Se afișează postările cu eticheta litoralul romanesc. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta litoralul romanesc. Afișați toate postările

miercuri, 23 iulie 2025

Avem motive de îngrijorare

Citesc știri din țară care spun că litoralul nostru duce mare lipsă de turiști. Sunt mult mai puțini ca în alți ani. Nu trebuie să ne mirăm. După pandemie lumea s-a întors cu fundul în sus. A venit apoi războiul din Ucraina și lumea a luat-o razna.

Cred că peste tot e așa. Aici, în Cipru la fel stau lucrurile. La locația Sunas vin de patru ani, practic de când s-a deschis. Așa pustiu n-a fost niciodată. În alți ani, dacă nu făceai rezervare nu aveai cum intra aici. Terasa era plină mereu de clienți ce serveau masa. Seara veneau din toate părțile, mai ales turiști străini. Trebuia să te descurci din timp pentru o masă.
Aseară, ca de fiecare dată de fapt, erau vreo cinci mese ocupate. Peste zi plaja e aproape pustie. O atmosferă pe care nu am mai întâlnit-o aici. Culmea e că majoritatea turiștilor sunt ruși și ucraineni. Mă gândesc că se bat prin reprezentanți…
Nu putem ști când se va sfârși nebunia sau dacă vom mai apuca sfârșitul ei. Sigur e că pe măsura ce înaintam in timp situația se înrautațește în toate domeniile.
Așa că nu românii sunt vinovați de absenteismul de pe litoralul nostru ci cei care au declanșat și întrețin, interesat, conflictul din Europa sau din alte zone ale lumii.

Gr.C.


luni, 7 iulie 2025

Litoralul românesc tot mai gol...

 


Am dat o fugă pe litoralul nostru să văd la fața locului dacă nu cumva mint camerele Live. Ghinion, nu mint!

Ce se vede pe aceste camere e și în realitate, litoralul e aproape pustiu.

- Plajele sunt distruse pe o mare parte a litoralului și permanent, acolo unde s-au făcut lucrările de amenajare fără să se mai poată remedia ceva vreodată. Nisipul a dispărut iar acum există un fel de balast tare ca piatra și format din scoici ca niște lame, nu poți merge în picioarele goale.

Peste acest balast se poate turna direct asfaltul și se pot obține primele plaje asfaltate din lume.

Chiar putem intra în cartea recordurilor, România prima țară care și-a asfaltat plajele!

- Mamaia, 15 minute și am plecat. Aici e FALIMENT total!

- Eforie și Vama Veche sunt singurele stațiuni care au turiști, nu este o supraglomerare ca în anii trecuți dar există.

- Olimp-Neptun, aproape același faliment ca în Mamaia. Au mai rămas niște porțiuni mici de plajă cu nisip în față la Amfiteatru-Belvedere-Panoramic, probabil ceva șpagă ca să fie turnat și un pic de nisip, în rest e jale. Beton cu scoici în loc de plajă cu nisip. Fără papuci ești terminat.

Au înălțat plaja cu peste 1,5 metri de aproape că au acoperit unele construcții de pe plajă. La intrarea în apă trebuie atenție să nu-ți rupi picioarele pentru că apa a mâncat din acest balast și s-au format niște găuri chiar la mal.

Prețurile sunt în degringoladă totală, șezlonguri unele lângă altele cu prețuri total diferite, unele 80 lei, altele 50 de lei și mulți au început să reducă drastic, 20 de lei. Servirea este un fel de amestecătură între nesimțirea obișnuită de pe litoral cu șocul faptului că nu au clienți. Se vede cum se chinuie să treacă din starea de nesimțire și lehamite la cea de amabilitate față de foarte puținii clienți.

Prețurile cazărilor sunt uluitoare, un vai mama lui de hotel dar cu pretenții de lux spre exemplu pe plaja din Olimp, construit pe șpagă în locul unde erau pe vremuri WC-urile, dușurile și se vindeau mici și bere cere pe cameră 950 lei/noapte și nu are decât două camere pline. În Eforie ajung la 200-250 lei noapte la gazdă.

Prețurile la mâncare, haos total. Sunt unii mai isteți care au mirosit falimentul și au redus drastic prețurile ajungând chiar să mănânci mai bine decăt în București dar trebuie să ai noroc să-i dibuiești. Spre exemplu am mâncat pe plajă patru porții de piept de pui cu cartofi wedges, porții rezonabile și bine făcute plus două salate, total 110 lei.

Restul, duși cu pluta, tremură că nu au clienți dar nu reduc nimic din jaful de la adaosul comercial!

Iulian Coza 



marți, 30 august 2022

Litoralul românesc - prețuri mari, servicii proaste, deșeuri peste tot!

 


TURISMUL ROMÂNESC NU O SĂ ÎȘI REVINĂ NICIODATĂ!

SĂ NU SE MIRE NIMENI CĂ FOARTE MULTE ȘEZLONGURI SUNT GOALE ÎN TIMP CE OAMENII CU CEARCEAFURI SAU PROSOAPE SUNT GONIȚI!
Containerele sau locurile amenajate pentru a se arunca gunoaiele, lipsesc cu desăvârșire.
Acest articol exprimă exact starea pe care și eu am simțit-o pe litoralul romanesc. Criticăm și iar criticăm, dar sunt realitățile pe care nu le putem ignora.
Îmi place marea noastră și cel mai mult îmi place în Vama Veche din mai multe considerente. La Eforie și Costinești este mult prea aglomerat, la Venus sunt multe alge iar plaja este prost organizată tot de acei proprietari de hoteluri care au pus lăbuțele și pe plaje iar nisipul mai mult e nămol, în timp ce lângă plajă a fost amplasat un circ, iar mirosurile neplăcute ajung uneori pana aproape de mare. La Vamă e ceva mai liniște.
Cel mai mult detest însă felul în care turistul este tratat pe plajă. Ca un infractor, ca un sărăntoc. Dacă nu iei șezlong nu exiști, că nu le dai lor banii.
Da, cel care a scris aceste cuvinte a descris cum nu se putea mai bine ceea ce se întâmplă pe litoral. Nu e de mirare ca romanii prefera: Turcia, Bulgaria, Grecia, Croatia sau Egipt și alte destinații exotice.
MERITĂ SĂ CITIȚI PÂNĂ LA FINAL

"Dezamăgirea mea cea mai mare pe litoralul românesc este ”româneala” asta cu împărțirea plajelor între niște afaceriști obscuri dar lacomi și de calitate umană slabă.
Au rezultat garduri pe plajă sau alte construcții oribile care obturează vederea mării dinspre faleza de promenadă, mormane de alge împuțite și mormane de gunoaie. Așa e perioada prin care trecem, așa a fost peste tot prin lume, prin locurile populare, dar unde dezvoltarea socială este paralizată de incultură și unde comunitățile trăiesc în kitsch și sărăcie din cauza autorităților incompetente și corupte.....
Disperați să facă bani, normal, mai ales acum când nu prea sunt mulți turiști, administratorii de plaje, își depășesc mai-mereu atribuțiile. În primul rând, ei se pretind, în mod eronat, “patroni de plaje”, o aberație, având în vedere faptul că plajele țării sunt, prin lege, publice.
În al doilea rând, oricum s-ar autointitula ei (și-ar putea spune “dictator de plajă” sau “satrap de plajă”, treaba lor), tot nu sunt ei în măsură să ne spună nouă ce să consumăm sau unde să ne punem prosopul pe plajă. Acestea două, rămân decizii personale ale turistului și vor rămâne așa câtă vreme plajele vor fi publice în România. Pentru întreținerea și curățarea plajei, administratorii plajelor au dreptul să vândă la barul plajei și să închirieze șezlonguri. Atât." (text din articol)

Articol scris de Cristian Lică pentru project-e.ro