Se afișează postările cu eticheta US open 2016. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta US open 2016. Afișați toate postările

duminică, 11 septembrie 2016

Angelique Kerber a învins-o pe Karolina Pliskova şi a cucerit titlul la US Open !

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, a doua favorită a turneului, a învins-o, sâmbătă seară, scor 6-3, 4-6, 6-4, pe Karolina Pliskova din Cehia, cap de serie numărul 10, în finala turneului de Mare Şlem de la US Open.
Partida a durat două ore şi şapte minute. Kerber a câştigat un singur punct direct din serviciu, spre deosebire de Pliskova, care a reuşit cinci astfel de lovituri. Noul lider mondial a comis însă mai puţine duble greşeli decât Pliskova, două faţă de cele patru ale sportivei din Cehia. Procentajul primului serviciu a fost echilibrat: Kerber – 63 la sută, Pliskova – 60 la sută.. Pliskova s-a impus de două ori pe serviciul adversarei, deşi a avut şapte şanse.
Pentru succesul de la US Open, Kerber a primit un cec în valoare de 3,5 milioane de dolari şi 2000 de puncte WTA, în timp ce Pliskova şi-a asigurat 1300 de puncte în clasamentul mondial şi 1,75 milioane de dolari pentru că a ajuns în finala competiţiei.


                                                                                              C.S.

miercuri, 7 septembrie 2016

"Ciocnirea titanilor" tenisului mondial în sferturile de finală la US Open 2016


MECIUL DINTRE românca SIMONA HALEP şi americanca SERENA WILLIAMS POATE FI URMĂRIT ÎN DIRECT PE CANALUL EUROSPORT, AZI, 7 SEPTEMBRIE 2016, DE LA ORA 18,00 (cu aproximaţie). Mulţumim Eurosport! Mulţumim Simona pentru emoţiile pozitive pe care ni le produci! Te vom urmări cu interes şi drag şi îţi vom ţine pumnii strânşi pentru ca să învingi o legendă a Tenisului din toate timpurile!

                                                                                       GDL

marți, 6 septembrie 2016

Generalul tenisului mondial Ilie Năstase constată: ”Simona Halep la US open e în formă, a pierdut doar un set în meciurile de până acum”


Fostul jucător nr. 1 mondial de tenis Ilie Năstase a declarat azi, 6 septembrie că Simona Halep, care o va întâlni miercuri, 7 septembrie 2016, pe Serena Williams, traversează o formă sportivă bună având în vedere că în meciurile disputate până acum la US Open a pierdut doar un set, informează agerpres.ro.
”A jucat de șapte-opt ori până în prezent cu Serena, e 7-1 acum în meciurile directe. Dar cele șapte nu contează, doar ultimul meci e important. E ca la neveste, am avut patru, dar doar ultima contează, știți cum e. Iar Simona Halep este în formă bună, intră în meci foarte repede. În toate jocurile de până acum a pierdut doar un set”, a spus marele tenismen Năstase.
Simona Halep o va întâlni miercuri pe Serena Williams, liderul mondial și favorita numărul 1, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului (ora 18.00, ora României).


                                                                                         C.S.