Se afișează postările cu eticheta elon musk. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta elon musk. Afișați toate postările

sâmbătă, 13 decembrie 2025

Declarat ateu, cel mai bogat om de pe Planetă l-a redescoperit pe Dumnezeu!

 


CEO-ul SpaceX și Tesla, Elon Musk, care anterior declarase că nu crede în nimic, a spus că părerile sale despre Dumnezeu s-au transformat și că acum recunoaște: „Dumnezeu este Creatorul”.
„Cred că acest univers provine din ceva. Oamenii au diferite denumiri pentru Dumnezeu”, a explicat Musk într-un podcast moderat de soția lui Stephen Miller. Acestea sunt cele mai recente comentarii ale miliardarului care confirmă că părerile sale despre Dumnezeu au suferit o schimbare majoră.
Musk era considerat anterior agnostic. Din 2022, bărbatul în vârstă de 54 de ani a vorbit deschis despre un respect crescând pentru valorile fundamentale ale creștinismului. El a recunoscut chiar că era „un prost care nu aprecia înțelepciunea sa profundă”.
Anul trecut, Musk s-a numit „creștin cultural”, lăudând învățăturile lui Iisus despre iubire, bunătate și iertare. Această evoluție arată clar că părerile sale despre Dumnezeu nu mai sunt aceleași cu cele de acum câțiva ani.
În timpul podcastului, Musk a adăugat că Dumnezeu ar putea să ruleze o simulare computerizată masivă, cu viețile noastre ca „jocul video al cuiva”. El a speculat că lumea noastră ar putea fi o „serie Netflix extraterestră” și că scopul vieții ar fi să menținem interesul pentru a crește „ratingurile”.
„Dacă aplici teoria lui Darwin la teoria simulării, atunci numai simulările cele mai interesante vor persista. Deci, cel mai interesant rezultat este cel mai probabil”, a declarat Musk.
Evoluția lui Musk în materie religioasă a mers în paralel cu orientarea sa politică spre dreapta, inclusiv sprijinul pentru campania de realegere a lui Trump și critica deschisă a culturii „woke”.
El a postat de mai multe ori pe X că „virusul mental woke” a devenit un fel de religie pentru stânga politică. „Woke este o religie care a umplut golul lăsat de creștinism”, a scris el pe 25 august.
Musk a acuzat, de asemenea, cultura woke că a influențat-o pe fiica sa transgender, Vivian Jenna Wilson, ajutând-o în tranziția sa.
În interviul de aproape o oră cu Miller, Musk a vorbit și despre colonizarea Marte, călătoria în timp și existența vieții extraterestre. „Nu cunosc niciun extraterestru. Oamenii m-au întrebat dacă există extratereștri. Nu am văzut nicio dovadă”, a spus el.
În ceea ce privește OZN-urile, Musk a explicat că majoritatea oamenilor care văd „OZN-uri” pe cer observă de fapt prototipuri militare testate. „OZN-urile ar putea fi un program nou de arme. Tehnic vorbind, ar fi un OZN, dar este practic un prototip de armă. Nu sunt extratereștri”.

C.L.

duminică, 3 august 2025

Elon Musk: „Chiar UE a ajuns să fie cea care distruge democraţia în Europa!”

Omul de afaceri american Elon Musk a lansat o critică dură la adresa Uniunii Europene, cerând Irlandei și tuturor țărilor membre să părăsească blocul comunitar. Pe rețeaua sa socială X, Musk a afirmat că „UE distruge democrația în Europa”, exprimându-și nemulțumirea în contextul unui proces juridic privind obligația guvernelor de a asigura locuințe refugiaților care solicită azil. Declarația sa a stârnit controverse, fiind legată de recentele decizii ale Curții de Justiție a UE privind drepturile solicitanților de azil în Irlanda, scrie RBC Ucraina.

„Irlanda ar trebui să părăsească UE. Toate țările ar trebui, după părerea mea. Uniunea distruge democrația în Europa”, a declarat Musk.

Musk a postat acest mesaj în contextul unor proceduri judiciare aflate în desfășurare, privind obligația guvernelor de a primi și de a oferi adăpost refugiaților care solicită azil în Uniunea Europeană.

Cazul concret vizează doi solicitanți de azil – unul din Afganistan și unul din India – care au rămas fără adăpost pentru o perioadă îndelungată după ce li s-a refuzat cazarea în Irlanda.

Recent, Înalta Curte a Uniunii Europene a decis că neasigurarea unui adăpost pentru solicitanții de azil aflați în situații de lipsă de locuință constituie o încălcare a dreptului lor fundamental la demnitate.

Irlanda a contestat această decizie la Curtea de Apel a UE. Pe 30 iulie, instanța a recunoscut că persoanele care sosesc în Irlanda în căutare de azil și care rămân fără adăpost se află într-o stare de lipsă materială extremă. Cu toate acestea, curtea nu a constatat suficiente dovezi că s-ar afla într-o stare de umilință incompatibilă cu demnitatea umană.

Ulterior, Înalta Curte irlandeză a sesizat Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) pentru o interpretare juridică.

La 1 august, CJUE, cu sediul la Luxemburg, a decis că guvernele nu pot justifica lipsa de locuințe prin refuzul de a oferi adăpost solicitanților de azil.

Această hotărâre a venit ca răspuns la sesizarea transmisă de Înalta Curte a Irlandei în decembrie 2023. De atunci, potrivit Ministerului Justiției din Irlanda, solicitanții de azil necăsătoriți, de sex masculin, nu mai beneficiază de un drept garantat la cazare din cauza deficitului de locuri disponibile.

În hotărârea sa din 1 august, Curtea de Justiție a Uniunii Europene a declarat că dreptul UE trebuie interpretat în sensul că un stat membru care, timp de mai multe săptămâni, nu a reușit să ofere unui solicitant de azil acces la o locuință nu poate evita răspunderea legală invocând o epuizare temporară a capacității de cazare, cauzată de un aflux de resortisanți ai unor țări terțe care solicită protecție temporară sau internațională.

Instanța a subliniat, de asemenea, că guvernul nu poate fi exonerat de responsabilitate nici măcar în cazul în care un astfel de aflux a fost semnificativ, brusc, imprevizibil și inevitabil.

Cazul se va întoarce acum la Înalta Curte a Irlandei, care urmează să emită o hotărâre finală, bazându-se pe interpretarea obligatorie a dreptului UE formulată de CJUE.

La data de 30 iulie, 942 de bărbați se aflau pe lista de așteptare pentru a primi o ofertă de cazare în calitate de solicitanți de azil în Irlanda.

Migrația în UE

De la începutul invaziei ruse la scară largă în Ucraina, Directiva privind protecția temporară a UE a oferit adăpost pentru aproape 4,3 milioane de ucraineni.

Totuși, statutul juridic al milioanelor de refugiați ucraineni se află acum într-o zonă de incertitudine. În prezent, Bruxellesul nu are un plan clar pentru a le permite acestor persoane să rămână în statele membre ale UE după un eventual armistițiu cu Rusia.

Expertul Andrii Haidutskyi a explicat pentru RBC-Ucraina care sunt țările europene cele mai interesate să păstreze ucrainenii pe teritoriul lor.

Cu o săptămână în urmă, președintele american Donald Trump a cerut statelor europene să oprească migrația pe scară largă, avertizând că, în caz contrar, „nu vor mai avea Europa”.

Sursa: NN

luni, 17 februarie 2025

Elon Musk, hai în România!

 

Elon Musk, am să fiu scurt, time is money, mai ales pentru tine. Bunicii noștri au așteptat americanii. Părinții noștri, la fel și ei. Și noi așteptăm să vină americanii. Nu vrem să pasăm torța asta copiilor și nepoților noștri, ca să aștepte și ei să vină americanii...
Hai în România. Fă un investiție industrială prin Tesla, Neuralink sau SpaceX. Avem un Guvern pro-business care pune pe masă 5% din PIB pentru reindustrializare – am pierdut multă industrie, nu mai contează, îți povestim dacă vrei.
Hai la Cluj-Napoca. Noi spunem „E fain la Cluj!”. Avem o administrație care a înțeles că viitorul este al KBE. Avem facultăți foarte bune și licee tehnologice foarte bune, care iți pot da angajații de care ai nevoie.
Poate că sunt subiectiv vorbind despre Cluj-Napoca, așa că hai la București, la Timișoara, hai la Craiova, hai la Constanța, hai la Iași, hai unde vrei tu. Nu crede ce iți spun unii sau alții, în câțiva ani o să avem străzi, școli și spitale mai noi decât altundeva in Europa.
Oriunde vei veni sunt milioane de români care așteaptă de trei generații să vină americanii. Orice investiție pe care o vei face va întări economia, va întări producția industrială, va întări încrederea noastră în propriile forțe, va întări dorința românilor din Europa de a reveni acasă. O recunoaștem și pe asta, va întări IQ-ul românilor, avem nevoie.
România este așezată geografic astăzi exact acolo unde trebuie pentru a fi parte din „Trump Peace Trade”. Și nicio altă țară din Europa de Est nu a așteptat venirea americanilor așa cum a făcut-o România.
Elon Musk, probabil că primești multe mail-uri de la politicieni din România. Al meu este diferit, sunt neafiliat politic și spun deschis că I don’t give a shit de politică. Atâta doar că nu vreau ca peste 10 ani nepoții mei să mă întrebe: „Bunicule, când vin americanii?”
Elon Musk, a fost scurt, vreo 350 de cuvinte. O provocare pentru proprietarii de Tesla din România, vreo 6.000 la număr. Înțeleg că este la modă în Europa ca mașinile Tesla să aibă bumper-stickere cu tot felul de mesaje ironice. Fac un apel la românii care au Tesla să lipească un bumper-sticker pe care să scrie: „Elon Musk, Come to Romania!”

Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj Napoca

duminică, 6 noiembrie 2022

Prea multă libertate de expresie!

 

Joe Biden a declarat ieri, 5 noiembrie 2022 că, odată cu achiziţionarea Twitter, miliardarul Elon Musk a cumpărat o platformă de social media care împroaşcă minciuni în întreaga lume.

„Iar acum, despre ceea ce ne îngrijorează pe toţi: Elon Musk se duce şi cumpără o companie care trimite – care împroaşcă minciuni în întreaga lume… Nu mai există editori (de conţinut) în America. Nu mai există editori. Vă aşteptaţi ca nişte copii să priceapă care este miza?!”, a declarat preşedintele american Biden.

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre, s-a băgat și ea în seamă. „Această convingere este valabilă şi pentru Twitter, este valabilă şi pentru Facebook şi pentru orice alte platforme de social media unde utilizatorii pot răspândi dezinformare”, a declarat ea.

Așadar, democraților neocomuniști le e teamă fiindcă Elon Musk a promis că va favoriza libertatea de exprimare în detrimentul a ceea ce el consideră a fi „politicile excesive de moderare a conţinuturilor practicate de reţeaua de socializare”, acuzată până în prezent că a cenzurat astfel opinii conservatoare, inclusiv prin suspendarea contului fostului preşedinte republican american Donald Trump.

Păi credeți că va mai exista pentru multă vreme libertatea asta? Nooo… odată cu introducerea creditului social or să-ți scadă punctajul pentru ceea ce postezi. Auzi la nesimțiții stângiști neomarxiști: că rețelele sociale răspândesc dezinformarea. Presa mainstream, controlată de guverne nu… ea ne informează corect. Trebuie să rămână doar ea difuzor de informații în societate. Nu le-ar fi rușine!

Globaliștii se tem de rețelele sociale fiindcă zădărnicesc munca lor de spălare a creierului.

 

Autor: Angelo Davidescu

sâmbătă, 5 noiembrie 2022

Lucian Sarbu: Elon Musk a concediat azi 90% din personalul Twitter Asia și 85% din personalul Twitter India

 

Conform unor surse încă nedevoalate, Elon Musk a concediat azi 90% din personalul Twitter Asia și 85% din personalul Twitter India. Cel mai probabil e vorba de centrele de unde erau rulate fermele de boți care aveau drept sarcină „să creeze conversații” pe subiectele la modă având drept scop manipularea opiniei publice. Chestii de-alea cu trust și follow ză science, gen. De altfel haștagul #TwitterLayoffs circulă nebunește în acest moment pe Twitter.

Tot astăzi, mai multe multinaționale au anunțat că și-au retras publicitatea de pe Twitter. Cele din domeniul auto sunt de înțeles. Audi, Ford, VW, GM – ar fi ca și cum și-ar sponsoriza competiția, adică pe Tesla. Dar Pfizer? Vai…

Are loc o demolare controlată? O autodetonare? Încă nu știu ce să cred despre tipul ăsta. Fiind miliardar, de fapt hipermiliardar, îmi repugnă din start. Se pare însă că și clasa miliardarilor e destul de eterogenă și nu reprezintă toți aceleași interese.

LE. În Irlanda (Dublin) o angajată care e pe lista concedierilor zice că a fost dată afară toată echipa tehnică de acolo care studia „algoritmii de amplificare”. Adică ăia care construiau „inteligența artificială” care decidea cine are dreptul să fie auzit/amplificat și cine nu. Toată!

LE2. Se confirmă concedierile masive din India. Elon Musk zice că nu a avut de ales, deoarece Twitter funcționa cu pierderi de … 4 milioane de dolari pe zi! Uau. Oare cine, ce câștiga din aceste pierderi colosale? Că știm prea bine, nimic nu e gratis pe lumea asta.

Autor: Lucian Sarbu

marți, 1 noiembrie 2022

La chioșcurile de ziare – acolo e adevărul!


A fost sau n-a fost Elon la Bran? Că eu tot n-am înțeles. Pentru că a dat o informație greșită, Tolontan a livrat scuze în stilul lui teatral, niște reverențe de ca-ca-o, fără ultima silabă, niște kikirimikiri din categoria „muncim, ne sacrificăm, greșim, dar suntem curați și în slujba cititorului, corupția ucide, toți pentru justiție”, hau-hau, bau-bau și alte deontologeli din astea grețoase. Mai bine ați fi în slujba cititorului de contor, ca să-l îmbunați!

Domnule Tolontan, știrea cu Elon e o prostioară, nu o greșeală! Nici aia cu mamutul radioactiv de la Antipa, care îi otrăvea pe useriștii justițiari, nu a fost. E bine că i-a salvat vaccinul. E bun vaccinul, e foarte bun. Întărește inima.

Dacă tot aveți probleme de conștiință, domnule Tolontan, atunci povestiți-ne cum ați distrus fotbalul românesc, în martie 2014, când ați instalat New FRF.

Auziți la el, bagă scuze fiindcă n-a venit Elon! Atunci ce să mai spună C.T. Popescu? Ziarele lui erau tot timpul cu șase-șapte ani în urma tendințelor din presă. Și le-a falimentat pe toate. Cearceafurile fastidioase de hârtie intitulate „Adevărul” și „Gândul” se îngălbeneau pe tarabe, dar nu mureau, sigur că nu mureau, pentru că trăiau din reclama de la Stat. CTP îi certa pe politicieni, iar escrocii ăia se făceau că țin cont de părerile lui. Tenismanul farfuriot a deversat mai multă demagogie decât toate campaniile electorale la un loc, iar televiziile încă îi cer părerea, este absurd și pieziș ce se întâmplă. Popescule, nu ne mai spui să ne vaccinăm? Eu am două doze în mine și recunosc că am greșit. Tu n-ai puterea asta. Atunci bagă un booster în prime-time!

Vreți adevărul? Recuperați-l! Adevărul, nicidecum „Scânteia” schimonosită a lui CTP, se găsea pe tarabe și la chioșcurile de ziare. Aia era presă. Se greșea și pe vremuri. Mai puțin decât acum. Dar greșeala era făcută cu opt-zece ore înainte ca ziarul să ajungă la chioșc sau pe tarabă. În zece ore se schimba realitatea, era de înțeles. Acum se greșește la minut ca să se scoată Elon și alți băieți care ar fi fost pe vremuri cel mult subingineri sau mecanici auto. Ceasornicari – nu. Era mai bine când reparau telefoane în garaje.

În „Anihilare”, carte apărută în 2022, un personaj al lui Houellebecq definește perfect lumea în care trăim. „Internetul nu folosește decât la două lucruri: descărcarea de materiale porno și insultarea celorlalți fără consecințe; doar o minoritate de indivizi deosebit de arțăgoși și de vulgari se exprimă pe net.” Da, aceia sunt hapciupaliticii care lasă sub articolele oamenilor stropi maronii și alte efecte ale indigestiei ortografice. Au și partid. Au și trotinete. Ne-au îndemnat să ne vaccinăm și copiii, fiindcă parțial eclozații și salamandrele oengiste de după Colectiv se iubesc în nișa lor. Spre norocul meu, nu cunosc personal vreun rob al trendurilor care și-a vaccinat copilul.

Razvan Ioan Boanchis



vineri, 28 octombrie 2022

Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat în 27 octombrie controlul Twitter!


Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat joi controlul Twitter după ce a finalizat achiziţionarea reţelei de socializare pentru 44 de miliarde de dolari, potrivit mai multor articole din presa de specialitate americană, relatează AFP.

După luni de răsturnări de situaţie, cel mai bogat om din lume l-a concediat imediat pe şeful Parag Agrawal şi pe alţi doi directori, directorul financiar Ned Segal şi directorul juridic Vijaya Gadde, potrivit unor surse anonime ale Washington Post.

Twitter nu a răspuns imediat unei solicitări din partea AFP. Elon Musk a avut termen până azi să finalizeze achiziţionarea reţelei de socializare, în caz contrar, un proces ar fi avut loc în noiembrie 2022.

Operaţiunea a durat de la anunţarea, la sfârşitul lunii aprilie, a unei oferte de achiziţionare pentru suma de 44 de miliarde de dolari, acceptată de Twitter.

 Sursa:NapocaNews