din grupul Petrache-Bittner-Cocoş care a gravitat când în jurul  lui Adrian Năstase, când al PDL. „Am intrat în politică pentru că îmi doresc să schimb lucrurile în sportul românesc. N-am înţeles niciodată legătura pe care oamenii o fac  între mine şi tatăl meu. Îl iubesc, îl respect, dar eu sunt eu. Pregătirea mea e pe sport. Nu mai sunt de mult timp băiatul lui tata şi nu ştiu dacă am fost vreodată. Absolut deloc nu mizez pe nume în politică”, spune Petrache. Alin Petrache, rugbyst de performanţă şi absolvent de master la Colegiul  Naţional de Apărare, a lucrat numai în  administraţia de stat, de la Comitetul Olimpic Român, la Federaţia de Rugby, până la ANST. Este însă un înstărit moştenitor. Numai ceasurile pe care le poartă valorează, potrivit propriei estimări din declaraţia de avere, 67.000 de  euro. „Sunt un om normal. Am o casă, un apartament, o maşină  personală şi cam atât”, face Petrache o socoteală sumară când este întrebat. Declaraţia sa de avere  aduce însă câteva completări: la 36 de ani, are 8 terenuri agricole sau forestiere, trei apartamente şi o casă în Bucureşti, toate moştenite sau  primite prin donaţie.



                                            Ilie Şerbănescu: DURERE !  
Scrisoare deschisă către toţi românii      
”Aici m-am născut, mi-am petrecut copilăria, mi-am făcut studiile şi am muncit pînă cînd am ieşit la pensie. Am muncit 42 de ani din care 22 pentru propăşirea socialismului şi 20 pentru  revenirea capitalismului ..  Acum sînt la pensie.
Să nu credeţi cumva că m-am pricopsit. Chivernisesc banii în primul rînd pentru plată facturilor, curentul electric, gaze, apa curentă, cablu tv, internet, telefon şi cîte altele. Tot uitindu-mă prin facturi am observant  că eu, ca şi dumneavoastră, că plătesc apa la o companie numită Apa Nova care e o companie frantuzească dar îmi vinde apă românească pentru că, cu siguranţă, nu o aduce din Franţa. Deci eu, atunci cînd fac duş sau cînd îmi fac un
 ceai, îl fac cu apă românească, dar bani mei pleacă în Franţa.          -
Curentul electric îl plătesc la o companie italiană numită Enel. Deci, cum am aprins un bec, am deschis o supapă prin care banii mei se scurg în Italia. Sînt convins că nici Enelul nu-mi vinde curent italian.          -
 Gazul metan îl plătesc la GDF Suez (Gaz de France Suez), firmă tot franţuzească ce îmi vinde mie şi  multor altora gaz metan românesc, dar banii noştri pleacă să se integreze în UE.          -
 Telefonul, indiferent că-l plătesc la Telecom, Vodafone, Orange sau Cosmote, îmi mai zboară din portofel nişte bani către zări străine.       
Cablul TV şi internetul le plătesc la RCS & RDS. ..Patronul lor, pe nume Zoltan Teszary, locuieşte  la Budapesta şi nu ştie nici el dacă e român sau ungur.
Ce să va mai spun că, dacă bag benzină în  rezervor, m-am integrat şi cu maşina în Europa sau in Rusia.
Fereasca Dumnezeu de vreun  împrumut la bancă, pe care mărturisesc că nu l-am  făcut, dar sînt sigur că mulţi au fost nevoiţi să-l facă şi acum plătesc dobînzi grele şi comisioane către bănci străine fiindcă, în afară  de CEC, nu mai e nici o banca românească.        -
 Dacă umplem coşul cu merinde la supermarket, iarăşi aruncăm cu banii peste mări şi ţări fiindcă marfă e aproape 90% de import.     
 Deci .. Toată lumea consumă şi nimeni nu mai produce nimic, iar banii românilor se scurg în afară ţării. Recordul de a creşte datoria publică la 30 miliarde de euro...ne apartine!   
 Cît mai poate dură o asemenea situaţie?   
 Dumnezeu să ne lumineze mintea!
 Cat timp vom mai putea trage apa la Bucureşti ca sa facem plata  la Paris, ca şi pînă acum?"

      
Fă un bine ţării tale! Citeşte şi dă mai departe! Asa poate Dumnezeu va lumina mintea unora si altora!!!
     
 Cu drag,
                 Ilie Şerbănescu


vineri, 30 septembrie 2016

Odraslele ...

Cei care s-au aflat la "butoanele" banilor publici în ultimii 25 ani, mulți dintre ei aflați acum după gratii, sau de-abia scăpați de acolo, ne lasă moștenire ceea ce noi am numit "next generation".
Adică progeniturile lor - bogații cu averi deja spălate.
Lista este incredibil de lungă.
De la băiatul lui Hrebenciuc și fata lui Videanu până la cei doi puișori cu dinți sănătoși, pregătiți pentru ros, dăruiți nației române de soții Dana și Adrian Năstase.      
Dacă DNA n-ar fi declanșat ceea ce a declanșat, pentru mulți dintre acești tineri lupișori erau deja pregătite manete calde la tabloul de bord al Puterii.
De pildă, Andrei Hrebenciuc era deja invitat pe post de mare geniu financiar pe la televiziuni. Iar Andrei Năstase începuse deja să încălzească scaunele prin platoul Latrinei3…        
Să nu mai vorbim că aproape toțși-au făcut studiile pe bani grei în străinătate…
Fiul lui Theodor Stolojan, Vlad, și-a făcut un doctorat la Cambridge, în fizică atomică - o excepție, iar fiica, Ada, și-a făcut studiile superioare în Anglia, iar pe cele postuniversitare, de consultanță financiară, în Belgia.
Un alt premier, Radu Vasile, și-a trimis fiul, pe Tudor, tot la Paris.
Predecesorul său, Victor Ciorbea, se poate mândri că fiica sa, Oana, a absolvit acela
și colegiu american ca și odrasla fostulului președinte SUA, Bill Clinton,
iar Mugur Isărescu nu a rupt nici el tradi
ția, Lăcrămioara Isărescu studiind tot în SUA.
Câteva exemple :       
Alex Rus. Este fiul ministrului Transporturilor, Ioan Rus. Când a împlinit 24 de ani a primit cadou de la tatăl său un hotel în Cluj Napoca: Hotelul Meridian, preluat de seniorul Rus de la Ioan Morar, fostul șef al Romsilva, printr-o schemă complicată relatată de presă. Juniorul a mai deținut până în martie și o cafenea în Cluj, Arts Caffe, vândută în martie unui lanț de cafenele.
Pe pagina de Facebook postează fotografii de la piscina familiei și din călătoriile dese la Monaco și pe coasta amalfitană, împreună cu prietena sa, Denisa Pascu, fotomodel.     
Alexandru Vanghelie. A fost trimis de tatăl său să studieze la o universitate din Boston, unde taxa de 
școlarizare depășește 50 000 de dolari pe an. Locuiește într-un apartament a cărui chirie depășește și ea aceeași sumă, însă juniorul primarului aflat în arest nu pare să aprecieze eforturile financiare făcute de tatăl său. Judecând după activitatea de pe Facebook, Vanghelie junior a făcut o pasiune pentru culturism și substanțele chimice folosite pentru umflarea mușchilor.
Ilinca Nichita - Fiica primarului Gheorghe Nichita, care a organizat pentru ea, în toamna lui 2014, o nuntă fastuoasă la care au participat to
țșefii PSD, în frunte cu Victor Ponta. Ilinca Nichita este notar și, după nuntă, presa din Iași a scris că primăria tatălui său i-a acordat autorizație de construcție pentru un birou notarial în centrul orașului.
Alexandra Dragnea. Fiica fostului vicepremier Liviu Dragnea a devenit celebră atunci când l-a lăsat pe iubitul său cântăre
ț (Alex Mațaev) să filmeze un videoclip exact acasă la Liviu Dragnea, permițînd publicului să vadă cum arată proprietatea uriașă a familiei liderului PSD, numai suprafața construită a casei depășind 1300 de metri pătrați. Alexandra a devenit o vedetă în tabloide, paparazzi permițînd electoratului să vadă că la vîrsta sa frageda are deja un automobil de lux.
Mihnea 
și Andrei Năstase. Fiul cel mic al fostului premier Adrian Năstase studiază economia la Londra, un oraș deloc ieftin, după cum se știe. Fratele său, Andrei, a învățat tot economie, dar în Italia, după care s-a întors în țară pentru a se ocupa de restaurantul Bonton din Herăstrău. Și-a deschis în 2013 un club și la Neptun.
Agathe Blaga. Fiica lui Vasile Blaga este un nume la modă pentru că exact în urmă cu 3 zile so
țul său a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 600 de mii de euro. Agathe Blaga avea stofă de vedetă de multă vreme, presa scriind în ultimii ani despre contractele pe care le-a primit firma soțului său de la stat
Diana Videanu. Fata lui Adriean Videanu, o obișnuită a cafenelelor de fițe de pe Dorobanțși a magazinelor scumpe, este pregătită de tatăl său pentru a prelua
 afacerea Titan Mar. A studiat 
și ea tot la Londra dar ceea ce a făcut-o remarcată de presă au fost ceasul Hublot de 15 000 de euro și poșeta Hermes de 7000 de euro
Ana 
și Alexandru Geoană. Fiica cea mică a lui Mircea Geoană învață în America, la Universitatea Pennsylvania, unde taxele și cazarea costă în jur de 50 000 de euro pe an. Și fratele ei, Alexandru, studiază tot în America, la Stern Business School, unde costurile se ridică tot la nivelul celor pentru sora sa. Ana este însă deja celebră în România, datorită pictorialelor pentru diverse reviste.
O listă aproximativă:
1. Andrei Hrebenciuc
2.Vlad Cosma
3. Răducu Mazăre
4. Victor 
și Andrei Berceanu
5. Elena 
și Ioana Băsescu
6.Daciana Sârbu
7. Alin Petrache.
Un caz aparte. A ajuns, cu forceps-ul PSD, șeful Comitetului Olimpic Român. Alin Petrache. Fiul lui Adrian Ionel Petrache, celebrul om de afaceri din grupul
Petrache-Bittner-Cocoş care a gravitat când în jurul lui Adrian Năstase, când al PDL. „Am intrat în politică pentru că îmi doresc să schimb lucrurile în sportul românesc. N-am înţeles niciodată legătura pe care oamenii o fac între mine şi tatăl meu. Îl iubesc, îl respect, dar eu sunt eu. Pregătirea mea e pe sport. Nu mai sunt de mult timp băiatul lui tata şi nu ştiu dacă am fost vreodată. Absolut deloc nu mizez pe nume în politică”, spune Petrache. Alin Petrache, rugbyst de performanţă şi absolvent de master la Colegiul Naţional de Apărare, a lucrat numai în administraţia de stat, de la Comitetul Olimpic Român, la Federaţia de Rugby, până la ANST. Este însă un înstărit moştenitor. Numai ceasurile pe care le poartă valorează, potrivit propriei estimări din declaraţia de avere, 67.000 de euro.   
„Sunt un om normal. Am o casă, un apartament, o maşină personală şi cam atât”, face Petrache o socoteală sumară când este întrebat. Declaraţia sa de avere aduce însă câteva completări: la 36 de ani, are 8 terenuri agricole sau forestiere, trei apartamente şi o casă în Bucureşti, toate moştenite sau primite prin donaţie.


                                    Ilie Șerbănescu: DURERE !

Scrisoare deschisă către toți românii ,
     
Aici m-am născut, mi-am petrecut copilăria, mi-am făcut studiile și am muncit pînă cînd am ieșit la pensie. Am muncit 42 de ani din care 22 pentru propășirea socialismului și 20 pentru revenirea capitalismului ..  Acum sînt la pensie.
Să nu crede
ți cumva că m-am pricopsit. Chivernisesc banii în primul rînd pentru plată facturilor, curentul electric, gaze, apa curentă, cablu TV, internet, telefon și cîte altele.
Tot uitindu-mă prin facturi am observant că eu, ca și dumneavoastră, că plătesc apa la o companie numită Apa Nova care e o companie franţuzească dar îmi vinde apă românească pentru că, cu siguranță, nu o aduce din Franța.
Deci eu, atunci cînd fac du
ș sau cînd îmi fac un ceai, îl fac cu apă românească, dar bani mei pleacă în Franța.          -
Curentul electric îl plătesc la o companie italiană numită Enel. Deci, cum am aprins un bec, am deschis o supapă prin care banii mei se scurg în Italia.
Sînt convins că nici Enelul nu-mi vinde curent italian.          -
Gazul metan îl plătesc la GDF Suez (Gaz de France Suez), firmă tot fran
țuzească ce îmi vinde mie și multor altora gaz metan românesc, dar banii noștri pleacă să se integreze în UE.          -
Telefonul, indiferent că-l plătesc la Telecom, Vodafone, Orange sau Cosmote, îmi mai zboară din portofel ni
ște bani către zări străine.       
- Cablul TV 
și internetul le plătesc la RCS & RDS. ..Patronul lor, pe nume Zoltan Teszary, locuiește la Budapesta și nu știe nici el dacă e român sau.....
Ce să va mai spun că, dacă bag benzină în rezervor, m-am integrat 
și cu mașina în Europa sau in Rusia
Fereasca Dumnezeu de vreun împrumut la bancă, pe care mărturisesc că nu l-am
făcut, dar sînt sigur că mul
ți au fost nevoiți să-l facă și acum plătesc dobînzi grele și comisioane către bănci străine fiindcă, în afară de CEC, nu mai e nici o banca românească.        -
Dacă umplem co
șul cu merinde la supermarket, iarăși aruncăm cu banii peste mări șțări fiindcă marfă e aproape 90% de import.     
Deci .. Toată lumea consumă 
și nimeni nu mai produce nimic, iar banii românilor se scurg în afară țării.
Recordul de a crește datoria publică la 30 miliarde de euro...ne apartine!   
Cît mai poate dură o asemenea situa
ție?   
Dumnezeu să ne lumineze mintea!
Cat timp vom mai putea trage apa la Bucure
ști ca sa facem plata la Paris, ca și pînă acum?

      Fă un bine țării tale! Citește și dă mai departe! Asa poate Dumnezeu va lumina mintea unora si altora!
      
                                                      Cu drag,
                                                Ilie Şerbănescu

joi, 21 iulie 2016

Odraslele... de Ilie Şerbănescu


                                                   " Fă bine ţării tale !

Cei care s-au aflat la "butoanele" banilor publici în ultimii 25 ani, mulţi dintre ei aflaţi acum după gratii, sau de-abia scăpaţi de acolo, ne lasă moştenire ceea ce noi am numit "next generation". Adică progeniturile lor - bogaţii cu averi deja spălate.
Lista este incredibil de lungă. De la băiatul lui Hrebenciuc şi fata lui Videanu până la cei doi puişori cu dinţi sănătoşi, pregătiţi pentru ros, dăruiţi naţiei române de soţii Dana şi Adrian Năstase.      
Dacă DNA n-ar fi declanşat ceea ce a declanşat, pentru mulţi dintre aceşti tineri lupişori erau deja pregătite manete calde la tabloul de bord al Puterii.
De pildă, Andrei Hrebenciuc era deja invitat pe post de mare geniu financiar pe la televiziuni. Iar Andrei Năstase începuse deja să încălzească scaunele prin platoul Latrinei3…        
Să nu mai vorbim că aproape toţi şi-au făcut studiile pe bani grei în străinătate…
Fiul lui Theodor Stolojan, Vlad, şi-a făcut un doctorat la Cambridge, în fizică atomică - o excepţie, iar fiica, Ada, şi-a făcut studiile superioare în Anglia, iar pe cele postuniversitare, de consultanţă financiară, în Belgia. Un alt premier, Radu Vasile,
şi-a trimis fiul, pe Tudor, tot la Paris.
Predecesoru
l său, Victor Ciorbea, se poate mândri că fiica sa, Oana, a absolvit acelaşi colegiu american ca şi odrasla fostulului preşedinte SUA, Bill Clinton, iar Mugur Isărescu nu a rupt nici el tradiţia, Lăcrămioara Isărescu studiind tot în SUA.
Câteva exemple :       
Alex Rus. Este fiul ministrului Transporturilor, Ioan Rus. Când a împlinit 24 de ani a primit cadou de la tatăl său un hotel în Cluj Napoca: Hotelul Meridian, preluat de seniorul Rus de la Ioan Morar, fostul şef al Romsilva, printr-o schemă complicată relatată de
presă. Juniorul a mai deţinut până în martie şi o cafenea în Cluj, Arts Caffe, vândută în martie unui lanţ de cafenele. Pe pagina de Facebook postează fotografii de la piscina familiei şi din călătoriile dese la Monaco şi pe coasta amalfitană, împreună cu prietena sa, Denisa Pascu, fotomodel.     
Alexandru Vanghelie. A fost trimis de tatăl său să studieze la o universitate din Boston, unde taxa de şcolarizare depăşeşte 50 000 de dolari pe an. Locuieşte într-un apartament a cărui chirie depăşeşte şi ea aceeaşi sumă, însă juniorul primarului aflat în arest nu pare să aprecieze eforturile financiare făcute de tatăl său. Judecând după activitatea de pe Facebook, Vanghelie junior a făcut o pasiune pentru culturism şi substan
țele chimice folosite pentru umflarea muşchilor.
Ilinca Nichita - Fiica primarului Gheorghe Nichita, care a organizat pentru ea, în toamna lui 2014, o nuntă fastuoasă la care au participat toţi şefii PSD, în frunte cu Victor Ponta. Ilinca Nichita este notar şi, după nuntă, presa din Iaşi a scris că primăria tatălui său i-a acordat autorizaţie de construcţie pentru un birou notarial în centrul oraşului.
Alexandra Dragnea. Fiica fostului vicepremier Liviu Dragnea a devenit celebră atunci când l-a lăsat pe iubitul său cântăreţ (Alex Maţaev) să filmeze un videoclip exact acasă la Liviu Dragnea, permiţînd publicului să vadă cum arată proprietatea uriaşă a
familiei liderului PSD, numai suprafaţa construită a casei depăşind 1300 de metri pătraţi. Alexandra a devenit o vedetă în tabloide, paparazzi permiţînd electoratului să vadă că la vîrsta sa frageda are deja un automobil de lux.
Mihnea şi Andrei Năstase. Fiul cel mic al fostului premier Adrian Năstase studiază economia la Londra, un oraş deloc ieftin, după cum se ştie. Fratele său, Andrei, a învăţat tot economie, dar în Italia, după care s-a întors în ţară pentru a se ocupa de restaurantul Bonton din Herăstrău. Şi-a deschis în 2013 un club şi la Neptun.
Agathe Blaga
, fiica lui Vasile Blaga este un nume la modă pentru că exact în urmă cu 3 zile soţul său a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 600 de mii de euro. Agathe Blaga avea stofă de vedetă de multă vreme, presa scriind în ultimii ani despre contractele pe care le-a primit firma soţului său de la stat.
Diana Videanu. Fata lui Adriean Videanu, o obişnuită a cafenelelor de fiţe de pe Dorobanţi şi a magazinelor scumpe, este pregătită de tatăl său pentru a prelua afacerea Titan Mar. A studiat şi ea tot la Londra dar ceea ce a făcut-o remarcată de presă au fost
ceasul Hublot de 15 000 de euro şi poşeta Hermes de 7000 de euro
Ana şi Alexandru Geoană. Fiica cea mică a lui Mircea Geoană învaţă în America, la Universitatea Pennsylvania, unde taxele şi cazarea costă în jur de 50 000 de euro pe an. şi fratele ei, Alexandru, studiază tot în America, la Stern Business School, unde costurile se ridică tot la nivelul celor pentru sora sa. Ana este însă deja celebră în România, datorită pictorialelor pentru diverse reviste.
O listă aproximativă
1. Andrei Hrebenciuc
2.Vlad Cosma
3. Răducu Mazăre
4. Victor şi Andrei Berceanu
5. Elena şi Ioana Băsescu
6.Daciana Sârbu
7. Alin Petrache. Un caz aparte. A ajuns, cu forceps-ul PSD, şeful Comitetului
Olimpic Român. Alin Petrache. Fiul lui Adrian Ionel Petrache, celebrul om de afaceri din grupul Petrache-Bittner-Cocoş care a gravitat când în jurul lui Adrian Năstase, când al PDL.
„Am intrat în politică pentru că îmi doresc să schimb lucrurile în sportul românesc. N-am
înţeles niciodată legătura pe care oamenii o fac între mine şi tatăl meu. Îl iubesc, îl respect, dar eu sunt eu. Pregătirea mea e pe sport. Nu mai sunt de mult timp băiatul lui tata şi nu ştiu dacă am fost vreodată. Absolut deloc nu mizez pe nume în politică”, spune Petrache. Alin Petrache, rugbyst de performanţă şi absolvent de master la Colegiul Naţional de Apărare, a lucrat numai în administraţia de stat, de la Comitetul Olimpic Român, la Federaţia de Rugby, până la ANST. Este însă un înstărit moştenitor. Numai ceasurile pe care le poartă valorează, potrivit propriei estimări din  declaraţia de avere, 67.000 de euro.    „Sunt un om normal. Am o casă, un apartament, o maşină
personală şi cam atât”, face Petrache o socoteală sumară când este întrebat. Declaraţia sa de avere aduce însă câteva completări: la 36 de ani, are 8 terenuri agricole sau forestiere, trei apartamente şi o casă în Bucureşti, toate moştenite sau primite prin donaţie.

                                                      Ilie Şerbănescu: DURERE !
Scrisoare deschisă către toţi românii.
Aici m-am născut, mi-am petrecut copilăria, mi-am făcut studiile şi am muncit pînă
cînd am ieşit la pensie. Am muncit 42 de ani din care 22 pentru propăşirea socialismului şi 20 pentru revenirea capitalismului .. 
Acum sînt la pensie. Să nu credeţi cumva că m-am pricopsit .Chivernisesc banii în primul rînd pentru plată facturilor, curentul electric, gaze, apa curentă, cablu tv, internet, telefon şi cîte altele.
Tot uitindu-mă prin facturi am observant că eu, ca şi dumneavoastră, plătesc apa la o companie numită Apa Nova care e o companie frantuzească dar îmi vinde apă românească pentru că, cu siguranţă, nu o aduce din Franţa.
Deci eu, atunci cînd fac duş sau cînd îmi fac un ceai, îl fac cu apă românească, dar bani mei pleacă în Franţa. Curentul electric îl plătesc la o companie italiană numită Enel. Deci, cum am aprins un bec, am deschis o supapă prin care banii mei se scurg în Italia. Sînt convins că nici Enelul nu-mi vinde curent italian. Gazul metan îl plătesc la GDF Suez (Gaz de France Suez), firmă tot franţuzească ce îmi vinde mie şi multor altora gaz metan românesc, dar banii noştri pleacă să se integreze în UE.         
Telefonul, indiferent că-l plătesc la Telecom, Vodafone, Orange sau Cosmote, îmi mai zboară din portofel nişte bani către zări străine.       
Cablul TV şi internetul le plătesc la RCS & RDS. Patronul lor, pe nume Zoltan Teszary, locuieşte la Budapesta şi nu ştie nici el dacă e român sau maghiar.
Ce să va mai spun că, dacă bag benzină în rezervor, m-am integrat şi cu maşina în Europa sau in Rusia. Fereasca Dumnezeu de vreun împrumut la bancă, pe care mărturisesc că nu l-am făcut, dar sînt sigur că mulţi au fost nevoiţi să-l facă şi acum plătesc dobînzi grele şi comisioane către bănci străine fiindcă, în afară de CEC, nu mai e nici o banca românească.
Dacă umplem coşul cu merinde la supermarket, iarăşi aruncăm cu banii peste mări şi ţări fiindcă marfă e aproape 90% de import.     
Deci .. Toată lumea consumă şi nimeni nu mai produce nimic, iar banii românilor se scurg în afară ţării. Recordul de a creşte datoria publică la 30 miliarde de euro...ne apartine!   
Cît mai poate dură o asemenea situaţie?   
Dumnezeu să ne lumineze mintea!
Cat timp vom mai putea trage apa la Bucureşti ca sa facem plata la Paris, ca şi pînă acum?

Fă un bine ţării tale! Citeşte şi dă mai departe! Asa poate Dumnezeu va lumina mintea unora si altora
     
                                                               Cu drag,
                                                        Ilie Şerbănescu