Se afișează postările cu eticheta Palatul Cotroceni. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Palatul Cotroceni. Afișați toate postările

marți, 30 mai 2023

Liderii din Educație primiți la Palatul Cotroceni

 


Cei peste 20.000 de profesori protestatari de la Guvern au ajuns în marș, în fața Palatului Cotroceni și adresează lozinci adresate președintelui Klaus Iohannis. Unii protestatari au adus cruci, cu mesaje despre guvernanți și proiectul „România educată” al președintelui. 

Principalele lozinci:

  • ”Domnule președinte, / O lume a imposturii, / Schimbați-o orice ar fi, / Pentru copii!”
  • ”Cu Iohannis și cu Ciucă, educația-i pe ducă!”
  • ”Ghinion, nu cedăm!”
  • „România needucată”
****************************************************************************************************
  • „Popor needucat, masă de manipulat”
  • „4 la purtare pentru ignorare”
  • ”Ciucă și Ciolacu, hai cu noi să vă dați Bacul!”
****************************************************************************************************
  • „Noi nu cerșim pomană Guvernului”
  • V-am trecut clasa de milă, / Acum ne priviși cu silă! / Repetenți de vă lăsam, / Acum nu ne milogeam / Reciproc ne respectăm!”
Sursa: INTERNET


luni, 18 ianuarie 2021

Proteste în faţa Palatului Cotroceni


 Aproximativ 300 de persoane au protestat azi dimineaţa, 18 ianuarie, în faţa Administraţiei Prezidenţiale, la Cotroceni, nemulţumite, printre altele, de cuantumul majorării salariului minim pe 2021. 

Sindicaliştii sunt nemulţumiţi de nivelul majorării salariului minim de la începutul acestui an precum şi de plafonarea veniturilor bugetarilor la nivelul anului 2020. De asemenea, oamenii sunt nemulţumiţi şi de pensii.

Reprezentanţi din Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual şi din Confederaţia sindicală Cartel Alfa solicită majorarea normei de hrană, abrogarea mai multor documente care anulează sau întârzie acordarea unor drepturi financiare, dar şi condiţii de muncă mai avantajoase.

                                                                                                                    C.S.

luni, 13 februarie 2017

Klaus Iohannis l-a chemat pe Sorin Grindeanu la Cotroceni

Presedintele Klaus Iohannis l-a chemat pe prim-ministrul Sorin Grindeanu la Palatul Cotroceni, precum si pe ministrul de Finante, Viorel Stefan. Intrevederea ar urma sa aiba loc marti, la ora 11.00.
Administratia Prezidentiala a anuntat ca premierului i-a fost transmisa o scrisoare in acest sens, luni la pranz.

Potrivit sursei citate, motivul este reprezentat de faptul ca Parlamentul a trimis presedintiei Legea bugetului national si Legea bugetului asigurarilor sociale de stat, pentru promovare.

Iata scrisoarea lui Iohannis:

"Avand in vedere ca astazi Parlamentul Romaniei a transmis spre promulgare Legea bugetului de stat pe anul 2017 si Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2017, consider oportuna o intrevedere cu privire la cele doua acte normative, la care va invit impreuna cu ministrul Finantelor Publice, domnul Viorel Stefan, marti, 14 februarie, ora 11:00, la Palatul Cotroceni."

Va reamintim, pe scurt, cum a ajuns bugetul, de la avizul CSAT, pe masa presedintelui, in ultimele doua saptamani:

  • 31 ianuarie: Bugetul pe 2017 a primit avizul CSAT, iar presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca ministrul de Finante a promis sa rezolve problemele la rectificare
  • 4 februarie: Dupa cateva zile, bugetul pe anul 2017 a trecut rapid prin comisii
  • 6 ianuarie: Bugetul s-a votat cel putin curios in Parlament, cu sute de maini ridicate numarate in cateva secunde
  • 7 ianuarie: Bugetul a fost in cele din urma adoptat in timp record, cu dezbateri ce au durat doua zile, insa mai mult de forma


  • Reamintim si ca, pe 26 ianuarie, presedintele Iohannis i-a trimis o alta scrisoare premierului Grindeanu, pe tema bugetului pe 2017, subliniind ca reducerea bugetului in domeniul securitatii nationale "reprezinta un gest iresponsabil si o grava eroare".


                                                                                                 F.N.

    miercuri, 8 iulie 2015

    Scrisoarea lui Ponta privind reluarea activitatii ca premier a ajuns la Palatul Cotroceni

    Scrisoarea premierului Victor Ponta, prin care acesta il instiinteaza pe presedintele Klaus Iohannis ca de pe 9 iulie isi reia activitatea la Guvern, a ajuns miercuri la Palatul Cotroceni, au declarat surse oficiale.
    Premierul Victor Viorel Ponta l-a instiintat miercuri, 8 iulie,  in scris pe presedintele Klaus Iohannis ca incepand de joi, 9 iulie, isi va relua activitatea ca prim-ministru.
    "Avand in vedere inlaturarea cauzelor care au generat imposibilitatea exercitarii atributiilor de prim-ministru, va rog sa luati act, conform legii, de reluarea activitatii mele in Guvern, incepand cu data de 09.07.2015 si de incetarea interimatului in functia de prim-ministru, potrivit prevederilor art.107 alin 3, teza finala din Constitutia Romaniei, republicata", se arata in documentul trimis presedintelui Klaus Iohannis, semnat de premierul Victor Ponta si de prim-ministrul interimar Gabriel Oprea. AGERPRES

    sâmbătă, 22 noiembrie 2014

    Domnul Kaus Iohannis mai face un pas către Palatul Cotroceni!


      Preşedintele ales al României a fost validat, de Curtea Constituţională. La ceremonia de învestitură care s-a desfăşurat la sediul Curţii a participat şi preşedintele în exerciţiu, Traian Băsescu. "Scorul pe care l-aţi înregistrat arată că las moştenire o ţară care are opţiuni de dreapta sau de centru-dreapta", i-a transmis Băsescu preşedintelui ales, Klaus Iohannis.
    La ora 12:00, şedinţa Curţii Constituţionale a fost deschisă oficial. "Este o şedinţă solemnă, festivă. CCR s-a întrunit azi în plen pentru a valida alegerile pentru funcţia de preşedinte. (...) Cu unanimitate CCR a hotărât: validează alegerea lui Klaus Iohannis în funcţia de preşedinte al României. Hotărârea este definitivă şi se publică în Monitorul Oficial al României", a declarat preşedintele Curţii, Augustin Zegrean.
    "Domnule preşedinte, vă mulţumesc!", s-a adresat Klaus Iohannis lui Augustin Zegrean, în aplauzele celor care participă la ceremonie.
    "Domnule preşedinte al României, domnule preşedinte al CCR, onoraţi judecători ai CCR, onoraţi membri ai BEC, domnule copreşedinte Blaga, doamenlor şi domnilor, mulţumesc dvs., CCR, pentru celeritatea judecării acestei speţe importante nu doar pentru mine, ci şi pentru România. Mulţumesc de asemenea membrilor BEC pentru gestionerea foarte bună a procesului electoral. Mulţumesc încă o dată tuturor cetăţenilor României care au votat pe 2 şi 16 nov. şi evident, în mod deosebit, celor care m-au votat pe mine. A fost un vot puternic şi foarte clar, îi asigur pe toţi că l-am înţeles. Este acesta desigur un moment festiv, dar, în acelaşi timp, vreau să remarc că acum, după 25 de ani de la Revoluţie, se încheie o etapă şi iată, românii, prin votul lor, au spus foarte clar: 'Stop şi de la capăt!'. Viziunea mea pe care am prezentat-o s-a împletit în mod fericit cu aşteptările românilor. Privesc cu toată răspunderea drumul greu care ne aşteaptă, la capătul căruia se află România prosperă şi puternică. Le spun românilor încă o dată că se poate, se poate construi o Românie prosperă şi puternică. Nu se poate de azi pe mâine sau peste noapte, vom construi România lucrului bine făcut în timp şi pas cu pas. În acest cadru festiv şi în faţa CCR, da-ţi-mi voie câteva cuvinte legate de Constituţia României şi preşedintele României. Avem o Constituţie care e bună, este sigur nevoie de o revizuire a Constituţiei din diferite motive. Dincolo de aceste lucruri, vreau să vă spun cu toată fermitatea azi, aici, că voi fi preşedintele care respectă Constituţia în litera şi spiritul ei. Dincolo de aceste lucruri, cred că preşedintele României, prin viziunea cu care vine, trebuie să inspire naţiunea română, iar prin comportamentul public pe care-l va avea să devină un etalon al societăţii române. Vă mulţumesc tuturor! Domnule preşedinte al României, vă mulţumesc că aţi fost de faţă!", a spus Klaus Iohannis.
    "Cu plăcere!", i-a răspuns Traian Băsescu, apoi şi-au astrâns mâna.
    "Domnule preşedinte ales al României, domnilor judecători, doamnelor şi domnilor, pentru mine este un moment extrem de important, este finalizarea a 10 ani de mandat. Vă doresc, dle preşedinte ales, ca, după primul mandat, să nu fiţi în banca din stânga, ci tot în cea din dreapta şi fără vechiul preşedinte în stânga. Pentru că cine crede că transformarea României e un proces de 5 ani se înşală. În societatea românească, în politicul românesc încă există destule resurse pentru pasul înapoi. Este misiunea fundamentală a preşedintelui ca, utilizând de toate instrumentele pe care Constituţia i le pune la dispoziţie, să facă să se meargă înainte pe drumul fixat. Am satisfacţia că las o ţară cu opţiuni clare, prezenţa noastră în UE şi în NATO, credibilitatea dobândită în mod deosebit în NATO, parteneriatul strategic cu SUA. Siguranţa naţională este elementul fundamental care este în responsabilitatea preşedintelui. Am constatat în două mandate că se vor găsi în societatea românească, în mass-media românească germenii pasului înapoi şi uneori trebuie sa forţezi la limită Constituţia pentru a te opune. Pentru că românii îşi doresc o ţară modernă. Instituţiile care au ţinut de preşedintele României au făcut paşi înainte, dar avem prea multe instituţii care, datorită jocului politic la nivel guvernamental, încă nu sunt reformate. Mandatul dvs. nu va fi uşor, vă voi transfera tot ceea ceea ce ştiu într-o perioadă de tranziţie care începe azi. Cu Ion Iliescu, schimbul s-a făcut în 15 minute, am schimbat locatarul de la Cotroceni. Acum, avem posibilitatea unei perioade de tranziţie. Închei mulţumindu-vă pentru un lucru care ţinea de o problemă personală: n-aş fi vrut ca, la sfârşitul mandatului meu, stânga să domine toate instituţiile statului şi scorul pe care l-aţi înregistrat arată că las moştenire o ţară care are opţiuni de dreapta sau de centru-dreapta. Vă doresc tuturor succes în continuare. Eu o să purced la a strânge mâna de la dreapta la stânga ca să mă apropii simbolic de uşă", a spus Traian Băsescu.
    În cadrul ceremoniei de validare urmează să îi fie înmânat preşedintelui ales, Klaus Iohannis, un exemplar din hotărârea CCR.
    Judecătorii vor citi hotărârea prin care confirmă rezultatul şi câştigătorul alegerilor.
    Noul şef de stat îşi exercită mandatul de la depunerea jurământului, care va avea loc în 21 sau 22 decembrie 2014, şi va conduce România în următorii cinci ani.
    Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a obținut 54,43% (6.288.769 voturi) în al doilea tur al alegerilor prezidențiale din 16 noiembrie, iar reprezentantul Alianței PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, 45,56% (5.264.383 voturi), potrivit procesului-verbal final privind rezultatul votării, publicat pe site-ul Biroului Electoral Central.


                                                                                               C.L.L.