Se afișează postările cu eticheta raport favorabil. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta raport favorabil. Afișați toate postările

miercuri, 26 octombrie 2022

Cehia ne încurajează: Raport favorabil pentru intrarea României în Schengen!

 

Vlad Gheorghe a declarat pentru News.ro, că reprezentantul permanent al Cehiei la UE, doamna  Edita Hrda a transmis felicitări pentru rezultatele bune ale vizitei de evaluare în perspectiva aderării la Spaţiul Schengen.

Având în vedere că azi vor fi prezentate concluziile misiunilor de evaluare din România şi Bulgaria, ambasadorul Cehiei la UE a transmis felicitări României pentru rezultatul obţinut, a precizat europarlamentarul USR.

Conform lui Vlad Gheorghe, diplomatul a precizat în mesajul transmis că admiterea României şi Bulgariei în spaţiul Schengen este una dintre priorităţile preşedinţiei cehe a UE şi că acţionează pentru facilitarea acestui proces.

O decizie privind admiterea României în Schengen este aşteptată la Consiliul JAI programat în 8 decembrie 2022.

                                                                                                           C.L.

marți, 27 octombrie 2020

Declarație de presă

 

                                                                                                                                    27.10.2020

 



                                        Raport favorabil pentru "Autostrada Nordului"

 

 

      În şedinţa Comisiei pentru transporturi şi infrastructură a Camerei Deputaţilor, astăzi, împreună cu colegii mei, am votat pentru aprobarea obiectivului de investiţii „Autostrada Nordului”. În urma adoptării unui raport favorabil pentru acest act normativ, proiectul de lege îşi va continua parcursul legislativ la plen, iar ulterior, la promulgare pe agenda Preşedintelui României. Actul normativ vine în ajutorul infrastructurii rutiere din judeţul Bistriţa Năsăud, judeţ condamnat la stagnare economică din lipsa conectivităţii rutiere..

                                                          Deputat independent,

                                                            Marius Sorin Bota