Se afișează postările cu eticheta ratare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ratare. Afișați toate postările

miercuri, 28 martie 2018

Şi România U19 a ratat calificarea la Euro. „O nouă generaţie, acelaşi coşmar”


 Echipa naţională sub 19 ani a României a ratat calificarea la Campionatul European din Finlanda, după ce a fost învinsă, marţi, la Ploieşti, cu scorul de 2-1 (0-0), de reprezentativa Ucrainei, în ultimul meci din Turul de Elită.
 Mijlocaşul Olimpiu Moruţan a deschis scorul în minutul 77, din apropiere, după o pasă primită din flancul stâng de la Claudiu Micovschi. După ce a înscris, fotbalistul de la FC Botoşani, care avea deja un cartonaş galben, şi-a scos tricoul, astfel că l-a primit şi pe cel de-al doilea şi a fost eliminat. Greşeală impardonabilă!

Din acel moment, ucrainenii au mai înscris de două ori, prin Oleksandr Safronov (84') şi Vitali Mykolenko (90+2').

 PROSPORTa titrat: „O nouă generaţie, acelaşi coşmar. România U19 a ratat calificarea la Euro, după două goluri primite în minutele 84 şi 90+2.”


P.S. În minutul 90+5, a fost eliminat şi Robert Neciu, tot pentru cumul de cartonaşe galbene.


Notă. La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, s-au calificat câştigătoarele celor şapte grupe din Turul de Elită. Pe lângă Ucraina şi ţara gazdă, Finlanda, au mai obţinut calificarea Norvegia, Anglia, Italia, Portugalia, Franţa şi Turcia. Naţionale precum Germania, Olanda, Polonia, Spania sau Danemarca au ratat accederea la turneul final.

Tragerea la sorţi pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai, în Vassa, Helsinki.

România: Vlad - Haruţ, Screciu, Dulca, Neciu - T. Băluţă, Lazăr (Merloi 88') - Moruţan, Dragomir, Măţan (Micovschi 63') - Sîntean (R. Moldoveanu 72'). Selecţioner: Adrian Boingiu.

                                                                                  C.S.

miercuri, 20 noiembrie 2013

Românii vor vedea încă un Campionat Mondial de fotbal din faţa televizorului!

Reprezentativa României a ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia, după ce a încheiat la egalitate, marţi seară, pe Arena Naţională, scor 1-1, cu selecţionata similară a Greciei, în manşa retur a barajului de accedere la turneul din 2014.
România a înscris prin Torosidis '55 (autogol), iar pentru Grecia a punctat Mitroglou '23.
În tur, vineri, la Pireu, Grecia s-a impus cu scorul de 3-1.
0-1: În minutul 23, Kostas Mitroglou a deschis scorul după o pasă de la Karagounis şi a înscruis cu un şut plasat de la 13 metri în dreapta lui Tătăruşanu.
1-1: Torosidis a încercat să degajeze o minge de la 14 metri, însă a şutat în vinclu în dreapta lui Karnezis.
România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ (Latovlevici '26) - Hoban - Torje (Niculae '56), Stancu (Grozav '86), Tănase, Maxim - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă
Grecia: Karnezis - Torosidis (Vyntra '72), Papastathopoulos, Siovas (Manolas '80), Holebas - Maniatis, Karagounis (Samaris '73), Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Fernando Santos
Cartonaşe galbene: Mitroglou '24, Holebas '57, Tziolis '89
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Serbia, cu Milorad Mazici la centru. El a fost ajutat de asistenţii Milovan Ristici şi Dalibor Djurdjevici, şi de rezerva Bosko Jovanetici. Cei patru arbitri au fost supervizaţi de italianul Alfredo Trentalange (observator pentru arbitri), iar observator de joc din partea FIFA a fost danezul Steen Michael Dahrup.
Pe tabela electronică a Arenei Naţionale au fost afişate versurile "Deşteaptă-te, române", în timpul intonării imnului. Fanii români au susţinut echipa naţională şi fluturând steguleţe tricolore, aflate pe scaunele de pe Arena Naţională. La începutul meciului, suporterii români au afişat un imens drapel tricolor care a acoperit întreaga peluză şi au afişat un banner: "Luptaţi pentru neam, credinţă şi ţară".
În minutul 42, crainicul stadionului a făcut apel la fanii români să nu mai ţintească cu lasere jucătorii eleni.
Fanii României au scandat "Demisia, Demisia" în minutul 43.
Înainte de pauză, o petardă a fost aruncată în teren din tribune, aceasta căzând lângă fundaşul Sokratis Papastathopoulos, care a acuzat probleme la ochi.
La meci au asistat şi premierul Victor Ponta şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea. Ponta a sosit la Arena Naţională în acelaşi timp cu noul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Gino Iorgulescu.
La partidă au asistat 53.174 de spectatori.
Selecţionata României a disputat al doilea baraj de calificare la Cupa Mondială din istorie, după ce a ocupat locul al doilea în clasamentul grupei D a preliminariilor, după Olanda. În 2001, România cu Gheorghe Hagi selecţioner a ratat calificarea la Cupa Mondială din Japonia şi Coreea de Sud, după ce a pierdut barajul cu selecţionata Sloveniei, 1-2 în deplasare, şi 1-1 pe teren propriu.
România nu a mai fost prezentă la turneul final al Cupei Mondiale din 1998, când competiţia a avut loc în Franţa. Păcat pentru o ţară întreagă! Păcat că la atâtea necazuri pe care le au românii n-a venit această bucurie!

                                                                                Cristi SOMEŞAN