Se afișează postările cu eticheta a lansat. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta a lansat. Afișați toate postările

vineri, 17 noiembrie 2023

A fost lansat volumul ”Parfum masculin și alte feminisme”, autor Ioana Chiș, membra cenaclului ”Voci eminesciene”


 Mă-ntrebam ce-ar trebui să simtă un copil frumos și talentat când, la lansare volumului său de poezii, sala e plină, lumea e entuziastă și discursurile pe măsură. Doar că, acest copil... o fată frumoasă de fapt, nu s-a pierdut cu firea, și-a păstrat echilibrul, și-a ținut bine emoțiile-n frâu, a ascultat calm tot ce s-a spus, iar când a fost de vorbit... a electrizat sala cu discursul său. Și, cred că aceasta e una dintre rețetele unei lansări de carate reușite.

Aceasta este Ioana Chiș, elevă a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Baia Mare și membră a Cenaclului ”Voci eminesciene”, care, azi, și-a lansat volumul ”Parfum masculin și alte feminisme”, apărut de curând la Editura Vremea.
Sala de conferințe a Bibliotecii Județene ”Petre Dulfu” din Baia Mare a fost plină, iar cele două ore au trecut pe nesimțite, printre dialoguri, discursuri, poezie și muzică. Un eveniment moderat admirabil de colega sa de cenaclu Camelia Nistor, care și-a însușit perfect exercițiul retoric. Ambele eleve au fost premiate pentru debut la ”Serile de poezie Nichita Stănescu” de la Desești din toamna acestui an.
Despre poezia Ioanei au vorbit pe rând, prof. dr. Monica D. Cândea – sufletul Cenaclului ”Voci eminesciene”, Dana Buzura-Gagniuc – managerul Revistei de Cultură ”Nord Literar”, prof. univ. dr. Nicolae Iuga, conf. univ. dr. Gheorghe Mihai Bârlea și poetul și jurnalistul Gheorghe Pârja.
”Ca o formă discretă de parafrazare a paradoxului socratic <Știu că nu știu nimic>, autoarea recunoaște că mai are de aflat, că e într-un proces de devenire. Și acesta este un lucru bun, un puseu de conștiință, de realism, într-un ocean de tinerețe. Ioana nu se va mulțumi niciodată cu puțin. Cred că nici în poezie, nici în viață. Nici în dragoste... poate. Am simțit asta citind versuri precum: <aveam în față puterea/unei banalități insuportabile/eram de neconceput,/nu-mi imaginam/o înțelegere profundă,/și-mi doream într-o noapte cețoasă/visul tău și-al meu/alături de lumina caldă/a lumânării parfumate/cu parfumul/succesului meu>. Înțelegând forța și, deopotrivă, pericolul banalității, autoarea - cred - va înțelege în viitor și puterea excepționalității.”
Gheorghe Pârja i-a dedicat Ioanei editorialul din cotidianul Graiul Maramureșului de azi, sub un titlu cu trimiteri explicite la Rilke: ”Scrisoare către o tânără poetă”. El spune în finalul textului său: ”Da, Ioana Chiș, eu cred în această toamnă târzie, că ești pe drumul cel bun în primăvara poeziei tale! Premiul de la Desești, din acest an, pe covorul de iarbă, sub cerul liric al lui Nichita, este un argument. Dar vorba lui Rilke: <Totul trebuie să se pârguie până la capăt, și apoi să fie cules. Trebuie să lași să se desăvârșească orice impresie, orice sâmbure de sentiment, în sfera ce n-o poate atinge conștiința și să accepți, cu adâncă smerenie și răbdare, ora de naștere a unei noi clarități.>”
Ce-a spus Ioana în discursul său... a fost o privire matură și asumată asupra poeziei adolescenței din care și ea, încă, face parte. ”Adolescența este despre atât de multe lucruri, iar în clipa în care am început să scriu pentru acest volum, am început să o privesc din altă perspectivă. Fiecare tânăr știe că o cantitate mare din tot ceea ce suntem la această vârstă, este o fațadă a curajului de a ieși într-o lume complet nouă. M-am simțit vulnerabilă, dar am știut că sunt atât de puternică... navigând printre cuvinte. Am început să-mi pun întrebări atunci când am început să scriu volumul, iar răspunsurile nu se găsesc nici înăuntrul, nici în afara lui. Răspunsurile pe care le așteptăm, am realizat ulterior, sunt acelea pe care trebuie să le trăiesc.”

Autor: Dana GAGNIUC BUZURA
Credit foto: Gelu Dragoș

marți, 27 decembrie 2022

ADIGIDM Maramureș a lansat aplicația de mobil ADI DEȘEURI MM

 


ADIGIDM Maramureș a lansat aplicația de mobil ADI DEȘEURI MM. În funcție de telefonul pe care-l aveți vă rugăm să descărcați aplicația de pe unul din următoarele link-uri:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details…

App Store: https://apps.apple.com/us/app/adi-deseuri-mm/id6444682758

App Gallery: https://urldre.cloud.huawei.com/jQylzFTW5G

Aplicația, creată de Holisun SRL, oferă mai multe facilități:

– acces la calendarul de colectare pentru cei care stau la casă;

– notificări automate prin care sunteți înștiințați înainte cu o seară despre tipul de deșeu pe care trebuie să-l scoateți la poartă a doua zi;

– notificări ocazionale cu privire la anumite campanii de colectare deșeuri: voluminoase, din construcții, vegetale, textile, etc

– posibilitatea depunerii de sesizări (inclusiv cu ilustrație) legate de prestarea serviciului, lipsa de pubele, deșeuri abandonate, etc

– hartă interactivă pentru Baia Mare în care, în funcție de poziția utilizatorului, sunt indicate punctele de colectare comune cele mai apropiate, descriind tipul de recipienți care se regăsesc la punctul de colectare;

-         ghid de colectare.

”Aplicația este funcțională pentru toate cele 31 de UAT-uri (primării) din Zona 1 de colectare și pentru cele 12 UAT-uri din Zonele 2 și 3, în care colectarea reciclabilelor se face deja din poartă în poartă. Pe parcus ce un UAT va intra în programul de colectare din poartă va fi adăugat în aplicație.

Vă rugăm să vă înscrieți în aplicație! Durează mai puțin de 2 minute. Cu o adresă de mail te poți înscrie o singură dată. Dacă ai mai multe proprietăți de la care se colecteaza deșeul ajunge să te înscrii o dată si poți adăuga toate locațiile. Vei primi notificări legate de ziua de colectare pentru fiecare proprietate înscrisă. Așteptăm observații și sugestii cu privire la funcționarea aplicației!” – a declarat Romeo Dobocan, director executiv ADIGIDM Maramureș.

Sursa: MaraMedia

duminică, 13 septembrie 2020

Coaliția pentru Maramureș a lansat candidații pentru primăriile din Țara Chioarului



 Săptămâna a început în forță pentru reprezentanții Coaliției pentru Maramureș care au lansat, în Șomcuta Mare, candidații pentru primăriile din Țara Chioarului: oameni competenți, serioși și harnici, dornici să ofere prosperitate cetățenilor din comunitățile pe care vor să le reprezinte. Prezentarea fiecărui candidat a fost făcută de către vicepreședintele Consiliului Județean Maramureș, Ioan-Doru Dăncuș, candidat al Coaliției pentru Maramureș pentru Consiliul Județean Maramureș, care a subliniat buna colaboare pe care a avut-o, în acești patru ani, cu președintele Gabriel Zetea, candidat pentru un nou mandat pentru funcția de șef al administrației județene. În mesajul adresat tuturor candidaților pentru primăriile din Țara Chioarului, Gabriel Zetea a subliniat buna colaborare pe care a avut-o cu fiecare dintre cei care și-au anunțat candidatura la alegerile din 27 septembrie, având doar cuvinte de laude pentru fiecare în parte.
 Pe scenă au urcat, pe rând, Gheorghe Buda, primarul orașului Șomcuta Mare, Ioan Burde, primarul din Valea Chioarului, Gheorghe Tînc, viceprimarul comunei Mireșu Mare, Pop Gavril, primarul comunei Boiu Mare, Toma Coteț, propunerea Țării Chioarului pentru funcția de consilier județean în echipa Coaliției pentru Maramureș, Ioan Buzdugan, candidat pentru Primăria Remetea Chioarului, senatorul Liviu Marian Pop, deputatul Călin Matei, consilierul județean Olivia Cherhaț.


Șomcuta Mare și Valea Chioarului continuă cu primarii Gheorghe Buda și Ioan Burde


Edilul din Șomcuta Mare, Gheorge Buda le-a dorit bun-venit în capitala Țării Chioarului tuturor reprezentanților Coaliției pentru Maramureș, subliniind faptul că, în mandatul său, a reușit să realizeze lucruri mărețe pentru concetățenii săi. ”Am avut alături oameni destoinici, dar m-am bucurat și de ajutorul constant al președintelui Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea. Pentru a ajunge sus este obligatoriu să pornești de jos și așa am făcut și eu: am început ca și consilier local în Șomcuta Mare, apoi am avut două mandate de viceprimar, iar acum închei primul mandat de primar. Sunt convins că pot duce mai departe toate proiectele importante pentru Șomcuta Mare și pentru șomcuteni, iar realizările mele se văd cu ochiul liber. Continuitatea este un lucru mare, pentru că acolo unde mandatele sunt continuate de același primar, cu siguranță roadele se văd. La Șomcuta Mare, din păcate, niciun primar nu a avut două mandate consecutive și îmi doresc să fie o premieră prin noua mea candidatură, la fel cum îmi doresc ca această premieră să se înregistreze și la Consiliul Județean Maramureș, prin reconfirmarea președintelui Gabriel Zetea. În administrația locală este nevoie de oameni, politica este făcută de oameni care vor să face ceva în locurile unde activează. Alături de mine am și oameni noi, dar și colegi care mi-au fost alături în tot acest timp”, a declarat Gheorghe Buda, primarul comunei Șomcuta Mare.

Ioan Burde, primarul comunei Valea Chioarului a declarat că își depune mandatul cu certitudinea că va putea continua munca pe care a început-o încă în urmă cu opt ani de zile. ”O administrație locală nu poate face nimic fără susținere, iar noi, în Maramureș, avem senatori, deputați, avem președintele Consiliului Județean, iar toți aceștia au muncit pentru județul nostru. S-au realizat lucruri frumoase în fiecare localitate și candidații noștri, ai Coaliției pentru Maramureș, majoritatea primari în funcție, pot să prezinte cu adevărat ce au realizat. Toate proiectele de hotărâre din Valea Chioarului au fost votate indiferent de doctrina partidelor reprezentate în Consiliul Local. Din 1996 până în 2012 am fost consilier local, iar din 2012 am fost ales primar. Acum candidez pentru al treilea mandat, dar realizările echipei mele vorbesc pentru fiecare dintre noi. Și îmi doresc să cred că că, împreună, vom putea face mult mai mult bine comunității din Valea Chioarului”, a precizat primarul comunei Valea Chioarului, Ioan Burde.


Gheorghe Tînc luptă pentru Primăria Mireșu Mare, în timp ce Gavril Pop menține încrederea cetățenilor din Boiu Mare

După două mandate de viceprimar în comuna Mireșu Mare, Gheorghe Tînc este candidatul Coaliției pentru Maramureș pentru funcția de primar. În discursul său, acesta a precizat faptul că, doar în ultimii patru ani, comunitatea pe care o reprezintă a beneficiat de 26 de proiecte care nu ar fi fost posibile fără sprijinul constant al președintelui Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea. ”Dacă ești harnic și știi ce faci, poți obține proiecte frumoase pentru comunitatea locală. Însă după ce comuna noastră a prosperat ani la rând, evoluția lucrărilor a fost oprită brusc de actualul guvern PNL. De două luni de zile am depus situația de lucrări pentru canalizare dar banii nu au venit nici astăzi, fapt care l-a făcut pe constructor să renunțe la execuție. Însă putem reveni iar la momentele în care Mireșu Mare va prospera iar și, alături de echipa care îmi este alături, sunt sigur că vom găsi susținerea necesară”, a declarat Gheorghe Tînc, candidatul Coaliției Maramureș pentru Primăria Mireșu Mare.

Gavril Pop, primarul comunei Boiu Mare arată că a lucrat cu mai mulți președinți ai Consiliului Județean Maramureș, însă dintre toți, singurul a cărui ușă a fost mereu deschisă a fost cea a președintelui în funcție, Gabriel Zetea. ”Avem 25 de km de drumuri asfaltate, avem canalizare, avem două terenuri de sport în lucru, o platformă de gunoi, un proiect de reabilitare a iluminatului public și considerăm că suntem îndreptățiți să mai cerem un mandat, pentru că știm că putem continua proiectele bune în comunitate”, a declarat Gavril Pop, primarul din Boiu Mare.

Toma Coteț este propunerea Țării Chioarului pentru funcția de consilier județean. După o activitate de opt ani ca și consilier local în Șomcuta Mare, Toma Coteț a arătat că este pregătit să activeze în Consiliul Județean, alături de echipa Coaliției pentru Maramureș.


Ioan Buzdugan, primarul cu patru mandate la activ va recâștiga încredrea cetățenilor din Remetea Chioarului

Ioan Buzdugan, candidatul Coaliției pentru Maramureș pentru Primăria Remetea Chioarului încearcă să recâștige încrederea cetățenilor la alegerile din 27 septembrie, după ce a fost primarul acestei comunități vreme de patru mandate, până în anul 2016. ”Când am văzut nepăsarea cu care actuala administrație a abandonat multe dintre proiectele în derulare am dorit să candidez din nou. Au rămas în urma mea proiecte eligibile, care trebuiau doar atribuite unui câștigător, lucru care nu s-a întâmplat până astăzi, deși aveau finanțarea asigurată. Majoritatea proiectelor au fost abandonate sau au rămas nefinalizate. Remetea Chioarului are un uriaș potențial economic și turistic și, în perioada următoare, voi lupta să readuc comuna noastră acolo unde îi este locul”, a declarat Ioan Buzdugan, candidat al Coaliției pentru Maramureș pentru Primăria Remetea Chioarului.

Întâlnirea a fost închisă cu mesajul adresat tuturor celor prezenți de către președintele Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea, candidatul Coaliției pentru Maramureș pentru un nou mandat în fruntea administrației județene.

                  Biroul de presă al Coaliţiei pentru Maramureş

marți, 31 iulie 2018

Sebastian Zachmann, în Adevărul: Viktor Orban foloseşte România ca rampă de lansare a mesajelor anti-UE şi pro-Rusia. Reacţia specialiştilor

Prezent la Universitatea de Vară de la Tuşnad, judeţul Harghita, premierul Ungariei, Viktor Orban, a lansat noi critici la adresa liderilor UE, a pledat pentru o relaţie mai strânsă cu Rusia şi a persiflat Centenarul României. Specialiştii contactaţi de Sebastian Zachmann, de la „Adevărul" analizează discursul liderului maghiar.
Ca în fiecare vară, premierul Ungariei Viktor Orban a participat la Universitatea de Vară de la Băile Tuşnad, organizată, încă de la începutul anilor 90, de comunitatea maghiară. Din România, Viktor Orban a criticat modul în care liderii UE se raportează la Rusia. „Punctul meu de vedere este că UE duce o politică, şi scuzaţi expresia, primitivă faţă de Rusia, spunând că Rusia reprezintă un pericol. Pentru că, într-adevăr, în UE există ţări membre care se pot de-a dreptul simţi în pericol faţă de Rusia. Vorbim de Ţările Baltice, vorbim de Polonia, istoria şi apropierea geografică confirmă acest lucru, dar majoritatea ţărilor din UE nu resimt acest pericol, această primejdie, nici slovacii, nici cehii şi nici noi nu avem motive să credem că Rusia ar reprezenta vreun pericol, vreo primejdie pentru noi", a spus premierul maghiar, care a pledat pentru relaţii mai strânse între statele UE şi Moscova.
„Deci, este foarte clar că Ţările Baltice şi Polonia ar beneficia de garanţii suplimentare din partea NATO, din partea UE pentru a se simţi în siguranţă, dar restul ţărilor ar trebui să beneficieze de dezvoltarea relaţiilor bilaterale cu Rusia. Deci, în loc de această politică primitivă faţă de Rusia, ar trebui să avem o politică mult mai specializată, mult mai bine definită cu Rusia", a spus Orban.
Iulian Chifu, fost consilier prezidenţial pe probleme de politică externă, arată duplicitatea premierului maghiar. „Orban îşi aşază un eşafodaj pentru viitoare negocieri cu Federaţia Rusă. Aşa a acţionat dintotdeauna. Dar, dincolo de ce spune Orban în spaţiul public, din 2014 încoace, după anexarea Crimeei, Ungaria a votat pentru sancţionarea Rusiei şi, apoi, pentru prelungirea sancţiiunilor economice", a explicat Iulian Chifu pentru „Adevărul".
Analistul politic George Rîpă adaugă: „Orban este prins între angajamentele euro-atlantice ale Ungariei şi dorinţa sa de apropiere faţă de Federaţia Rusă, o ţară care îi aplaudă derapajele anti-democratice. Când Orban spune că ţara sa nu se simte ameninţată de Rusia şi că pentru el sunt importante relaţiile comerciale, el nu face altceva decât să susţină teza că valorile, securitatea şi stabilitatea şi coeziunea spaţiului euro-atlantic sunt mai puţin importante decât relaţiile personale sau economice cu Vladimr Putin. Orban este poate cel mai vocal susţinător al acestei teze la nivel european, însă nu este singurul. Până la urmă, Germania este cea care are relaţii economice speciale cu Rusia, în ciuda sancţiunilor europene şi americane, lucru evidenţiat recent chiar de preşedintele Trump".
Atac la Merkel În discursul susţint la Tuşnad, Viktor Orban a criticat Comisia Europeană pentru că a aplicat „duble măsuri" pentru Europa Centrală şi de Est. „Deci, ne bucurăm că mai au doar 300 de zile cei care mai sunt în Comisie", a spus premierul Ungariei.
În paralel cu discursul susţinut la Tuşnad, Viktor Orban a oferit şi un interviul publicaţiei germane Bild, în care a criticat-o pe Angela Merkel. „Dacă aş urma o politică a refugiaţilor cum face cancelarul dumneavoastră, oamenii m-ar da afară din prima zi", a spus premierul maghiar. „În ceea ce o priveşte pe doamna Merkel, Orban are dreptate. Cancelarul german şi-a cerut scuze cu jumătate de gură în campania electorală internă, însă nu şi-a asumat niciodată la nivel european faptul că a forţat cea mai mare parte a statelor europene să încalce legislaţia europeană în materie de migraţie, în frunte cu acordul de la Dublin. Angela Merkel a fost sancţionată totuşi indirect de europeni, dacă ne uităm la rezultatele alegerilor din Italia, Franţa, Austria, Germania, unde partidele anti-imigraţie au obţinut scoruri ridicate sau chiar au câşigat alegerile", susţine analistul politic George Rîpă.
„Centenarul României nu e un moment festiv" Inevitabil, premierul Ungariei a vorbit şi despre Centenarul pe care România îl va serba la 1 Decembrie. „Acum o sută de ani, România a intrat în epoca modernă. Înţelegem că, din punctul lor de vedere, este un moment festiv, dar să înţeleagă şi ei că pentru noi nu e un moment festiv", a afirmat Orban. Analistul politic Iulian Chifu explică: „Ungaria încearcă să provoace România şi să o angreneze într-un proiect de dezbatere cu privire la anul 1918. E frustrarea Ungariei în materie de Trianon ( Tratatul prin care Marile Puteri au recunoscut, în 1920, unirea Transilvaniei cu România – n.r.)..Fără acest discurs, Orban nu ar avea ce să pună pe masă, căci subiectul Soros îşi dă ultima suflare".
Dacă România ar avea azi conducători care să inspire respect, cu siguranţă că Viktor Orban nu şi-ar permite să ne jignească la noi acasă. Victor Ponta,fost premier
Premierul ungar a invocat şi sloganul UDMR - 1000 de ani în Transilvania, 100 de ani în România - cu care s-a declarat de acord. „Ţinutul Secuiesc a existat şi când încă nu exista România modernă şi va exista şi atunci când toată Europa se va fi predat Islamului", a adăugat Orban. „O declaraţie cu puternice accente emoţionale. Premierul Ungariei foloseşte contextul Centenarului românesc pentru a crea o bază solidă de susţinători din zona Transilvaniei. Desigur, o reacţie din partea oficialităţilor de la Bucureşti nu face decât să împrumute agenda unei teme ce, în contextul valorilor Uniunii Europene, este una artificială, neîntemeiată. România, ca atare, are o singură soluţie: să se impună la nivel macro-economic şi print-o serie de politici sociale menite să fie un exemplu de bune practici pentru toţi partenerii UE", crede analistul politic Radu Delicote.
Nici Iulian Chifu nu crede că Guvernul sau Adminsitraţia Prezidenţială ar trebui să răspundă oficial, pentru că ar pune paie pe foc. „Probabil MAE a răspuns deja pe cale diplomatică. O reacţie publică din partea statului n-ar duce decât la dispută. E treaba liderilor de partide din Românai să vină cu reacţii", spune Iulian Chifu. Singurii politiceni care au reacţionat au fost Victor Ponta, liderul ProRomânia, şi Eugen Tomac, preşedintele PMP. „Dacă România ar avea azi conducători care să inspire respect, cu siguranţă că Viktor Orban nu şi-ar permite să ne jignească la noi acasă", a spus Ponta. „România a reuşit să integreze comunitatea maghiară perfect, UDMR este în Parlament din 1990 până în prezent, a participat de cele mai multe ori la actul de guvernare, la ora actuală face parte dintr-o Coaliţie alături de PSD şi ALDE, chiar dacă nu are miniştri în Guvern. Din punct de vedere al reprezentării politice, judeţele Harghita şi Covasna sunt conduse de către reprezentanţi a minorităţii maghiare, conduc şi în judeţul Mureş, decid şi în Satu Mare şi Bihor", a comentat şi Tomac.
Ţinutul Secuiesc a existat şi când încă nu exista România modernă şi va exista şi atunci când toată Europa se va fi predat Islamului. Viktor Orban,premierul Ungariei.
                                                                                               RGN MEDIA