Se afișează postările cu eticheta Ziua Mondială a Educației. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ziua Mondială a Educației. Afișați toate postările

sâmbătă, 5 octombrie 2024

5 Octombrie - Ziua Mondială a Educației


 #ZiuaEducației

De ce avem nevoie de educație?!
Pentru că ne ajută să devenim responsabili, dar liberi, să înflorim în dragoste și bunătate, să deosebim forma, de fond.
⬆️ Aceste ținte ar trebui să ne intereseze, și nu să modelăm după șabloane, într-un mod învechit și lipsit de temei.
Educația înseamnă școală, familie, carte, dar e mult mai mult decât atât.
❌Din păcate, rata abandonului școlar din România depășește 15%, cu mult peste media europeană de 10 procente, potrivit statisticilor recente.
❌Numeroși copii părăsesc școala înainte de a împlini 15 ani.
❌Una din 4 mame adolescente, din UE, provine din țara noastră, dar mamele adolescente sunt ele însele copii.
❌Violența domestică este un fenomen real.
❌Marginalizarea, discriminarea, hărțuirea au chip real.
✅Deci mai sunt multe de făcut, de fiecare dintre noi.
🥇Respect oamenilor devotați educației proprii și educației semenilor!


joi, 5 octombrie 2017

Ziua Mondială a Educației. Biserica acordă o importanță deosebită educației și formării tinerilor

Omul, care a fost înzestrat cu cuget, trebuie să fie şi înţelept, aşa cum l-a făcut dintru început Dumnezeu, spunea Sfântul Ioan Hrisostom. Biserica acordă o importanță deosebită educației și formării spirituale a copiilor și tinerilor. Data de 5 octombrie este marcată în rândul sărbătorilor mondiale drept Ziua educației, sau Ziua profesorilor (World Teacher’s Day).
Această zi a fost desemnată de Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO) pentru a marca semnarea, în 1966, a Recomandării UNESCO/OIM (Organizația Internațională a Muncii) privind statutul profesorilor și Recomandarea privind învățământul superior (1997), principalele documente de referință privind cadrele didactice la nivel internațional, informează Agerpres.
Education International, federație globală a Uniunii Sindicatelor Cadrelor Didactice, consideră că această zi trebuie recunoscută și sărbătorită la nivel internațional, iar principiile celor două recomandări trebuie respectate de fiecare stat în parte. Începând cu 1994, în data de 5 octombrie, federația a lansat o campanie de promovare a meritelor cadrelor didactice și a contribuției aduse de acestea în procesul educațional, la nivel mondial.
Învățătura Ortodoxă pune accent pe educație. În România, primele instituții de învățământ au apărut pe lângă mănăstirile ortodoxe, conform îndemnurilor Sfântului Ioan Gură de Aur care spunea:
Trebuie să-i educăm pe copiii noştri, fiindcă astfel vor putea să-L cunoască mai bine pe Dumnezeu. Fără învăţătură vor fi ca animalele, care sunt lipsite de cuget. Omul, care a fost înzestrat cu cuget, trebuie să fie şi înţelept, aşa cum l-a făcut dintru început Dumnezeu. Fără înţelepciune el este o piatră preţioasă afundată în mocirlă, este corabie fără cârmă şi fără echipaj, care înaintează pe marea vieţii necârmuită, la întâmplare.
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a explicat în repetate rânduri că educația este forma cea mai înaltă în lucrarea de modelare și formare a caracterului și personalității copiilor și tinerilor. Din acest motiv educația ar trebui să fie prioritatea fundamentală a oricărei societăți care dorește progresul spiritual și bunăstarea materială a poporului.
Biserica, şcoala şi familia trebuie să conlucreze mai mult în vederea realizării unei educaţii integrale, ştiinţifice şi spirituale, profesionale şi morale, în special pentru creşterea copiilor şi a tinerilor noştri în dreapta credinţă, în iubire de aproapele şi în sfinţenie, a spus Preafericirea Sa.
Unul din programele inițiate de Biserica noastră pentru a sprijini educația este Hristos împărtășit copiilor. Acest program, care a împlinit zece ani de la extinderea la nivel național, urmărește catehizarea copiilor și tinerilor și prevenirea abandonului școlar.
Sursa: Basilica, Foto: arhiva Basilica.ro

joi, 6 octombrie 2016

Mesajul președintelui Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației: “Sărut mâna, domnilor profesori!"

Ziua Mondială a Educației este ziua în care ne plecăm fruntea, cu respect și iubire, în fața celor care ne-au educat și ne-au învățat, în fața celor care, cu dragoste și răbdare s-au ocupat de fiecare dintre noi, încă de la primii pași pe care i-am făcut în viață, până la finalul formării noastre profesionale, ca oameni și ca profesioniști.

Dascălii sunt cei cărora le datorăm tot ceea ce suntem azi, fiindcă ei au fost, pentru noi, un altfel de părinți. De câte ori îmi amintesc de dascălii care au avut nemărginită răbdare în a-mi explica tainele fiecărei materii, de cei care m-au făcut să aleg drumul pe care l-am urmat în anii de liceu și facultate, iar apoi în cariera mea profesională, în minte în vin următoarele cuvinte: ”Sărut mâna, domnilor profesori!”.

Azi și în fiecare zi ar trebui să mulțumim dascălilor pentru ceea ce sunt, pentru tot ce au făcut pentru noi, iar acum să ne plecăm în fața lor, mulțumindu-le pentru ceea ce fac pentru copiii noștri.

Meritul dascălilor în formarea culturii, valorilor și moralei unei societăți este indiscutabil. Educația este cea care stă la baza evoluției pozitive a unui stat, este cel mai important factor al formării noastre ca oameni.

Consider că fiecare zi ar trebui să reprezinte un moment în care să ne cinstim și să ne respectăm dascălii, actul de educare fiind considerat o profesie care implică, pe lângă nenumărate cunoștințe, și foarte multă dăruire și iubire.

De Ziua Mondială a Educației, primiți cele mai sicere urări de fericire și gândurile mele bune pentru tot ceea ce reprezentați pentru societatea noastră!

La mulți ani, stimați dascăli! Sărut mâna, domnilor profesori!

                                                          Gabriel Valer Zetea,
                                     Președintele Consiliului Județean Maramureș