Se afișează postările cu eticheta ministrul Sănătăţii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ministrul Sănătăţii. Afișați toate postările

miercuri, 13 februarie 2019

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, despre buget: „Creșteri importante vor fi pentru funcționarea cabinetelor medico-sociale, pentru asistența comunitară, medicina școlară”!


 Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, despre buget: „Creșteri importante vor fi pentru funcționarea cabinetelor medico-sociale, pentru asistența comunitară, medicina școlară”.
În Comisiile reunite pentru Sănătate și Buget Finanțe din Camera Deputaților și Senat a fost aprobat bugetul Sănătății. Este o creștere istorică a bugetului, spune Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii.
 „Anul acesta, bugetul MS și CNAS însumează 4,84% din PIB în condițiile în care am pornit de la 2 %. Cea mai mare creștere este destinată investițiilor. Am alocat peste 1.mld de lei pentru achiziția de aparatură, reparații capitale, finalizarea lucrărilor de investiții începute (ex. Spitalul de Pediatrie din Timișoara, Spitalul din Fălticeni început în 1990, blocul operator al Spitalului Universitar, etc.). Creșteri importante vor fi pentru funcționarea cabinetelor medico-sociale, pentru asistența comunitară, medicina școlară și pentru asigurarea co-finanțărilor destinate proiectelor finanțate din fonduri europene”, declară ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.
În bugetul CNAS au fost prevăzute creșteri importante, de peste 22% pentru medicina de familie

„De asemenea, vor fi alocate mai multe fonduri și pentru derularea programelor de sănătate. Vom finanța de exemplu acel test Panorama pentru gravide care este foarte scump și prin care se asigură depistarea bolilor genetice. Estimăm un număr de 200 000 gravide beneficiare a programului. De anul acesta vom asigura și testarea markerilor tumorali și moleculari atât de necesari pentru prescrierea medicamentelor inovative nou introduse în lista de medicamente compensate și gratuite și pe care acum le sponsorizează firmele de medicamente. Un amendament aprobat astăzi vizează propunerea specialiștilor de a finanța programul de screening pentru deficitul de vitamina D, precum și asigurarea meditației necesare a persoanelor care vor intra în program în funcție de criteriile ce vor fi stabilite ulterior tot de medicii specialiști”, mai susţine Sorina Pintea.

miercuri, 30 ianuarie 2019

E oficial: S-a decretat EPIDEMIE DE GRIPĂ în ROMÂNIA!



Când se declară epidemia de gripă  

Mai exact, epidemia de gripă se declară dacă există trei săptămâni endemice la rând, adică în care numărul de cazuri diagnosticate să depăşească numărul de cazuri estimate cu 20%. O soluţie pentru a nu se ajunge în această situaţie o reprezintă vaccinarea antigripală.    „Vaccinarea este cea mai eficientă metodă de prevenire a gripei, de aceea am decis să suplimentăm numărul de vaccinuri gripale pentru a oferi protecţie unui număr cât mai mare de persoane din categoriile de risc, pentru care asigurăm vaccinarea gratuită. Vom urgenţă procedurile de achiziţie şi estimăm că săptămâna viitoare poate începe distribuirea acestora către medicii de familie”, a declarat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea (foto).  

 Măsuri de siguranţă pentru populaţie 

 Oficialul spune însă că sunt şi o serie de măsuri pe care trebuie să le îndeplinească populaţia pentru a preveni îmbolnăvirile. Spre exemplu, consultaţia la medicul de familie este esenţială pentru simptome care sugerează gripa. Medicul de familie poate astfel stabili o indicaţie pentru spitalizare.  
 De asemenea, cei care au simptome asemănătoare gripei sunt sfătuiţi să se izoleze la domiciliu. Totodată, se recomandă respectarea etichetei tusei şi strănutului prin utilizarea de batiste de unică utilizare dar şi igiena adecvată a mâinilor, în vederea reducerii răspândirii virusului.

Autorităţile medicale sunt în alertă

„Deşi aseară aveam o parte din datele pe care direcţiile de sănătate publică le-au transmis, nu au fost concludente, pentru că nu toate spitalele raportaseră cazurile de gripă. Am refăcut raportările şi putem spune că s-a înregistrat a treia săptămână consecuvită epidemică. (...) Vorbim de o evoluţie epidemică a gripei. (...). S-a constatat epidemia, având a treia săptămână epidemică”, a mai declarat ministrul Sorina Pintea.

Numărul deceselor provocate de gripă a ajuns la 54, de la începutul sezonului, a informat Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile. Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a anunţat, marţi seară, că din cei 54 de români care au murit din cauza gripei, 49 sufereau şi de alte boli, alţi cinci pacienţi decedaţi nefiind cunoscuţi şi cu alte afecţiuni.
„Din cei 54, 49 sunt pacienţi care au avut condiţii medicale preexistente. Peste afecţiunile pe care le aveau s-a suprapus infecţia cu virusul gripal fapt, care le-a cauzat decesul. Cinci dintre cei decedaţi nu aveau afecţiuni medicale preexistente”, a declarat Sorina Pintea, la Antena 3.


Notă. Sezonul trecut, 129 de oameni au murit din cauza gripei, ultimul deces fiind înregistrat în luna mai 2018.
                                                                                        Dr. Iulian COZA