Se afișează postările cu eticheta la DNA. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta la DNA. Afișați toate postările

miercuri, 23 iulie 2025

Cristian Popescu Piedone, la DNA. Gata cu cariera politică?!

 

Pe la începutul anilor 2000, apare în Academia Cațavencu o anchetă despre inspectorul unei primării oarecare, unul Popescu aka Piedone, cel pe care telespectatorii care au deschis mai devreme televizoarele îl vedeau seară de seară, in compania colegei Vârgolici de la DSV, sau OPC, dând cu Perlan pe micii expirați și închizând unități de alimentație publică, printre care ale unor turci și arabi apăruți în zorii fragilei noastre economii de piață. Ancheta, bazată pe o scurgere de informații la spriț, dezvăluia schema de dare/luare a șpăgii: cu pendula. Piedone cumpăra o pendulă veche de la anticariat cu 100 de dolari și o punea la vânzare cu 3000 de dolari! Arabul cu activitatea proaspăt suspendată o cumpăra fara negociere și a doua zi își putea redeschide mustăria. Putea să și păstreze pendula, erau pendule din categoria "fără valoare" pe toate drumurile. Dar putea să o pună la loc în consignație, că sa o cumpere din nou Piedone, cu 100 de dolar, că să-și mai scoată din pagubă. Și tot așa. Morișca se invartea. Totul era documentat cu note informative, pe zile, ore, minute și secunde de negociere, de exemplu, țin minte, in parcare sub Podul Grant. Nimeni nu a zis atunci nici "carc!" după acea apariție. A pățit ceva Piedone? Da! Cariera lui a luat-o pe panta abrupt ascendentă! Pe principiul politichiei românești din epocă: "Îl ținem de coaie? Sus cu el!". Ani de zile presa avea să scrie despre ecosistemul de business dezvoltat în jurul, de acum, primarului Piedone, despre averile acumulate pe numele unor interpuși, fără nici o consecință. Nici când și-a luat toate categoriile de permis auto de la vestita tipografie a poliției rutiere Argeș nu l-a întrebat nimeni nimic. A rămas doar "Pietone", vorba Academiei Cațavencu. Soldat loial, însă, când a fost nevoie sa fie inculpată o instituție a statului în dosarul Colectiv, Piedone se duce un an la pușcărie. Nevinovat! Pentru sacrificiul lui, va fi răsplătit cu o candidatură la PMB, cu o primărie pentru fiu-su și cu șefia OPC, care-i asigura gratuit platforma mediatică pentru Primăria Capitalei. Riscant traseu! Că nu știi cum calci pe coadă membri ai altor clanuri mai noi, mai discrete, cu alți îngeri păzitori decât ai tăi!

Răzvan Cucui, Facebook

luni, 11 aprilie 2016

Candidatul la Primăria Bucureştiului dl. Ludovic Orban, la sediul DNA!


Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a ajuns luni la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pentru a fi audiat, la intrare în sediul instituţiei precizând că nu se teme şi că nu a încălcat legea.
Candidatul Partidului Naţional Liberal la Primăria Capitalei nu a vrut să spună în ce calitate a fost chemat de procurorii DNA la sediul instituţiei.
Anterior, prim-vicepreşedintele PNL a anunţat pe pagina sa de Facebook că a fost citat de procurorii DNA pentru a fi audiat.
"Astăzi mă voi abate de la programul obişnuit, nu particip la nicio întâlnire cu alegătorii, nu particip la nicio emisiune, nu mă întâlnesc cu specialişti independenţi pentru finalizarea programului pentru bucureşteni, astăzi am aflat că trebuie să fac altceva. La ora 15:00 voi fi prezent la sediul DNA, unde am fost invitat. Aştept curios să aflu care sunt motivele pentru care am fost convocat", a scris pe pagina sa de Facebook Ludovic Orban.
În luna martie, Ludovic Orban a fost desemnat de Partidul Naţional Liberal candidatul formaţiunii politice la alegerile de la Primăria Capitalei. Nici Gabriel oprea sau Liviu Dragnea n-o duc mai bine, adică nu dorm liniştiţi!


                                                                                          C.S.