Se afișează postările cu eticheta Ruja Alexandru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ruja Alexandru. Afișați toate postările

vineri, 26 septembrie 2025

După noi/fără noi, potopul


Dacă ați observat, există oameni în administrație fără de care nu mai răsare Soarele, nu mai apune Luna. Din simpli slujbași, au ajuns un fel de Mafalde, un fel de Zei-Soare fără de care România se prăbușește, cu siguranță. Nu le-a spus nimeni vorba aceea, „e plin cimitirul de eroi și de oameni de neînlocuit”. Câte unul/una pozează de parcă manifestarea la care participă nici nu putea avea loc fără prețiozitatea Domniei Sale. Altul/alta prezintă de pe scenă și face ca ce zice să fie mai important decât ce și cum cântă cei din spate. Ăștia sunt oamenii de neînlocuit.

Recentele mișcări din societate au arătat o față urâtă a societății noastre, o alta. Elena Lasconi spune că „avem conducătorii pe care îi merităm” și acuză Sistemul c-a dat o lovitură de stat. Cu chiu cu vai și…veți vedea, cu promisiuni de „altceva în loc” au plecat de la Hidroelectrica directorul general și cel financiar, ca să nu pierdem banii din PNRR. Se vorbește despre rentabilizare dar fără cifre. 901 unități administrative din 3187, adică 28,2% reușesc să adune din venituri proprii jumătate din propriul buget, restul…nu. Din total, 200 de localități trec de 70% din buget provenind din venituri proprii. Interesant, în topul performerilor avem și o neașteptată apariție maramureșeană, pe care nu o înțelegem foarte bine, de nu ne scapă ceva. Între primii nouă „rentabili” din țară se află comuna Vadu Izei, cu 6,3 milioane lei venituri proprii și cu bugetul total de 6,7 milioane lei, scrie G4Media, punând Vadu Izei în compania selectă a unor Căianu, Ghimbav, Otopeni, Jucu, Cristian, Frecăței, Șelimbăr. Da, e condusă de un om de afaceri și da, e lipită practic de orașul Sighetu Marmației, sunt șanse să aibă firme multe pe teritoriu, plus turismul rural. Dar salutăm, e o lecție bună, se poate deci!

Dar să revenim la cei fără de care România cade, se rostogolește. Federația Sanitas spune Guvernului că „empatia nu ține de foame”, deși salariile de la Stat sunt duble și jumătate față de cele de la privat, oficial. Sindicatele din Învățământ arată cu degetul spre minister și guvern și acuză că se renunță la 83 de contracte de finanțare PNRR cu valoare de 1,8 miliarde lei, plus alte 16 contracte de 906 milioane. Se pierd? Păi undeva din fundal reiese că nici n-au fost începute, licitate, nu poți pierde ce n-ai avut niciodată, nu? „Ministerul Educației pierde sau blochează aproape 2,71 miliarde de lei din PNRR”… Se petrece la fel cu „sute de kilometri de căi ferate, cu eficientizarea palatului Victoria”. Neîncepute, tărăgănate. Plus 250 kilometri de autostrăzi. Și încă o chestie așa…ușor murdară: cică 800 de școli comasate din care 500 și-au pierdut personalitatea juridică funcționează încă ilegal, zic sindicatele din branșă… dar când funcționau fără avize, apă curentă, toalete, erau toate în regulă, da? Iar peste toate, vine mesajul public al șefilor Romgaz. Care spun că dacă li se vor tăia salariile, se supără și pleacă, ceea ce ar putea duce la riscul retrogradării României la junk, ceea ce va pune în pericol proiectul Neptun Deep! Da? Fără noi/după noi, potopul! Dar vin și militarii, care spun că dacă li se taie pensiile, „România își distruge propriul sistem de apărare, prin măsurile de austeritate!”. Înțelegeți? Totul stă în bani și-n salariile lor, viitorul României e în pensia sau salariul sau tichetele de concediu a unora/altora! Nu întâmplător, românul, ca de fiecare dată în fața crizei, a năcazului, râde. Face haz de necaz, aparent nu știm reacționa altfel. Dovadă stând bancul de sezon: „Restructurări de personal în toate primăriile din țară, vor rămâne doar rudele de gradul 1!!!”

 

Autor: Ruja Alexandru

Sursa: Graiul Maramureșului

joi, 31 iulie 2025

Gafe? Premeditări, mai degrabă


Cu privire la decidenţi, fie ei de nivel local, naţional, european sau mondial, am încetat să mai credem în întâmplare, la fel ca în mici greşeli sau gafe nevinovate. Se poate în cazul omului simplu…nu în cazul celui înconjurat de armate de consilieri. Refuzăm să credem că Elon Musk a oprit funcţionarea Starlink în zona Herson în clipa în care armata ucraineană contraataca şi avea şanse să-şi recucerească teritoriul, dar lăsaţi orbi (apropo, un serviciu nu donat, ci plătit de ţări vecine prietene, Polonia şi Germania). Gafă? Zău?

Donald Trump cere să fie cercetată cântăreaţa Beyonce pentru o plată inexistentă de 11 milioane de dolari. Nu există, dar da, are un dinte împotrivă-i pentru susţinerea democraţilor. Franţa recunoaşte Palestina spre disperarea Israelului care vrea să deşertifice acolo. ONU spune că o persoană din trei nu mănâncă de zile întregi. Au fost bombardate cu drone şi locurile unde se adunau să capete un blid cu mâncare. Gafă? Serios? Deficitul bugetar al Chinei a crescut în primele 6 luni cu 45%, pe fondul războiului tarifelor, dar şi al replicii mondiale la susţinerea pe faţă a Rusiei. Vreţi şi o ştire pozitivă de gen? Ţineţi minte barajul Nova Kahova de pe Nipru, cel aruncat în aer de ruşi ca să oprească ofensiva ucraineană? Acum acolo se naşte o pădure lacustră superbă, aşa cum a existat înainte de construirea barajului în 1956. Acolo erau păduri străbătute de legendarii cazaci, călăreţi desăvârşiţi. Revenim la ale politicienilor: SUA se retrage din UNESCO, la cererea preşedintelui Trump. Organismul de susţinere a educaţiei, ştiinţei, a culturii, e considerat prea “woke”. În schimb, republicanii săi au propus ca Centrul Kennedy să fie redenumit Melania Trump, spre hazul internauţilor, care susţin că acolo e sală de operă nu penthouse…Şi să nu uităm de altă “gafă”: la cererile tot mai susţinute de a se scoate dosarul Epstein, să vadă americanii dacă are numele lui Donald, el a cerut public dosarul, doar că preşedintele Camerei, Mike Johnson, a închis lucrările Parlamentului şi a declarat vacanţă până în septembrie…Gafă, nu? Nimic despre pachetul de măsuri economice, care a lăsat fără asigurare zece milioane de americani. Zece milioane!!!

Dar să trecem şi la noi, nu? Podul peste Mureş din Arad e gata să se prăbuşească, din nou. A costat 33 milioane euro. E virgin, încă n-a trecut o maşină pe el şi e posibil să nu mai treacă niciodată. Cică există unul similar la Galaţi! Avem primul oraş din ţară care s-a înconjurat cu gard electric împotriva urşilor, Râşnovul. Au 800 de metri de gard spre pădure şi mai vor 5200 de metri. Adică se poate şi aşa, fără să bagi mitraliera în ei? Incredibil! Ştire de la presa pusă pe aberat: “Urşii şi lupii au produs pagube de peste 850.000 de lei în Mureş. Zeci de localităţi din judeţ au fost grav afectate”. Aşa-i că nu mai treceţi prin Mureş? Că vă sar lupii la beregată în oraş, urşii la glezne pe centură? Dar ce ziceţi de ancheta cu bugetarii ce au primit ajutoare de urgenţă de sute de mii de lei pentru “grave probleme de sănătate”, în cadrul ministerului în care lucrau? Acelea nu-s pagube, stimaţi jurnalişti? La fel de premeditată şi ştirea cu 900 de directori de şcoli daţi afară. Nu-i dă nimeni, li se ia doar funcţia de director de şcoală cu 3 clase comasate, simultane, atât. El redevine profesor şi şcoala devine subdiviziune a unei şcoli mai mari. Dar ştirea potrivit căreia STS se va implica în supravegherea pădurilor nu vă dă fiori? De gândit? Nu e semn că e bai? Apropo, unii dintre cei mai mari moralişti din politică (desigur, sunt în opoziţie şi o fi în fişa postului), Simion şi Lulea, ar fi redirecţionat milioane de lei din subvenţia de partid spre o firmă a unui apropiat, conform Rise Project. Mai mare paguba ca cea făcută de urs şi lup în Mureş, nu? În fine, CFR Călători, un etalon de rentabilitate naţională, scoate la vânzare vagoane şi locomotive ruginite, putrede. Se găsesc şi în Gara Baia Mare, dacă vreţi să le vedeţi. Ştiţi câte au la vânzare, de fier vechi? 77 de vagoane şi 23 de locomotive… Or fi uitat de ele, din greşeală. Altă gafă, nu?

 

Autor: Ruja Alexandru

Sursa: Graiul Maramureșului