Se afișează postările cu eticheta prof. Gelu Dragos. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta prof. Gelu Dragos. Afișați toate postările

duminică, 31 octombrie 2021

DE MULŢUMIRE

 


 Dragă domnule profesor Dragoș,

 Mi-ai dăruit un început de duminică minunat prin materialul trimis și pentru prima dată în viață  mi-a părut rău că nu sunt dirigintele unei clase căruia să  fi ”umplut” o diriginție cu obiceiuri din Codru, pădurea Bavna și muzica aleasă de la brandul de Maramureș ”șapte pași” la nunți și muzică aleasă, pe care o auzim tot mai rar.

 Spuneam că asta mi-aș fi dorit acum cu acest material  primit de la tine și am zis asta deoarece  în cei 40 de ani de învățământ 7 ani am fost diriginte doar la clase problemă luate de la ”alții” și ”oferite” mie, că așa a fost și  clasa care a speriat școala noastră, a fost  inclusă în ”Brigada Maramureș” și trimiși pe Șantierul Național Vârți-Tg. Jiu cu  funcția de tehnic, am fost ”ales” tot eu.

    Trebuie să spun că Fornade, directorul de atunci, mi-a cerut scuze, dar zicea că de nu aude o lună de clasa  IV-E,  el va trăi cu cinci ani mai mult...

    Atunci eu nu știam cât voi trăi și după ce am susținut examenul de gradul I- am plecat la Tg. Jiu, unde  am ajuns după două zile față de clasa IV-E.

    Trebuie a zice că directorul  pur și simplu a avut remușcări și după  zece zile, cu o dubă TV- a adus televizor, radio și hrană la copii. Pe mine m-a rugat să nu umblăm la mașină și el a plecat la comandantul taberei prof. Fărcaș,  să-l întrebe dacă nu am avut comportamente  nelalocul lor, sau reacții necontrolate?!  Pe scurt l-a întrebat dacă nu am înnebunit, cu elevii pe care el îi știa  mai bine ca mine. Fărcaș i-a dat un raport din care reieșea că  Brigada noastră este pe locul I.

    A venit directorul ”mi-a mai ridicat deverul ” în fața elevilor și le-a dăruit cadourile pe care l-a adus cu multă bucurie. Am făcut acest excurs  ca să vezi de ce nu-mi mai doream diriginții.

    Poate că nu ar fi rău să zic că între elevii mei am avut jucători legitimați și activi la ”Minaur”, pe Mărieș și Trifan, fotbaliști de la FC Baia Mare și un condamnat definitiv pe elevul Peter.

    Nu am lovit nici un elev și mulțumesc celui de SUS că am avut doar trei accidente de muncă, toate judecate și vinovații au plătit. Aceste lucruri ai răscolit în mine astăzi și te rog să mă scuzi de cumva au fost nelalocul lor.

    Cu drag,

 Toma  Gross  ROCNEANU

vineri, 24 mai 2019

Maramureş. Concursul revistelor şcolare, mai 2019

                        
Concurs cu participare naţională, deşi anul acesta n-au ajuns la concursul revistelor şcolare organizat de redacţia revistei „Şcoala Maramureşeană”, decât 37 de reviste. Cele care s-au prezentat au fost cu adevărat semnate de elevi-redactori profesionişti: „Eminesciana” de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Baia Mare, „Mofturi (?)” – a liceului din Cavnic, „Muguri” – Şcoala Gimnazială „George Coşbuc” Baia Mare, „Spriana”din Baia Sprie, „Centenar” – a liceului din Borşa şi au venit reviste din alte judeţe: „Nos Essais”din Satu Mare, „Miradoniz” din Negreşti-Oaş, ambele judeţul Satu Mare şi „Eminescu” din judeţul Caraş Severin.
Revistele sunt ample, au materiale de profunzime şi de mare trăire patriotică pentru că o bună parte din ele vorbesc despre CENTENAR. România este prezentată într-o cămaşă populară, are gust de ciocolată, evoluţia istorică a tânărului stat românesc se opreşte în anul 2018 când Patriarhul Daniel sfinţeşte Catedrala Mântuirii Neamului.
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Baia Mare se mândreşte cu o generaţie de aur: dr. Delia Mariana Ardelean, Gabriel Valer Zetea, Ovidiu Oanţă, Mihai Pătraşcu, Carmen Dărăbuş, Dan Carpov, Roman Paşca, ultimul doctor în japoneză la Universitatea din Nara.
Oraşul Borşa este bine reprezentată la acest concurs, aducând patru reviste, toate premiate, de la cele de la învăţământul primar până la cele din învăţământul liceal.
Pentru temerari, concursul revistelor şcolare a devenit o obişnuinţă, dar nu şi o rutină. De la un an la altul, chiar dacă revistele sunt mai puţine, sunt mult mai calde şi mai frumoase, tipărite la diverse edituri, în condiţii grafice europene.
După cum ne-a declarat dr. Nicoară Mihali, o bună parte din sufletul său respiră şi prin polenul acestor reviste, fără să se plângă că ar fi alergic la polen. Alergia lui rămâne mai departe la oamenii politici.
Cu toate acestea juriul de anul acesta, compus din: prof. dr. Valentina Todoran, inspector şcolar, jurnalist Mircea Crişan, prof. Gelu Dragoş şi dr. Nicoară Mihali, redactor şef al revistei „Şcoala Maramureşeană”, a constatat că există multă laudă de sine în anumite zone („ţări”) ale Maramureşului, unde, din păcate, straiţa le este goală. În acest an şcolar nu au poposit la Casa Corpului Didactic nici o revistă din Ţara Codrului, nici o revistă din Ţara Chioarului, nici o revistă din Ţara Lăpuşului. De aceea este necesar să reluăm în viitor cursul de redactare al revistelor şcolare.
Prin aceste reviste se oglindeşte şi activitatea unităţilor de învăţământ maramureşene, munca elevilor zi de zi, dar şi tactul şi profesionalismul dascălilor. Pentru că ne închipuim că activităţi deosebite s-au derulat şi în aceste şcoli.
Întrebat fiind de ce nu sunt reviste şi din alte părţi ale Maramureşului, cu tristeţe în glas, dr. Nicoară Mihali a spus: „Astăzi problema financiară în editarea unei reviste şcolare n-ar mai putea să reprezinte o piedică, marea piedică este lipsa de entuziasm şi de dorinţă a unor dascăli, care preferă funcţii de conducere, periatul hainelor de către colegi şi au îndeletnicirea lipitului de afişe electorale decât să pună umărul la naşterea unei reviste sau la perpetuarea ei.
Dar să nu fim surprinşi, pentru că şi cei care conduc destinele învăţământului românesc nu găsesc puncte suficiente ca să răsplătească munca depusă pentru realizarea unei reviste şcolare. Ca să se răzbune pe deplin pe cei care muncesc cu adevărat, „aruncă” doar câteva sutimi în grila de punctaje pentru realizarea unei reviste şcolare la dosarele care se întocmesc  pentru „gradaţia de merit”! Ia să fie altfel, cred că aş fi bombardat cu reviste, revistuţe sau fiţuici...Măcar acestea, aproape 40 de reviste şcolare, au venit la redacţie pentru jurizare, fiind că au fost gândite şi scrise cu talentul micilor autori , cu sufletul şi dragostea lor pentru comunitatea din care fac parte.Trăim cu speranţa că până şi şcolile cu tradiţie, care trăiesc astăzi din gloria trecutului se vor trezi la a treia cântare de cocoş şi vor mai da o şansă tinerei generaţii să se exprime prin scris şi nu prin mesaje prescurtate, pe reţelele de socializare”.
La urma urmei, dragi elevi şi profesori, o revistă şcolară  este un element de identitate şi de maturitate a şcolii, o oglindă „veneţiană” a calităţii şi conţinutului actului educaţional, la un anumit moment. Revista şcolară reprezintă un prieten de nădejde care nu va trăda niciodată fiindcă în ea se găseşte nostalgia vremurilor trecute, îţi va aminti concepţiile, prejudecăţile, tabuurile epocii respective. Revistele bine realizate pot deveni, prin informaţiile care se regăsesc în cuprinsul lor, adevărate surse de învăţare şi dezvoltă elevilor-cititori capacitatea de explorare, formulare de ipoteze, observare şi încurajează participarea tinerilor la viaţa socială, culturală şi sportivă.

                                                                                Dr. Nicoară Mihali
                                                                                Prof. Gelu Dragoş










marți, 14 noiembrie 2017

Atenţie, trec la gimnaziu!


 Elevii clasei a IV-a de la Școala Gimnazială Mireșu Mare, împreună cu părinții lor, au răspuns cu entuziasm invitației de a participa la Campania Județeană „Atenție, trec la gimnaziu!”. Campania se realizează  prin colaborarea CJRAE cu unitățile de învățământ din județul Maramureș, și are ca și scop reducerea impactului pe care îl poate avea trecerea de la învățământul primar la cel gimnazial, asupra copiilor și părinților acestora.
Azi, 13 noiembrie 2017, consilierul școlar Alexandra Maura Indre împreună cu învățătorul clasei a IV-a, prof. înv. primar Gelu Dragoş, au dat start primelor două activități din cadrul acestei campanii. Prima activitate, intitulată „Copacul grijilor, copacul curajului”, a constat în identificarea de către elevi a propriilor îngrijorări cu privire la începerea clasei a V-a , dar și în identificarea, împreună cu părinții, a soluțiilor la îngrijorările pe care le trăiesc copiii lor. A doua activitate a constat  într-o dezbatere cu tema „Adaptarea la gimnaziu: adaptare relațională, pedagogică, inadaptare”, la care au fost invitați să participe părinții elevilor clasei a IV-a. Pe parcursul dezbaterii, consilierul școlar a atras atenția asupra factorilor și acțiunilor  ce pot preveni inadaptarea școlară, precum comunicarea eficientă părinte-copil, interesul și implicarea activă a părintelui în procesul de învățare al copilului, etc.
 Sperăm ca activitățile viitoare din cadrul acestei campanii să se desfășoare la fel de eficient ca și până acum, iar elevii să se bucure de succes școlar și la gimnaziu.
Cred că aşa se va întâmpla având în vedere ce elevi buni sunt în clasa a IV-a şi ce părinţi deschişi şi preocupaţi există la Mireşu Mare!


                                                                                 Alexandra Maura INDRE










luni, 23 februarie 2015

Urare TIBERIU ALEXA

LA MULȚI ANI!, Prieten drag!!! Viața să îți fie senină! Să ai sănătate inoxidabilă! Familia să îți fie sănătoasă și fericită! Prietenii să îți fie loiali și înțelegători! Școala să îți fie recunoscătoare, iar elevii să fie „dilighinté”!!! Să ai parte de tot ce poate fi mai bun și mai frumos, condeiul să îți fie mereu inspirat și, mai ales, să ți se împlinească tot ce îți dorești ție și tuturor celor dragi!!! Și hai să ne amintim, împreună, de o „muzichie” dragă tinereții noastre (veșnică, tinerețea, precum muzichia!!!)! LA MULȚI ANI!!!