Se afișează postările cu eticheta podium. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta podium. Afișați toate postările

marți, 4 februarie 2020

Handbal feminin. Liga Florilor. C.S. Minaur Baia Mare a urcat pe podium!



Rezultatele etapei 15:
 SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina 35-26; 
SCM Gloria Buzău – CSM Bucureşti 27-28;
 HC Zalău – SCM Craiova 26-24;
 CS Minaur Baia Mare – CSU Cluj-Napoca 44-29; 
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – CS Rapid Bucureşti (miercuri, 5 februarie, ora 17.00); 
AHCM Slobozia – CS Măgura Cisnădie (joi, 12 martie);
 HC Dunărea Brăila a stat.

Etapa viitoare 
• Miercuri, 5 februarie: CSM Bucureşti – CS Minaur Baia Mare, ora 17.00, TVR 2 
• Sâmbătă, 8 februarie: CSU Cluj-Napoca – AHCM Slobozia; CS Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea; CSM Slatina – HC Dunărea Brăila; CS Rapid Bucureşti – HC Zalău 
• Duminică, 9 februarie: SCM Craiova – SCM Gloria Buzău, ora 15.30, TVR 1;
 CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud stă.
                                                                                C.S.

duminică, 18 noiembrie 2012

HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 32-26 (18-17)


Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 800. Aruncări de la 7 m: 6-5 (transformate 4-4, au ratat Geiger şi Rudics, respectiv Luca). Minute de eliminare: 4-10. • HCM Baia Mare: Cetăţeanu (10 intervenţii), Smedescu (4), Puşcaş (o aruncare de la 7 m) – Geiger 11 goluri, Buceschi 5, Pîrvuţ 5, Rudics 4, Ghionea 2, Negria 2, Tomescu 1, Puiu 1, Bondar 1, Oltean, Maior-Paşca, A. Tămaş, Şunea. Antrenori: Costică Buceschi – principal, Magda Kovacs – secund. • CSM Ploieşti: Cristescu (8 intervenţii şi o aruncare de la 7 m), Tănase (5) – Dospin 8, Luca 6, Enescu 5, Crap 3, Alexandrescu 3, Manda 1, Zavragiu, Ştefan, Nica, Zafiriadis, Vasilescu, Moroianu, Porfireanu, Toma. Antrenor: Simona Gogârlă. • Arbitri: Ionuţ Barbu/Adrian Manafu (Bucureşti).
Victorie importantă pentru fetele de la HCM Baia Mare, în meciul cu CSM Ploieşti, meci contînd pentru etapa a 9-a a Ligii Naţionale. Elevele lui Costică Buceschi şi Magda Kovacs s-au impus cu 32-26 (18-17), după o partidă cu două reprize complet diferite. În prima parte a întîlnirii, oaspetele, cu un nou antrenor pe banca tehnică, Simona Gogârlă, au început meciul în forţă, reuşind să conducă pe tabela de marcaj pînă în minutul 11, cînd băimărencele au egalat la 6. Cele două formaţii au mers cap la cap, pînă la pauză, HCM intrînd la vestiare cu un avantaj minim, de un gol (18-17). În repriza secundă, gazdele au intrat mult mai motivate în teren şi au reuşit să se distanţeze, reuşind să înscrie de 4 ori în primele 6 minute, în timp ce ploieştencele au marcat un singur gol. Odată descătuşate, băimărencele au jucat mult mai relaxat în ofensivă, concretizînd aproape fiecare atac. Meciul s-a încheiat cu victoria clară a maramureşencelor, care au acumulat două puncte şi se menţin pe poziţia secundă în ierarhia intermediară, în spatele liderului Oltchim Râmnicu Vâlcea. Deocamdată este printre puţinele echipe care ne aduc satisfacţii!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
În cadrul etapei a XII-a a Diviziei A la handbal feminin, HCM II Baia Mare va evolua JOI, 15 noiembrie 2012 - de la ora 17:00, în Sala sporturilor "Lascăr Pană" cu CSM Bistrita.
In clasament HCM2 conduce autoritar cu maximum de puncte in timp ce Bistrita ocupa locul 10 cu 4 victorii si 7 infringeri.

Loc      Echipa       Jucate     Câştigate          Egale    Pierdute           Goals       Diff           Puncte
1         HCM II Baia Mare                  11        11        0          0          377:261           116      22
2      CSM Cetate Devatrans           11        10        0          1          409:222           187      21

                                                                           Cristian LAURENŢIU

vineri, 1 iunie 2012

Melinda Geiger şi Renata Ghionea, primele achiziţii ale noului sezon


În cadrul unei conferinţe de presă desfăşurate la Primăria Baia Mare, secţia de handbal feminin a HCM Baia Mare a prezentat primele două achiziţii pentru sezonul competiţional 2012-2013: Melinda Geiger şi Renata Ghionea. Ambele jucătoare sunt băimărence şi revin la echipa la care au debutat în Liga Naţională. Melinda va fi împrumutată HCM-ului de către Oltchim Râmnicu Vâlcea, iar Renata a semnat cu HCM un contract valabil pe 2 ani.
Sincer vă spun că primul lucru pe care l-am făcut după ce am văzut ştirea, i-am sunat pe domnii dr. Nicolae Bud, deputat şi preşedintele Consiliului director, cât şi pe colegul Daniel Kotecz, directorul sportiv al secţiei de handbal feminin şi secretarul filialei Maramureş al Asociaţiei Presei Sportive pentru a-i felicita pentru noile achiziţii ale clubului HCM Baia Mare. Sunt convins că un mare merit în toate aceste demersuri şi reuşite tranferuri le are şi Primăria Baia Mare prin inteligentul edil, Cătălin Cherecheş care reuşeşte să se înţeleagă bine şi cu un preşedinte de altă culoare politică, fiindcă handbalul, sportul în general nu are culoare politică.
       Cel mai mult mă bucur pentru reîntoarcerea Melindei Geiger, o super handbalistă poreclită şi „Roberto Carlos” pentru forţa şi inteligenţa ei în joc. Dacă reuşim să o ţinem „acasă” şi pe Eliza Buceschi chiar avem şanse să ne batem în campionatul viitor cu Zalăul lui Tadici, adică să ţintim primele 4 locuri din clasament. Hai HCM Baia Mare !

                                                                                Gelu DRAGOŞ