sâmbătă, 13 decembrie 2025
Declarat ateu, cel mai bogat om de pe Planetă l-a redescoperit pe Dumnezeu!
duminică, 3 august 2025
Elon Musk: „Chiar UE a ajuns să fie cea care distruge democraţia în Europa!”
Omul de afaceri american Elon Musk a lansat o critică dură la adresa Uniunii Europene, cerând Irlandei și tuturor țărilor membre să părăsească blocul comunitar. Pe rețeaua sa socială X, Musk a afirmat că „UE distruge democrația în Europa”, exprimându-și nemulțumirea în contextul unui proces juridic privind obligația guvernelor de a asigura locuințe refugiaților care solicită azil. Declarația sa a stârnit controverse, fiind legată de recentele decizii ale Curții de Justiție a UE privind drepturile solicitanților de azil în Irlanda, scrie RBC Ucraina.
„Irlanda ar trebui să părăsească UE. Toate țările ar
trebui, după părerea mea. Uniunea distruge democrația în Europa”, a declarat
Musk.
Musk a postat acest mesaj în contextul unor
proceduri judiciare aflate în desfășurare, privind obligația guvernelor de a
primi și de a oferi adăpost refugiaților care solicită azil în Uniunea
Europeană.
Cazul concret vizează doi solicitanți de azil – unul
din Afganistan și unul din India – care au rămas fără adăpost pentru o perioadă
îndelungată după ce li s-a refuzat cazarea în Irlanda.
Recent, Înalta Curte a Uniunii Europene a decis că
neasigurarea unui adăpost pentru solicitanții de azil aflați în situații de
lipsă de locuință constituie o încălcare a dreptului lor fundamental la
demnitate.
Irlanda a contestat această decizie la Curtea de
Apel a UE. Pe 30 iulie, instanța a recunoscut că persoanele care sosesc în
Irlanda în căutare de azil și care rămân fără adăpost se află într-o stare de
lipsă materială extremă. Cu toate acestea, curtea nu a constatat suficiente
dovezi că s-ar afla într-o stare de umilință incompatibilă cu demnitatea umană.
Ulterior, Înalta Curte irlandeză a sesizat Curtea de
Justiție a Uniunii Europene (CJUE) pentru o interpretare juridică.
La 1 august, CJUE, cu sediul la Luxemburg, a decis
că guvernele nu pot justifica lipsa de locuințe prin refuzul de a oferi adăpost
solicitanților de azil.
Această hotărâre a venit ca răspuns la sesizarea
transmisă de Înalta Curte a Irlandei în decembrie 2023. De atunci, potrivit
Ministerului Justiției din Irlanda, solicitanții de azil necăsătoriți, de sex
masculin, nu mai beneficiază de un drept garantat la cazare din cauza
deficitului de locuri disponibile.
În hotărârea sa din 1 august, Curtea de Justiție a
Uniunii Europene a declarat că dreptul UE trebuie interpretat în sensul că un
stat membru care, timp de mai multe săptămâni, nu a reușit să ofere unui
solicitant de azil acces la o locuință nu poate evita răspunderea legală
invocând o epuizare temporară a capacității de cazare, cauzată de un aflux de
resortisanți ai unor țări terțe care solicită protecție temporară sau
internațională.
Instanța a subliniat, de asemenea, că guvernul nu
poate fi exonerat de responsabilitate nici măcar în cazul în care un astfel de
aflux a fost semnificativ, brusc, imprevizibil și inevitabil.
Cazul se va întoarce acum la Înalta Curte a
Irlandei, care urmează să emită o hotărâre finală, bazându-se pe interpretarea
obligatorie a dreptului UE formulată de CJUE.
La data de 30 iulie, 942 de bărbați se aflau pe
lista de așteptare pentru a primi o ofertă de cazare în calitate de solicitanți
de azil în Irlanda.
Migrația
în UE
De la începutul invaziei ruse la scară largă în
Ucraina, Directiva privind protecția temporară a UE a oferit adăpost pentru
aproape 4,3 milioane de ucraineni.
Totuși, statutul juridic al milioanelor de refugiați
ucraineni se află acum într-o zonă de incertitudine. În prezent, Bruxellesul nu
are un plan clar pentru a le permite acestor persoane să rămână în statele
membre ale UE după un eventual armistițiu cu Rusia.
Expertul Andrii Haidutskyi a explicat pentru
RBC-Ucraina care sunt țările europene cele mai interesate să păstreze
ucrainenii pe teritoriul lor.
Cu o săptămână în urmă, președintele american Donald
Trump a cerut statelor europene să oprească migrația pe scară largă, avertizând
că, în caz contrar, „nu vor mai avea Europa”.
Sursa:
NN
luni, 17 februarie 2025
Elon Musk, hai în România!
duminică, 6 noiembrie 2022
Prea multă libertate de expresie!
Joe Biden a declarat ieri, 5 noiembrie 2022 că, odată cu achiziţionarea Twitter, miliardarul Elon Musk a cumpărat o platformă de social media care împroaşcă minciuni în întreaga lume.
„Iar acum, despre ceea ce ne îngrijorează pe toţi:
Elon Musk se duce şi cumpără o companie care trimite – care împroaşcă minciuni
în întreaga lume… Nu mai există editori (de conţinut) în America. Nu mai există
editori. Vă aşteptaţi ca nişte copii să priceapă care este miza?!”, a declarat preşedintele
american Biden.
Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre,
s-a băgat și ea în seamă. „Această convingere este valabilă şi pentru Twitter,
este valabilă şi pentru Facebook şi pentru orice alte platforme de social media
unde utilizatorii pot răspândi dezinformare”, a declarat ea.
Așadar, democraților neocomuniști le e teamă fiindcă
Elon Musk a promis că va favoriza libertatea de exprimare în detrimentul a ceea
ce el consideră a fi „politicile excesive de moderare a conţinuturilor
practicate de reţeaua de socializare”, acuzată până în prezent că a cenzurat
astfel opinii conservatoare, inclusiv prin suspendarea contului fostului
preşedinte republican american Donald Trump.
Păi credeți că va mai exista pentru multă vreme
libertatea asta? Nooo… odată cu introducerea creditului social or să-ți scadă
punctajul pentru ceea ce postezi. Auzi la nesimțiții stângiști neomarxiști: că
rețelele sociale răspândesc dezinformarea. Presa mainstream, controlată de
guverne nu… ea ne informează corect. Trebuie să rămână doar ea difuzor de
informații în societate. Nu le-ar fi rușine!
Globaliștii se tem de rețelele sociale fiindcă
zădărnicesc munca lor de spălare a creierului.
Autor:
Angelo Davidescu
sâmbătă, 5 noiembrie 2022
Lucian Sarbu: Elon Musk a concediat azi 90% din personalul Twitter Asia și 85% din personalul Twitter India
Conform unor surse încă nedevoalate, Elon Musk a concediat azi 90% din personalul Twitter Asia și 85% din personalul Twitter India. Cel mai probabil e vorba de centrele de unde erau rulate fermele de boți care aveau drept sarcină „să creeze conversații” pe subiectele la modă având drept scop manipularea opiniei publice. Chestii de-alea cu trust și follow ză science, gen. De altfel haștagul #TwitterLayoffs circulă nebunește în acest moment pe Twitter.
Tot astăzi, mai multe multinaționale au anunțat că
și-au retras publicitatea de pe Twitter. Cele din domeniul auto sunt de
înțeles. Audi, Ford, VW, GM – ar fi ca și cum și-ar sponsoriza competiția,
adică pe Tesla. Dar Pfizer? Vai…
Are loc o demolare controlată? O autodetonare? Încă
nu știu ce să cred despre tipul ăsta. Fiind miliardar, de fapt hipermiliardar,
îmi repugnă din start. Se pare însă că și clasa miliardarilor e destul de
eterogenă și nu reprezintă toți aceleași interese.
LE. În Irlanda (Dublin) o angajată care e pe lista
concedierilor zice că a fost dată afară toată echipa tehnică de acolo care studia
„algoritmii de amplificare”. Adică ăia care construiau „inteligența
artificială” care decidea cine are dreptul să fie auzit/amplificat și cine nu.
Toată!
LE2. Se confirmă concedierile masive din India. Elon
Musk zice că nu a avut de ales, deoarece Twitter funcționa cu pierderi de … 4
milioane de dolari pe zi! Uau. Oare cine, ce câștiga din aceste pierderi
colosale? Că știm prea bine, nimic nu e gratis pe lumea asta.
Autor:
Lucian Sarbu
marți, 1 noiembrie 2022
La chioșcurile de ziare – acolo e adevărul!
A fost sau n-a fost Elon la Bran? Că eu tot n-am înțeles. Pentru că a dat o informație greșită, Tolontan a livrat scuze în stilul lui teatral, niște reverențe de ca-ca-o, fără ultima silabă, niște kikirimikiri din categoria „muncim, ne sacrificăm, greșim, dar suntem curați și în slujba cititorului, corupția ucide, toți pentru justiție”, hau-hau, bau-bau și alte deontologeli din astea grețoase. Mai bine ați fi în slujba cititorului de contor, ca să-l îmbunați!
Domnule
Tolontan, știrea cu Elon e o prostioară, nu o greșeală! Nici aia cu mamutul
radioactiv de la Antipa, care îi otrăvea pe useriștii justițiari, nu a fost. E
bine că i-a salvat vaccinul. E bun vaccinul, e foarte bun. Întărește inima.
Dacă tot
aveți probleme de conștiință, domnule Tolontan, atunci povestiți-ne cum ați
distrus fotbalul românesc, în martie 2014, când ați instalat New FRF.
Auziți
la el, bagă scuze fiindcă n-a venit Elon! Atunci ce să mai spună C.T. Popescu?
Ziarele lui erau tot timpul cu șase-șapte ani în urma tendințelor din presă. Și
le-a falimentat pe toate. Cearceafurile fastidioase de hârtie intitulate
„Adevărul” și „Gândul” se îngălbeneau pe tarabe, dar nu mureau, sigur că nu
mureau, pentru că trăiau din reclama de la Stat. CTP îi certa pe politicieni,
iar escrocii ăia se făceau că țin cont de părerile lui. Tenismanul farfuriot a
deversat mai multă demagogie decât toate campaniile electorale la un loc, iar
televiziile încă îi cer părerea, este absurd și pieziș ce se întâmplă.
Popescule, nu ne mai spui să ne vaccinăm? Eu am două doze în mine și recunosc
că am greșit. Tu n-ai puterea asta. Atunci bagă un booster în prime-time!
Vreți
adevărul? Recuperați-l! Adevărul, nicidecum „Scânteia” schimonosită a lui CTP,
se găsea pe tarabe și la chioșcurile de ziare. Aia era presă. Se greșea și pe
vremuri. Mai puțin decât acum. Dar greșeala era făcută cu opt-zece ore înainte
ca ziarul să ajungă la chioșc sau pe tarabă. În zece ore se schimba realitatea,
era de înțeles. Acum se greșește la minut ca să se scoată Elon și alți băieți
care ar fi fost pe vremuri cel mult subingineri sau mecanici auto. Ceasornicari
– nu. Era mai bine când reparau telefoane în garaje.
În
„Anihilare”, carte apărută în 2022, un personaj al lui Houellebecq definește
perfect lumea în care trăim. „Internetul nu folosește decât la două lucruri:
descărcarea de materiale porno și insultarea celorlalți fără consecințe; doar o
minoritate de indivizi deosebit de arțăgoși și de vulgari se exprimă pe net.”
Da, aceia sunt hapciupaliticii care lasă sub articolele oamenilor stropi
maronii și alte efecte ale indigestiei ortografice. Au și partid. Au și
trotinete. Ne-au îndemnat să ne vaccinăm și copiii, fiindcă parțial eclozații
și salamandrele oengiste de după Colectiv se iubesc în nișa lor. Spre norocul
meu, nu cunosc personal vreun rob al trendurilor care și-a vaccinat copilul.
Razvan Ioan Boanchis
duminică, 30 octombrie 2022
vineri, 28 octombrie 2022
Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat în 27 octombrie controlul Twitter!
Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat joi controlul Twitter după ce a finalizat achiziţionarea reţelei de socializare pentru 44 de miliarde de dolari, potrivit mai multor articole din presa de specialitate americană, relatează AFP.
După
luni de răsturnări de situaţie, cel mai bogat om din lume l-a concediat imediat
pe şeful Parag Agrawal şi pe alţi doi directori, directorul financiar Ned Segal
şi directorul juridic Vijaya Gadde, potrivit unor surse anonime ale Washington
Post.
Twitter
nu a răspuns imediat unei solicitări din partea AFP. Elon Musk a avut termen
până azi să finalizeze achiziţionarea reţelei de socializare, în caz
contrar, un proces ar fi avut loc în noiembrie 2022.
Operaţiunea
a durat de la anunţarea, la sfârşitul lunii aprilie, a unei oferte de
achiziţionare pentru suma de 44 de miliarde de dolari, acceptată de Twitter.









