Se afișează postările cu eticheta alexandru david. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta alexandru david. Afișați toate postările

luni, 2 martie 2020

Orban către Iohannis – Aș da foc țării de dragul tău!

Iohannis a hotărât, în forul său interior, că România are nevoie de alegeri anticipate. De la decizia lui s-au întâmplat o mulțime de evenimente care ar fi determinat orice om normal să se răzgândească, dar președintele nostru a persistat în ideea lui.
Ludovic Orban, acest Boc în variantă 2020, a transformat instant ideea lui Iohannis în ideea lui și a decis să meargă cu ea până în pânzele albe, chiar dacă ideea îi era profund detrimentală. Odată făcute alegeri, șansa ca Iohannis să-l nominalizeze, din nou, pe Orban este nulă.
Cum arată România în guvernarea PNL
România a ajuns aproape de colaps financiar, fiind pentru prima dată din 2008 când în prima lună a anului avem balanță comercială negativă, deficitul a fost 4,6% în 2019 și se anunță tot un deficit peste 3% și în 2020.
Epidemia de coronavirus a ajuns și în România. Spitalele nu sunt pregătite, nu există suficiente provizii medicale iar sistemul este în degringoladă pentru că ministrul Costache pregătea concedierea lui Arafat și privatizarea sistemului medical românesc.
Euro a depășit pentru prima dată 4,8 lei iar costurile facturilor la energie au explodat împreună cu prețul la carburanți.
Curtea Constituțională a României a stabilit că există conflict juridic între președinte și Parlament privind desemnarea liderului PNL Ludovic Orban în funcția de premier. Judecătorii constituționali au decis că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, astfel că șeful statului ar trebui să facă o altă propunere.
Și totuși, Iohannis vrea anticipate!
În acest context, președintele insistă pentru anticipate. De aceea l-a desemnat pe Cîțu, pentru a forma un nou guvern, acțiune sortită eșecului din start. Chiar și în această situație, Orban îl sprijină pe Iohannis în nebunia cu anticipatele.
Fiecare zi de instabilitate politică ne costă pe toți. Ne costă pentru că odată cu euro cresc facturile, odată cu facturile cresc prețurile la carburanți, iar odată cu prețul benzinei cresc toate celelalte. Dacă în 2014 Iohannis părea neamțul calculat, acum pare că se joacă cu România dintr-o ambiție personală. Pentru că el vrea anticipate!
Autor: Alexandru David

miercuri, 10 iulie 2019

Omul nou funcționează cu mindfulness și canabis

Două știri mi-au  atras atenția în ultimele zile, una făcea referire la o captură de droguri a polițiștilor de la DIICOT, iar cealaltă la o inițiativă a unor parlamentari cu privire la legalizarea canabisului în scopuri medicinale.
Aparent fără legătură între ele, cele două știri dau, de fapt, amploarea fenomenului drogurilor ușoare în România.
Știrea 1 – Patru tineri au fost arestați miercuri printr-o decizie a Tribunalului Prahova, după ce procurorii DIICOT Ploiești au descoperit asupra lor circa 10 kilograme de droguri, în mare parte canabis, marfă pe care aceștia urma să o plaseze la festivalul Neversea de pe litoral, potrivit Mediafax.
Știrea 2 – Un proiect de act normativ privind legalizarea canabisului în scop medicinal pentru oameni și animale, în România, a fost depus, miercuri, în Parlament, propunerea fiind semnată de aproape 100 de parlamentari, potrivit unei informații dată publicității, miercuri, de Hotnews.
Conform specialiștilor Agenției Naționale Antidrog (ANA)- Vârsta de debut în consumul de droguri, și aici depinde evident de substanță, este undeva la 10-11 ani, mai scăzută decât la alcool și tutun. În ceea ce privește categoriile de vârstă vulnerabile, dacă facem o comparație, și analizăm populația pe 15-64 de ani, constatăm că grupa cea mai vulnerabilă este cea de 15-24 de ani, grupă căreia ne adresăm prin proiecte. Pe de altă parte, un studiu făcut la nivel european pe populația de 16 ani școlarizată evidențiază o prevalență a consumului de droguri de aproximativ 15,6%”.
Reprezentanții ANA susțin că vârsta de debut este în scădere în România, cea ce înseamnă că tot mai mulți copii experimentează consumul de droguri de la vârste tot mai fragede. În ceea ce privește principala substanță de consum, cel mai consumat drog din România în rândul tinerilor este canabisul.
Deci într-o Românie în care la festivaluri se consumă droguri cu kilogramele și unde vârsta de consum este în scădere avem 100 de cretini care ne reprezintă în Parlament și care-și doresc legalizarea canabisului medicinal, adică primul pas spre legalizarea definitivă.
Acum câteva luni, USR voia să interzică vânzarea de țigări și alcool în supermarketuri, ba chiar și produsele bogate în zahăr, se pare că la această lege nu au nimic de zis.
Canabisul este bun pentru români. Probabil ajută la “mindfulness”  și astfel putem construi omul nou, omul care nu are focus, care nu se poate concentra, care își pierde neuronii cu fiecare fum și care  nu-și pune întrebări.
Autor: Alexandru David

miercuri, 24 aprilie 2019

Cine seamănă vânt culege furtună – cazul Iohannis

Klaus Iohannis a reușit să pornească un război împotriva guvernului ales în 2016 și astfel a scindat România în două. S-a folosit de puterea funcției prezidențiale pentru a face din PNL un partid fără lideri, impunând în fruntea liberalilor oameni fără putere reală de decizie. A crescut artificial USR și pe Cioloș pentru a ține PNL sub 20%.
Toată această strategie a avut un singur scop, ca el să fie singura altenativă a dreptei la alegerile prezidențiale din 2019. Antagonizând cu PSD s-a poziționat o bună bucată de timp ca eroul dreptei. În disputa lui continuă cu PSD și cu Liviu Dragnea, șeful statului a pierdut din vedere chiar contracandidații care pot să vină de pe partea dreaptă a scenei politice.
Unul dintre cei care îi pot stopa intrarea în turul doi este chiar omul pentru care Iohannis s-a bătut până în pânzele albe: Laura Codruța Kovesi. Ne amintim că a fost nevoie de o decizie a CCR pentru ca șeful statului să o revoce pe fosta șefă a procurorilor anticorupție din funcție.
Tot mai mulți analiști dau ca sigură intrarea fostei șefe a DNA în cursa pentru prezidențiale din partea USR-PLUS, acolo unde Dacian Cioloș doar pregătește terenul și studiază modul în care românii ar primi un alt candidat din partea dreaptă a eșicherului politic.
Majoritatea sondajelor o poziționează pe Laura Codruța Kovesi în capul unei astfel de liste, pentru că e bine știut faptul că fosta șefă a procurorilor anticorupție stă bine în sondaje la capitolul încredere, în timp ce Klaus Iohannis este în continuă scădere. Ultimul sondaj, de exemplu, îl cotează pe șeful statlui undeva la 35-36% în preferințele alegătorilor. Un scor mic, dacă ne gândim că PSD-ALDE strâng cam același procent, deși încă numele candidatului coaliției de guvernare nu este cunoscut.
O apariție a lui Kovesi în cursa pentru prezidențiale ar da toate calculele lui Iohannis peste cap. Iohannis este sprijinit de un PNL anemic, condus de Ludovic Orban și Rareș Bogdan. Are o singură temă – justiția, care va părea lipsită de credibilitate în fața lui Koveși. USR și PLUS cresc în sondaje pe spatele PNL iar cei de la #Rezist ar prefera oricând să o susțină pe Koveși în detrimentul lui Iohannis.
Practic, după 5 ani la Cotroceni în care a încercat să canibalizeze dreapta, Iohannis a reușit, chiar dacă nu în felul în care-și dorea.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 30 martie 2019

Koveși sub control judiciar. Iohannis vrea referendum pentru Justiție. Circul continuă!

România ar putea fi un stat perfect funcțional, dacă actorii politici și instituționali ar alege comunicare normală în locul circului și dacă instituțiile de forță ar apăra democrația și nu propriile interese. În prezent a început campania pentru europarlamentare, iar toată lumea joacă această carte. Deși neoficial, ieri s-a dat startul pentru lupta europeană cu cele două subiecte – Referendumul lui Iohannis și situația Laurei Codruța Koveși, pusă sub control judiciar.
Lume, lume hai la referendum! – a strigat aseară Iohannis de pe scările Palatului Cotroceni
La ora 17:00, președintele Klaus Iohannis a ieșit în conferință de presă și a anunțat că referendumul pentru Justiție va fi organizat pe 26 mai, odată cu alegerile europarlamentare. Iohannis nu a precizat care va fi întrebarea de pe buletinul de vot de la referendum.
Practic, ne-a invitat la un spectacol național, fără să ne spună care este programul. Știm că tema este Justiția, dar nu știm exact la ce se referă întrebarea. Sunt absolut convins că toți românii vor o justiție liberă, nimeni nu vrea hoți pe stradă sau în politică, nimeni nu vrea justiție paralelă. Dar aici ne lovim de cretinismul demersului.
Iohannis folosește referendumul în scop pur politic. Acesta vrea să aducă mai mulți oameni la vot pentru alegerile europarlamentare așă că altoiește alegerile europene cu un referendum despre nimic.
Această decizie pare impusă de USR+Plus mai degrabă decât de PNL. În final, se poate dovedi foarte neinspirat acest referendum pentru PNL care poate pierde locul doi în favoarea alianței USR+PLUS, iar Iohannis se va vedea candidatul unui partid de sub 20% în concurență directă cu Cioloș pentru finala prezidențială.
Laura Codruța Koveși rămâne acasă
Laura Codruţa Kovesi a fost plasată sub control judiciar de către Secţia de Anchetare a Magistraţilor în dosarul în care este acuzată de abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă în legătură cu aducerea în ţară a fostului director FNI Nicolae Popa, în care a fost denunțată de Sebastian Ghiță.
Laura Codruța Kovesi are trei interdicții în cadrul controlului judiciar, una dintre acestea fiind cea de a nu mai lucra la Parchetul General. De asemenea, Kovesi nu are voie să părăsească țara și nici nu are voie să comunice presei detalii despre dosarele în care este vizată.
După aceste informații, în ziarul de circulație internațională Financial Times apare următorul titlu: ”Măsurile luate contra lui Kovesi îi scad șansele de a deveni procuror-șef european”. Practic, s-a dat semnalul la nivel european că Laura Koveși o să stea departe de Bruxelles.
Sub aceste auspicii începe campania pentru alegerile europarlamentare din România. Este clar că jocul este unul complex în care sunt implicate și multe forțe externe. Uniunea Europeană se schimbă, se construiesc noi majorități, iar europarlamentarii românii devin foarte importanți. În ceea ce privește jocul intern, se ascut cuțitele pentru prezidențiale. Tot circul făcut acum pe TV și în stradă se va multiplica la alegerile prezidențiale. Trebuie să alegem din nou emoția, nu trebuie să fim lucizi.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 4 august 2018

Între interesul național și vacanțele la Miami

Preşedintele Klaus Iohannis a retrimis, joi, Parlamentului, spre reexaminare, legea care reglementează măsurile de exploatare a gazelor naturale din Marea Neagră.
“Exploatarea zăcămintelor de petrol şi gaze naturale din perimetrele offshore, situate în zona economică exclusivă din bazinul Mării Negre, are o importanţă deosebită pentru România, din perspectiva dezvoltării pieţei interne, a contribuţiei benefice la prosperitatea economiei şi a cetăţenilor români, dar şi prin prisma consolidării securităţii energetice regionale. În acest sens, la nivel de principiu, este necesar un cadru normativ eficient şi durabil, capabil să asigure o distribuţie echitabilă a beneficiilor între stat şi investitori, care să contribuie la stabilirea unui parteneriat pe termen lung între cele două părţi, precum şi la consolidarea încrederii în perspectivele economiei naţionale. Pentru aceste motive, considerăm că legea supusă reexaminării se impune a fi reanalizată de Parlament din perspectiva stabilităţii şi predictibilităţii pe termen lung a cadrului legal aplicabil acestui sector şi pentru evitarea potenţialelor efecte negative”, se arată într-un comunicat de presă al Administraţiei Prezidenţiale.
Jocurile președintelui
Legea off-shore în formula actuală a fost adoptată de Parlament în sesiune extraordinară. Au fost 175 de voturi pentru, 30 împotrivă şi 30 abţineri, PNL şi USR fie s-au abţinut de la vot, fie au votat împotrivă, iar PMP a votat împotrivă.
Principalele amendamente aduse de PSD legii au fost: introducerea unui impozit pe veniturile suplimentare făcute de companiile care exploateză, jumătate din producţia de gaz să fie tranzacţionată pe piaţa din România iar sumele încasate din impozitul pe veniturile suplimentare şi redevenţe să meargă într-un fond special pentru parteneriatul public-privat.
După aceste amendamente s-a dezlănțuit iadul. Companiile petroliere au început o campanie media împotriva PSD și a lui Liviu Dragnea pentru că după ultimele amendamente statul român câștiga 20 de miliarde de doalari iar marja lor de profit ar fi scăzut.
Campania media nu a ținut, opinia publică a înțeles că Guvernul a ținut piept, poate pentru prima dată, ofensivei din exterior și a fost alături de PSD. În acest context, a intrat în luptă lobby-ul petroliștilor și al ambasadelor direct interesate.
Astfel, Klaus Iohannis a intrat în luptă de partea petroliștilor în dauna interesului național. Retrimiterea în Parlament a legii off-shore arată că președintele preferă să piardă puncte electorale cu un an înaintea alegerilor decât să piardă companiile străine bani. Acest lucru ne dă dimensiunea lobby-ului făcut în această speță.
Calculele lui Iohannis sunt simple: resursele naționale nu merită efortul unei lupte cu marile companii petroliere, stricarea relațiilor cu ambasadele care-l sprijină și, mai ales, întreruperea concediilor la Miami.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 24 martie 2018

100 de ani de România și degeaba

Pe 1 Decembrie 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire și m-am gândit să recapitulăm cum stau lucrurile în acest 2018 cu o primăvară atât de albă.

-În România se găsește cel mai ieftin pământ arabil din Uniunea Europeană, deși din punct de vedere al calității, cernoziomul românesc este la același nivel cu cel din Italia sau Olanda. Conform datelor Eurostat, Olanda a avut, în anul 2016, cel mai ridicat preţ din Uniunea Europeană la achiziţionarea unui hectar de teren arabil (63.000 euro), în timp ce România este ţara cu cel mai ieftin teren arabil (în medie – 1.958 euro).
-Se închide Sidex Galați. ArcelorMittal, compania care deține Sidex Galați vrea să cumpere combinatul siderurgic din Sudul Italiei, Ilva. Comisia Europeană obligă Arcelor Mittal să vândă sau să desfințeze alte capacități de producție din Uniunea Europeană pentru a nu se crea monopol, iar fabrica vizată este combinatul de la Galați.
-Compania aeriană low-cost din Ungaria, Wizz Air, spune că este pregătită să ia locul companiei naționale aeriene Tarom, dacă aceasta va da faliment.
-Doi din trei români (66%) sunt optimişti în legătură cu viitorul Uniunii Europene, cu mult peste media europeană (57%).
-Mass-media a prezentat dovada ingerințelor Comisiei Europene în Justiția din România. Antena 3 a prezentat un document care arată ingerințe ale Comisiei Europene în justiția din România. Documentul este datat 10.10.2012 şi adresat Guvernului României, căruia i-a s-a transmis o listă lungă de cerințe în legătură cu raportul MCV. Lista neagră conţinea 21 de puncte, iar la punctul 20 se cerea o scurtă descriere a situației curente și stabilirea pașilor următori pentru cazurile de înaltă corupție ce vizau nume precum: Gheorghe Copos, Adrian Năstase, Șerban Brădișteanu, Ion Dumitru, Decebal Traian Remeș, Dan Voiculescu, George Becali, Cătălin Voicu şi Tudor Chiuariu. Cererea avea un ton imperativ.
-La 10 ani de intrarea în Uniunea Europeană România se află încă sub incidența Raportului MCV.
Toate aceste aceste lucruri au niște cauze clare, modul în care noi ne-am administrat țara în ultimul sfert de secol. Am schimbat influența și controlul URSS cu influența și controlul Uniunii Europene. Comisarii sovietici au fost înlocuiți cu comisari europeni și nouă ne place, pentru că doi din trei români nu văd nimic în neregulă cu modul în care Bruxelles-ul acționează în România.
În momentul în care apar politicieni sau oameni de media care vorbesc despre abuzurile comise de UE în România, acestia sunt reduși la tăcere, stigmatizați ca oameni vânduți rușilor. Orice declarație de bun simț împotriva unor practici evident greșite ale Comisiei Europene este privită de presa de la București ca un taifun ce anunță ”RoExit”.
Centenarul ne prinde într-o poziție deloc onorantă, fără răspuns în fața atacurilor din afară, fără unitate națonală și fără un traseu clar. Deși nu avem motive, pentru viitor ne rămâne doar speranța.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 27 mai 2017

Digi 24 – televiziune cu epoleți

România nu are presă și să fiu sincer mă îndoiesc că a avut vreodată în perioada recentă. Acum nu mai vorbim de reportaje, vorbim de filaj și de șantaj în stil mafiot. Talkshow-urile nu mai sunt simple discuții pe subiectele zilei, sunt prezentări ale unor politicieni, pe bani grei. Știrile nu mai prezintă actualități, ci prezintă anumite perspective. Articolele scrise la comandă sunt mai întâlnite ca reclamele Coca-Cola, iar editorialele sunt ori atacuri murdare, ori laudatio de tip Scînteia. La atât se rezumă la noi presa și televiziunea.
În această mare de manipulare, a apărut o stea numită Digi24. O televiziune care nu depindea de factorul politic și nici de audiență, pentru că banii veneau de la firma de cablu RCS-RDS. S-au poziționat pe piața media ca televiziune de știri 100% obiectivă, cu experți în politică externă și jurnaliști de primă mână. Treaba asta a durat cam șase luni apoi au început să vireze lent spre dreapta politică.
La prezidențialele din 2014 au fost de partea lui Iohannis iar apoi a început bâlciul. Doi colaboratori Digi 24 au ajuns ambasadori în cele mai importante state din UE, Hurezeanu în Germania și Luca Niculescu în Franța. Digi 24 a devenit portavocea sistemului. Locul în care Iohannis este mai pupat ca Voiculescu la Antena 3 și aproape la fel de mult ca Gușă la Realitatea. Studioul lui Prelipceanu (un fel de Gâdea, dar de dreapta) a devenit singurul loc în care o mai putem auzi pe doamna Kovesi vorbind public. Tot aici auzim și despre cât de bune sunt legile Big-Brother și despre cum ne apără serviciile de atentate.
Pătraru vs. Digi 24
După dezvăluirile făcute de Antena 3 despre relația dintre Ioan Bendei și o angajată a DNA, presa a explodat pur și simplu. Ei bine nu chiar toată presa, Digi 24 nu a prezentat deloc subiectul. În acest context, Dragoș Pătraru, realizatorul emisiunii Starea Nației, a lansat în direct un atac extrem de dur la adresa jurnaliștilor postului care nu tratează subiectul în jurnalul de știri și la adresa administratorilor companiei implicați în dosarele penale. Principalul vizat a fost Cosmin Prelipceanu, directorul editorial al Digi 24.
Răspunsul lui Prelipceanu la atacurile lui Pătraru a fost unul care arată exact modul de lucru al Digi 24 – te dau în judecată.
Indiferent de motivele lui Pătraru, atacul unui angajat la adresa Digi24 arată tipul de militărie cu care angajații se confruntă acolo. Antena 3, Realitatea TV și România TV, (B1 nu contează) sunt în mod clar televiziuni partizane dar fiecare a dat știrea despre arestarea sau judecata propriului patron. Antena 3 încă vorbește despre ”chinurile profesorului Voiculescu”, Realitatea Tv a făcut reportaje din închisoare să arate condițiile în care stă Maricel Păcuraru, iar România Tv îl apără pe Sebastian Ghiță fără perdea. Deontologii de la Digi 24 preferă să vorbească despre NATO și UE, iar când nu le este favorabilă, nu-i interesează realitatea românească.
Expresia ”UM-Digi24” a devenit cunoscută nu doar pntru că a fost mult vechiculată în spațiul public, dar mai ales pentru că este foarte credibilă. Până termină unitatea debriefingul cu Pătraru, poate se trezesc și restul televiziunilor și ziarelor și-și dau seama că un nou caz Pătraru nu este exclus nici la ele pentru că serviciile au nevoie și de putere și de opoziție.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 11 martie 2017

Serviciul de informații externe al Franței își face partid la București

Fostul premier Dacian Cioloș a dat un interviu pentru Radio France International în care a declarat că ia în calcul lansarea unui nou partid pe scena politică românească. 
S-a speculat mult pe această temă, mai ales în campania electorală pentru alegerile parlamentare, ba că Cioloș își face partid, ba că preia PNL sau USR. Chiar și acum, cu toată degringolada din PNL se speculează că Cioloș ar putea prelua partidul de la Raluca Turcan.
Cine îl sprijină pe Cioloș să-și facă partid
Cariera lui Dacian Cioloș a fost definită încă de pe băncile școlii de un traseu fix: SIE – Franța – DGSE (Serviciul de informații externe al Franței), relația dintre SIE și DGSE fiind foarte bună, mai ales în domeniul economico-financiar.  Imediat după 1990 acesta a plecat la studii în Franța, s-a căsătorit cu o franțuzoaică cu pedigree (socrul lui Dacian Cioloș fiind diplomat și probabil agent al DGSE). După studii a urmat muncă la Bruxelles pentru Comisia Europeană apoi mandatul de Ministru al Agriculturii în Guvernul Boc și postul de Comisar European pentru Agricultură.
În momentul alegerii lui Cioloș în postul de comisar european a urmat un întreg scandal la Bruxelles fiind de notorietate legătura sa cu Franța. Acest lucru s-a văzut și în atragerea de fonduri europene, Franța a prosperat iar Danone a reușit să omoare toți producătorii români de lactate. În 2015, Cioloș a reprezentat garanția oferită Franței că România este un partener de încredere și că nu toată puterea a fost acaparată de CIA și BND. Numirea lui Cioloș în funcția de premier a satisfăcut Uniunea Europeană, mai exact Franța, dar a nemulțumit Statele Unite care s-au văzut în situația de a avea în România un președinte neamț și un premier sensibil la interesele Franței.
Lupta serviciilor secrete
Franța a fost puțin prezentă în discuțiile publice din România dar DGSE-ul a lucrat intens. Schimbarea administrației la Washington și slăbirea de moment a diplomației americane în Europa duce automat la creșterea anvergurii franțuzești. Dacă PNL este prins fără șansă de scăpare la remorca prezidențială, deci sensibil BND, PSD atât pe vremea lui Ponta cât și acum joacă cartea americană, Franța are nevoie de o pârghie în politica românească, asfel apare partidul nou și curat al lui Dacian Julien Cioloș.
Se pare că Dacian Cioloș aplică modelul altui prim-ministru ardelean care și el a fost colaborator recunoscut al unui serviciu străin. Cioloș își dorește să devină un Iuliu Maniu[1] de rit franțuzesc. Dacă Maniu a fost ofițer al  Special Operations Executive (serviciul extern britanic în anii 1940), Dacian Cioloș va face jocurile Franței în România.
Autor: Alexandru David

sâmbătă, 26 noiembrie 2016

Falșii profeți și revoluția culturală

Comunismul clasic a murit doar pentru a renaște într-o altă formă – corectitudinea politică. Astfel, curentul promovat intens de presa main stream, această corectitudine politică dusă la extrem seamănă tot mai mult cu marxismul. Este nevoie de o revoluție continuă, omul trebuie să fie într-o continuă schimbare pentru a deveni mai bun și mai tolerant.
Corectitudinea politică a trecut de la ”să-i acceptăm și pe ceilalți” la să fim și noi ca ei, că este cool. Acceptarea și toleranța au devenit prozelitism, iar discriminarea a devenit discriminare pozitivă. Cenzura comunistă a fost înlocuită de cenzura tip ”spirala tăcerii” (nimeni nu mai spune asta, dacă tu crezi asta ești retrograd, Europa înseamnă unitate în diversitate etc.)
În România, asistăm acum la dezvoltarea marxistului de tip nou care, ce să vezi, se prezintă ca fiind de dreapta. Lupta pentru drepturile LGBT, crearea luptei de clasă și nu în ultimul rând anarhia și protestele de dragul protestului. Exponentul românesc al acestui concept este Uniunea Salvați România/Uniunea Salvați Bucureștiul.
Cum e să fii marxist ”de dreapta”
Clotilde Armand, mâna dreaptă a lui Nicușor Dan, posta pe Facebook:
„Îi rog pe cetăţenii oneşti ai acestei ţări să se mobilizeze întâi pentru a ne ajuta să strângem cele 200.000 de semnături necesare pentru a ne prezenta la alegerile parlamentare şi apoi să se prezinte în număr mare la urne pe 11 decembrie în aşa fel încât să măturăm această clasă politică de impostori şi apărători ai penalilor din Parlament!”
Pentru cei care-și mai aduc aminte de lupta de clasă atât de mult rostită în perioada comunistă, nu pot să nu remarce mesajul dat de Clotilde: noi (poporul) vs. ei (clasa politică) și îndemnul războinic de a merge la luptă – ”Numai prin luptă şi război pot fi rezolvate marile probleme ale umanităţii” așa cum bine zicea și Vladimir Ilici Lenin. Practic, doamna Armand și-a însușit bine teoria marxist-leninistă și acum trece la practică.
Discursul agresiv al USR merge mai departe. Vorbește despre guverne tehnocrate, numite nu alese, despre nevoia României de a desfința partidele politice pentru că sunt corupte și mai ales atacă Biserica Ortodoxă Română.
Politica de comunicare a USR arată clar ideologia marxistă a mișcării, inclusiv internaționalismul prin legăturile strânse cu Soroș și finanțarea, cel puțin suspectă, a campaniilor de comunicare în online și offline.
USR merge pe ideea că o minciună spusă destul de des devine adevăr, astfel încât ei se declară de dreapta, clamează electoratul din marile centre universitare dar uită, sau poate nu au știut niciodată, că și marxismul s-a dezvoltat ca un curent al elitelor.
Dacă avem un partid marxist ”de dreapta” așteptăm în curând și un partid comunist, dar libertarian sau, de ce nu, niște anarhiști care să vrea reinstaurarea monarhiei.


                                                                          Autor: Alexandru David