Se afișează postările cu eticheta rasism. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rasism. Afișați toate postările

joi, 13 iunie 2024

Andrei Caramitru își face noi dușmani! Ați înnebunit de frustrare, fraților!

Deci Coldplay, trupa, Chris Martin - alege o melodie din România care îi place. O Manea !!! Normal - place tuturor occidentalilor. E export cultural numero uno. Și Coldplay o cântă împreună cu al nostru pe mega scena , la noi.

Și bula cretinoidă și de fapt rasistă de la noi care au dat o avere pe bilete - elita !!! - o dă cu huoo.

Problema știți care e cu manelele? E rasismul. Că nimeni nu înjură muzica populară sau orice alt gen muzical. Doar manelele. E rasism. Deși e muzica care a înnebunit sute de milioane de străini. Cea mai ascultată muzică din România și exportul nostru cultural principal.

A mai fost ceva similar când a venit Madonna aici acum mulți ani. A încercat să ne zică ceva de rasism între două piese, despre rromi. A fost și ea huiduită. De aceeași bula.

Bula care se dă că are mari valori și e deschisă, democratică, inteligentă, spumă, vârful. Not. Deloc. Praf!!!

Mda. Luăm bula minusculă, cei 400’000 de corporatiști Middle class care își permit un bilet la Coldplay. Care votează Nicușor, reper, usereu, Ștefănuță.

Mai nou bula asta microscopică e în război cu toată lumea:

- înjură brutal pe cei de pe șantiere (și sunt mulți) - că distrug spațiile verzi și boscheții. Vor să le închidă tot să rămână ăia fără job adică. Bravo!

- huiduie direct pe unul care cântă - împreună cu Coldplay, invitat de Coldplay - o Manea, oroare. Pentru că maneaua aia de îi place lui Chris Martin e simbolică - simbolizează ceilalți 90% care sunt pentru bula “proștii”, “împuțiții”, “anafabetii”, “țăranii”, “cocalarii”.

- înjură într-un mod brutal pe oricine nu votează și gândește fix, dar fix ca ei. Te fac “nebun”, “vândut”, “ticălos” și îți spun direct să taci, să dispari, să suferi. Te-ar trimite la canal la reeducare.

Oameni buni. Vă spun sincer. Chestia asta nu se va termina bine. Sunteți extrem de puțini și deja - cam toate celelalte bule încep să vă deteste profund. Și sunt extrem de mulți. Și ei au puterea că deh ei sunt majoritari nu voi (se cheamă democrație). Nici măcar în sectorul 1 sau în Cluj sau în Iași sau în Brașov nu sunteți majoritari (vedeți rezultatele la primar, ce naiba).

Cum credeți că se simte acum imensa majoritate care de fapt ascultă manele în țara asta? Vă iubesc acum? Când voi îi urâți atât de violent?

Credeți că se bucură de panarama pe care ați făcut-o la Coldplay? De panarama pe care o faceți cu Clotilda? Credeți că vă aplaudă, sau vă urasc și ei înapoi???

Eu nu vă înțeleg sincer. Ați înnebunit de frustrare fraților!

Sursa: Andrei Caramitru, pe Facebook 

luni, 29 martie 2021

Adrian Mutu, reacție la atacurile rasiste împotriva românilor în Ungaria: „E un lucru foarte urat. Sper ca UEFA să ia decizia corectă”

 


Selectionerul echipei nationale de tineret, Adrian Mutu, a comentat, luni, 29 martie 2021, intr-o conferinta de presa online, comportamentul rasist al unor jucători ai Ungariei la adresa celor români în meciul direct de la Campionatul European U21, spunând că asemenea lucruri nu îşi au locul în sport şi speră că UEFA să ia decizia corectă în acest caz.

El a afirmat ca nu i-a auzit in timpul partidei pe jucatorii Ungariei numindu-i pe cei romani „ţigani”, dar a mentionat ca incidentul i-a fost comunicat de jucatori la finalul intalnirii.

„Sincer, nu am auzit ce s-a intamplat pe teren. Nu ar fi fost prea inteligent ca ei sa strige in gura mare si chiar in engleza anumite fraze rasiste pentru ca probabil ar fi fost eliminati imediat de arbitru.


                                                                                                       Cristi SOMEŞAN

luni, 14 decembrie 2020

Je suis român

Negru. În românește negrul înseamnă negru. Atât și nimic mai mult. Când Sebastian Colțescu a rostit acest cuvânt nici prin cap nu-i trecea că asta înseamnă sfârșitul carierei. Nu s-a gândit că va ieși scandal din asta, nici că până și premierul turc va lua poziție, nici că niște mimoze de fotbaliști miliardari se vor transforma în fetițe plângăcioase și vor cere „dreptate” în lacrimi. Nu, pentru că a spus un simplu cuvânt, "ăla negru". Atât a spus la meciul PSG - Istanbul BL când arbitrul principal tot român l-a întrebat cine a strigat la cine pe teren, cui să-i arate cartonașul galben, la care Colțescu a răspuns simplu „ăla negru”. Nu jegosul, gunoiul, etc. acela de negru. Dar Pierre Webo la auzul cuvântului "negru" s-a enervat cumplit, și toată lumea a făcut spume, în bunul obicei liberal occidental. Turcii nu au vrut să continue meciul, jucătorii de culoare francezi, la fel, au reclamat incidentul, de parcă nu ar fi bărbați ce câștigă milioane, ci niște fetițe de grădiniță. Mă miră cum de n-au ieșit în genunchi de pe teren, din solidaritate pentru Black Lives Matter..

Așa se termină o carieră. Sebastian Colțescu este un om terminat. Poate nu știa numele jucătorului și l-a indicat după culoare. L-a degradat cumva prin asta? L-a jignit la sânge? I-a călcat demnitatea? Hai măi, despre ce vorbim, oare nu tot negru se numește mișcarea Black Lives Matter, mișcarea care distruge și jefuiește azi prin America? Acum acel negru e ok, alt negru nu e ok PENTRU CĂ A SPUS-O UN ROMÂN?? Acel negru nu tot la culoarea pielii se referă? Este tragic când trebuie să încercăm să înțelegem asemenea lucruri. Între timp din robinet curge mizerie, că românul este un ticălos, românul este un nesimțit. Românul. Animalul needucat și necioplit din Europa de Est. Pentru că evident, el este alb. Și cine este alb, indiferent ce face, merită ca zilnic să-și bată propriul spate cu biciul, până la sânge, zilnic. Și dacă e român merită să aibă și cuie împletite în bici.
Și ziarele liberale nu numai internaționale ci și cele autohtone caută în trecutul lui, oare ce evoluție nefastă l-a făcut atât de rasist. Nu e o glumă, asta au făcut, i-au răscolit viața privată ca să-i găsească bube în cap care vor culmina într-o "negreală" rasistă, într-o bună zi. Da, este un tip periculos, are antecedente, nimeni nu a scris explicit ce, dar toți au spus că era predispus la o așa blasfemie. Și cine altul poate fi predispus la așa ceva, decât un gunoi de român rasist. Jocul cu viața omului, în care a intrat și prim ministrul turc și a turnat ulei pe foc pe Twitter, de parcă la el totul e ok.
Deci, în concluzie, azi „je suis român”.
Pentru că toți vom deveni români, simbolul noului rasist barbar, dacă lăsăm din lesă să-și facă de cap "poliția" antirasistă, poliția gândirii libere.

Pataki Tamas

[https://magyarnemzet.hu/poszt-trauma/je-suis-roman-9081662/

marți, 14 aprilie 2020

Luminița Arhire: “O FOTOGRAFIE CU AEROPORTUL DIN ȚĂNDĂREI FACE MAI MULT DECÂT O MIE DE CUVINTE”

Ah, prieteni! Puțini sunt capabili -în lumea eterată a elitelor de dreapta- să-și tragă cu firma bine șmirgheluită în cap, cu acel minunat aer de grobianism afișat, așa cum o face Volodea Tismăneanu! Și mai înduioșător este însă faptul că marele profesor de la Universitatea din Maryland, marele gânditor anticomunist și umanist la maximum, marele analist politic și sociolog, după ce și-a tras cu firma-n cap, caută acum o teslă de dimensiuni potrivite pentru a-și aplica următoarea lovitură, în altă zonă a gingașei sale anatomii…
Poate că nu ați aflat ce s-a-ntâmplat… pe scurt, Volodea al nostru, care, știți, combate din toate puterile „ura, intoleranța și bigotismul” a primit de la Denisa Comănescu, Directoarea Editurii Humanitas Fiction, o altă umanistă cum n-ați mai pomenit, o fotografie cu niște ciori pe un gard… Până aici, nimic reprobabil… „dăcât” că sub fotografie scria: „Aeroportul din Țăndărei. Toate zborurile anulate”. Dumneavoastră, prieteni, oameni inteligenți și cu analizele la zi, v-ați dat seama din prima cam unde bate textul… însă Denisa Comănescu și Volodea Tismăneanu, intelectuali de marcă și trestii gânditoare erecte, n-au înțeles… lor li s-a părut o poză așa, de primăvară, ca și cum „se-ntorc păsările călătoare” de s-au și mirat că imaginea era cu Corvidae și nu cu berze sau, mă rog, pentru oameni fini ca ei, cu Ciconia Ciconia… Măi, dar și când și-au dat seama despre ce era vorba în propoziție… să vedeți atunci cenuși puse moț în cap și scuze… dar să admirați și cohortele de susținători, din rândul cărora iese, ca păduchele în frunte, ca întotdeauna, Cărtărescu Mircea:
„Mă bucur că dragul meu prieten Vladimir și-a cerut scuze pentru postarea dizgrațioasă despre Țăndărei, mai curând neatentă și care nu-l caracterizează. E un gest nobil, de care nu mulți sunt în stare. Am trăit să-i văd, în aceeași lună (…) pe Denisa Comănescu și Vladimir Tismăneanu numiți rasiști de către oameni care nu au avut nimic de spus pe lume, dar care cred că le sunt superiori pentru că ei și numai ei cunosc adevărul. Cine te-a pus pe tine, fariseule, să veghezi la puritatea moravurilor? Boborul?”( Mircea Cărtărescu, pe pagina de FACEBOOK, postare ștearsă după o oră, așa cum ne informează LIBERTAREA.ro, 11 aprilie 2020)
Ei, citind eu cele de mai sus, sigur că m-am rușinat… dar cu toată mustrarea lui Cărtă’, „moi, le pharisien”, aleg să vă povestesc mai departe… Așadar, Denisa Comănescu, cea de la care au plecat suferințele lăuntrice ale lui Volodea, s-a grăbit și dânsa cu scuzele… Acum, având în vedere faptul că Denisa i-a trimis lui Volodea fotografia „în privat”, pe MESSENGER, iar fraierul a afișat public nu numai imaginea ci și numele expeditoarei, grăbindu-se să scrie „Super tare! Mulțumesc, Denisa Comănescu!” cred că doamna Denisa i-o fi spus și vreo două vorbe „de dulce” printre dinți, gen: „…așa un prostovan de politolog eu n-am mai văzut”… dar în rest a fost numai regrete:
„În urma scurtei postări pe Facebook a unei imagini cu implicaţii rasiste de către Vladimir Tismăneanu, imagine pe care o primisem și i-am trimis-o pe Messenger, îmi cer scuze public pentru trimitere. Îmi exprim regretul profund pentru faptul că nu mi-am dat seama de la început de substratul rasist al imaginii, legând-o numai de situaţia noastră de claustrare.”
Sigur că Denisa exact deoarece se gândea la „situaţia noastră de claustrare” nu a postat imaginea pe pagina ei, ci i-a trimis-o pe sub mână lui Volodea, ca să se râdă ei „în privat” de ciorile de pe gardul din Țăndărei… și, evident, niciunul dintre ei nu a sesizat „substratul rasist”.
Ah… eu aș fi vrut ca în situația de față să se facă o anchetă epidemiologică: adică, Volodea a primit-o de la Denisa… dar eu sunt curioasă de la cine a luat-o Denisa… și ăla care i-a dat-o luʹ Denisa, la rândul lui, de unde a căpătat-o? Căci, dacă am fi avut o anchetă epidemiologică serioasă, tare mi-e teamă că am fi descoperit o „contaminare” fără precedent în rândul elitelor de dreapta… știți, despre europenii ăia cu papioane, toleranți la maximum și indignați de orice manifestare rasistă, dar care cred că M**E PSD e doar o nevinovată opinie politică, da, despre ăia e vorba.
Pentru Volodea-al nostʹ deranjul produs a fost mare… și iată de ce:
„Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării se va autosesiza în ceea ce privește postarea rasistă de pe Facebook a profesorului Vladimir Tismăneanu, de vineri seară. Tismăneanu, politolog și sociolog, profesor la Universitatea din Maryland, Statele Unite, a publicat pe Facebook o fotografie cu mesaj rasist la adresa minorității rome din România. «În situația puțin probabilă, în care nu primim plângeri în cursul zilei de luni, CNCD va iniția procedura de autosesizare în cazul Vladimir Tismăneanu. În paralel, vom trimite speța la Universitatea Maryland din Statele Unite, unde dl. Tismăneanu este profesor. Vom solicita Universității Maryland să se pronunțe asupra mesajului postat de cadrul său didactic, în raport cu principiile de etică și nediscriminare pe care le aplică în cultura lor organizațională, academică», a scris, pe Facebook, Asztalos Csaba, președintele CNCD.” (DIGI 24, 11 aprilie 2020)
Or, este lucru știut că nu există pepiniere mai rodnice pentru „corectitudinea politică” decât universitățile americane -ipoteză valabilă, nu mă îndoiesc, și pentru Universitatea din Maryland, acolo unde Volodea este profesor aflat pe statul de plată. De unde și reacția rapidă a acestuia pe FACEBOOK, după ce a șters postarea buclucașă:
„După ce am petrecut ore reflectând, aș dori să-mi cer scuze finale pentru meme-ul rasist, nepotrivit și cel mai important, dureros pe care l-am postat ieri. Deși nu m-am gândit profund la implicațiile rasiste în acest moment, ar fi trebuit. Imediat ce mi-am dat seama am șters (în câteva minute). Nu este o scuză că nu trăiesc în România, ar fi trebuit să fac mai multe cercetări și să recunosc că acest lucru nu a fost amuzant, mai ales înainte de a distribui pe un forum public. Nu există nicio scuză. Mă voi descurca mai bine pe viitor, voi învăța din asta. Știu că unii pot să nu accepte scuzele astea sau să creadă ce spun și asta e dreptul lor. Știu că nu există cuvinte magice pentru a repara durerea pe care am provocat-o. Acestea fiind spuse, sunt deschis să lucrez cu cei care activează în comunitatea romilor despre cum să combatem ura, intoleranța și bigotismul.”
Așa, Volodea… așa să faci… și să le explici și ălora de la Universitatea din Maryland că a fost doar o glumă nevinovată, adică așa, ca și cum ai pune aceeași fotografie, dar cu New Orleans scris dedesubt în loc de Țăndărei!… Ce-o să mai râdeți cu toții! Și dacă tot reflectezi matale la mesajele nepotrivite pe care le-ai transmis de-a lungul timpului pe FACEBOOK, poate revizuiești și această creație lirică pe care ai conceput-o cu ocazia arestării lui Dragnea Liviu:
„Un găzar tare rău/ A ajuns într-un bulău/ Pe grătarul ruginit/ Micii putrezeau cumplit/ Iar din țuica de gutuie/ El se sufoca de m**e/ Mitocană- precum el/ Pehlivan, pungaș, mișel!”
Primele versuri, după revizuire, ar putea să sune cam așa:
„Un Volodea bun la toate/ aut! din Universitate!/ și-un politolog în trend/ ușuit din Maryland”… Daʹ cum eu nu sunt o poetă prea grozavă, te invit să completezi tu, măi dragă, câmpurile goale ale elegiei cu ce versuri îți mai trec prin minte!

Autor: Luminița Arhire

luni, 5 octombrie 2015

Editorial. Rasismul sau mult zgomot pentru nimic

 Se face mult tam-tam pe marginea rasismului, xenofobiei şi antisemitismului (pe ici-pe colo, prin părţile esenţiale, şi pe marginea iredentismului), fapt pentru care, dintr-un exces de zel vecin cu neghiobia, patriotismul şi naţionalismul românesc, de pildă (nu şi american, german sau francez), sunt văzute cu ochi răi de făuritorii globalizării şi ai guvernului mondial.
            De ce? Pentru că aceste preanobile sentimente umane le încurcă păpuşarilor mondiali socotelile în ceea ce priveşte forjarea omului cosmopolit (omul robotizat şi cu tot mai puţine trebuinţe spirituale), primul pas spre globalizarea efectivă. După asta vin cu necesitate cedările succesive de suveranitate şi independenţă naţională (uneori, aşa ca în cazul politrucilor noştri postdecembrişti, prin trădare la vedere, alteori prin şantaj economico-financiar), astfel ca în final, un final nu prea îndepărtat după cum lesne se poate citi în semnele prezentului, actualele state naţionale să devină viitoarele gubernii (fireşte, de ranguri diferite) pe harta politică a oligarhiei cosmocratice...
            Însă conceptele în cauză, îndeosebi rasismul şi antisemitismul, au asemenea vicii de fond, încât ba sunt paradoxale, ba cu totul inoperante în sensul comun al întrebuinţării lor şi, mai ales, atunci când li se atribuie conotaţii ofensatoare.
            Despre antisemitism am spus şi cu altă ocazie că este un concept forţat şi impropriu, sau – dacă vreţi – inexact şi paradoxal. Da, căci singura seminţie de pe Pământ care agită spiritele cu antisemitismul sunt evreii, deşi, dacă ne ţinem după litera Bibliei, arabii nu-s mai puţin semiţi ca ei, că doar se trag din Ismael, odrasla patriarhului Avraam şi al roabei sale Agar.
            Başca faptul că evreii zilelor noastre nu-s urmaşii evreilor biblici, ci ai migratorilor numiţi de istorici khazari sau hazari, care, prinşi ca în cleşte între lumea apuseană creştinată şi lumea răsăriteană islamizată, au sfârşit prin a îmbrăţişa religia mozaică.
            Ba mai mult. Populaţiile din Palestina antică le spuneau ibrimi lui Avraam şi membrilor tribului cu care venise din cetatea Ur, adică străinii de peste Eufrat. În decursul timpului acest ibrim s-a transformat în ebreu, ca sub influenţa grecească să dobândească forma definitivă de evreu. De precizat că înşişi paleoevreii îşi spuneau la început israeliţi sau iudei...
            Prin urmare, mozaicii zilelor noastre neavând nimic în comun cu evreii biblici, ar trebui desemnaţi în continuare prin termenul vechi şi expresiv de jidani, care este tot aşa de puţin ofensator ca englezescul Jews sau franţuzescul Juifs.
            N.B.Ţiganii din România postdecembristă, sătui până peste cap de vechiul etnonim (aproximativ acelaşi în toate limbile europene pentru lăbărţatul neam gitănesc), au pretins că sunt romi şi că aşa este normal să li se spună în acte şi în adresarea cu schepsis. De unde grava confuzie cu termenul român în ediţie prescurtată, precum şi lăturile pe care (intenţionat sau din neştiinţă) străinii continuă să le verse peste capetele plecate ale românilor.
            Iată de ce spun că, raportat doar la israeliţi, antisemitismul este în egală măsură impropriu şi inexact: Cam aceleaşi drepturi de proprietate (sic!) asupra acestui concept le au şi arabii sedentari, nomazi şi imigranţi!
            Antisemitismul iudeilor mai este şi paradoxal, pentru că – aşa cum just afirma la vremea lui Petre Ţuţea – el este generat de propriile lor excese, nu în ultimul rând de ura resimţită de renegaţi celebri ca H.Heine sau Karl Marx faţă de grosul consângenilor.
            Cât despre rasism, ce mai rămâne din acest concept, atâta timp cât în tratatul Geneza formelor culturii, gânditorul P.P.Negulescu nu doar că face o distincţie netă între ideea de rasă şi aceea de popor sau naţiune („prima e o noţiune biologică, cea de-a doua o noţiune psihologică şi sociologică”) şi atâta timp cât demonstrează negru pe alb că unei analize corecte nu-i rezistă nici una dintre teoriile raseologice ce se bazează fie pe chimismul sângelui, fie pe raportul dintre forma capului şi inteligenţă, respectiv pe acel fapt hilar, care în concepţia raseologilor ar duce cel puţin la mediocrizare, dacă nu chiar la degenerare prin scăderea numărului de „capete lungi” şi creşterea numărului de „capete late”, o frază care ne duce de îndată cu gândul la sarcasmul tăios al lui Jonathan Swift privind împărţirea politicienilor în „capete turtite” şi „capete rotunde”, altfel spus partidul celor care sunt de părere că oul se sparge la capătul turtit şi partidul celor ce susţin că oul se sparge la celălalt capăt.
            Şi nu doar atât. P.P.Negulescu aşază sub ochii cititorului acele pasaje din opera contelui Gobineau, care au darul să arate netemeinicia opiniei acestui părinte al teoriilor raseologice („ar fi inexact să pretindem că toate amestecurile de rase sunt rele şi dăunătoare”), la propriu subliniază concluzia filosofului englez Herbert Spencer privind „necesitatea contactului străin”, combate afirmaţia raseologului Chamberlain despre fidelitatea nemţească, pe care acesta o consideră trăsătura lor de caracter fundamentală, cu un citat devastator din cartea Rasse und Kultur a autorului german Friedrich Hertz („Istoria seminţiilor germanice e supraîncărcată de înşelăciuni şi crime, de trădări şi asasinate, de revolte şi măceluri în masă, începând, ca prime victime, cu regii lor, care nu mureau mai niciodată de moarte naturală sau de mâna duşmanilor străini, ci de moarte violentă şi de mâna «fidelilor» lor supuşi”), pentru ca în mai multe capitole din volumul II al tratatului să-i dea cuvântul biologului francez Charles Nicolle, laureat al Premiului Nobel pentru medicină în anul 1928, din a cărui carte Biologia invenţiei citează masiv:
            1.N-a existat o rasă ariană;
            2.Germanii nu sunt o rasă pură;
            3.Cercetările n-au confirmat ipoteza originii germanice a oamenilor însemnaţi aparţinând celorlalte popoare europene;
            4.Fiind una din condiţiile care duce la ruperea echilibrului, amestecul raselor revigorează, fertilizează şi favorizează formarea spiritului creator.
            De reţinut că prin ideea cu amestecul raselor, Nicolle se întâlneşte nu doar cu una din convingerile notabile ale învăţatului Robert Sommer: „Amestecurile etnice joacă un rol important în apariţia formelor culturii”, ci şi cu concluzia de căpetenie a cărţii lui Negulescu: Nu există culturi şi civilizaţii rasiale!

            Sighetu Marmaţiei,                                       George PETROVAI
                 4 oct. 2015

            

luni, 8 septembrie 2014

EUROPA BULVERSATĂ DE RASIŞTI ŞI NAŢIONALIŞTI !

După Rusia cu ucrainienii la ei acasă, urmează o campanie rasistă împotriva românilor ! Ce să mai zicem de "Ţinutul Secuiesc" de unguri dorit în inima ROMÂNIEI?!


Un austriac, ca un altul de tristă amintire ( foto ) a lansat o "provocare" pentru romii şi românii care trăiesc în ţara sa.
Tânărul se foloseşte de succesul pe care îl are la nivel mondial campania umanitară "Ice Bucket Challange" pentru o campanie rasistă îndreptată împotriva românilor, cărora le cere să emigreze în 24 de ore. Nimic mai mult!
„Aţi aflat deja câţi oameni iau parte la „Ice Bucket Challenge”, nu este de ignorat campania, au fost postate şi share-uite deja un milion de videoclipuri . De aici mi-a venit ideea să lansez şi eu o provocare, care priveşte pe toată lumea, nu doar pe bolnavii de scleroză laterală amiotrofică, este vorba de o provocare a plecării din ţară. În primul rând îi nominalizez pe toţi românii şi pe toţi ţiganii. Aveţi timp 24 de ore să emigraţi. Pa!”, spune austriacul, potrivit Digi24.ro.

Tânărul a distribuit clipul pe pagina sa de Facebook, iar iniţiativa a strâns mii de susţinători în decurs de 18 ore!

sâmbătă, 9 noiembrie 2013

Salut Trecut - Ziua Internaţională de Luptă împotriva rasismului şi antisemitismului

Data de 9 noiembrie marcheaza in fiecare an „Ziua Internationala de Lupta impotriva rasismului si antisemitismului”. Aceasta comemoreaza victimele „Noptii de Cristal” din 1938, cand peste 400 de evrei au murit iar alti 30.000 au fost deportati in lagarele de concentrare, ca urmare a unui raid nazist in satele si orasele evreiesti din Germania si Austria. Iar aceasta actiune a fost doar punctul de pornire al atacurilor impotriva evreilor in tarile vest-europene. Din 1935, evreilor li s-a luat cetatenia germana si li s-a interzis sa mai ocupe functii guvernamentale. Cei mai mulţi evrei germani angajati si-au pierdut slujbele, locurile lor de munca fiind luate de somerii “puri” din punct de vedere etnic. Pe 9 noiembrie 1938, naziştii au provocat un pogrom impotriva afaceristilor evrei, pogrom cunoscut sub numele de Kristallnacht (“Noaptea de cristal”). Acest nume a fost folosit deoarece numeroasele geamuri şi vitrine sparte faceau ca strazile sa para acoperite cu cristal. In aceasta noapte, in anul 1938, toate vitrinele magazinelor evreiesti din Germania şi Austria au fost sparte de catre bande de nazisti. Peste 30.000 de evrei au fost trimisi in taberele de concentrare, iar alţi 100 au fost omorati. Peste 7.000 de magazine au fost distruse si 200 de sinagogi au fost arse.Pana in septembrie 1939, peste 200.000 de evrei au parasit Germania, proprietatile lor fiind confiscate de guvernul nazist. Este o zi trista nu numai pentru comunitatea evreiasca dar pentru intreaga umanitate deoarece aceasta zi sta marturie atrocitatilor de care suntem capabili. Ne face placere sa credem ca oamenii sunt buni prin natura lor si ca doar societatea ii corupe. Dar in astfel de momente nu putem sa nu ne intrebam de unde poate sa se nasca atata ura si violenta. Este o zi si mai trista din cauza faptului ca rasismul si discriminarea sunt inca probleme de actualiate pe care o buna parte a populatiei globului le confrunta zilnic.

                                                                                      Ionuţ Iuliu Dragoş