Se afișează postările cu eticheta 31 octombrie 2015. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 31 octombrie 2015. Afișați toate postările

duminică, 1 noiembrie 2015

La Satulung s-a întâlnit conducerea revistei eCreator cu membrii Cenaclului „Petre Dulfu” din localitate

Sâmbătă, 31 octombrie 2015, în sala de şedinţe a Primăriei Satulung, reprezentată de jurist Stănica Prisăcariu, secretarul comunei, la ora 11,oo, a avut loc o întâlnire între membrii Ceclului literar „Petre Dulfu” şi coordonatorii revistei culturale „eCreator”.
Şedinţa a fost prezidată de către jurnalistul Gelu Dragoş, preşedintele cenaclului, care îi dă cuvântul domnului consilier local Mihai Zmicală, directorul Centrului Cultural „Spiridon Buciuman”. Acesta urează bun venit invitaţilor din Baia Mare şi îl roagă pe prof. Gelu Dragoş să modereze activitatea literară. Acesta a oferit invitatului special al întrunirii, scriitorul şi omul de televiziune Ioan Romeo Roşiianu o traistă maramureşeană cu produse ale toamnei şi l-a rugat să spună celor prezenţi despre demersul Domniei-sale. 
„Poate că ştiţi, în demersul nostru ca municipiul Baia Mare să devină capitală culturală europeană în 2021, edităm revita culturală eCreator – Prietenii Literare. Dacă cel mai recent număr se referă la scriitorii din Sibiu, acum ne-am gândit ca acest lucru să-l facem şi cu scriitorii din Satulung. Numai dacă mă gândesc câţi scriitori de valoare naţională sunt din această zonă a Chioarului: Ioan Groşan, Florica Bud, Ioan Dragoş, Vasile Morar, Ioan Voicu prezent aici, demersul nostru este justificat. Acest concept de Prietenii literare se poate realiza când există deschidere spre cultură, artă şi frumos. S-a întâmplat la Satulung unde primarul Bujorel Mureşan, viceprimarul Vasile Groşan, doamna Stănica Prisăcariu, Mihai Zmicală şi Consiliul local au îmbrăţişat ideea. Tot ce doresc este ca să vă mişcaţi repede, să-mi trimiteţi materiale pe adresa mea de mail ca să putem scoate revista înainte de Crăciun.”
Ioan Romeo Roşiianu consideră că Satulungul are atâtea amintiri frumoase încât trebuie „date jos din pod” şi făcute publice pentru a afla şi tânăra generaţie cum s-a trăit odinioară, cum s-a păstrat fiinţa naţională într-o parte a Maramureşului şi României care a trăit sub Imperiul Austro-Ungar. Aminteşte faptul că Ioan Voicu este unul dintre cei mai mari poeţi ai Maramureşului şi că trăieşte printre cei din Satulung şi ar trebui apreciat mai mult, inclusiv de Consiliul local şi şcoală, chiar invitat la lecţii de diriginţie şi limba română.
 Gelu Dragoş mulţumeşte tuturor participanţilor şi îi invită să recite două-trei poeme din creaţiile proprii.
Au fost prezenţi, în afară de cei amintiţi mai sus, scriitori importanţi cum ar fi: dr. Mihai Ganea, Nicolae Scheianu, Ioan Dragoş, Ion Bogdan, Aurelia Oancă,  Vasile Dan Marchiş, Ioan Potop, Carmena Băinţan precum şi membrii sau simpatizanţi ai cenaclului: Ioan Ardusădan, Rodica Ionescu, Sorina Batin, John Codreanu, Augustin Iluţ, ş.a.

Cuvântul de încheiere îl are doamna jurist Stănica Prisăcaru care mulţumeşte celor care „şi-au răpit din timpul lor liber, mai ales că este comemorarea morţilor, Luminaţia”, şi afirmă că Primăria Satulung a avut inspiraţia ca „Centrul cultural din Pribileşti să poarte denumirea compozitorului Liviu Borlan”. Promite ca primăria a cărui purtător de cuvânt a fost, să fie atât financiar cât şi moral alături de acest demers al domnilor I.R. Roşiianu, N. Scheianu, Gelu Dragoş şi Mihai Zmicală şi propune ca lansarea revistei eCreator să se facă concomitent cu lansarea cărţii de poeme a lui Ioan Voicu la Satulung.

joi, 29 octombrie 2015

Cenaclul literar „Petre Dulfu” Satulung se întruneşte sâmbătă, 31 octombrie

Sâmbătă, 31 octombrie, ora 11,00 în sala de şedinţe a Primăriei Satulung, primar Bujorel Mureşan, va avea loc o întâlnire de lucru al membrilor Cenaclului literar „Petre Dulfu” din localitate, preşedinte Gelu Dragoş, vicepreşedinţi Ioan Voicu şi Mihai Zmicală, secretar Ioan Ardusădan.
Invitat special scriitorul şi omul de televiziune Ioan Romeo Roşiianu, directorul revistei de cultură „eCreator”. Fiind că se vor discuta probleme importante ce ţin de bunul mers al cenaclului sunt aşteptaţi toţi membrii şi simpatizanţii acestui cenaclu sătesc. Doamne-ajută!

                                                                      PREŞEDINTE
                                                                 prof. Gelu DRAGOŞ

miercuri, 14 octombrie 2015

INVITAȚIE la SIMPOZIONUL INTERNAŢIONAL ,,PORTRETE DE DASCĂLI” EDIŢIA a VII-a VELIKO GRADIȘTE, SERBIA - 31 octombrie 2015 de la ora 12,oo

“Ca să fim noi oameni, au fost alţi oameni, şi ca să fie alţi oameni , suntem noi oameni.” Nicolae Iorga

Fiecare dintre cadrele didactice am avut unul sau mai mulți educatori, învățători sau profesori de care ne amintim cu drag și despre care am avea să spunem și/sau să scriem câteva cuvinte. Despre mulți dintre acești dascăli model nu a scris și poate nu va mai scrie nimeni dacă nu o facem acum noi cei care încă ne amintim de ei. Amintindu-ne de acești dascăli buni ne ridicăm nouă înșine ștacheta profesională și ne vom simți obligați să le călcăm pe urme. Poate cândva vor scrie și alții despre noi dacă vom reuși să le rămânem în suflete.
Vă invităm deci la SIMPOZIONUL INTERNAŢIONAL ,,PORTRETE DE DASCĂLI” EDIŢIA a VII –a care va avea loc la Veliko Gradiște, în Serbia, 31 octombrie 2015 de la ora 12 (ora României) în sala Liceului din Veliko Gradiște de pe strada Piața (trg) Žitni nr.4. Veliko Gradiște este un orășel cochet situat pe malul Dunării la 136 km de Timișoara sau 141 km de Drobeta Turnu Severin (vezi http://tovg.org/ ). NU TREBUIE PAȘAPORT pentru colegii din România.
Ideea de a organiza acest simpozion aparține unor sârbi și români din Serbia și români și sârbi din România, oameni care s-au cunoscut și împrietenit și care își doresc să-și împărtășească exemplele de bună practică din școlile lor și să-și prezinte modele de slujitori ai școlii pe care i-au cunoscut. Pe lângă colegi din Serbia și România vor fi invitați și colegi din alte țări, oficiali din administrația școlară, prieteni ai școlii.
La simpozion se poate participa direct (cu sau fără lucrare de prezentat) sau indirect (doar trimițând prin e-mail lucrarea).
Lucrarea să fie scrisă în Word în limba română sau sârbă și să aibă un rezumat de cel mult 1000 de caractere. De traducerea din română în sârbă și din sârbă în română a rezumatului ne vom ocupa organizatorii. Se pot insera și 1- 2 fotografii. Lucrarea să nu fie mai lungă de 1 – 4 pagini.
Pe lângă articolele despre foști dascăli se pot trimite și articole care să prezinte școala, proiecte ale școlii, exemple de bună practică, articole pe teme de pedagogie sau didactică.
Simpozionul va dura 2-3 ore. Cei care doresc să își prezinte lucrarea în plen să nu depășească 10 minute. După simpozion se poate participa la o masă comună.
SUNT DOUĂ TERMENE:

1.Înscrierea la simpozion se face trimițând până în 19 octombrie un e-mail la portretededascali@gmail.com în care să scrieți numele, școala, localitatea, telefonul, e-mailul, titlul articolului, dacă veți participa direct sau veți trimite doar articolul, dacă doriți să îl prezentați pe scurt în plen sau doriți doar publicarea lui. Se poate să participați și dacă nu aveți articol. Să mai scrieți dacă rămâneți la masa comună de după simpozion, între orele 15-21 (sub 15 euro ), dacă aveți nevoie de cazare (10 euro cu mic dejun inclus) la Lacul de Argint ( Srebmo Jezero, vezi http://www.dalekoodposla.com/mesto--apartmani-srebrno-jezero-smestaj-cene )și dacă doriți să vă anunțăm despre alți colegi înscriși din zona dumneavoastră pentru a călători eventual împreună.

2.Trimiterea lucrării prin e-mail la portretededascali@gmail.com se face până la 28 octombrie. Cartea se va tipări în luna noiembrie și o veți primi la școala dumneavoastră. Singura taxă pentru colegii din România este aceea de publicare a lucrării. Se achită 30 lei prin ordin de plată sau mandat poştal completând următoarele date: Asociaţia Generală a Învăţătorilor din România, CEC Bank Arad (sucursala Bdul. Revoluţiei nr. 5-7), cont IBAN RO32CECEAR0137RON0355948, cod fiscal 23564572.
Gazde și parteneri în organizarea simpozionului sunt:
-Liceul din Veliko Gradiște
-Asociația Cadrelor Didactice de Etnie Română din Serbia
-Sucursala AGIRo a Cadrelor Didactice de Etnie Sârbă din România
-Asociația Generală a Învățătorilor din România
-Românii Independenți din Serbia (RIS)
-Comunitatea Sârbilor din România
 Persoane de contact:         
Viorel Dolha din Arad, România: 0723259290, 0744195155
-Liceul din Veliko Gradiște
Una Vasiljevici din Zajecear 0648114652
Diana Șolkotovici din Kladovo 0645982942
Vesna Schubert din Ranovaț 0693301069
Kristijan Kakovan din Vârșeț 0644230335
 Invitați speciali:
-oficiali, ministeriali din București și Belgrad
-administrațiile școlare Zajecear, Pozarevac, Jagodina, Vrsac, din Serbia și Arad, Timiș, Reșița, Drobeta Turnu Severin, România
-Consiliul Național al Minorității Naționale Române din Serbia
-Consiliul Național al Minorității Naționale Rumâne/ Vlașke din Serbia
-reprezentanți ai mediului academic
-presa și presa de specialitate