Se afișează postările cu eticheta autostrada nordului. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta autostrada nordului. Afișați toate postările

miercuri, 24 februarie 2021

CĂLIN BOTA: "Am inițiat un grup al parlamentarilor care susțin Autostrada Nordului pentru a impulsiona realizarea acestui obiectiv de infrastructură"

 Deputatul PNL Călin Bota a inițiat constituirea unui grup al parlamentarilor care  susțin Autostrada Nordului, alcătuit din reprezentanți ai partidelor din cadrul coaliției de guvernare din județele Maramureș, Bistrița, Cluj, Sălaj, Satu Mare și Suceava, prin care urmează să treacă acest obiectiv important de infrastructură.



Grupul parlamentarilor care susțin Autostrada Nordului a avut o primă întâlnire în această dimineață cu directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Mariana Ioniță, în cadrul căreia s-a discutat despre stadiul autostrăzii care urmează să lege Baia Mare de Suceava. Au fost analizate etapele în care se află fiecare sector de infrastructură, problemele apărute, precum și soluțiile găsite de CNAIR pentru a se realiza la timp acest proiect vital pentru dezvoltarea nordului țării. La întâlnire a participat, printr-o intervenție video, și fostul ministru al Transporturilor Lucian Bode, actual ministru de Interne.

,,Am constituit acest grup al parlamentarilor care susțin Autostrada Nordului din dorința de a impulsiona realizarea acestui obiectiv de infrastructură extrem de important pentru dezvoltarea tuturor regiunilor din nordul țării. Mă bucur că parlamentarii coaliției de guvernare din județele prin care urmează să treacă Autostrada Nordului au răspuns pozitiv inițiativei mele și mă bucur că există deschidere din partea conducerii CNAIR pentru dialog și pentru colaborare în vederea finalizării acestui proiect vital pentru nordul României.

marți, 27 octombrie 2020

Declarație de presă

 

                                                                                                                                    27.10.2020

 



                                        Raport favorabil pentru "Autostrada Nordului"

 

 

      În şedinţa Comisiei pentru transporturi şi infrastructură a Camerei Deputaţilor, astăzi, împreună cu colegii mei, am votat pentru aprobarea obiectivului de investiţii „Autostrada Nordului”. În urma adoptării unui raport favorabil pentru acest act normativ, proiectul de lege îşi va continua parcursul legislativ la plen, iar ulterior, la promulgare pe agenda Preşedintelui României. Actul normativ vine în ajutorul infrastructurii rutiere din judeţul Bistriţa Năsăud, judeţ condamnat la stagnare economică din lipsa conectivităţii rutiere..

                                                          Deputat independent,

                                                            Marius Sorin Bota