Se afișează postările cu eticheta Serena Wiliams. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Serena Wiliams. Afișați toate postările

marți, 6 septembrie 2016

Generalul tenisului mondial Ilie Năstase constată: ”Simona Halep la US open e în formă, a pierdut doar un set în meciurile de până acum”


Fostul jucător nr. 1 mondial de tenis Ilie Năstase a declarat azi, 6 septembrie că Simona Halep, care o va întâlni miercuri, 7 septembrie 2016, pe Serena Williams, traversează o formă sportivă bună având în vedere că în meciurile disputate până acum la US Open a pierdut doar un set, informează agerpres.ro.
”A jucat de șapte-opt ori până în prezent cu Serena, e 7-1 acum în meciurile directe. Dar cele șapte nu contează, doar ultimul meci e important. E ca la neveste, am avut patru, dar doar ultima contează, știți cum e. Iar Simona Halep este în formă bună, intră în meci foarte repede. În toate jocurile de până acum a pierdut doar un set”, a spus marele tenismen Năstase.
Simona Halep o va întâlni miercuri pe Serena Williams, liderul mondial și favorita numărul 1, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului (ora 18.00, ora României).


                                                                                         C.S.

sâmbătă, 17 august 2013

Simona Halep a cedat în faţa celei mai bune jucătoare din lume în "sferturile" de la Cincinnati

Jucătoarea româncă în vârstă de 21 de ani, Simona Halep a fost învinsă în sferturile de finală ale competiţiei dotate cu premii de aproape 2,4 milioane de dolari. Serena Wiliams (foto) s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4.
Liderul mondial WTA se impusese într-o manieră similară şi în faţa Soranei Cîrstea, în finala de la Toronto, de săptămâna trecută. În acest sezon, puternica jucătoare din SUA a câştigat opt turnee şi a pierdut doar trei partide. În semifinale, la Cincinnati, ea îşi va măsura forţele cu deţinătoarea trofeului, chinezoaica Na Li.
În competiţia masculină s-au produs două mari surprize. Liderul mondial, Novak Djokovici, şi numărul 2 ATP, Andy Murray, au cedat ieri în sferturile de finală.
Sârbul a fost învins de americanul John Isner, după un meci dramatic, încheiat cu scorul de 7-6, 6-3, 5-7, în timp ce britanicul a cedat în două seturi în faţa cehului Tomas Berdych (3-6, 4-6).
Djokovici nu a mai câştigat un titlu din aprilie, piezând în urmă cu o săptămână finala de la Montreal, în faţa ibericului Rafael Nadal.

În semifinalele competiţiei din statul Ohio se vor înfrunta John Isner şi argentinianul Juan Martin del Potro, respectiv Rafael Nadal şi Tomas Berdych. Sursa New Letters

                                                                                                            c.l.

sâmbătă, 8 iunie 2013

Tenismana Serena Williams a demonstrat la Roland Garros că este numărul 1 mondial!

Americanca Serena Williams, nr. 1 mondial, a câştigat al doilea titlu la Roland Garros, al 2-lea turneu de Mare Slem al anului, la 11 ani după primul, învingând-o sâmbată, în finală, pe rusoaica Maria Sarapova (N.2), deţinătoarea titlului, în două seturi: 6-4, 6-4.

Serena îşii adjudecă astfel al XVI-lea titlu de Mare Slem, aflându-se doar la două lungimi de Chris Evert şi Martina Navratilova (18), recordul apartinandu-i lui Steffi Graf (22). Aceste patru jucatoare sunt singurele din era Open (din 1968) care au castigat cel putin de doua ori un turneu de Mare Slem.

La 31 ani si 247 zile, cea mai mica dintre surorile Williams devine jucatoarea cea mai varstnica invingatoare la Roland Garros din 1968. Ea avea 20 de ani cand a obtinut primul sau titlu la Paris in 2002, invingand-o in finala pe sora sa Venus. Serena a obtinut a 31-a victorie consecutiva in acest sezon, imbunatatindu-si cu un titlu recordul din cariera.

Sarapova nu a mai batut-o pe Serena Williams de noua ani, de la Mastersul din 2004, inregistrand 13 infrangeri consecutive. Insa ea si-a demonstrat orgoliul facand din aceasta finala cea mai fascinanta din ultimii ani.

Pentru americanca a fost o frumoasa revansa, ea fiind eliminata anul trecut in primul tur la Roland Garros. Serena Williams a castigat 11 titluri in 14 turnee disputate, impunandu-se la Wimbledon, la JO, la US Open, la Masters si, in sfarsit, la Roland Garros. Ea a redevenit nr. 1 mondial in luna februarie.


                                                                           Cristi SOMEŞAN