Se afișează postările cu eticheta studenti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta studenti. Afișați toate postările

joi, 18 august 2016

Puţină normalitate nu strică. Şeful Diviziei 4 Infanterie „Gemina” vrea pregătire militară voluntară pentru liceeni şi studenţi, în unităţi militare

Conducerea Diviziei 4 Infanterie „Gemina” propune un proiect pilot prin care elevii de liceu şi studenţii să facă pregătire militară voluntară, timp de două-trei săptămâni, în unităţi militare, demersul fiind benefic „pentru sănătatea poporului român şi a tinerilor. Comandantul Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, general maior Ioan Manci, a declarat că la nivelul Comandamentului s-a constituit un grup de lucru cu implicarea instituţiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională, Prefectura Cluj, ISJ şi UBB.„Au trecut opt ani de la renunţarea la serviciul militar obligatoriu. La nivelul Comandamentului Diviziei 4 Infanterie <<Gemina>> am constituit un grup de lucru, cu implicarea instituţiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională, Prefectura Cluj, ISJ şi UBB, şi am demarat un proiect pilot de pregătire militară a tinerilor, liceeni şi studenţi, pe bază de voluntariat. Eu susţin ideea potrivit căreia tinerii noştri să participe la un asemenea program. Perioada de pregătire ar dura două-trei săptămâni şi ar avea loc la finalul anului şcolar, în perioada de tabere şi şcoli de vară pentru liceeni şi în perioada de practică pentru studenţii, tinerii urmând să fie încazarmaţi într-o unitate militară. Pentru sănătatea poporului român, pentru sănătatea tinerilor, cred că ar fi benefic un asemenea program de pregătire militară voluntară”, a spus Manci.Potrivit acestuia, tinerii ar trebui să urmeze un program special într-o unitate militară, de la ora 5,30 până la 22, când se dă stingerea, cu participarea acestora la programul de înviorare, de curăţenie în dormitor, spălător şi sală de mese, dar şi la un program de pregătire militară, inclusiv fizică.„Sunt convins că atât băieţii cât şi fetele vor opta pentru a desfăşura perioada de practică în unităţile militare. Mi-aş dori să fie evaluaţi şi să găsim o formă de acordare a gradelor în rezervă pentru a realiza şi acea rezervă voluntară care va pusă în aplicare de la 1 ianuarie 2017”, a mai spus Manci.Generalul a precizat că propunerea a fost trimisă Statului Major al Forţelor Terestre şi promovată la nivelul Statului Major General.Ministrul Apărării, Mihnea Moţoc, a declarat azi la Cluj Napoca, că propunerea avansat de Manci este foarte bună.
                                                                                   Autor: Radu Ştefan

miercuri, 13 noiembrie 2013

Elevii şi studenţii au ieşit în stradă

După greva japoneză din data de 6 noiembrie 2013, când zeci de mii de tineri din întreaga ţară au intrat la cursuri cu banderole albe pe braţ şi s-au alăturat protestelor profesorilor, azi, 13 noiembrie, liceenii şi studenţii români au ieşit în stradă, pentru a solicita guvernului ponta alocarea a 6% din PIB pentru Educaţie.
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) au anunţat că au fost proteste de stradă în capitală, dar şi în diferite centre universitare din ţară, la Timişoara, Cluj-Napoca, Iaşi, Constanţa, Galaţi, Baia Mare, Sibiu, Suceava, Oradea şi Alba Iulia.
Studenţii se declară "revoltaţi de lipsa de responsabilitate pe care guvernanţii României o arată faţă de educaţie, când ea este definită ca o prioritate naţională". Printre nemulţumirile lor se numără faptul că universităţile, în contextul unei subfinanţări constante a educaţiei din România, au fost nevoite să crească taxele, să comaseze grupe şi facultăţi sau să reducă şi chiar să oprească, în unele cazuri, investiţiile ce ţin de îmbunătăţirea calităţii sistemului educaţional.
Studenţii mai sunt nemulţumiţi şi din cauza faptului că bursele sociale sunt de două sau de trei ori mai mici decât prevede legea şi nu reuşesc să acopere nici măcar jumătate din costurile de masă şi de cazare. Conform ANOSR, jumătate dintre studenţii din România ajung să renunţe la studii din motive financiare. Demersurile studenţilor pentru creşterea finanţării educaţiei au început încă din ianuarie, odată cu petiţia semnată de 10.000 de studenţi din întreaga ţară, care a fost depusă la Guvern şi Parlament, dar care, potrivit ANOSR, "nu a stârnit nicio reacţie din partea instituţiilor statului, acestea ignorând complet mesajul"


                                                                                 GDL

duminică, 19 mai 2013

COMUNICAT DIN PARTEA SENATORULUI LIVIU MARIAN POP


Senatorul Liviu Marian Pop a participat la Congresul Studenților din România

 ”Un nou model de societate pentru tineri” a fost  tema “Congresului Studentilor din Romania (CSR)”, organizat de Uniunea Studenților din România, la care a participat azi,18 mai 2013, domnul senator Liviu Marian Pop. Prin acest congres  s-a oferit un  cadru propice prezentării unui “Studiu privind opinia studentilor asupra sistemului de învatamant superior din Romania”, dar si lansarii unei “Propuneri legislative pentru reglementarea internship-ului”.
Legea Internshipului, în viziunea USR, ar trebui să creeze o punte de comunicare între mediul universitar și instituțiile private; ar contura cadrul normativ pentru încheierea unor convenții-cadru între Universități și companii, urmate de semnarea de contracte de internship între studenții și companiile respective.
Impresionat de inițiativa studenților, domnul senator Liviu Marian Pop i-a asigurat că va sustine această propunere legislativă pentru reglementarea internship-ului, în care a văzut principalul efect și rezultat al acesteia: contribuția la modernizarea învățământului românesc. Viitorul studentilor cât și viitorul sistemului care îi pregătește ar fi altul, un viitor orientat către necesitățile realiste, practice pe care le implică piața muncii.