Se afișează postările cu eticheta Gheboasa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gheboasa. Afișați toate postările

miercuri, 9 august 2023

Adrian Onciu: “Aici poetul pune punctul pe i”


La Untold, n-am putut să-l văd Live pe artistul Gheboasă, întrucât mi s-a spus că nu mai sunt locuri nici măcar în picioare. Așa că am notat câteva versuri în timp ce ascultam cu urechea lipită de poarta stadionului. I-auzi aici meserie:

”Îl rog pe tata să-mi dea cardul

Hai fratelo, hai cu prafu’

Că mi-a dat de mi-a rupt nasul

Nu mai știu nici cât e ceasul.”

În mod evident, aici artistul povestește despre tatăl său (din păcate, nu aflăm cum îl cheamă). Bătrânul se află în posesia unui card bancar, iar Gheboasă are nevoie de bani pentru ”prafuri”. Cineva i-a rupt nasul, probabil cu o lopată, iar bărbatul suferă. Îl doare, pare amețit bine – efectiv nu știe cât e ceasul. Niște prafuri i-ar repara nasul fără doar și poate. În continuare:

”Uite p***a cum vorbește

Dă din gură ciripește

Eu îi spun pe țigănește

Vrea să fiu eu al ei pește.”

Aici poetul pune punctul pe i. Gheboasă apelează pentru această strofă la monorimă, specifică poeziei populare. Se poate observa legătura strânsă, sugestivă, dintre perechile vorbește/ciripește, respectiv țigănește/pește. Cuvântul obscen ”p***a” poate fi de orice gen își dorește audiența, masculin, feminin sau indecis. Apelativul sublinează, împreună cu nelipsitul ”pește”, dorința poetului de a avea o relație contractuală cu ”p***a”, bazată pe încredere reciprocă.

O să revin la Untold ori de câte ori îl mai invită Emil Boc pe Gheboasă.

Autor: Adrian Onciu



 

duminică, 6 august 2023

La UNTOLD tinerii cântă obscenități în cor...


Băi nene câtă ipocrizie! Ați avut nevoie de Gheboasa ca să vă oripilați de abjectul din jur?

Înseamnă că nu ați ascultat niciodată hip-hop, rap sau alte chestii care zgârie creierii. Versuri de 1.000 de ori mai abjecte urlate din boxe fac sute de milioane de dolari. Băiatul ăla, Gheboasa, e Beethoven pe lângă alții - e adevărat, de limbă engleză- care câştigă premii şi sute de milioane.

Ah, şi încă o chestie: mult hulitele manele sunt de 10.000 de ori mai melodioase şi ascultabile decât porcăriile rap şi hip-hop.

Mă irită maxim când tot ce e românesc vă pute, dar ridicați în slăvi porcării şi tendințe doar pentru că vin de afară. Nimeni din lumea "bună" nu se revoltă la "instalațiile" fără noimă sau estetism (ultimele văzute: adidaşi rupți, sârme ruginite, schele cu plante aruncate acolo, fotografii cu oameni urâți  în posturi indecente), că, nu-i aşa, e "artă urbană neînțeleasă de conservatori", dar ne astupăm urechile când unul zbiară chesii naşpa la marele festival.

Iubiți sau urâți ce vreți, dar nu mai fiți ipocriți. Că urlă în română sau engleză porcării e la fel de abject. Altfel spus tâmpiții lor nu sunt mai cool decât tâmpiții noştri.

 PS: îi invit pe toți cei care vor să bage în şcoală „materii care plac copiilor" să consulte fetele şi băieții care țopăiau fericiți pe acele "versuri" asupra chestiilor pe care să le facă la ora de muzică. Să nu mai aibă, săracii, o şcoală despre muzica secolelor trecute, ci să fie în pas cu vremea, nu?!".

 

(Daniel Funeriu, pe Facebook)