Se afișează postările cu eticheta twiter. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta twiter. Afișați toate postările

duminică, 6 noiembrie 2022

Prea multă libertate de expresie!

 

Joe Biden a declarat ieri, 5 noiembrie 2022 că, odată cu achiziţionarea Twitter, miliardarul Elon Musk a cumpărat o platformă de social media care împroaşcă minciuni în întreaga lume.

„Iar acum, despre ceea ce ne îngrijorează pe toţi: Elon Musk se duce şi cumpără o companie care trimite – care împroaşcă minciuni în întreaga lume… Nu mai există editori (de conţinut) în America. Nu mai există editori. Vă aşteptaţi ca nişte copii să priceapă care este miza?!”, a declarat preşedintele american Biden.

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre, s-a băgat și ea în seamă. „Această convingere este valabilă şi pentru Twitter, este valabilă şi pentru Facebook şi pentru orice alte platforme de social media unde utilizatorii pot răspândi dezinformare”, a declarat ea.

Așadar, democraților neocomuniști le e teamă fiindcă Elon Musk a promis că va favoriza libertatea de exprimare în detrimentul a ceea ce el consideră a fi „politicile excesive de moderare a conţinuturilor practicate de reţeaua de socializare”, acuzată până în prezent că a cenzurat astfel opinii conservatoare, inclusiv prin suspendarea contului fostului preşedinte republican american Donald Trump.

Păi credeți că va mai exista pentru multă vreme libertatea asta? Nooo… odată cu introducerea creditului social or să-ți scadă punctajul pentru ceea ce postezi. Auzi la nesimțiții stângiști neomarxiști: că rețelele sociale răspândesc dezinformarea. Presa mainstream, controlată de guverne nu… ea ne informează corect. Trebuie să rămână doar ea difuzor de informații în societate. Nu le-ar fi rușine!

Globaliștii se tem de rețelele sociale fiindcă zădărnicesc munca lor de spălare a creierului.

 

Autor: Angelo Davidescu

vineri, 28 octombrie 2022

Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat în 27 octombrie controlul Twitter!


Elon Musk, director al Tesla şi SpaceX, a preluat joi controlul Twitter după ce a finalizat achiziţionarea reţelei de socializare pentru 44 de miliarde de dolari, potrivit mai multor articole din presa de specialitate americană, relatează AFP.

După luni de răsturnări de situaţie, cel mai bogat om din lume l-a concediat imediat pe şeful Parag Agrawal şi pe alţi doi directori, directorul financiar Ned Segal şi directorul juridic Vijaya Gadde, potrivit unor surse anonime ale Washington Post.

Twitter nu a răspuns imediat unei solicitări din partea AFP. Elon Musk a avut termen până azi să finalizeze achiziţionarea reţelei de socializare, în caz contrar, un proces ar fi avut loc în noiembrie 2022.

Operaţiunea a durat de la anunţarea, la sfârşitul lunii aprilie, a unei oferte de achiziţionare pentru suma de 44 de miliarde de dolari, acceptată de Twitter.

 Sursa:NapocaNews