Se afișează postările cu eticheta pustiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pustiu. Afișați toate postările

miercuri, 23 iulie 2025

Avem motive de îngrijorare

Citesc știri din țară care spun că litoralul nostru duce mare lipsă de turiști. Sunt mult mai puțini ca în alți ani. Nu trebuie să ne mirăm. După pandemie lumea s-a întors cu fundul în sus. A venit apoi războiul din Ucraina și lumea a luat-o razna.

Cred că peste tot e așa. Aici, în Cipru la fel stau lucrurile. La locația Sunas vin de patru ani, practic de când s-a deschis. Așa pustiu n-a fost niciodată. În alți ani, dacă nu făceai rezervare nu aveai cum intra aici. Terasa era plină mereu de clienți ce serveau masa. Seara veneau din toate părțile, mai ales turiști străini. Trebuia să te descurci din timp pentru o masă.
Aseară, ca de fiecare dată de fapt, erau vreo cinci mese ocupate. Peste zi plaja e aproape pustie. O atmosferă pe care nu am mai întâlnit-o aici. Culmea e că majoritatea turiștilor sunt ruși și ucraineni. Mă gândesc că se bat prin reprezentanți…
Nu putem ști când se va sfârși nebunia sau dacă vom mai apuca sfârșitul ei. Sigur e că pe măsura ce înaintam in timp situația se înrautațește în toate domeniile.
Așa că nu românii sunt vinovați de absenteismul de pe litoralul nostru ci cei care au declanșat și întrețin, interesat, conflictul din Europa sau din alte zone ale lumii.

Gr.C.


luni, 7 iulie 2025

Litoralul românesc tot mai gol...

 


Am dat o fugă pe litoralul nostru să văd la fața locului dacă nu cumva mint camerele Live. Ghinion, nu mint!

Ce se vede pe aceste camere e și în realitate, litoralul e aproape pustiu.

- Plajele sunt distruse pe o mare parte a litoralului și permanent, acolo unde s-au făcut lucrările de amenajare fără să se mai poată remedia ceva vreodată. Nisipul a dispărut iar acum există un fel de balast tare ca piatra și format din scoici ca niște lame, nu poți merge în picioarele goale.

Peste acest balast se poate turna direct asfaltul și se pot obține primele plaje asfaltate din lume.

Chiar putem intra în cartea recordurilor, România prima țară care și-a asfaltat plajele!

- Mamaia, 15 minute și am plecat. Aici e FALIMENT total!

- Eforie și Vama Veche sunt singurele stațiuni care au turiști, nu este o supraglomerare ca în anii trecuți dar există.

- Olimp-Neptun, aproape același faliment ca în Mamaia. Au mai rămas niște porțiuni mici de plajă cu nisip în față la Amfiteatru-Belvedere-Panoramic, probabil ceva șpagă ca să fie turnat și un pic de nisip, în rest e jale. Beton cu scoici în loc de plajă cu nisip. Fără papuci ești terminat.

Au înălțat plaja cu peste 1,5 metri de aproape că au acoperit unele construcții de pe plajă. La intrarea în apă trebuie atenție să nu-ți rupi picioarele pentru că apa a mâncat din acest balast și s-au format niște găuri chiar la mal.

Prețurile sunt în degringoladă totală, șezlonguri unele lângă altele cu prețuri total diferite, unele 80 lei, altele 50 de lei și mulți au început să reducă drastic, 20 de lei. Servirea este un fel de amestecătură între nesimțirea obișnuită de pe litoral cu șocul faptului că nu au clienți. Se vede cum se chinuie să treacă din starea de nesimțire și lehamite la cea de amabilitate față de foarte puținii clienți.

Prețurile cazărilor sunt uluitoare, un vai mama lui de hotel dar cu pretenții de lux spre exemplu pe plaja din Olimp, construit pe șpagă în locul unde erau pe vremuri WC-urile, dușurile și se vindeau mici și bere cere pe cameră 950 lei/noapte și nu are decât două camere pline. În Eforie ajung la 200-250 lei noapte la gazdă.

Prețurile la mâncare, haos total. Sunt unii mai isteți care au mirosit falimentul și au redus drastic prețurile ajungând chiar să mănânci mai bine decăt în București dar trebuie să ai noroc să-i dibuiești. Spre exemplu am mâncat pe plajă patru porții de piept de pui cu cartofi wedges, porții rezonabile și bine făcute plus două salate, total 110 lei.

Restul, duși cu pluta, tremură că nu au clienți dar nu reduc nimic din jaful de la adaosul comercial!

Iulian Coza