Se afișează postările cu eticheta col. (r) Marin Neacşu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta col. (r) Marin Neacşu. Afișați toate postările

luni, 19 iunie 2017

Col. (r) Marin Neacşu: “Fețele lui Grindeanu”

Motto:”Au făcut copii noștri dinți,mușcă din bunici și din părinți.Mușcă din văzduh și din pământ,mușcă și din morțiii din mormânt!”

Cârtița
Ceea ce se întâmplă acum în viața politică românească, cu guvernul, cu partidele politice,toate,  este de râsul curcilor. Nu că am fi fost vreodată în ultimii 30 de  fală, dar acum chiar am bătut toate recordurile. Vom fi dați exemplu în toată lumea de  pe la toate școlile politice din lume de țară cu conducere iresponsabilă, în care serviciile secrete distrug și schimbă guverne, alianțe, majorități printr-un singur om, bineînțeles ajutat și împins de cei care nu urmăresc decât interesul lor. Spunea domnul Grindeanu că Dragnea vrea să conducă totalitar și face ce vrea el în partid. Poate așa o fi, așa a fost mereu în partidele politice din România și nu numai în cele de stânga. Vă amintiți scandalul din PD sau cel din PRM, ca să nu mai amintesc de defunctul PNȚCD? Așa că acuza lui Grindeanu este floare la ureche. Adevăratul pericol este că serviciile secrete vor și reușesc să conducă totul în România, inclusiv în interiorul partidelor, iar ceea ce se întâmplă acum este o urmare a războiului început de mai mult timp în interiorul serviciilor. Că Grindeanu este omul serviciilor nu mai încape nici o îndoială. Colaborarea sa cu Gabriel Stătescu, general în rezervă al SRI,  este cunoscută încă de pe vremea când tânărul Grindeanu fusese introdus în Guvernul Ponta ca ministru al comunicațiilor calitate în care a susținut cu toate puterile sale controversata lege Big Brother a SRI, prin care instituția respectivă ar fi căpătat drepturi nelimitate în spionarea propriilor cetățeni. Legea a fost declarată neconstituțională dar faptul că domnul Grindeanu a susținut-o ne spune cât de mult ”urăște ” el totalitarismul. Și ca legătura sa cu SRI să nu bată la ochi, odată ajuns prim ministru, l-a luat pe tânărul pensionar Stătescu la el, pe post de consilier. Acum putea primi sau transmite informații către tovarăși, fără să fie întrebat ce caută în prezența unui ofițer SRI fie el și în rezervă, dar se știe când trec sereiștii în rezervă. Gurile rele spun chiar că domnul general Stătescu ar fi fost trecut în rezervă nu numai pentru a face loc unui om al lui Iohannis ci chiar pentru a putea fi împlântat  în inima guvernului PSD.

Hiena
Să nu creadă cineva că Grindeanu era singurul om al sistemului pe post de gâlcă în gâtul lui Dragnea, sunt mai mulți, Toderaș știe câți. A aflat, cam târziu, dar a aflat și Dragnea care credea că le știe pe toate. După ce a aflat, neștiind cum să facă să scape s-a gândit să facă el o evaluare ocazie cu care să scape de infiltraci, inclusiv Grindeanu. Proastă socoteală, pentru că nu a prevăzut că Grindeanu va refuza să demisioneze, chiar și fără miniștri și se va încăpățâna să își formeze propriul guvern sub pretextul că e guvernul României, nu al lui Dragnea sau al PSD. În prostia lui, Grindeanu  uită că guvernele în România, ca peste tot în lume, sunt guverne politice formate din oamenii partidului care a câștigat alegerile. Dar Grindeanu nu vrea să accepte, el vrea să formeze un guvern, beneficiind și de niște legi incomplete și prost făcute, ca și cei care au legiferat în România de 28 de ani încoace. Unii spun că Grindeanu a prins gustul puterii și acum se agață de scaunul din Victoria cu dinții. Dacă ar fi așa, tot ar mai avea o scuză și i-aș mai acorda circumstanțe atenuante, dar NU E AȘA.Grindeanu nu vrea scaunul pentru el,el își cunoaște limitele, el știe că nu are cum să mai rămână prim ministru și mai știe că la acest moment nu mai reprezintă pe nimeni, dar a primit o misiune și trebuie să o ducă la bun sfârșit. Misiunea lui este să doboare guvernul PSD, să creeze disensiuni în cadrul PSD și să grăbească sfârșitul politic al lui Dragnea înainte de alegerile din 2018. Până acum a reușit primul pas. Că e așa cum spun o dovedesc chiar vorbele domnului Grindeanu. În prima sa intervenție după mazilire, a declarat că nu își depune demisia decât cu o condiție, aceea ca președintele să nominalizeze un alt premier tot de la PSD. Trec peste absurditatea pretențiilor sale care erau împotriva logicii dar și a prevederilor constituționale și repet că de fapt prin această pretenție el încerca să îi sensibilizeze pe pesediști și să îi prostească pe români. După numai două zile însă, hiena își dă arama pe față și pune altă condiție care de fapt era pasul trei sau scopul final al frondei sale, demiterea lui Dragnea din fruntea PSD. Cum acest obiectiv îl primise de la sau prin consilierul său, este clar că ne aflăm în fața unui alt caz,  ca și cel al alegerilor din 2012, în care serviciile intervin în desemnarea liderilor politici. Bineînțeles, nimeni nu se va sesiza, iar Dragnea, deși are oarece dovezi privind adevărații autori ai refuzului  lui Grindeanu, nu va spune lucrurilor pe nume pentru că el nu are atuurile și nici documentele și informațiile sau probele lui Băsescu despre sistem și nici arhiva SIPA nu a studiat-o. Așa  că Dragnea, laș cum a fost de când îl știu, va poza în victimă dar nu va arăta cu degetul în direcția care trebuie, mărginindu-se să lovească în Grindeanu, menținând confuzia și alimentând falsa idee că este vorba de o bătălie a orgoliilor. Bineînțeles că această luptă sub steag fals îi e defavorabilă și va sfârși ca și cei pe care și el i-a trădat, Geoană și Ponta, căci cine trădează va fi trădat.


Râma
Dar de când a devenit Grindeanu atât de vertical și luptător împotriva tiraniei? Nu au trecut 6 luni de când îi pupa mâna lui Dragnea, îi lăuda măreața înțelepciune și nu ridica ochii în fața lui. Chestia cu ridicatul ochilor, între noi fie vorba,  era doar un mijloc de a își ascunde adevăratele intenții și caracterul. Iată ce spunea Silvică despre Liviuț în urmă cu 7 luni, cu ocazia prezentării programului de guvernare , în Parlament :” Aş dori ca în deschidere să le mulţumesc celor care m-au propus în această funcţie şi care mi-au fost alături în alcătuirea echipei guvernamentale şi a programului de guvernare pe care le supun astăzi dezbaterii dvs. Salut în mod deosebit echilibrul domnului preşedinte Liviu Dragnea, care, în ultimele săptămâni, s-a comportat ca un adevărat om de stat punând interesul naţional mai presus de interesul său personal sau al partidului pe care îl conduce. S-a evitat astfel o criză politică foarte nocivă pentru ţara noastră, iar astăzi România poate avea un guvern care să înceapă imediat punerea în aplicare a programului votat de români la alegerile din 11 decembrie. Eu vă propun România normală. Vă propun şi îmi propun ca la finalul mandatului pe care mi-l încredinţaţi astăzi, dacă veţi vota în favoarea Guvernului, să avem o ţară normală în care oamenii să trăiască bine şi să se bucure de aceleaşi drepturi şi libertăţi de care se bucură marea majoritate a cetăţenilor europeni. Acesta cred eu că ar trebui să fie obiectivul principal al viitoarei guvernări. Îmi doresc o ţară normală, în care lucrurile să fie aşa cum e normal să fie. Îmi doresc o ţară în care anormalul să fie o excepţie, şi nu o regulă, cum pare a fi astăzi în foarte multe domenii de activitate. În opinia mea, primul semn de normalitate este ca politicienii aleşi în funcţii publice să respecte ceea ce au promis în timpul campaniei electorale şi să pună în practică toate măsurile pentru care au primit votul şi încrederea cetăţenilor. Aceasta este relaţia normală între cei aleşi şi cei care au ales.”
Woooooooow, ce frumos suna la vremea aia discursul domnului Grindeanu, care nu mai știa cum să coboare mai jos, cum să se târască mai mult în fața celui care, el spune, îl propusese pe funcția de prim ministru. Echilibru, om de stat, interes național, asta spunea Grindeanu că îl caracteriza pe Dragnea  după ce îl propusese pe el prim ministru. Acum, când i-a retras sprijinul politic, echilibrul s-a rupt, Dragnea nu mai e om de stat, e un tiran, un tip care vrea să acapareze toată puterea și lui nu îi mai dă nimic. Să nu îți vină să îți verși mațele? Iar dacă EL, Grindeanu a apreciat că Dragnea prin renunțarea la pretenția de a fi prim ministru a evitat o criză politică și îl aprecia pentru asta, de ce nu face același lucru acum? S-au schimbat principiile ?Și cât de normală este țara în care un premier fără sprijin de partid și fără miniștri refuză să demisioneze?
Iată ce declara același Grindeanu,  tot în Decembrie 2016, vizavi de intențiile de guvernare și relația cu Dragnea: ”Fiecare dintre cele 2 partide am convingerea ca vor propune oameni de toata isprava. Vorbim de un guvern politic, nu tehnocrat”. Deci domnul Grindeanu declara cu gura lui că este guvernul PSD, nu al României cum susține acuma. Apoi, întrebat cum va colabora cu președintele partidului care l-a nominalizat, Silvică  pune bomboana pe colivă: „Fiecare dintre noi, dintre membrii Comitetul Executiv National, au dorit ca cel care au condus echipa de lucru in programul de Guvernare, sa conduca si Guvernul, in speta presedintele PSD Liviu Dragnea. Era un lucru unanim acceptat faptul ca dumnealui a decis sa respecte anumite lucruri, ne-a pus intr-o situatie dificila. El e cel care a condus partidul sa castige alegerile. E cel care merita sa fie premier. Ca urmare a refuzului dnei Shhaideh, a urmat o sedinta in care am primit votul colegilor. Colaborarea intre mine si dl Dragnea va fi foarte stransa. Sunt membru PSD de 20 de ani”.
Au trecut 7 luni de la aceste declarații iar râma a făcut dinți, de fapt i-au fost puși dinți de tehnicienii dentari ai SRI.
Epilog?
În încercarea sa disperată de a se achita de sarcina primită, domnul Grindeanu a apelat la victima victimei sale, cel trădat de trădatul său, Victor Viorel Ponta. Nici Ponta, ca și Dragnea, nu a spus niciodată că a fost lucrat pe la spate de Dragnea, că acesta a colaborat ”instituțional”, ca și Oprea, cu Iohannis pentru doborârea sa. A preferat să tacă și să aștepte momentul răzbunării. Acuma, Ponta, nominalizat secretar general al guvernului fantomă al lui Grindeanu, crede că a sosit momentul să îi rupă și el dinții copilului său Dragnea. O altă greșeală. PSD-ul va pierde guvernarea, pesediștii se vor sfâșia între ei și în afară de Iohannis și Băsescu care își vor freca mâinile fericiți, nimeni nu va câștiga iar marele perdant este acest popor de spectatori. Este curios ce va face Iohannis, dacă va accepta, în eventualitatea că Grindeanu va propune un  guvern, prezenta penalului Ponta în acel guvern. Dacă o face, s-a dus cu lupta lui împotriva corupției. Eu cred că nu va fi acceptat, va fi dus până la tren, pus să ”care bagajele” iar acolo va fi lăsat pe peron realizând cât e de prost.
Dedic  clipul de mai jos domnului Grindeanu dar e valabil pentru toți politicienii, tovarășii din SRI care sunt cei mai mari politicieni ai României.
Resurse: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21502693-premierul-desemnat-sorin-grindeanu-vorbim-guvern-politic-nu-tehnocrat-colaborarea-intre-mine-dragnea-foarte-stransa-cel-care-merita-fie-premier.htm
http://gov.ro/ro/stiri/discursul-sustinut-de-prim-ministrul-sorin-mihai-grindeanu-la-investirea-in-parlament
Autor: Marin A. Neacsu

marți, 21 februarie 2017

Col. (r) Marin Neacşu: România lui #rezistă

                                                 Holzindustrie Schweighofer rezistă !
Mare găselniţă, un nou slogan face furori în România. După „Jos comunismul!”, „Nu ne vindem ţara”, „Mai bine golan decât comunist”„Dreptate şi adevăr”, „Păcat, păcat de sângele vărsat”…, în România se poartă rezistenţa. Ultimele demonstraţii, pe lângă spectacolele de umbre şi lumini, cu „zeci de mii„ de protestatari „spontani” ca avorturile de pe vremea lui Ceauşescu, care fără să se cunoască, fără să discute unul cu altul, fără să fie organizaţi sau conduşi de cineva (oare? – n.r.), într-o psihoză neelucidată, dar explicabilă, formează într-o anumită zi la o anumită oră un tricolor în piaţa Victoria, au adus şi un nou slogan, e adevărat, mai recent, nu de la început, un alt slogan care va rămâne în istorie: „Rezistăm”.
Mesajul este deja internaţional a ajuns, purtat de „oameni de bine” şi prin media şi chiar parlamentul european, iar mai nou şi pe pârtiile de schi de pe vârful Şureanu. E adevărat, fotografia cu mesajul nu a rezistat prea mult pe facebook, pentru că nişte oameni fără minte s-au apucat să afle ei cu cine se afişa preşedintele României atât de îngrijorat pe pârtie şi, surpriză, îngrijorarea era justificată, unul din cei care îi mişcaseră gura preşedintelui până la urechi era un ceva prin firma aia austriacă de dragul, (unii spun la îndemnul) căreia respinsese domnul Iohannis codul silvic. Ciudat, după deconspirarea identităţii personajului lângă care domnul Iohannis se „îngrijora” cu gura până la urechi, ca în seara în care ieşise la proteste, fotografia nu a mai rezistat pe pagina celei care o postase cu mândrie cu mesajul, „rezistăm”. Da, dar Holzindustrie rezistă. Ghinion.
F.D.G.R. rezistă
Dacă tot vorbim despre domnul Iohannis, uite că nu mai târziu de Miercuri seara, pe postul B1 Tv, fost prezidenţial, actualmente post de opoziţie, opoziţie la tot ce nu are legătură cu Băsescu, domnul Silviu Mănăstire, cel care combate atât de feroce dar uneori mai şmechereşte, descoperise apa caldă. Făcuse clăbuci domnul Mănăstire şi îl descoperise pe domnul Golban şi afacerea clădirilor retrocedate de primăria Sibiu şi alte primării, Forumului Democrat al Germanilor din România, ca moştenitoare a fostei organizaţii naziste Grupului Etnic German din România (G.E.C.R.). Că un judecător dăduse o decizie prin care declarase F.D.G.R. ca succesoare şi moştenitoare a G.E.G.R., se ştia şi se ştie de prin 2007. Până şi eu scrisesem un articol pe această temă, prin 2014, când steaua lui Iohannis licărea la răsărit. Întrebam atunci, prevestind ce va fi azi, „Iohannis über alles”?Ce nu a spus domnul Mănăstire, este că acelaşi F.D.G.R., mergând pe stilul celui care i-a fost preşedinte, căruia nu i-a ajuns o casă, nu s-a mulţumit să ia numai bunurile fostei organizaţii naziste, el, forumul, declarându-se moştenitorul tuturor organizaţiilor teutonilor care au păscut iarbă prin România, revendicând, cerând şi obţinând în instanţe bunuri imobile pe care nici o altă asociaţie din România nu le are. Verificaţi de exemplu dosarul 8936/306/2008 şi decizia finală prin care completul C10 Civil admite acţiunea formulată de reclamantul Forumul Democrat al Germanilor din Sibiu şi constată că reclamantul este succesorul în drepturi al fostei Asociaţii pentru Înfiinţarea şi Întreţinerea Căminului Femeiesc Evanghelic German din Sibiu. Ca şi în cazul G.E.G.R., F.D.G.R. se judeca cu primăria Sibiu reprezentată de domnul Iohannis care era şi reprezentant al F.D.G.R. al cărui preşedinte era (perioada 2002-2013), deci practic se judeca el cu el. Ca şi în cazul G.E.G.R., juriştii primăriei au făcut figuraţie, în multe cazuri nici măcar act de prezenţă la procese şi astfel F.D.G.R. a primit ce a cerut. Este ciudat că unele din casele moştenite de F.D.G.R. de la G.E.G.R. erau ale evreilor deportaţi sau chiar eliminaţi cu ajutorul G.E.G.R. şi totuşi moştenitorii foştilor proprietari evrei nu le-au revendicat mai ales după ce au aflat pe mâna cui au ajuns. Oare pe evrei nu îi mai interesează aceste imobile, sau cumva, atâta vreme cât nu mai sunt ale statului român nu îi mai interesează să le revendice? Totul de la români, nimic de la germani. Ghinion!
Justiţia rezistă
Pe un alt canal tv acum câteva seri era adus în faţă şi frecat cu leşie, un procuror D.N.A. de la Ploieşti, filială de suflet a doamnei Kovesi, unde se judecă toate dosarele grele, pentru că acolo procurorii „fac o echipă foarte bună, profesioniști, își prioritizează activitățile, colaborează foarte bine și cu celelalte instituții și care se implică în mod activ…” Însă dintr-o înregistrare pusă la dispoziţia presei, se demonstrează ce anume apreciază domna Koveși la colegii de la Ploieşti. Unul din procurorii atât de lăudaţi de doamna Koveși, nu îi dau numele ca să nu fie luat drept exemplu, discută telefonic cu soţia unui inculpat al unui dosar D.N.A. şi o învaţă pe doamna, mascat, ce să facă soţul ca să câştige procesul, pe scurt, să încerce să se împace cu partea adversă, sau să facă plângere penală împotriva unei „zdrenţe” de procuror care nu dădea sentinţe cum trebuie. Domnul procuror cu gura lui spune clar şi răspicat că alţi procurori, nu el, bineînţeles, sunt corupţi şi fac jocul unor infractori măsluind dosare şi procese. Păi dacă o altă persoană, indiferent din ce domeniu ar fi spus asta, doamna Koveși, domnul Lazăr, C.S.M.-ul, Cotroceniul şi mai ştiu eu ce alte instituţii sau persoane sus puse, ar fi sărit în aer, că este atacată justiţia, că se urmăreşte decredibilizarea sistemului bla bla bla, dar acuma, nu iese nimeni pe post să se pronunţe, toată protipendada aşteaptă să teaca iufa, să uite românul şi probabil la contrapartidă se vor mai arunca nişte dosare sau va mai lua foc ceva pe undeva. Ghinion!
Oprea rezistă
Recent, Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție (Secția Penală) au deschis un dosar penal privind modul în care au fost făcute, de către procuratura militară, cercetările privind nişte activităţi nu tocmai curate ale fostului Ministru al Apărării şi apoi viceprim-ministru Gabriel Oprea, împreună cu domnul general Hăpău, fost şef al D.G.I.A. Pe scurt, cei doi folosiseră tehnica de interceptare a armatei, mascat, într-o aşa zisă aplicaţie, pentru a intercepta nişte polioticieni pe undeva prin Bragadir. Trecând peste faptul că se comisese un abuz în serviciu (care însă este dezincriminat şi nu va mai face obiectul unei condamnări, pentru că nu s-au înregistrat pagube peste 200.000 lei) fapta se constituie în ceva mult mai grav, deoarece armata prin personal şi tehnică a fost folosită în jocuri politice. Acuma, hai să fim serioşi, domnul Oprea nu este la prima abatere de genul ăsta, este ştiut de exemplu că a fost la Timişoara cu elicopterul armatei, pentru a participa la Conferinţa Judeţeană a U.N.P.R. Bineînţeles că cu aceeaşi ocazie a făcut o vizită la o unitate militară, dar asta aşa, pentru acoperire. Toate astea se ştiu, şi nu de azi de ieri şi totuşi Oprea rezistă şi pe lângă el, toţi cei plantaţi, inflitraţi, folosiţi promovaţi, doctoraţi de el prin armată, servicii sau partide politice. Ghinion!
S.R.I. rezistă
După dezvăluirile lui Ghiţă, unii spun că făcute din ordinul lui Iohannis, ca să scape de Coldea, dar prea e tras de păr, se părea că S.R.I. va intra în dizgraţia cel puţin a cetăţenilor şi că domnul Helvig va fi nevoit să dea explicaţii şi eventual să îşi dea şi demisia. A urmat bâlba cu informările din Piaţa Victoriei şi colaborarea dintre M.I. şi S.R.I. şi toată lumea se pregătea să aprindă o lumânare pe culcuşul lui Helvig. Etee. pârţ. Domnul Helvig a venit cu două valize cu „dosare” dosare care au avut darul să blocheze toate telefoanele şi sistemele de înregistrare-interceptare din Parlament, ca să nu afle nimeni, cum îi ceartă domnul Helvig pe membrii comisiei parlamentare. După ce i-a muştruluit şi le-a adus aminte că dacă nu dădea el avizul nici unul din ei nu ajungea nici parlamentar, nici membru al comisiei şi nici acoperit, domnul Helvig a ieşi în faţa reprezentanţilor presei, o presă la fel de acoperită ca şi comisia, care şi ea a avut grijă să nu îl supere şi să nu pună întrebări supărătoare, ca să nu îşi piardă pâinea. Şi uite aşa serviciile au rămas cu imaginea nepătată, Coldea cică ar fi demis dar de fapt şi-a schimbat doar maşina, programul de lucru, poarta de intrare şi ieşire de la serviciu şi biroul. Ghinion. Păi în condiţiile astea, dacă Holzindustrie rezistă, Codruţa rezistă, Coldea rezistă, F.D.G.R. rezistă, protestatarii rezistă din ce în ce mai frumos şi mai artistic, concurând chiar la o nominalizare la Bollywood,Oprea şi toate cârtiţele lui din sistem rezistă, nu putem decât să ne bucurăm: România rezistă.
Nu mai contează că nu mai avem armată, că americanii mai au un pic şi îşi mută toată tehnica la noi, că serviciile secrete germane, franceze, ruseşti, evreieşti şi americane se bat pe conducerea serviciilor secrete româneşti, că firmele germane fac concurennţă celor americane pentru supremaţia asupra tehnicii militare cu care să doteze comandamentele multinaţionale din România, nici că nu mai avem practic nici o ramură industrială cu care să putem ieşi pe piaţa externă, că ne înglodăm în datorii şi că orice portar de ambasadă poate chema la ordin un ministru, un senator, nu mai contează nici că în curând nu vom mai avea nici ce vinde, nici ce fura din ţara asta, România rezistă, aş putea spune că cea din Piaţa Victoriei chiar jubilează.
Iohannis a promulgat bugetul e adevărat scremut, cu sângerări, cu regrete eterne, dar l-a promulgat, nu fără a cere guvernului trei lucruri: responsabilitate, responsabilitate, responsabilitate. De ce de trei ori? Simplu, lui trebuie să îi spui de trei ori, „pas cu pas”, ca să priceapă şi crede că toţi sunt la fel. Imediat, blonda de serviciu de la P.N.L., Mioara Raluca, a preluat termenul şi a spus că actul domnului preşedinte este un act de responsabilitate. Vaaaaaai, doamnă, nu vă credeam aşa de subtilă. Aţi vrut să spuneţi cumva că amânările de până acuma, începând cu numirea premierului până la promulgarea bugetului au fost acte de iresponsabilitate? Gura linguşitorului adevăr grăieşte!
Bibliografie web
http://portal.just.ro/306/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=30600000000028242&id_inst=306
http://www.in-cuiul-catarii.info/2014/06/06/iohannis-uber-alles-7084

http://www.romanialibera.ro/special/dezvaluiri/exclusiv–%E2%80%9Ewatergate-de-romania%E2%80%9C–spionii-lui-gabriel-oprea-au-interceptat-politicieni-440903
Autor: Col. (r) Marin Neacşu
Sursa: Art-Emis