Se afișează postările cu eticheta Tudor Chirilă. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Tudor Chirilă. Afișați toate postările

marți, 2 septembrie 2025

Tudor Chirilă, critici dure la adresa președintelui Nicușor Dan: în loc să apere interesele românilor care l-au votat, validează un sistem „ineficient, croit pentru mafioți”


Artistul Tudor Chirilă l-a criticat dur pe președintele Nicușor Dan, după ce acesta a declarat că magistrații români ar munci de două-trei ori mai mult decât omologii lor europeni. Într-o postare pe Facebook, Chirilă a invocat dosarele mari nerezolvate, prescripțiile și privilegiile din justiție. 

Tudor Chirilă l-a acuzat pe președintele României, Nicușor Dan, că în loc să apere interesele românilor care l-au votat, validează un sistem „ineficient, croit pentru mafioți” referindu-se la declarația recentă a șefului statului cu privire la pensiile magistraților.

Nicușor Dan le-a luat apărarea magistraților în războiul lor cu Guvernul spunând  că „magistraţii din România au muncit anii ăştia de 2-3 ori mai mult decât omologii lor din ţări europene”.

„Nicușor Dan a spus că „magistrații din România au muncit anii aceștia de două, trei ori mai mult decât omologii lor din țări europene” . Eu tot sper că a vrut să zică altceva decât reiese din declarația citată. Că dacă nu e așa, atunci are o problemă cu oamenii care l-au votat (gen România onestă). Dar hai să vedem cum stăm după o minimă documentare: conform CEPEJ (European Commission for the Efficiency of Justice) în 2020 România avea aproximativ 4 600 de judecători în total, asta înseamnă 24 de magistrați la 100 000 de locuitori. Media europeană era de 21,5 judecători la 100000 de locuitori în 2019 – 2020.  

Dar, tot conform CEPEJ hai să facem o comparație Franța – România și să aflăm că în Franța avem 11,5 judecători la 100000 de mii de locuitori care, așa cum spuneam într-o postare anterioară, au și pensiile mai mici” a scris Tudor Chirilă pe pagina sa oficială de Facebook.

„Păi dacă judecătorii noștri muncesc mai mult decât ăia europeni am și eu niște întrebări: cum se face că Ion Iliescu a murit nejudecat în dosarul Revoluției, cum se face că dosarul mineriadei 13-14 iunie nu e finalizat, cum se face că la șapte ani de la dosarul 10 august nu avem nici măcar urmărirea penală terminată, cum se face că după opt ani de zile dosarul lui Secureanu care (demonstrat) fura zilnic bani din casieria spitalului Malaxa a fost reluat de la zero, cum se face că 50 de milioane de euro, prejudiciul din dosarul Voiculescu, nu sunt recuperați, iar recuperarea suspendată de Curtea de Apel, cum se face cǎ s-a ridicat sechestrul în dosarul Nordis, cum se face că dosarul de 30 de milioane de euro mită al lui Vanghelie s-a prescris sau că alte sute de dosare de corupție sunt prescrise sau cu prejudicii nerecuperate?!

Poate că ar trebui să vă întrebați, sau să fiți întrebat mai des domnule Nicușor Dan, de ce este sistemul de justiție ineficient înainte să afirmați nedemonstrabil că judecătorii muncesc dublu față de omologii lor din alte țări europene? Păi dacă muncesc dublu înseamnă că sistemul nostru funcționează PROST, nu? Sau că funcționează doar pentru mafioți” a mai arătat artistul în postare.

Sistemul de justiție „pare croit special pentru hoți și mafioți” mai spune Tudor Chirilă

„Și întrebarea e: ce au făcut ei ca să funcționeze bine, ce presiune au pus magistrații pe autoritățile care ar putea reforma sistemul ăsta (Parlament, Ministerul Justiției, CSM, CCR, etc) care pare croit special pentru hoți și mafioți? 

Probabil că repartiția dosarelor e inechitabilă, la unii judecători se adună multe, la alții mai deloc, dar nu e asta tot o problemă de organizare a sistemului?

Și cum, acum magistrații protestează pentru că se cer mai puține privilegii și muncă mai multă într-un sistem care funcționează prost? Unde pentru o amărâtă de acțiune în civil nu am primit termen nici după un an jumătate? Păi dacă tu muncești dublu ca să ridici sechestrul de pe dosarul Nordis sau ca să reiei de la zero procesul lui Secureanu meriți o mențiune de la președinte? Cam așa sună” a mai precizat acesta.

„V-au fǎcut farmece serviciile sau poate cǎ gândiți altfel decât în luna mai?” l-a întrebat Chirilă pe Nicușor Dan

„Domnule Nicușor Dan vă transmit eu aici ce spun mulți dintre cei care v-au votat. Că ar fi trebuit să aveți deja alți consileri decât pe cei ai lui Klaus Iohannis, că ar fi trebuit să numiți deja șefii serviciilor secrete, că ați promis explicații clare vis a vis de ce s-a întâmplat în noiembrie – decembrie 2024, că ar trebui, în loc să vă preocupați de volumul de muncă al magistraților, să vă preocupați de numirile din justiție – vezi Lia Savonea unic candidat la Înalta Curte – sau poate chiar de funcționarea justiției?

Există multe limite în exercitarea unui mandat al președintelui, dar absolut nicio limită vis a vis de când, cum şi ce comunicǎ Preşedintele.

Asta ca sǎ ştim şi noi una, alta, dacǎ v-au fǎcut farmece serviciile sau poate cǎ gândiți altfel decât în luna mai.

Sau, pur şi simplu, cǎ la criza în care ne aflǎm va trebui sǎ vǎ îndepliniți cu prioritate obligațiile pe care vi le-ați asumat în campania electoralǎ. Cauționarea demersurilor magistraților pentru blocarea reformei pensiilor speciale nu era una dintre ele”

Sfaturile lui Tudor Chirilă pentru șeful statului român: „La muncă, cum ziceați acum trei luni!”

„PS2. Vă las aici un reminder. Românii v-au votat (ăia care v-au votat) pentru că nu au vrut și nu vor extremism, ură pe criterii de popor bun și popor rău, huliganism, vor să rămână în Europa, vor să fie reprezentați de un președinte care nu sfârșește prin a face jocurile unui partid sau altuia și care luptă din toate puterile cu corupția, cu mafiile transpartinice, care pune pe primul plan munca înaintea șmecheriei, știința înaintea vrăjitoriei, cinstea înaintea hoției, mintea înaintea prostiei și care înțelege că România nu mai are timp să fie furată de aceeași politicieni care încearcă să cadă mereu în picioare sacrificându-i pe alții.

Și că alternativa la acest eșec este „suveranismul și patriotismul” de sorginte rusească. Când și dacă va veni momentul suspendării tot la românii ăștia (care v-au votat) o să vă întoarceți pentru a rămâne în funcție. Și ar fi bine să vă întoarceți cu ceva argumente cum că nu v-a înfrânt sistemul.

PS3. Mandatul dumneavoastră are 60 de luni. Ați îndeplinit 5% din el.

PS4. Luați postarea asta ca pe o critică necesară, v-am acordat votul, este un drept pe care l-am exercitat, e timpul să vă îndepliniți obligațiile față de noi, nu suntem adepți habotnici, nu sunteți guru, nothing is for granted, sunteți președintele României pentru că 6 milioane de oameni au vrut asta. La muncă, cum ziceați acum trei luni” și-a încheiat artistul postarea.

Sursa: NN



miercuri, 12 septembrie 2018

Ce a spus solistul, compozitorul şi actorul Tudor Chirilă la despărţirea de iubita lui

La despartire

Nu-i cere cadourile inapoi. E atat de meschin. Mai poti rememora fericirea mandra pe care ai incercat-o cand i le-ai oferit? Daca faci asta, n-o sa ramai cu nimic. Nici macar cu amintirile. Acum, poate ca iti vine s-o omori. Si sa te omori si pe tine. Milioane de feluri in care ai putea s-o ranesti. Niciunul dintre ele n-o sa-ti astampere setea. Sa ranesti femeia care ti-a ciopartit sufletul e ca si cum ai bea zeama de varza in desert. Dupa prima inghititura nu-ti va mai fi de ajuns un butoi intreg.

Demnitatea in suferinta pare a fi singura cale. E spirt pe rana deschisa. Ustura si curatza.Nu incredinta prietenilor tai povestea voastra. Ei te iubesc neconditonat si-ti vor face dreptate aruncandu-i vorbe de ocara. N-au fost in patul vostru cand ea-ti furnica spinarea cu o singura atingere. N-au fost nici cand iti lingea ranile provocate de razboaie sau batalii cotidiene. N-au fost in casa sufletelor voastre. S-au invartit in jurul ferestrelor aburinde in spatele carora voi doi erati unul, sarbatorind un Craciun cald. Si atunci? Ce rost au ei?

Esti singur in vartejul suferintei tale si daca vrei sa iesi trebuie sa tragi aer in piept si sa te scufunzi pana se sfarseste. Mai degraba iubeste-o pana cand iubirea ti se face apa si se scurge prin toti porii. Iubeste-o in absenta. Va fi ca si cum te-ai arunca de nebun intr-un zid. De sute, de mii de ori. Neclintit, zidul iti va rupe oasele, pielea ti-o vei zdreli, iti vei sfasia hainele pana cand te vei fi prelins in praful de la baza lui. Un somn lung te va cuprinde, apoi te vei trezi ca dupa un cosmar pe care vei incerca sa-l rememorezi. Soarele diminetii nu-ti va da timp si vei uita. Cu fiecare zi care va trece vei mai fi uitat putin cate putin...Vindeca-te singur. E tot ce poti face pentru tine.

In definitiv, cu cat vei ridica un zid mai inalt in jurul tau cu atat va fi mai bun cel care-l va sari. In cazul de fata, o alta femeie. Deschide-te oricui, fara oprelisti si curtea iti va deveni curand talcioc. Odata insa, zidul suferintei ridicat, vanatorii de chilipiruri care se vantura prin targurile suferintelor impartasite, se vor fi imprastiat care-ncotro.

Apoi, dupa un timp, va veni o EA, destul de nebuna si vanjoasa, la fel de singura si abatuta ca tine si se va catara pe zid. Pana sus de tot. Si te va gasi acolo in curte, nefacand nimic, si se va uita la tine cum tai frunza la caini si nu mai speri sa fii gasit. Si ziua aia, va fi ziua unui nou inceput:

Pentru ca, de atata tacere vei fi uitat sa vorbesti, de atata liniste vei fi uitat ca poti sa auzi, de atata plictiseala vei fi uitat sa razi si de atata singuratate vei fi uitat ca esti singur si ca asta poate sa se termine. Cocotata pe zid, fata-ti va zambi si se va da jos la tine si-o sa te invete din nou tot ce ai uitat. Un singur lucru n-o sa te invete: ca peste ceva timp, vei suferi din nou si-o vei lua de la capat, dar al naibii sa fiu daca nu asta ne e scris pe pamanturile astea pe care le semanam ca sa le culegem, o data pe an.
 Al naibii sa fiu, daca ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci...


vineri, 19 februarie 2016

Artistul Tudor Chirilă, critici dure la adresa lui Iohannis pentru că susţine Antena 3

Artistul a postat pe pagina sa de Facebook un atac fără precedent la adresa preşedintelui României după ce acesta i-a luat apărarea lui Mihai Gâdea în disputa cu ANAF.
Liderul trupei Vama şi jurat al emisiunii Vocea României a luat din nou atitudine. L-a făcut prost pe preşedintele Klaus Iohannis după ce acesta din urmă a sărit în apărarea celor de la Antena 3 ameninţaţi cu evacuarea din sediile care au intrat în posesia statului pentru a acoperi prejudiciul făcut de Dan Voiculescu, proprietarul postului TV, închis pentru corupţie.

"Eu cred că aţi ajuns într-o situaţie neplăcută şi inutilă. În primul rând, cred că libertatea de exprimare în media nu poate fi suprimată pentru banale motive administrative. În al doilea rând, această abordare heirupistă a ANAF mi se pare cel puţin nepotrivită, dacă nu discutabilă", a declarat preşedintele României unui reporter Antena 3, miercuri seara. Acesta e momentul în care Klaus Iohannis şi-a părăsit electoratul pentru a sări în braţele publicului postului TV condus de Mihai Gâdea.Sursa EVA.RO