Se afișează postările cu eticheta biserici. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta biserici. Afișați toate postările

luni, 16 noiembrie 2020

Cultele religioase au cerut Guvernului să nu închidă bisericile de Crăciun

Reprezentanţii cultelor religioase au susţinut, la o întâlnire de lucru organizată de Secretariatul de Stat cu privire la măsurile pentru limitarea răspândirii SARS-CoV-2, că în perioada anotimpului rece, când se sărbătoreşte şi Naşterea Domnului, „trebuie evitată revenirea la măsurile care dispuneau oficierea slujbelor religioase în comun fără prezenţa credincioşilor sau doar în exteriorul lăcaşurilor de cult”, potrivit Agerpres.

Conform unui comunicat difuzat joi de către Secretariatul General al Guvernului (SGG), întâlnirea de lucru a avut loc miercuri, cu participarea unor conducători şi reprezentanţi ai cultelor religioase şi ai autorităţilor publice centrale cu atribuţii în combaterea răspândirii virusului SARS-CoV-2.

„Întâlnirea şi-a propus ca prin dialog şi parteneriat între culte şi autorităţile publice, deciziile care vor fi luate în perioada care urmează pentru limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2 să răspundă atât nevoilor de protecţie a sănătăţii publice, cât şi a celor religioase ale credincioşilor. Cultele religioase au apreciat faptul că legislaţia adoptată de autorităţile publice centrale în perioada pandemiei este conformă standardelor şi normelor internaţionale în materie de libertate religioasă. Cu toate acestea, din informaţiile oferite de către culte, lipsa dialogului şi a consultării permanente dintre autorităţile publice şi reprezentanţii cultelor au dus, în anumite situaţii, la aplicarea defectuoasă de către autorităţile locale a deciziilor autorităţilor centrale”, se afirmă în comunicatul SGG.

Gheorghe Sorescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, coordonatorul Instituţiilor Prefectului din România, a reiterat faptul că există sprijinul Instituţiilor Prefectului pentru ca atunci când vor fi luate decizii de instituire a carantinei la nivel local, cu impact şi în ceea ce priveşte restrângerea dreptului de manifestare a credinţei religioase în colectiv, să fie consultaţi şi reprezentanţii cultelor din acele zone, evidenţiază comunicatul.

Sursa digi24.ro 

vineri, 22 septembrie 2017

În România sunt 16.403 biserici ortodoxe și 19.543 școli


Secretariatul de Stat pentru Culte (SSC) a publicat recent pe site-ul oficial o statistică privitoare la numărul locașurilor de cult aparținând celor 18 culte religioase recunoscute în România. Potrivit datelor care reflectă situația existentă la data de 31 decembrie 2015, Bisericii Ortodoxe Române îi aparțin 16.403 biserici, reprezentând 59,9% din totalul de 27.384 locașuri de cult existente în România.
Analizând informațiile publicate de SSC în paralel cu rezultatele ultimului recensământ din România, se observă următoarele:
Biserica Ortodoxă Română are 86,45% credincioși din totalul populației și un procent de numai 59,9% din totalul locașurilor de cult;
procentul de locașuri de cult aferent fiecărui cult, cu excepția Bisericii Ortodoxe Române, este mai mare față de procentul de adepți ai fiecărui cult din totalul populației;
discrepanța evidentă dintre procentul ridicat de persoane declarate de confesiune creștin-ortodoxă și procentul scăzut al locașurilor de cult, comparativ cu celelalte culte este de 25%.
Întrucât în spațiul public au fost lansate opinii tendențioase potrivit cărora numărul de biserici ortodoxe ar depăși numărul școlilor din România, trebuie reținute următoarele, conform Basilica.ro:
– conform Ministerului Educației Naționale există un total de 19.543 unități de învățământ preuniversitar (în mediul urban: 6.685; în mediul rural: 12.858) față de numai 16.403 locașuri de cult ortodoxe (în mediul urban și rural);
– aceste două instituții nu sunt în opoziție, ci se completează deoarece bisericile sunt destinate tuturor vârstelor, iar școlile doar elevilor (copiilor și adolescenților).

                                                             NapocaNews

sâmbătă, 2 iunie 2012

CUM "TRATĂM" EXPRESIA ...BISERICI SĂRACE ?!


Printre enoriaşi circulă unele discuţii referitoare la" bisericile sărace".
 Cum se poate dezbate acest subiect când unii cetăţeni nici nu ştiu concret despre ce este vorba?
 Biserici sărace?.ÎN CE SENS ? O oarecare biserică nu se poate întreţine ca atare? De ce? Preotul este angajat CU SALARIU de stat la fel ca unii care "slujesc "în biserică, fie cantori, făt, etc. NICI PRIN FAPTUL CĂ UN OBIECTIV DE ACEST FEL CARE NU PRIMEŞTE DE LA STAT UNELE FONDURI PENTRU A PUTEA FI ÎNTREŢINUTĂ CI AŞTEAPTĂ DOAR "MILA" ENORIAŞILOR, NU POATE FI NUMITĂ "BISERICĂ SĂRACĂ" CI ÎN RÂNDUL EDIFICIILOR PE CARE STATUL LE NEGLIJEAZĂ AŞA CUM A FĂCUT PÂNĂ ACUM CU CELE DE LA SATE...

                                                                                 Vasile Dan MARCHIŞ