Se afișează postările cu eticheta România merge mai departe. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta România merge mai departe. Afișați toate postările

luni, 13 noiembrie 2023

România merge mai departe...

Echipa națională feminină de tenis de câmp a României a învins-o pe Serbia, scor 4-0, în ”Billie Jean King Cup”, fosta FED Cup.

După cele două victorii de vineri (obținute de Gabriela Ruse, scor 2-0, cu Mia Ristic și Jaqueline Cristian, scor 2-0, cu Aleksandra Krunic) și succesul de sâmbătă (reușit de Jaqueline Cristian, scor 2-1, în fața Lolei Radivojevic), echipa de ”dublu” a României, formată din perechea Monica Niculescu (944 WTA) și Anca Todoni (250 WTA), a câștigat în fața cuplului Katarina Kozarov / Aleksandra Krunic cu scorul de 2-0 (6-1, 7-6).
România va evolua în primăvara anului viitor în calificările pentru turneul final al competiţiei, iar Serbia va juca în Grupa I.

Grigore CIASCAI