Ministrul Educatiei, Valentin Popa, si-a dat joi demisia.
Asta dupa ce, saptamana trecuta, Kelemen Hunor a cerut remanierea sa, afirmand ca a luat doua decizii cu care UDMR nu a fost de acord.
"Articolul introdus de ministrul Educatiei in august in ordonanta simpla si care da un raspuns la problemele invatarii limbii romane in scolile cu predare in limba materna a fost un pas gresit, o greseala uriasa, a fost actiunea singulara a ministrului. Nu exista niciun argument profesional si politic pentru a sustine o astfel de schimbare.
Trebuie anulat acest articol si am cerut OUG, nu trebuie sa lasam asa lucrurile. Ministrul, prin faptul ca s-a suparat, ca s-a gandit la o solutie neprofesionala, a creat o problema politica.
O alta chestiune este legata de UMF Targu Mures, a aparut o HG care recunoaste comasarea Universitatii 'Petru Maior' cu UMF. Ar fi fost corect ca, pe baza parteneriatului intre UDMR si coalitia de guvernare, sa ne spuna ca va dura, ministrul nu ne-a consultat si ne-a pus intr-o situatie delicata.
In conditiile cand ministrul de doua ori in trei saptamani a facut gesturi cu care nu am fost de acord si nu am fost consultati, consideram ca acum colaborarea cu ministrul Educatiei va fi imposibila si cerem si asteptam o remaniere in fruntea Ministerului Educatiei", a acuzat Kelemen.
In aceasta dimineata, dupa o discutie cu Valentin Popa, liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat ca presedintele UDMR are dreptate cand cere remanierea ministrului Educatiei.
Mai mult, Dragnea spune ca nu numai UDMR este nemultumita de ordonanta cu privire la predarea limbii romane la clasele maghiare, ci toate minoritatile.
Joi dimineata, ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, si cel al Educatiei, Valentin Popa, au venit in biroul lui Liviu Dragnea din Parlament.
La finalul intalnirii, liderul PSD a afirmat insa ca nu au existat discutii despre remaniere ci despre programul legislativ in perioada urmatoare.
Dragnea anunta remaniere
Liderul PSD a anuntat, vineri, ca dupa referendumul pentru familie va avea loc un nou Comitet Executiv al partidului in care se va discuta remanierea guvernamentala.
"Dupa referendum vom discuta si despre remaniere. I-am consultat pe colegii mei cand este bine sa fie facuta si aproape in unanimitate au spus ca dupa referendum. Dna premier incepuse o evaluare, dupa referendum vom avea un CEx care va hotari cine va mai ramane in Guvern si cine nu", a declarat Liviu Dragnea, vinerea trecuta.
Ulterior, duminica, Dragnea a explicat ca vor pleca ministrii care nu stiu sa comunice si care "fug de semnatura".
"Nu va mai fi cineva membru al Guvernului daca nu va mai sti sa comunice. Nu voi mai fi paratrasnet. Ministrii trebuie sa stie sa comunice. Sunt ministri care fug de semnatura, nu ar trebui sa mai fie acolo. Discutia va fi foarte sanatoasa, foarte serioasa si foarte adanca.
Sunt ministri care nu semneaza, nu-si asuma, deleaga semnatura altcuiva, sau in unele cazuri chiar le blocheaza", a spus Dragnea, duminica seara, la Antena 3.
Un ministrul al Educatiei care s-a remarcat prin nenumarate greseli gramaticale
Valentin Popa a ocupat functia de ministrul al Educatiei din ianuarie 2018.
Irina Olteanu, Ziare.com
Se afișează postările cu eticheta Valentin Popa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Valentin Popa. Afișați toate postările
joi, 27 septembrie 2018
joi, 2 august 2018
joi, 17 mai 2018
Scrisoarea unui învăţător: "Domnule ministru, vă mulţumim pentru jignirea şi ameninţarea cu inspecţii inopinate la clasă"
"Va multumim
pentru jignirea pe care ne-ati adus-o amenintandu-ne cu inspectii inopinate la
clasa, fiindca acum ni le permitem (doar ne-ati "dublat"
salariile)!". Astfel incepe scrisoarea deschisa catre ministrul Educatiei,
publicata de invatatoarea Mara Luana Rauca pe Facebook. "Domnule ministru,
sunteti intr-o eroare: noi nu avem salariile dublate! Mie trebuie sa mi se mai
puna circa 1400 lei la actualul salariu, ca sa putem vorbi de o dublare. Faptul
ca am primit putin peste 300 de lei nu inseamna deloc "dublare". Acum
am si eu 2000 de lei dupa aproximativ 18 ani de munca, cu gradul 2",
explica aceasta.
Cititi mai jos, integral, scrisoarea postată de învăţătoarea Mara Luana
Răucă.
"Domnule Ministru al Educatiei,
Va multumim pentru ca loviti in noi, colegii dumnevoastra!
Va multumim pentru jignirea pe care ne-ati adus-o amenintandu-ne cu inspectii
inopinate la clasa, fiindca acum ni le permitem (doar ne-ati "dublat"
salariile)!
Draga domnule
ministru, va reamintesc ca exista o Lege a educatiei care spune foarte clar ca
aceste inspectii nu se pot face fara acordul cadrului didactic sau fara a fi
anuntate din timp! Din ceea ce ati afirmat am inteles toti ca sunteti foarte
nemultumit de prestatia noastra, ca vreti sa va dati bine pe langa parinti si ca
veti pune biciul pe noi, ca sa muncim mai cu ravna pentru a spori calitatea
invatamantului romanesc, fix acum cand avem salariile dublate.
Domnule ministru,
sunteti intr-o eroare: noi nu avem salariile dublate! Mie trebuie sa mi se mai
puna circa 1400 lei la actualul salariu, ca sa putem vorbi de o dublare. Faptul
ca am primit putin peste 300 de lei nu inseamna deloc "dublare". Acum
am si eu 2000 de lei dupa aproximativ 18 ani de munca, cu gradul 2. Cativa ani
de zile am avut 1500-1600 de lei. Deci despre ce dublare vorbiti?
In acesti ani am avut
inspectii peste inspectii, de grad, generale, de specialitate, ARACIP. Am
muncit indiferent ca eram sau nu inspectata. Pentru mine asta nu constituie o
problema. Problema ramane insa atitudinea dumneavoastra fata de noi, modul in
care ne-ati facut sa parem in fata tuturor: o tagma nepregatita profesional,
care a primit niste bani nemeritati. Acei putini bani reprezinta munca multora
dintre noi, reprezinta devotament pus in slujba scolii, viata personala
sacrificata de prea multe ori.
Aveam pretentii,
domnule ministru! Suntem multi care ne-am dedicat acestei profesii si ne-am cam
saturat sa fim tinta batjocurii tuturor. Ma asteptam ca dumneavoastra sa ne
sprijiniti, sa mediati conflictele si sa fiti primul care ne intinde o mana de
ajutor. insa dumneavoastra ati considerat mai potrivit sa ne amenintati pentru
niste amarate de salarii. Uitati ca din cauza prea multor parinti dezinteresati
de propriii copii noi ne chinuim zi de zi la scoala. Ne chinuim sa ii facem sa
le pese si sa participe la evolutia copiilor lor. Ne chinuim sa-i educam pe
elevi, fiindca acasa nu le spune nimeni cum trebuie sa se comporte si au parte
numai de modele negative. Cu toate acestea tot scoala este aratata cu degetul
ori de cate ori apare in prim plan vreun elev turbulent. Scoala este de vina
pentru esecul parintilor, al elevilor si chiar al intregii societati.
Domnule ministru, ar
fi bine sa gasiti solutii mai constructive decat aceasta pe care ati propus-o!
Concentrati-va pe adevaratele probleme ale educatiei!
Cei 6% din PIB ar
rezolva multe dintre aceste probleme. Integrarea copiilor cu CES (chiar si fara
acte) sa se realizeze prin existenta la fiecare ora de curs a unui profesor
asistent/ copil. Statutul cadrului didactic trebuie imbunatatit (prea am ajuns
bataia de joc a tuturor). Experimentul "dosariada" si hartogaraia
trebuie sa inceteze (ne-am saturat sa facem hartii si hartiute pentru orice).
Suntem in era tehnologiei, nu mai vrem sa taiem copaci aiurea. Inspectiile sunt
foarte bune acolo unde este cazul. La invatatori sunt exagerat de multe in
comparatie cu profesorii.
Avem nevoie de manuale si auxiliare de calitate, nu 1000
fara nicio valoare. Le vrem la timp pe bancile scolilor si neaparat gratuite.
Sunt atat de multe de
spus incat ar trebui sa va scriu mai multe scrisori si nu stiu daca as reusi sa
cuprind tot ce am de zis.
Sarcina dumneavoastra
ca ministru al educatiei este una extrem de dificila. Va rugam sa fiti mai
atent la adevaratele probleme din sistem, nu la maruntisul din portofelele
noastre! Daca noi trebuie sa fim verificati acum ca avem salarii
"mari", ne intrebam de ce nu se intampla acelasi lucru si la cel mai
inalt nivel (parlamentari, senatori care dorm, dorm si au salarii uriase). Pe
ei de ce nu ii ia nimeni de urechi? Ei ce calitate ofera? Tara noastra e in
cadere libera si toti ochii sunt atintiti asupra cadrelor didactice.
Este demonstrat inca
din cele mai vechi timpuri ca biciul nu a fost o solutie constructiva, in
schimb dialogul intotdeauna a dat roade. Ne dorim un schimb de experienta cu
metodistii si inspectorii care ne vin la clasa. Vrem sa invatam prin practica
cum trebuie sa gestionam toate situatiile la care noi suntem supusi. De teorie
suntem satui si nu prea ne mai ajuta atunci cand copilul autist are o criza si
noi nu avem pregatirea de specialitate pentru a-l scoate din ea. Ne trebuie
ajutor, iar dumneavoastra sunteti singurul care ni-l poate oferi prin deciziile
intelepte luate. Nu fugim de responsabilitati, insa s-au adunat prea multe
pentru a mai putea face performanta.
Vreti sa va spun
ceva? La mine la clasa pot considera performanta la un copil de pregatitoare cu
un IQ de 56 daca acesta stie sa deseneze literele, ca de recunoscut inca nu se
pune problema.
Va doresc o saptamana cu decizii intelepte si cu mai multa
apropiere fata de oamenii dumneavoastra!"
Autor: Banu Alexandra
Sursa:
PortalÎnvatamant
joi, 10 mai 2018
Sindicatele a patru universități, printre care și UBB, nemulțumite de prestația ministrului Educației
Într-o scrisoare deschisă transmisă azi ministrul Educației, Valentin Popa, conducerile sindicatelor din Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Universitatea Babeș-Bolyai, Universitatea din București şi Universitatea de Vest din Timișoara, universităţi membre ale Consorţiului Universitaria, transmit nemulțumirea membrilor acestora în privința situației generate de tergiversarea găsirii unei soluții bazate pe dialog la problema generată de alocarea locurilor bugetate la universitățile amintite.
”Ca actori sociali, cele patru sindicate promovează dialogul, normalitatea academică, siguranţa şi transparenţa în soluţionarea situațiilor conflictuale apărute. Niciun demers democratic al marilor universităţi nu a reuşit să aşeze părţile implicate la masa tratativelor și nici dialogul promis a fi inițiat de către domnul ministru în cadrul discuției din data de 27.04.2018 nu s-a realizat.
În lipsa unui dialog real și dedicat, situația poate genera consecințe multiple și negative, pe orizont de timp scurt, mediu și lung, mai ales în condițiile finanțării sistemului educațional la limita de avarie.
Solicitarea în comun a celor patru sindicate este îndreptată spre găsirea resurselor necesare disponibilității de a dialoga și a negocia.
Sindicatul UNIO de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza
Sindicatul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca
Sindicatul Personalului Didactic din Universitatea din București Alma Mater
Sindicatul Universitas Timisiensis, Universitatea de Vest din Timișoara”, se arată în scrisoare.
Radu Ștefan
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





