Mi ai spus tu mie bou, în public, pe blogul tău măi cretin răutăcios și invidios fără scrupule ce ești! La tine Gelu Dragoș mă refer. Ați rămas 5-6 prin răutatea , defăimarea și cârcoteala ta și a unora mârșavă la filiala MM a Ligii Scriitorilor. Îți spune ție Carmena Baintan să nu mai vorbiți cu mine că eu nu am făcut armata, măi neinstruit ce ești, când eu am atestat de pompier profesionist primit din armată ,de la Unitatea militară PCI București. Am fost comandant de grupă operativă, am avut în răspundere 4 mașini de intervenție ale unității respective, și gradul de sergent, învață să vorbești civilizat nu cum ai spus la domnul doctor Ganea, că să ți mănânce sexul. Să-ți fie rușine, invidios și rautacios fără scrupule. Să -mi arăți creații pe plan literar,apreciate de revistele de prestigiu nu poptiroașe. Că poptiroașe dă toată lumea pe orice scară de bloc sau in alte feluri de clădiri, majoritatea doar pe cunoștințe.
Vă dați unii la alții diplome din "breasla" voastră, prin rotație, că doar ați mai întreprins asemenea chestiuni. Tu ai dat diplomă la X iar Y ți-a dat la rândul lui ție pe linie de așa zisă tabără. Vă dați voi la voi prin rotație diplome.Nu mă refer la ce tine de Liga scriitorilor care este o formațiune foarte apreciată pe plan național, dar unii din aceasta trebuie atenționați să și măsoare cuvintele pentru a vorbi civilizat în public.
Imi spui tu mie, "prost" măi tâmpit fără scrupule. Eu am publicat peste 130 poezii în 50 dintre cele mai prestigioase reviste din Romania și nu numai, prestanță pe care a atins o probabil de la liga scriitorilor doar marele scriitor Al Florin Tene. Harul vine de la Dumnezeu nu de la oameni. Nu poate nimeni dibui muza cu lipideul sau cu bâta și să o coordoneze la cine doresc unii răutăcioși, defăimători, denigratori fără scrupule. Nu se poate nimeni lupta cu Dumnezeu să acționeze cum doresc doar invidioșii, răutăcioșii sau cei puși pe unele funcții. Harul îl dă Dumnezeu oamenilor în funcție de răbdarea și devotamentul pe linie a ceva nu după ranguri și interesele financiare. Harul vine de la Dumnezeu nu de la oameni, în spirit și în gând nu îl dă cu tava prin intermediari,ca aceștia să-l plaseze prin răutate și invidie la cine doresc ei.
Eu am respectat pe linie de revistă și nu numai, pe toată lumea care respectă la rândul lor, și mai ales după valoare literară, indiferent că este vlădică sau opincă, argat sau deputat.Mie nu-mi mai arăta nici nu am nevoie să mi spui sau să scrii tu nimic, când eu sunt colaborator permanent la 7 reviste de prestigiu din Romania și nu numai, cum ar fi Literatura de azi, Litere, Boema, Surâsul Bucovinei, Reflex, Lumina lină, din New York SUA, "Observatorul", din Toronto, Canada, în care am publicat de nenumărate ori și voi publica frecvent, lună de lună sau trimestrial prin stilul meu și originalitate. Plus că eu sunt fondatorul revistei Sintagme codrene.
Măi ordinar și fără scrupule ce ești, îmi spui tu mie bețiv pe blogul tău când eu nu am pus alcool în gură de aproape 5 ani. Am primit răspuns prin mail de la revistele de mare prestigiu: Convorbiri literare, Hyperion, Litere, Arges, Literatura de azi, Lumină lină, din New York SUA, Surâsul Bucovinei, Boema, Argeș, că mă vor publica in numerele lor viitoare.
Și eu am primit unele diplome de la așa zise "întruniri literare", la năvală cu toată adunarea, fie că unii au scris poezii de valoare iar alții versificari de trei nuiele trei găteje, dar le-am refuzat. Nu le-am făcut publice. Cum mi-a spus unul dintre cei mai mari scriitori români în viață, citez: Și eu am primit sute de așa zise " diplome" .Mi-ar fi și rușine să arăt în public unele poptiroașe primite de oriunde și date de oricine".
Vasile Dan Marchiș
Nota noastră. Din bun simț pentru cititorii acestui blog, diploma primită de dl. VeDeM intitulată MISS LIZY, nu o putem publica aici și NU dorim! Mai trebuie spus că nu mi-am permis să-i spun în public „bou„ pentru că-l ignor de fiecare dată, inclusiv când stă pe banca pusă de Primăria Baia Mare cu căruciorul de serviciu și își ia micul dejun iar cu dl dr. Ganea am rezolvat-o telefonic, în sensul că nu am afirmat așa ceva niciodată! Dar ”scaiul de gubă” numit VeDeM e periculos că-i hodinit, narcisist și incult! L-a ”citit” bine altcineva înaintea mea, din păcate sau din fericire! O vorbă să-i mai spus înainte de Ziua oamenilor muncii, adică 1 Mai 2023! Sincere! Să trăiești prestigiosule, chiar dacă te mai cerți uneori cu muza, cu gândurile tale și cu limba română... GDL