Se afișează postările cu eticheta Octavian Bellu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Octavian Bellu. Afișați toate postările

miercuri, 2 octombrie 2024

Cei mai celebri antrenori, refuz categoric­

Octavian Belu și Mariana Bitang au fost chemați să preia din nou lotului național de gimnastică, după ce România s-a tot afundat de-a lungul anilor în sportul în care odată dominam lumea. Cei mai de succes antrenori de pe mapamond au anunțat că nu sunt interesați de o colaborare cu federația, prin vocea Marianei Bitang, au informat cei de la Adevărul.

Cât au putut
Antrenoarea a susținut că ea și cu soțul ei au alte priorități și că nu se mai pune problema să revină la șefia lotului de gimnastică, la fix un deceniu de când au renunțat la funcții.
„Doamne ferește. Nici vorbă să ne mai întoarcem. Noi am ajutat cât am putut, sub altă formă. Dar doar atât, nu luăm în calcul o întoarcere, avem alte priorități”, a declarat Mariana Bitang pentru sportpesurse.ro. Dacă în privința antrenoarei nu se știe cu ce se ocupă, despre Octavian Belu s-a aflat că e profesor de sport la o școală din Austria.
Fără rezultate
Considerați de Academia Recordurilor Mondiale drept cei mai de succes antrenori din lume, cu 279 de medalii în competițiile internaționale de top, dintre care 106 de aur, Belu și Bitang s-au implicat în ultimii ani de proiectul „Țară, țară, vrem campioane”. Cei doi fuseseră propuși la lotul național de gimnastică de Ionuț Popa, președintele CS Dinamo, imediat după încheierea Jocurilor Olimpice de la Paris.
„La gimnastică, după era Belu și Bitang, a venit o perioadă fără rezultate. Eu cred că avem nevoie de domnul Belu și de doamna Bitang, să revină în postura de coordonatori tehnici, supervizori la loturi. Vorbim în fiecare zi cu ei, sunt aproape de noi, ne sprijină cu tot ce avem nevoie prin proiectul «Țară, țară, vrem campioane!».
Sunt alături de gimnastica românească, dar degeaba ajuți din umbră, deoarece copiii au nevoie de modele. Nu-mi permit să le dau sfaturi, însă gimnastica românească are nevoie de modele și ar trebui să fie coordonatorii tehnici ai unor loturi, să insufle generațiilor noi încrederea necesară”, spunea conducătorul lui Dinamo, pentru GSP.
Palmaresul unor antrenori de legendă ai sportului românesc
Mariana Bitang
19 medalii olimpice (7 de aur, 5 de argint, 7 de bronz)
44 de medalii mondiale (18 de aur, 15 de argint, 11 de bronz)
36 de medalii europene (seniori) (16 de aur, 10 de argint, 10 de bronz)
44 de medalii europene (juniori) (16 de aur, 15 de argint, 10 de bronz)
16 medalii la Cupa Mondială (6 de aur, 6 de argint, 4 de bronz)
Octavian Bellu
39 de medalii olimpice (16 de aur, 9 de argint, 14 de bronz)
75 de medalii mondiale (29 de aur, 23 de argint, 25 de bronz)
78 de medalii europene (seniori) (28 de aur, 24 de argint, 16 de bronz)
61 de medalii europene (juniori) (23 de aur, 22 de argint, 16 de bronz)
(A.N.)

vineri, 21 noiembrie 2014

OFERTĂ DE NEREFUZAT !

   
Vestea că Octavian Bellu (63 de ani) şi Mariana Bitang (52 de ani) nu mai sunt antrenori ai lotului olimpic feminin de gimnastică a depăşit graniţele României. Din acest motiv, alte naţiuni încearcă să le obţină serviciile.
Desemnat cel mai valoros antrenor din istoria sportului mondial, în secolul XX, Octavian Bellu şi-a câştigat faima unui formator de campioane în gimnastică. Aşa se explică şi interesul unor federaţii cu posibilităţi financiare mari, dar cu fără rezultate deosebite de a-l convinge pe acesta să le antreneze sportivele. Ultima ofertă ar fi venit din zona Caucazului, mai precis din Kazahstan. Iar acesta ar fi fost pe cât de consistentă pe atât de neobişnuită pentru gimnastică: 1,5 milioane de dolari!
În acest moment, Octavian Bellu şi Mariana Bitang nu mai pregătesc lotul olimpic feminin, ei anunţându-şi retragerea înaintea Campionatului Mondial din China, de luna aceasta. Cei doi au declarat atunci că vor continua să le sfătuiască pe Larisa Iordache şi pe colegele ei, dar nu se vor mai implica direct în pregătire. Pe de altă parte, cei doi rămân implicaţi în programul de descoperire şi formare a copilelor cu aptitudini pentru gimnastică în cadrul parteneriatului dintre federaţie şi OMV.
Kazahstan, locul 12 la Londra
Aflaţi la a V-a participare olimpică, sportivii din Kazahstan au câştigat 13 medalii la JO de la Londra, în 2012, dintre care 7 au fost de aur. Astfel ţara din zona caucaziană a ocupat locul 12 în ierarhia neoficială pe naţiuni (România a fost pe 27). Kazahii n-au cucerit încă nici o medalie la gimnastică, fiind puternici la atletica grea (box, haltere şi lupte).


                                                                   Cristi SOMEŞAN

sâmbătă, 17 mai 2014

ROMÂNIA, REDIVIVUS!

România câştigă medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastică arătând Europei întregi că avem cel mai bun antrenor din lume, Octavian Bellu!
România a câştigat medalia de aur în proba pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică (feminin), dupa un concurs perfect, în care Larisa Iordache şi celelalte fete au avut evoluţii încântătoare. Uneori fabuloase!
Gimnastica românească este din nou la putere atunci când este voinţă şi putinţă! Ba chiar pricepere! Ce face ministrul Pricopie cu această caravană este un gest de aplaudat! Cine-i performant, poate să trăiască bine şi în ţara lui Eminescu, Porumbescu sau George Emil Palade!.
Revin cu emoţie la subiect. La Sofia, „fetiţele” lui Bellu şi Bitang au dominat competiţia de la un capăt la celalalt deoarece cei doi mari antrenori le-au spus că sunt cele mai bune, iar ele chiar au crezut asta şi au demonstrat că ne regăsim strălucirea în sportul pe care l-am dominat în ultimele decenii. Nadia Comăneci este mândră de voi!
România noastră a câştigat  medalia de aur în proba pe echipe cu un punctaj total de 172.754, devansând Marea Britanie (170.633) şi Rusia, marea Rusie (169.329).
Performanţa gimnastelor românce este cu atât mai lăudabilă în condiţiile în care maestrul Bellu şi consoarta Mariana Bitang le-au aruncat în luptă pe junioarele Alina Stănilă, Silvia Zarzu şi Andreea Munteanu. Mă închin fetelor!
"În afară de Larisa Iordache, care a fost motorul echipei, şi Diana Bulimar, celelalte sunt debutante la o ediţie majoră. Este mult de muncă, până în toamnă trebuie să construim o echipa şi mai puternică, pentru că acolo (Campionatul Mondial ) ne vom întâlni cu SUA şi China. Urmează multă muncă pentru Campionatele Mondiale din toamnă", a declarat Mariana Bitang, antrenor al lotului de gimnastica feminina, la Digi 24.
Şi vă mai propun dragi români ceva în sport, pe românca Simona Helep! Urmăriţi-o, vă veţi minuna cât de... româncă este!


                                                                                     Gelu Dragoş