Se afișează postările cu eticheta Vadurile. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vadurile. Afișați toate postările

miercuri, 20 decembrie 2023

Sărbătorile din iarnă



Satu-i nins, soarele-i mai ridicat
Un vânt biciuie cu răcoare,
Păsările demult au plecat
Peste-a lumilor răzoare.
Scârție-n vânt fântâna
Cu ciutura legănată-n torți,
Un trist vals, în două părți...
Anu-i dus, ca săptămâna.
Lumea-i toată-n pregătire
Asteptând Sfântul Crăciun,
La Sfânta zi de Naștere,
Făcând turte de ajun.
În case, copiii colinde recită,
Cântate-n Crăciun și Anul Nou,
Așteptând noaptea lor fericită,
Când vine Moșul cu un cadou.

de Petru T. Grădinaru Vadurile

marți, 28 noiembrie 2023

În țara geților antici...



În țara geților antici,
Năvălesc mulți venetici,
Și cum se stabilesc aici,
Nu mai pleacă.
Române tu, ce zici,
Va pieri sămânța dacă?
Migrează forța de muncă...
Neamul nostru e pe ducă!
Peste o sută și un an,
Dacul nostru-i african!
Iar migrantul asiatic -
Zice, că-i din neamul getic!
Nimeni nu va ști vreodată,
Cine au fost ardelenii,
Moldovenii și muntenii,
Dobrogenii și oltenii.
Dacă-ntrebați neamurile,
Venite din a lor oază,
Câte vor fi graiurile,
Care e limba de bază,
Vor zâmbi făcând cu mâna,
Zicând:- Nu cunosc, româna!
În al vremii debandadă,
România e livadă,
Cu altoiul de afară...
Cu portaltoiul din țară,
Podgorie cu coarnă neagră...
Din Carpați la Marea Neagră!
Și pe plaiul Mioritic,
Nici un document istoric,
Nu se va găsi vreodată,
La fel și-n lumea toată-
Să pomenească geții-români,
Din Gumelnița și Cucuteni!
Adevărul...nici în veci,
În grai viu și biblioteci,
Despre Noe, Tiras-Traci.
Petru T. Grădinaru Vadurile

luni, 15 august 2022

La slujbă



Biserica e toată în lumină...
Noi trecem pe sub sfinții zugrăviți,
Ne-nchinăm la Fecioara divină,
Ne-așezam în strană mulțumiți.

Corul de copii cântă spre amintire,
Adormirea Maicii Domnului cu mult înainte...
Aducând neamului omenesc, azi mântuire,
Și-n pace se-nchină la cele sfinte.

Cu evlavie se-așează-n genunchi copiii,
Puterea de-a iubi zugravită-n agape
Fără păcate blânzi precum meiii,
Ne-aduc mântuirea mai aproape.
Petru T. Grădinaru Vadurile

vineri, 24 decembrie 2021

În seara de Crăciun



Cea mai mare sărbătoare
Pe care satul o are
Este ziua de Crăciun,
Bucurie în cătun,
Când tot omu-i bucuros
De nașterea lui Hristos.
O fată cu un băiat,
Spun un colind minunat,
Vestind din Domnu-i făcut
Pruncul care s-a născut
În ieslea veche, din lemn,
În staul, la Betleem.
Din adâncul pieptului,
Dau lăudă Domnului,
Amintind că din Cuvânt
S-a întrupat pe pământ,
Fiul Domnului, Iisus,
Care pace ne-a adus.
Mii de ani au tot trecut,
De când Maica tot suspină
Pentru fiul drag, născut,
Ce-a făcut lumea creștină
Și prin jertfa ce-a făcut,
Creștinii la ei se-nchină.
Petru T. Grădinaru Vadurile

duminică, 12 septembrie 2021

La revedere Baia Sprie! Ne revedem anul viitor...

 

Astăzi dimineață în jurul orei 7,30, m-am găsit în fața Pensiunii Rustic din Chiuzbaia, cu maestrul scriitor Vasile Aurel Bele, care împreună cu domnul profesor Gelu Dragoș și cu poetul popular Nelu Danci au organizat  Tabăra literară „Opreşte-mă, la tine, Maramureş! Opreşte-mă, în tine, anotimp!”care, o voi pomeni în scrierile mele viitoare,  misiunea mea în excelenta tabără literară Maramureș,  luase  sfârșit, iar gândul meu de om sentimental,  m-au  dus la versurile Luceafărului Poeziei Românești:

„Și privind la luna plină

La văpaia de pe lacuri,

Anii tăi se par ca clipe,

Clipe dulci se par ca veacuri”.

Am fost condus de maestrul Bele la Chiuzbaia pentru a lua microbuzul de Satu Mare Iași, mulțumesc frumos maestre, tovarăș de arme, tovarăș de condei. Am ajuns la Iași, mă aștepta feciorul cel mai mic cu prietena lui în autogară.

  


  

O liniște precum în Mănăstire m-a cuprins la vederea celor doi copii minunați Ionuț și Claudia, i-am pupat părintește, ei, nu au observat cum se tulbură smaralzii mei, poate nu  am dorit să-i observe. Am executat o misiune cu întârziere de 48 de ore, a fost datoria mea, mi-am binecuvântat copiii.... i-am strâns în brațe, ei s-au bucurat și m-am prefăcut  că merg după o cafea să pot șterge lacrimile unui tată precum cel dintr-o pilda din Biblie când un fecior și-a cerut partea ce i se cuvine de la tată, și să meargă în lumea largă.


Acest motiv m-a determinat să plec în grabă la Iași. Știam că o să fie bine, curaj mi-au dat și doi piloți de vânătoare care, au făcut deasupra orașului Chiuzbaia Sfânta Cruce pe care o vedeți în imagine.

Acum când vă scriu sunt în trenul de Iași -Vaslui, sunt mulțumit de întâlnirea cu fiul meu Fabian Ionuț ( Nunu), sunt liniștit, flămând și de bucuros ce sunt, nu prea...!

O seară minunată și binecuvântată.

Petru T. Grădinaru - Vadurile