Se afișează postările cu eticheta Vine iarna. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vine iarna. Afișați toate postările

joi, 21 noiembrie 2024

Meteo. Vine iarna și-n Maramureș!

 

Cod galben avem în intervalul 21 noiembrie, ora 23 – 22 noiembrie, ora 20.00, fiind așteptate intensificări ale vântului, ninsori, precipitații mixte și polei. Potrivit ANM, în intervalul menționat vântul va avea intensificări în vestul, nord-vestul și centrul țării, iar pe parcursul zilei de vineri (22 noiembrie) și în regiunile estice, cu viteze de 50…70 km/h. Meteorologii avertizează că aria precipitațiilor predominant sub formă de ninsoare va cuprinde toată zona de munte, se va depune strat de zăpadă, în general de peste 10…20 cm și va fi viscol.

În  Maramureș, Crișana și nordul Moldovei vor predomina ninsorile, iar local se va depune strat de zăpadă, în general, de peste 5…10 cm. În Transilvania, Banat și nordul Olteniei precipitațiile vor fi mixte, pe arii restrânse cu depuneri de polei.

Cod portocaliu avem în perioada 22 noiembrie, ora 02 – 22 noiembrie, ora 20.00.  Este așteptat viscol puternic, ninsori abundente în zona înaltă a Carpaților Meridionali și local în Carpații Occidentali și Orientali. În zona înaltă a Carpaților Meridionali și local în Carpații Occidentali și Orientali vântul va sufla tare, cu rafale de 80…120 km/h. Va ninge viscolit, se va depune strat de zăpadă consistent (local peste 30 cm), va fi vizibilitate foarte redusă și zăpada troienită.

ANMR



sâmbătă, 9 noiembrie 2024

Vine iarna



Se dă jos din copaci pădurea

și-adoarme sfânt în foșnet oboist.

Frunzele coboară și se duc aiurea,

să șează-n locul de unde au venit.

 

S-a pitulat în hău cântul pădurii

de când toamna de frunze a glit-o.

Pe dealul chel își jură rugăciunea murii,

Toamna și țarina a mototolit-o.

 

Aleargă triști acum copacii pe deal

și-un vuiet surd cuprinde Valea Omrâcii.

Prin Sudos vântul e-n carnaval;

Vine iarna! Să facem semnul crucii!

luni, 24 octombrie 2022

Vine iarna


Prin mirarea privirii ce stă să cadă din drepturi, doi sâni mofturoși își fac cărare prin palme.

Și este toamnă, doamnă! Ce facem la iarnă când frunzele gândului mor frumos sub zăpada care ne va ninge?

Prin pârtii cerești voi merge cu tine de mână, cu părul tău de mână, cu inima ta de mână, cu sufletul tău de mănă...

Voi merge și iar voi merge...

Stă luna ascunsă după colțul lânos al norului somnambul și ne privește. Și gândurile când ni se întâlnesc le privește.

Le privește, le admiră, se miră și exclamă:

-Proști mai sunteți, mă!

Și totuși, un vis al nopții de cucută mă duce pân’ la tine, iubito! Și ce dacă poarta este închisă?

În guri de râu aud urlete de  miei cu pofte de lupi proaspeți.

E toamnă, doamnă, și mi-e toamnă.

Mă dezbrac ades de insomnii să te pot admira-n tăceri cumplite, scumpă toamnă.

Inima-mi ațipește sub prelata visului și așteaptă.

Te așteaptă.

Așteaptă ca și mine noul răsărit, dar luna desfăcută la sâni ce se odihnește-n vârful stâlpului de telegraf îmi tot spune că vine iarna.

Vine iarna, iubită doamnă!

Bună dimineața!

 

Puiu Răducan

24102022-B. Olănești