Se afișează postările cu eticheta slabesti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta slabesti. Afișați toate postările

marți, 27 decembrie 2022

Vrei să slăbești? Nimic mai simplu...

 


Bună!


Aseară am primit un reply la un stories pe Instagram la care încă mă gândesc:


”Ina, ție îți este ușor să vorbești, fiindcă ești slabă”...


De regulă, sunt replici atunci când vorbesc despre mâncare sănătoasă, rutină sportivă zilnică și tot așa. Și sunt nedumerită🤔


Dezvolt în continuare subiectul, dar vreau să te anunț că mai sunt 24 de ore cât mai poți lua un abonament de 3 luni, cu toate cadourile incluse și șansa de a avea cursul Metabolic Reset 2023 cu acces pe viață.

Uite, eu chiar nu sunt foarte slabă, cine m-a văzut în realitate a putut observa că am o siluetă încadrabilă în parametrii mei. 


Chiar nu vreau să vorbesc despre kilograme în acest mesaj, ci să discut despre sănătate, despre cum ai putea să te simți foarte bine, atât de bine încât să țopăi oricând îți dorești fără să gâfâi instant.


Hai să-ți dau câteva motive de ce e mai bine să fii slabă decât dolofănuță:

  • te simți și te miști mai ușor, transpiri mai puțin
  • ai o imunitate mai bună
  • îți revii mult mai repede după o răceală sau o intervenție medicală
  • metabolismul este mai accelerat, deoarece nu are de administrat depozite de toxine
  • îți găsești mai ușor haine și le îmbraci indiferent de culoare, fiindcă îți stau bine
  • obosești mai lent și îți organizezi timpul mai bine
  • ești mai energică și mai productivă pe parcursul zilei
  • și lista poate continua...

Cu ce să începi? Ți-aș recomanda mai întâi să îți cunoști corpul cu adevărat, să conștientizezi ce ți se întâmplă, să dai niște analize poate și să îți schimbi obiceiurile alimentare.


Iar atunci când ai un abonament Fitness Mama, ai totul planificat din timp: exercițiile zilnice + planul alimentar. E atât de ușor să știi ce ai exact de făcut și de mâncat. Iar în ceea ce privește alimentația, chiar stai fără grijă - nu vei fi înfometată niciodată, ba dimpotrivă, unele fele se plâng că nu pot mânca tot ce au în meniu. 


Fiindcă mănânci mai puțin atunci când totul este echilibrat în funcție de kg tale, vârstă și preferințe.


Te îndemn să dai prioritate sănătății tale și să-i atragi o mai mare atenție mai ales în perioada asta tumultuoasă și plină de tot felul de viruși.

joi, 11 aprilie 2013

Top zece alimente pe care să nu le mănânci dacă vrei să slăbeşti!!!

Nu numai alimentele pline de grasimi sunt cele de evitat intr-o dieta. Exista, pe langa ele, o categorie de produse care ingrasa vazand cu ochii, desi promit ca nu au calorii si nu fac rau. Iata 10 din cele mai nocive alimente, de care trebuie sa stai departe daca vrei sa slabesti...
1. Pâinea albă. E pufoasa, miroase frumos si nu te saturi niciodata numai cu una. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa stii ca nu prea are nici o valoare din punct de vedere nutritiv, insa e plina de carbohidrati de care nu ai nevoie si pe care organismul ii trateaza ca pe zaharuri.
2. Cerealele cu zahăr. Poti fi tentata sa crezi ca cerealele nu iti pot face rau si nu te pot ingrasa, insa cantitatea mare de zahar pe care o contin ar trebui sa fie semnalul de alarma pentru tine. Stai departe de cerealele expandate imbracate intr-o glazura colorata si dulce, de cerealele cu ciocolata sau tot felul de batoane cu cereale de tipul gustarilor. Ca sa slabesti, organismul nu are nevoie de un stomac plin, ci de nutrienti suficienti.
3. Ulei. Desi e gustos in salata, nu exagera. Uleiurile vegetale din comert sunt foarte procesate si contin foarte multe grasimi. Opteaza pentru uleiul virgin de masline sau uleiul de rapita.
4. Laptele integral. Pentru ca organismul are nevoie de calciu, il poti obtine din produse lactate sau din surse vegetale. Despre laptele integral insa se spune ca are o cantitate mare de grasimi.
5. Cartofi. Exista si diete care te lasa sa mananci cartofi, insa, in general, se recomanda sa fie eliminati din alimentatia persoanelor care doresc sa slabeasca. Nu manca in special cartofi prajiti, pentru ca sunt cel mai rau aliment posibil. Daca iti e pofta, poti prepara cartofi copti, fierti sau pasati, insa consuma-i cu grija.
6. Sucuri de fructe din comerţ. Promit ca sunt 100% naturale si ca vei plesni de sanatate daca le bei in regim regulat. Ei bine, daca citesti lista ingredientelor vei vedea ca sunt pline de zahar, aditivi, arome concentrate si alte minuni; iar daca eticheta pare curata, dar termenul de garantie este de cateva luni, atunci sigur ceva nu e in ordine. Un suc proaspat nu tine mai mult de 3-4 zile.
7. Băuturile acidulate. Sunt o alegere proasta daca vrei sa slabesti, dintr-un motiv evident: baloneaza. Plus ca pot avea si ele un continut mare de zahar.
8. Junk food. Dupa acest termen american se ascund tot felul de gustari nesanatoase. Daca vrei sa slabesti si sa fii sanatoasa, alege variante naturale: chipsuri de cartofi preparate acasa, stixuri de morcov cu lamaie, etc.
9. Carnea procesată. Atunci cand incerci sa slabesti, cumparaturile aproape ca devin o corvoada si mai mare. Multe tipuri de carne sunt foarte procesate si duc la ingrasare in scurt timp.
10. Crema de ciocolată (foto). Cremele, budincile si glazurile de ciocolata contin mai mult zahar decat ciocolata adevarata, simpla. Alege in schimb sa mananci cate un patratel de ciocolata in fiecare zi. de SuntFericita.ro

                                                                                            Ana A. Dragoş