Se afișează postările cu eticheta Ungaria-România. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ungaria-România. Afișați toate postările

luni, 29 martie 2021

Adrian Mutu, reacție la atacurile rasiste împotriva românilor în Ungaria: „E un lucru foarte urat. Sper ca UEFA să ia decizia corectă”

 


Selectionerul echipei nationale de tineret, Adrian Mutu, a comentat, luni, 29 martie 2021, intr-o conferinta de presa online, comportamentul rasist al unor jucători ai Ungariei la adresa celor români în meciul direct de la Campionatul European U21, spunând că asemenea lucruri nu îşi au locul în sport şi speră că UEFA să ia decizia corectă în acest caz.

El a afirmat ca nu i-a auzit in timpul partidei pe jucatorii Ungariei numindu-i pe cei romani „ţigani”, dar a mentionat ca incidentul i-a fost comunicat de jucatori la finalul intalnirii.

„Sincer, nu am auzit ce s-a intamplat pe teren. Nu ar fi fost prea inteligent ca ei sa strige in gura mare si chiar in engleza anumite fraze rasiste pentru ca probabil ar fi fost eliminati imediat de arbitru.


                                                                                                       Cristi SOMEŞAN

vineri, 22 martie 2013

Editorial


           Piţi lasă-ne şi treci la barbut!

   Aseară am avut parte de două ore de coşmar la meciul de fotbal din preliminarile Campionatului Mondial din 2014 dintre Ungaria şi România. La fluierul arbitrul german Wolfgang Stark, pe un stadion fără spectatori, au început meciul două formaţii avide de puncte, în formula:
Ungaria: Kiraly, nota 6,5- Vanczak 6,5, Meszaros 6, Korcsmar 6, Kadar 6 – Koman 6,5, Pintér 6,5, Hajnal 6,5, Dzsudzsák 7 – Szabics 7 – Szalai 6,5. Selecţioner: Sandor Egervari nota 7
România: Tătăruşanu, nota 5 – Tamaş 5, Chiricheş 7,5, Goian 3, Şt. Radu 4 – Bourceanu 4,5, Pintilii 6 – Torje 4,5, Grozav 4,5, Bogdan Stancu 3 – Mutu 5,5. Selecţioner: Victor Piţurcă, nota 4. Antrenori secunzi: Florin Marin, Eugen Neagoe şi Gabriel Boldici (Ce de antrenori plătiţi!). Pe parcurs au intrat şi evoluat mult mai bine ca cei care i-au schimbat: Maxim, Chipciu şi Rusescu!
  Revenind la lucrurile dureroase din meciul cu ungurii să spunem că fotbaliştii români care au jucat pentru naţionala României (şi pentru milioanele de telespectatori) ar trebui să-şi ceară scuze în mod public elevei Sabina Elena de la Liceul „Korosi Csoma Şandor” din Covasna cât şi nouă pentru lipsa de „vână”, orgoliu, dăruire, patriotism până la urmă! Colonele în rezervă Piţurcă, tu ai auzit de mândrie şi patriotism sau şi de la lecţiile acestea ai lipsit?!
   N-am jucat nimic, am stat tot timpul la „ciupeală”, am jucat „băbeşte”, cu mingi lungi, n-am avut o tactică, n-am avut o strategie pusă la punct iar golurile consider că ne-au fost făcute cadou de un arbitru cumpărat de Mircea Sandu şi acoliţii lui din F.R.F.
    Ceea ce s-a întâmplat în jocul tricolorilor (cel mai slab joc de când mă ştiu!) nu e admis la o echipă care doreşte să se califice la baraj unde putem întâlni Spania, Portugalia sau Serbia...
Dar ce să aştepţi de la o echipă fără antrenor! Când joci cu jucători care la cluburile lor sunt rezerve, când joci cu ei pe alte posturi decât evoluează la cluburile lor (Mutu, Bogdan Stancu, Grozav), când nu ştii când să renunţi la superstiţii, când nu ştii să faci schimbări, rezultatul de egalitate este chiar unul bun!
    Până la urmă îl cred pe Gigi Becali care a spus după meci că dacă juca Steaua bătea modesta echipă a Ungariei cu 5-0!!!
   După acest meci mediocru al tricolorilor, reprezentativa României se menţine pe locul trei în clasamentul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, în urma rezultatelor înregistrate în partidele disputate vineri seara.
Clasamentul grupei D:
1. Olanda 5 5 0 0 16-2 15 puncte;
2. Ungaria 5 3 1 1 12-7 10;
3. România 5 3 1 1 10-6 10;
4. Turcia 5 2 0 3 6-6 6;
5. Estonia 5 1 0 4 1-9 3;
6. Andorra 5 0 0 5 0-15 0.
Închei cu declaraţia de la finalul meciului a lui Chipciu care spune totul despre un meci prost şi comentat pe postul naţional şi mai prost de Marian Olaianos: „Bine că am obţinut un punct...”

                                                                                 Gelu DRAGOŞ

P.S. Despre Piţi n-am scris nimic că nu-i nimic de scris. N-am făcut referire nici măcar la declaraţiile lui halucinante la finalul partidei! El probabil a văzut al meci...Şi cum „Iarna nu-i ca vara” îi reamintesc lui Piţi că „Olanda nu-i Ungaria!”, aşa ca să ştie şi el în ce ape se scaldă.

                                                                                    


PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI MONDIAL DIN BRAZILIA 2014 - Ungaria- ROMÂNIA !!!


După mai bine de un an, Adrian Mutu (foto) va fi din nou titular pentru România !
 Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Victor Piţurcă, va alinia o echipa cu Adrian Mutu titular contra Ungariei, azi, la Budapesta, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014. Mai mult ca sigur Mutu va începe meciul în teren, el urmând să fie titular din nou după mai bine de un an. Mutu a jucat ultima oară ca titular la naţională în meciul amical cu Uruguayul (1-1), de la Bucureşti, din 29 februarie 2012.
Echipa probabila pe care o va alinia Piţurcă: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ (sau Ştefan Radu) - Bourceanu, Pintilii - Torje, Bogdan Stancu, Adi Mutu - Grozav.
De partea cealaltă, selecţionerul Ungariei, Şandor Egervari, ar putea începe cu: Bogdan - Vanczak, Korcsmar, N. Meszaros, Kadar - Pintér, Hajnal, Koman - Dzsudzsák, Szalai, Szabics.
Meciul ce va avea loc azi, 22 martie, pe stadionul "Puskas Ferenc" din Budapesta (21,30, ora României şi va fi transmis pe DIGI SPORT 1) va fi condus de arbitrul german Wolfgang Stark, care va fi ajutat de compatrioţii săi Jan-Hendrik Salver şi Mike Pickel, ambii arbitri asistenţi, iar arbitru de rezervă va fi Tobias Welz. Succes tricolori!Agerpres

                                                                          Cristi SOMEŞAN

marți, 8 ianuarie 2013

Meciul Ungaria - România se va disputa fără spectatori !


Comisia de Disciplina a FIFA a decis sa sanctioneze federatia ungara, dupa manifestarile de rasism si antisemitism de la meciul amical cu Israel din august 2012, astfel ca partida Ungaria - Romania, din preliminariile CM 2014, programata in martie, se va juca fara spectatori. De asemenea, federatia de la Budapesta (MLSZ) a fost amendata cu 40.000 de franci elvetieni.
Meciul Ungaria - Romania este programat la 22 martie 2013.
De asemenea, Comisia de Disciplina a FIFA a decis sanctionarea federatiei bulgare (BFU), dupa ce la meciul cu Danemarca, din 12 octombrie, jucatorul danezilor, Patrick Mtiliga, a fost victima injuriilor rasiste din partea fanilor bulgari. Astfel, partida Bulgaria - Malta, din preliminariile CM-2014, programata in 22 martie, se va juca tot fara spectatori. BFU a fost amendata de FIFA cu 35.000 de franci elvetieni.
"MLZS si BFU au fost avertizate in privinta comportamentului pe viitor, iar daca astfel de incidente vor mai avea loc, Comisia de Disciplina a FIFA nu va avea alta solutie decat sa impuna sanctiuni mai dure, putand merge pana la pierderea unui meci, retragerea de puncte sau descalificarea dintr-o competitie", a notat FIFA pe site-ul oficial.Mediafax

                                                                     Cristi SOMEŞAN