Se afișează postările cu eticheta Horia Bădescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Horia Bădescu. Afișați toate postările

luni, 24 februarie 2020

Horia Bădescu, încântarea unui destin



                                               

 Louisa Bayo, Horia Bădescu, Gerard Bayo, Gheorghe Pârja la “Graiul Maramureşului”

M-am fericit în viața mea cu cei care și-au asumat Maramureșul într-o formă profundă. Fie ei din țară, ori de pe alte meleaguri. Mi-am făcut din acest spațiu un crez de descoperire a lumii în care m-am născut. Și au venit oameni, de departe, să se oglindească în cerul Nordului. Și au rămas martori ai timpului. Mai ales cei cu privirea scrutătoare, care deslușeau semnificațiile, simbolurile. Unul dintre cei care au rămas încrustați într-o poartă maramureșeană este scriitorul și diplomatul Horia Bădescu. De peste patru decenii, de când știu eu, spiritul lui căutător a cercetat Maramureșul și oamenii lui.
Cum scriam și în urmă cu doi ani, Horia Bădescu este un distins poet, un exigent critic și un prozator cu o exemplară substanță epică. A făcut proba unui excelent diplomat cultural. Un nume românesc de prestigiu, cum ar trebui să fie orice trimis al nostru în străinătate. La Paris și-a legat numele de evenimente culturale românești de referință. A adunat în jurul lui intelectuali francezi care, apoi, au descoperit România. I-a tradus în limba română. A făcut pasul hotărâtor, într-o diplomație eficientă, i-a invitat să ne cunoască acasă. Așa am avut, în ospeție de cunoaștere, scriitori francezi cu notorietate.
O reședință revelată a fost Maramureșul. Într-o vară, am avut bucuria spirituală de a-l găzdui, la Desești, pe distinsul poet francez Gerard Bayo, cu soția lui, Louise. Seara aceea de pe Ulița Bisericii, cu darul culinar al mamei Doca, nu o uit, dragă Horia. Apoi am cutreierat Văile Maramureșului, ajungând până la Botiza. Gerard a fost fascinat de călătoria prin Nord, pe care a sublimat-o în câteva poeme. Prin Horia Bădescu, unul dintre cei mai importanți poeți francezi de astăzi devenea un mare prieten al Maramureșului. Gerard a constatat atunci că rădăcinile simbolice ale Maramureșului vin de dincolo de memorie și sunt imanente.
Apoi, la Cluj-Napoca, la celebrul Festival Internațional de Poezie „Lucian Blaga”, pe care, câteva ediții Horia le-a strămutat și la Paris, i-am cunoscut pe poeții francezi Dominique Daguet și Michel Camus. Poemele lor au fost traduse de Horia Bădescu și în revista „Nord Literar”. În Maramureș, Horia caută taina care-l încântă. În urmă cu peste patru decenii el a devenit unul din stâlpii manifestărilor literare din Marmația și de la Desești, alături de Romulus Vulpescu și alți prieteni luminoși. O fotografie stă mărturie. Dar Horia Bădescu este și un profund prozator. Prețuind cu inteligență fibra națională, s-a apropiat de un eveniment trist din vâltoarea anului 1918, masacrul petrecut la Târgu Lăpuș. Așa a scris „Joia Patimilor.” O carte de referință, despre care prozatorul Eugen Uricaru scria că: „meritul acestui roman ni se pare cu totul deosebit prin faptul că atinge vârfurile ce le poate propune un prozator: realizarea unei parabole care să rămână, în cele din urmă, o istorisire până în cele mai neânsemnate detalii.”
De la Horia am învățat cum să-mi port cu demnitate sentimentul prieteniei, al onoarei. Aveam și o pildă în preajmă, prietenia lui cu scriitorul Teohar Mihadaș, care mi-a deschis și mie ușa la Cenaclul Saeculum de la Dej și Beclean. În dreptul numelui lui Horia Bădescu stă scris poet, prozator, eseist, diplomat și nu în ultimul rând un splendid dascăl de prietenie. Și un incurabil echinoxist, care a marcat viața literară a orașului de pe Someș. Multe dintre aceste gânduri le-am mai scris.
Astăzi, 24 februarie, când Horia Bădescu împlinește 77 de ani, nu am ce adăuga esențial. Statura lui este descrisă de propria lui vocație. Cu câteva zile în urmă, ne-am întâlnit la Bistrița, cinstindu-l pe mai tânărul lui confrate de destin și de Cuvânt, Cornel Cotuțiu. Mi-am dat seama, a nu știu câta oară, că Horia Bădescu întruchipează încântarea unui destin de excepție. Cum spuneam, și cu doi ani în urmă, el este omul de care lumea aceasta are atâta nevoie.
Dragă prietene, ce să-ți spun ? O vorbă de durată, pe care cred că ți-am spus-o cu multă vreme în urmă: încântat de cunoștință! Și de prietenia noastră lungă și frumoasă. Mă bucur că, alături de tine și de Gerard Bayo, am descoperit că rădăcinile simbolice ale Maramureșului vin de dincolo de memorie și sunt imanente. De aceea este bine să ai prieteni pe lumea asta!

                                             de Gheorghe Pârja

vineri, 22 iunie 2012

Scriitorului Ion Pop i-a fost decernat Premiul "Omnia" al revistei "Nord Literar"


Mireşu Mare prin dr. Ion Pop a fost în centrul atenţiei la decernarea premiilor „Scriitorul Anului”

         Vineri, 22 iunie 2012 a avut loc decernarea premiilor: „Scriitorul Anului” şi „Marele premiu pentru literatură” în cadrul manifestării primei ediţii a „Zilei Scriitorilor” organizată de Primăria Baia Mare prin energicul primar Cătălin Cherecheş. Manifestarea a avut loc în sala „Europa”, o sală modernă în care a funcţionat aşa cum trebuie aerul condiţionat, iar  moderator atent a fost Săluc Horvat.
          A fost o întrunire reuşită din toate punctele de vedere – oaspeţi de seamă ai culturii ardelene şi naţionale, atmosferă plăcută, cuvinte înţelepte şi multă metaforă în discursul celor prezenţi.
         Prof. univ. dr. Gheorghe Glodeanu a fost răsplătit cu titlul „Scriitorul Anului” şi „Marele premiu pentru literatură” pentru activitatea Domniei sale de-a lungul timpului, atât în calitate de cadru universitar  la Universitatea de Nord cât şi în aceea de director al revistei „Nord Literar”. Oarecum stânjenit, acesta a spus: „Le mulţumesc tuturor celor care s-au gândit la mine şi au vorbit cu atâta generiozitate despre activitatea mea.  M-au pus într-o teribilă încurcătură. Îmi venea să ies şi să ascult eventual o înregistrare ulterior. Nu ştiu daca am roşit sau nu, dar în interior în mod cert. Nu sunt obişnuit cu aşa ceva.”
          În partea a doua a manifestării au fost acordate de către revista culturală „Nord Literar” diplome după cum urmează: Premiul „Omnia” – prof. univ. dr. Ion Pop; dr. Mircea Muthu (critică literară); dr. Horia Bădescu (poezie); Teo Moldovan şi Ştefan Jurcă (proză).
   Surprizele au continuat însă pentru universitarul clujean Ion Pop, născut în comuna Mireşu Mare, deoarece Consiliul local şi primarul Virgil Prună i-au sponsorizat la Editura „Eikon”, director Vasile George Dâncu o carte intitulată „Ion Pop – şapte decenii de melancolie şi literatură”, carte oferită de către directorul Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu” Baia Mare, dr. Teodor Ardelean, care a spus: „Mireşu Mare oricum este în centrul atenţiei acum domnule dr. Ion Pop deoarece la alegerile din 10 iunie a fost balotaj. Fie ca cel care va prelua frâiele comunei să sprijine cultura şi oamenii zonei”.
        Subsemnatul a mulţumit pentru editorialul scris de către poetul Gheorghe Pârja în „Graiul Maramureşului” de vineri care face referire la alegerile din Mireşu Mare şi distinsul scriitor clujean, iar într-un gest de omenie şi gazdă ospitalieră domnul Pârja i-a oferit ziarul cu editorialul semnat de dânsul. Dr. Ion Pop în cele trei intervenţii savurate şi ascultate cu mare atenţie de public a făcut referire la locul naşterii, Mireşu Mare, acolo unde a ţipat şi plâns pentru prima data şi vădit emoţionat a spus: „ Sunt recunoscător pentru acest premiu cu atât mai mult cu cât vine dintr-un loc în care am tras prima gură de aer şi am scos primul ţipăt când am ieşit în lume şi de care evident sunt foarte legat. A vorbi despre rădăcini este aici un lucru care nu mai ţine de metaforă, ci de realităţi.” Domnul Pop a avut ceva de lucru oferind cartea cu autograful său numeroşilor admiratori şi prieteni. N-aş dori să uit pe nimeni dar au fost prezenţi printre alţii în afară de premianţi: dr. Teodor Ardelean, dr. Ioan Marchiş, Săluc Horvat, dr. Viorel Pop, dr. Ştefan Mariş, Aurel Pop, Dan Săuca, Andreea Hedeş, Gheorghe Pârja, Florica Bud, Bety Kirmajer Donca, Anca Goja, dr. Valeriu Oros, Terezia Filip, Augustin Cozmuţa, Ioana Petreuş, Ioan Dragoş, Igor Ursenco, Radu Ulmeanu, Ileana Şteţco, Nicolae Scheianu, Rodica Dragomir, Toma Gross Rocneanu, Vasile Leschian, Dumitru Fânăţeanu, Corina Şandor Martin, Dan Coardă.
          “Ziua Scriitorului” a fost organizată de Primăria Baia Mare, Asociaţia băimăreană a Scriitorilor, Reprezentanţa pentru Maramureş a Uniunii Scriitorilor şi Revista „Nord Literar”.
      Primarul Cătălin Cherecheş a promis că de anul viitor va institui şi un premiu care va fi acordat tinerilor condeie întru încurajarea acestora. N-a uitat să amintească şi de „Parcul Scriitorilor” care va fi inaugurat cât de curând.
        La final cei prezenţi au fost invitaţi la o agapă unde şi-a făcut apariţia şi...ing. Ioan Mătieş. Acesta s-a îmbrăţişat cu dr. Ion Pop şi l-a invitat la el acasă pentru a servi din bunătăţile locului, să-şi amintească de zilele copilăriei. Acesta a promis că se va reîntoarce în Mireş cu drag când timpul îi va permite. Când v-am spus că Mireşu Mare a fost în centrul atenţiei m-aţi crezut cu adevărat?!

                                                                                      Gelu DRAGOŞ