Se afișează postările cu eticheta ciuca batailor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ciuca batailor. Afișați toate postările

luni, 31 iulie 2023

M-am săturat să fim ciuca bătăilor!


 Dinamo București a pierdut lamentabil, acasă, pe Arcul de Triumf (?!) cu echipa Sepsi (OSK) din Sfântu Gheorghe, cu scor de neprezentare, adică 0-3! Deci, mai bine stăteau acasă, în cantonament, eventual mai bine își spălau rufele la tembelizor, că zilnic auzim doar scandaluri.

Măi băieți, luați urgent viagra, că sunteți impotenți rău! Am urmărit meciul la TV cap-coadă și am observat ce bună posesie aveau alb-roșii când nu atacau poarta. Celor de la Sepsi le convenea acest stil, să nu fie deranjați, parcă era un meci între David și Goliat, între o echipă de liga I și una din liga a III-a. Realitatea rezultatelor însă mă face să cred că așa este, echipă de duzină, naivă, de bătut de toată lumea!

Nu știu a cui este vina că Dinamo București este pe ultimul loc, cu mari șanse să revină acolo unde îi este locul (?!) dar știu că noi suporterii de rând suferim crunt! Și atunci, întreb pentru un alt dinamovist înflăcărat, care este soluția?! Ovidiu Burcă face și el ce poate! Să vedem dacă are și demnitate!

Și alte cluburi occidentale au avut probleme, dar și-au dat mâna cu toții, au revenit și au cucerit cupe europene. La noi, e țigănie până la cer și atunci întreb, de ce să-mi pierd timpul cu voi? Râde până și nevastă-mea de mine! 

Unii nu vor să dea palmaresul, miliardarii dinamoviști nu vin cu bani la club, alții nu pot mai mult, alții vor doar să mai mulgă din laptele ce a mai rămas la Dinamo, iar noi, suporterii lor, suntem luați de proști! Uitați-vă conducători dinamoviști, mai noi sau mai vechi, în jurul vostru! Uitați-vă la FCSB, la Rapid, la ...FC Voluntari! Voi chiar vreți să luăm drumul Progresului București și Sportului studențesc? 

Deocamdată, atât am avut de spus, la cald, după umilința din această seară...Se răsucesc în mormânt Hâldan, Florea Dumitrache, Cheran, Stănescu, Ozon...

                                                                                         Gelu DRAGOȘ, UZPR

duminică, 5 martie 2023

Rușinos! Tari în gură, slabi pe teren...

 


Noi cu cartonașele, ei cu golurile și punctele. Cam atâta merită a fi spus despre noul eșec (am pierdut numărătoarea lor) al echipei Minaur Baia Mare, 0-3 în deplasare cu Steaua București. Ar exista o scuză, că a jucat împotriva liderului, echipă cu pretenții, dar în etapa trecută a pierdut acasă cu o formație de la mijlocul clasamentului.
În dreptul echipei băimărene nu sunt prea multe de consemnat la capitolul realizări, că vorba aia, nu-i de unde. Așa că ne mulțumim să „evidențiem” cele două cartonașe galbene luate de „profesorii” de pe banca echipei, Mihai Iosif și Vasile Miriuță, unul antrenor celălalt un fel de director.
Păcat că n-a fost avertizat și medicul echipei, că astfel eram la egalitate cu militarii, ei trei goluri în teren, noi trei galbene pe bancă.
Cu toate că în pauza competițională au fost aduși mai mulți jucători noi, Minaur continuă să joace la același nivel la care a încheiat turul campionatului, adică la subsol.
Din 22 octombrie 2022 băimărenii n-au mai câștigat vreun meci, iar în noul an deja au contabilizat două înfrângeri. Sunt pe locul 18 în clasament, cu șanse minime de supraviețuire în eșalonul secund, dar cei doi mai sus pomeniți sunt tari în clanță atunci când le pune cineva microfonul în față.

Grigore CIASCAI