Se afișează postările cu eticheta bataie de joc. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bataie de joc. Afișați toate postările

marți, 14 decembrie 2021

BĂTAIE DE JOC! VAI DE MAMA EI DE ȘTIINȚĂ! E PE GHICITE!

 


Șeful Pfizer a spus adevărul despre vaccin! E anunțul anului. Compania farmaceutică Pfizer a informat că populația ar putea avea nevoie de vaccinarea cu a PATRA doză de ser anti-COVID pentru o imunizare completă. De asemenea, CEO-ul Pfizer a explicat că a patra injecție ar putea fi necesară mult mai devreme decât ne-am așteptat.

CEO-ul Pfizer a anunțat public că vaccinarea populației cu a patra doză de ser ar putea fi necesară mult mai repede decât au anticipat specialiștii sanitari. Cercetătorii medicali recomandă completarea schemeie de vaccinare anti-COVID pentru imunizarea împotriva noii tulpini Omicron.

Conform informațiilor din laborator, doar două doze de ser anti-COVID nu sunt suficiente pentru noua variantă sud-africană Covid-19. În prezent, Omicron s-a răspândit în circa o treime din țările lumii.

Omicron, o variantă puternică la Covid-19

Avertismentul Pfizer pornește în urma cercetărilor preliminare din laborator, care demonstrează noua tulpină Omicron poate slăbi anticorpii protectori generați de vaccinul deja existent.

De asemenea, compania farmaceutică a informat recent că rezultatele analizelor medicale au demonstrat că serul anti-COVID Pfizer este benefic împotriva Omicron, însă numai dacă oamenii sunt vaccinați cu TREI doze. (evz.ro)

Eu zic că șase doză ar fi cel mai sigur. Și ultimele patru făcute toate o dată!

 

Autor: Davide Angelli

vineri, 1 septembrie 2017

CU CÂT CRESC, DE FAPT, SALARIILE PROFESORILOR DE LA 1 IANUARIE? CU 117 LEI DACA AI 40 ANI VECHIME!!!


 Cu cat cresc, de fapt, salariile profesorilor de la 1 ianuarie? Cu 117 lei daca ai 40 ani vechime!!!
Profesorii, la fel ca majoritatea bugetarilor, ar trebui sa primeasca salarii marite cu 25% de la 1 ianuarie 2018. Din pacate, se pare ca majorarea va fi mult mai mica fata de cat se credea. De ce? Din cauza ca Guvernul a decis sa treaca plata contributiilor de la angajator la angajat. Astfel, un profesor cu 40 de ani vechime care are acum salariu 2770 lei net, va primi in plus doar 117 lei.
Toti cei care sunt angajati in sistemul bugetar se asteapta ca de la 1 ianuarie 2018 sa primeasca 25% in plus la salariu. Se pare, insa, ca vor primi doar 2% in plus.
 Astfel, inclusiv angajatii din invatamant vor avea parfte de o crestere salariala mult mai mica decat se asteptau. Motivul? Plata contributiilor la stat vor fi trecute de la angajator la angajat.
 La un profesor cu vechime de 40 de ani si 2770 de lei in mana acum, cresterea fata de salariul actual va fi de doar 117 lei la 1 ianuarie, de 5 ori mai mica decat cea promisa.
 Artificiul facut de Executiv este urmatorul: prin preluarea contributiilor la angajat, la un salariu brut de 2000 de lei, de exemplu, salariul net creste doar cu doua procente. Creste, in schimb, brutul, adica angajatul va trimite mai multi bani statului, iar angajatorul doar va calcula, retine si vira aceste dari.
 Alta veste proasta a venit si pentru cei peste 1,4 milioane de români care au salariile sub 2.000 de lei si pentru care Guvernul PSD promitea impozit ZERO de la 1 ianuarie: masura nu se mai aplica.
 Anton Hadar, presedintele Federatiei "Alma Mater": "Din gura domnului ministru Misa am aflat astazi ca nici cei care au salariul minim se pare ca nu vor fi scutiti de un mic impozit".
 Liviu Marian Pop, ministrul Educatiei: "Neavand posibilitatea sa facem impozitul pe venitul global, pentru ca nu este sistemul ANAF capabil sa faca reducerea pe IVG, nu avem cum sa venim cu impozit diferentiat de 10 si 0%".
 Ecaterina Andronescu, fostul ministru al Educatiei, a explicat cat se poate de plastic noua situatie: profesorii vor resimti majorarea salariilor ...la pensie:
 "Aceste majorari (cresterea salariilor brute cu 50% in educatie n.r.) ajung intr-un fel, chiar daca nu imediat, tot in resursele care intr-un moment sau altul revin profesorilor, in sensul ca, aceste majorari, daca ajung in contributia pentru pensie care sa mareste, pana la urma profesorul sau respectivul cetatean, salariat va ajunge sa fie beneficiarul acestor resurse. Nu imediat si acesta este principalul motiv al discutiei", a spus aceasta.

Autor: Banu Alexandra

Sursa: PortalInvatamant

marți, 27 decembrie 2016

Noi votăm și SRI alege?!

Propaganda Noii Securitati, prin organele de presa, de partide si din societatea in civil, o da inainte ca Sevil Shhaideh nu s-ar califica sa primeasca certificat ORNISS, asadar nu poate fi premier. Asta e gandire bolsevica si antidemocratica, care accepta ideea ca serviciile secrete dispun cine si cum sa ajunga in functii publice.
Legea 182/2002 privind protecţia informaţiilor clasificate (inclusiv a celor NATO), la art. 7 alin. 4, spune clar ca “accesul la informaţii clasificate ce constituie secret de stat, respectiv secret de serviciu, …, este GARANTAT, sub CONDITIA validării alegerii sau numirii şi a depunerii jurământului, pentru următoarele categorii de persoane: b) prim-ministru”.
Asadar, daca o persoana este propusa de premier, desemnata de presedinte si apoi investita prin vot de Parlament, aceasta are acces GARANTAT la aceste secrete, neavand nevoie de nici o avizare prealabila.
Mergand pe logica acestor bolsevici din presa si politica, care vor aprobari de la servicii pentru tot ce misca-n tara aia, ce s-ar fi intamplat daca Iohannis, odata ales dupa turul doi de o larga majoritate de romani, sa nu fi putut deveni presedinte pentru ca are parintii in Germania, asadar e vulnerabil si nu poate primi certificat ORNISS?
Dar cand a fost numit Ciolos premier, a carui nevasta e frantuzoaica si fiica unui ofiter de rang inalt din serviciile franceze, acela nu era vulnerabil?
Diferenta dintre democratie si dictaturile militare este ca in primul caz tara e condusa de civili, care sunt alesi de popor.
Tocmai de aceea legea dispune expres ca o serie de persoane, odata validate prin vot ori prin functia pe care o detin (cum ar fi magistratii), au acces GARANTAT la aceste secrete, daca e cazul.
Romania in acest moment este un stat hibrid, care se pretinde ca e democratic, unde poporul ar avea puterea prin vot, dar in functii publice nu poate accede nimeni decat cu voia si girul serviciilor secrete.
Este scandalos ca la 27 de ani de la caderea regimului comunist in Romania cei care controleaza orice numiri in functiile publice (Guvern, administratie centrala, locala, justitie, etc) sa fie serviciile secrete.
In comunism controlul asupra numirilor in functii publice il avea PCR. Acum, se vede treaba, controlul il are ori vrea sa-l aiba Noua Securitate.
Autor; Chris Terhes
Sursa: Chris Terhes