duminică, 30 iulie 2023
duminică, 24 iulie 2022
128 de cazuri de Covid-19 în Maramureș în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.094 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, cu 2.390 mai puţine faţă de ziua anterioară.
780 din cazurile noi sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
În Maramureș s-au înregistrat 128 de cazuri noi.
sâmbătă, 16 iulie 2022
65 de cazuri de Covid-19 în Maramureș în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.107 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, cu 114 mai multe faţă de ziua anterioară.
856
dintre cazurile noi sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o
perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare. În Maramureș s-au
înregistrat 65 de cazuri.
C.L.L.
vineri, 17 decembrie 2021
Statistică COVID-19 în data de 17 decembrie 2021
Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.796.973 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.710 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
1.723.129 de pacienți au fost declarați vindecați.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 14 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
În intervalul 16.12.2021 (10:00) – 17.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 60 de decese, dintre care 20 anterioare intervalului de referință, (29 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Brașov, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.
Dintre cele 60 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 la categoria de vârstă peste 80 ani.
56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.
Au fost raportate 20 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Buzău, Giurgiu, Gorj, Mehedinți, Neamț, Vâlcea, înregistrate în lunile octombrie, noiembrie și decembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 40 de decese.
Din totalul de 60 de pacienți decedați, 46 erau nevaccinați și 14 vaccinați. Cei 14 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.381. Dintre acestea, 570 sunt internate la ATI. Dintre cei 570 de pacienți internați la ATI, 45 au certificat care atestă vaccinarea.
Din totalul pacienților internați, 72 sunt minori, 68 fiind internați în secții și 4 la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.914.755 de teste RT-PCR și 5.699.510 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.413 teste RT-PCR (5.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.052 la cerere) și 31.651 de teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 11.749 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.674 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.630 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.100 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.092 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 decembrie, 861 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 194.000 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.817 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.947 în Spania, 204 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania, 97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 200 de cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
În intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021, au fost raportate 50.789.268 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.
* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.
Grupul de Comunicare Strategică
marți, 23 noiembrie 2021
AUR solicită Parchetului European, în special prim procurorului șef european, Laura Codruța Kovesi, să investigheze modul în care Comisia Europeană a făcut achizițiile de vaccinuri anti COVID-19
Potrivit unui comunicat al formațiunii, „Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) solicită Parchetului European, în special prim procurorului șef european, Laura Codruța Kovesi, să înceapă investigarea modului în care Comisia Europeană a făcut achizițiile de vaccinuri anti COVID-19.
Având în vedere faptul că investigații independente de presă
au scos la iveală date și informații concrete cu privire la legături directe
între familia președintei Comisiei Europene, Ursula van der Leyen, și o mare
companie producătoare de vaccinuri anti-COVID, considerăm ca fiind de maxim
interes pentru toți cetățenii europeni ca acest aspect să fie lămurit„.
„Achiziția acestor vaccinuri este afacerea secolului sau,
poate chiar a mileniului. Sunt în joc foarte multe miliarde euro din banii
contribuabililor europeni. Suntem cu toții îndreptățiți să aflăm cum au fost
negociate aceste contracte, care sunt legăturile familiei van der Leyen cu Big
Pharma, de ce au fost secretizate contractele. Instituțiile europene sunt
primele chemate să dea exemplu de transparență și de intransigență cu privire
la cheltuirea banilor publici. Îi cer dnei Kovesi să se implice personal din
funcția de procuror șef pentru a face lumină în acest caz”, a declarat
deputatul George Simion, co-președinte AUR, citat în comunicat.
„Aceste acuzații foarte grave apărute în sfera publică
trebuie lămurite cât mai curând. Pentru că explicațiile dnei Ursula van der
Leyen cu privire la modul în care s-au achiziționat vaccinurile întârzie,
considerăm că Parchetul European are datoria să demareze o anchetă pe marginea
acestui caz. Este în joc credibilitatea instituțiilor europene. Având în vedere
măsurile draconice luate de foarte multe state membre pentru a forța vaccinarea
populației, este esențial să cunoaștem prevederile contractelor și condițiile
impuse de producători Comisiei.”, a spus senatorul Claudiu Târziu,
co-președinte AUR.
Sursa: NapocaNews
duminică, 26 septembrie 2021
Măsuri pentru prevenirea și limitarea infecției cu virusul SARS-CoV-2 în localitățile care au rata de incidență mai mare de 3 cazuri la 1000 de locuitori și mai mică sau egală cu 6 cazuri la 1000 de locuitori
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență s-a reunit în ședință extraordinară și a adoptat măsurile care trebuie respectate în unitățile administrativ-teritoriale Baia Sprie, Vadu Izei, Suciu de Sus, Groși, Rona de Sus, Târgu Lăpuș, Seini, Cernești, Valea Chioarului, Cicârlău, Tăuții Măgherăuș, Vișeu de Jos, Sighetu Marmației, Șișești, Moisei, Ardusat, Baia Mare, Călinești, Rona de Jos, Băița de Sub Codru, Recea, Copalnic Mănăștur și Vișeu de Sus care au rata de incidență mai mare de 3 cazuri la 1000 de locuitori și mai mică sau egală cu 6 cazuri la 1000 de locuitori, a declarat președintele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, subprefectul Rudolf Stauder. Aceste măsuri intră în vigoare de astăzi, 26 septembrie a.c., de la orele 20.00 și prevăd următoarele:
joi, 18 februarie 2021
Teste rapide antigen, COVID-19, distribuite în unitățile de învățământ
Direcția de Sănătate Publică Maramureș pune la dispoziția unităților școlare din județ un număr de 23.000 bucăți teste rapide antigen, COVID-19, din care până ieri, s-au primit 14.000 de bucăți. Acestea vor fi distribuite prin Inspectoratul Școlar Județean Maramureş, conform programării, în zilele de 18, 19, 22 februarie 2021.
Procedura de testare este descrisă în „Protocol de testare rapidă, antigen COVID-19, în unitățile de învățământ”. Operaționalizarea procedurii nu este realizată de către personalul unităților de învățământ, ci de către reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Maramureș, prin medicii și asistenții medicali de la cabinetele școlare sau medici, asistenți medicali cu care unitatea școlară are contract de colaborare,
Toate documentele care însoțesc procedura de lucru sunt postate pe pagina web a DSP Maramureș (www.dspmm.ro), respectiv a ISJ Maramureș (www.isjmm.ro/noutati/)
Testarea se recomandă elevilor a căror simptomatologie de boală debutează în timpul orelor de curs și poate fi efectuată de personalul medical care deservește unitatea școlară. Pentru testare este necesar acordul părintelui/reprezentantului legal sau acordul scris al elevului peste 18 ani.
Testele folosite reprezintă deșeuri medicale de tip „pericol biologic” și vor fi colectate conform OMS nr. 1226/2012.
SURSA: MaraMedia
FOTO:EDUPEDU.RO
miercuri, 27 ianuarie 2021
MADE IN CHINA: COVID-19. CHINA E VINOVATA
Nu eram convinsi că virusul responsabil pentru moartea și infectarea acestor ființe umane s-a ivit peste noapte în piețele din Wuhan, ca rezultat al condițiilor mizerabile și insalubre din piața orașului, ori că un pandolin ar fi purtat virusul și apoi l-ar fi transmis unei ființe umane care la rândul ei l-a transmis altor ființe umane, în lanț. În lunile care au urmat am început să dam peste informații, nu suspiciuni, care dovedesc că factorul uman a fost cauza principal responsabilă pentru pandemia curentă. Acum un an putini stiau, de exemplu, că laboratoarele din Wuhan dețineau, la vremea aceea, și încă dețin, cantitățile cele mai mari de coronavirus din întreaga lume.
A fost, deci, doar o coincidență că virusul Covid 19 a apărut prima dată acolo? Că primele ființe umane infectate cu Covid 19 au fost tot în Wuhan? În Wuhan și nu în alt oraș al Chinei? În China și nu în altă parte?
Un articol credibil arata cu degetul inspre China
La începutul acestui an am depistat unul dintre cele mai importante, aprofundate și bine argumentate articole privind originea Covid 19 și a coronavirusul. Opiniile autorului și probele aduse în sprijinul lor arata că factorul uman, și nu un animal, a fost responsabil pentru declanșarea uneia dintre cele mai letale pandemii din istoria omenirii. Nu e cumva ironic că această pandemie letală s-a petrecut în epoca modernă, când literalmente statele lumii alocă sute de milioane de dolari anual pentru a studia virusurile, a găsi vaccinuri, și pentru a preveni transformarea virușilor în pandemii? Ironic, de asemenea, având în vedere mulțimea mare de „oameni de știință” și „experți” care zi și noapte studiază virușii, publică sute de articole, participă la zeci de conferințe anual, și totuși nu au putut preveni pandemia lui 2020 și le-a luat un an să producă un vaccin contra virusului COVID-19?
Rar recomandam materiale cu atâta strădanie cu cât o facem astăzi. Pentru a înțelege originile virusului Covid-19 și falimentul oamenilor de știință care a dus la pandemia 2020, vă recomandam Covid-19: The Lab Leak Hypothesis / Covid 19, Ipoteza scurgerii din laborator, scrisă de Nicholson Baker și publicat pe 4 ianuarie în New York Magazine.[Link: https://nymag.com/.../coronavirus-lab-escape-theory.html]
După cum autorul deja indică în titlul articolului, el discută ipoteza virusului COVID-19 ca fiind o scurgere ori scăpare din laboratoarele de virusologie din Wuhan. Argumentele lui Baker sunt convingătoare. Articolul are aproximativ 20 de pagini, iar ipoteza autorului apare la sfârșitul articolului. Majoritatea paginilor precedente sunt o discuție a teoriilor, evenimentelor și dezbaterilor experților și oamenilor de știință privind originea virusului COVID-19.
Investigatiile autorului
Pe scurt, Baker ne informează că în 2012 trei mineri dintr-o mină de cupru din Mojiang au fost trimiși într-o galerie a minei să culeagă „excremente de lilieci„. Se știa dinainte că liliecii poartă virusul coronavirus, dar virusologii chinezi au solicitat aceste specimene pentru a decodifica coronavirusul prezent în liliecii din mină, cu intenția de a crea un vaccin împotriva lui. Minerii, îmbrăcați în costume de protecție, au făcut cum li s-a cerut. În timp ce își făceau munca s-au îmbolnăvit, au fost duși la spital, au fost tratați, dar au murit. În locul lor au fost trimiși alți trei mineri, mai tineri, care au adunat excrementele liliecilor și care, în timp, au ajuns în laboratoarele de virusologie din Wuhan.
Virusologii chinezi au informat administrația Obama privind noile specimene de coronavirus și au solicitat donații / grants pentru a decodifica virusul. Administrația Obama a alocat milioane de dolari acestui proiect, din care au făcut parte și câțiva virusologi din Statele Unite, de la Universitatea din North Carolina. Fondurile au fost alocate cu intenția de a găsi și un vaccin împotriva virusului. Baker opinează că, prin accident, neatenție ori neglijența angajaților, virusul a scăpat de sub control și din laborator, infectând oameni iar apoi răspândindu-se, prin transmisie de la om la om, în toată lumea. De fapt, Administrația Trump și, recent, dl Pompeo, au dezvăluit că primele persoane infectate cu Covid 19 au fost cele din laboratoarele din Wuhan.
Este plauzibilă această explicație a lui Baker? Foarte probabil. Autorul însă exclude noțiunea că virusul ar fi fost creat artificial pentru a servi ca armă biologică / biological warfare. Procesul detectării cauzei virusului, insa, a fost politizat, în special de China și virusologii occidentali. După ce pandemia a început să se extindă rapid, dl Trump și dl Pompeo au afirmat că virusul a scăpat dintr-un laborator al Chinei / "this disease escaped from a Chinese laboratory". Ambii dădeau de înțeles că posedau informații furnizate de serviciile secrete pe baza cărora exprimau astfel de opinii. Ceea ce, la vremea aceea, era, evident, tabu de afirmat.
China deja mințise întregul glob spunând că virusul a fost generat de condițiile insalubre din piața din Wuhan, că a fost găzduit de un pangolin (animal), iar apoi transmis ființelor umane. A doua minciună a fost că virusul nu se transmite de la om la om. Erau și zile în care, însă, diplomații chinezi urmau instrucțiunile comuniștilor din Beijing, făcând comenzi și asigurând transferul în China, în timpul cel mai scurt, a 2 miliarde de măști.
Jurnalistii incearca sa afle adevarul
Odată ce oameni de știință care, asemenea lui Baker, au lansat ipoteza scurgerii virusului, jurnaliști din diverse țări au încercat să ajungă în laboratoarele din Wuhan și în mina din care au fost colectate excrementele liliecilor. Ultima încercare a fost făcută în decembrie de jurnaliști de la BBC, Spiegel Internationl și Associated Press. Serviciile secrete ale Chinei le-au blocat accesul la mină, jurnaliștii găsind drumul blocat, vreme de câteva zile, de un camion uriaș care, surpriză, era, spuneau autoritățile, defect.
Organizația Mondială a Sănătății a venit în sprijinul Chinei în această controversă. China nu a permis inspecția laboratoarelor din Wuhan și a interzis includerea de observatori americani în delegația OMS. Ca ripostă, după cum se știe deja, dl Trump a retras SUA din OMS. China a agreat doar la începutul acestui an să permită unei delegații OMS să inspecteze laboratoarele din Wuhan. Evident tardiv, prea târziu. China a avut la dispoziție mai mult de un an pentru a ascunde ori camufla adevărul.
Oamenii de știință au făcut la fel. Au politizat și ei originile coronavirusului. În februarie 2020, 27 de oameni de știință au publicat o scrisoare deschisă afirmând „we strongly condemn conspiracy theories suggesting that COVID-19 does not have a natural origin / condamnăm în termeni fermi teoriile conspirative că virusul COVID-19 nu are origini naturale...” Dr. Fauci exprimă aceeași opinie, înțelegând acum de ce între el și dl Trump din când în când se produceau răfuieli publice.
Inițiatorul scrisorii deschise, publicată în Lancet, una dintre cele mai influente publicații medicale din lume, a fost Peter Daszak. Dl Daszak este persoana care a obținut fondurile Administrației Obama pentru studierea coronavirusului în lilieci, și care, la rândul lui, a finanțat munca de cercetare din laboratoarelor din Wuhan. Este același dl Daszak care, la începutul acestei luni, a participat la dezbateri organizate în Parlamentul European, privind originea „în natură” (nu laborator) a virusului Covid 19.
ANUNTURI
Cei care doriti sa faceti anunturi prin intermediul AFR privind evenimente legate de familie si valori va rugam sa ni le transmiteti la office@alianta-familiilor.ro.
Alianta Familiilor din Romania
marți, 12 ianuarie 2021
[Europe Direct Maramures] Fwd: Noul coronavirus: Comisia încheie discuțiile preliminare cu Valneva în vederea achiziționării unui nou potențial vaccin
Comisia Europeană a încheiat astăzi, 12 ianuarie, discuțiile preliminare cu compania farmaceutică Valneva în vederea achiziționării potențialului vaccin împotriva COVID-19 produs de aceasta. Contractul avut în vedere cu Valneva ar urma să ofere tuturor statelor membre ale UE posibilitatea de a achiziționa împreună 30 de milioane de doze, cu opțiunea de a achiziționa până la 30 de milioane de doze suplimentare.
Dr.ing. Radu BIG
Director executiv CDIMM Maramures (CEO)
Coordonator Centrul Europe Direct Maramures
tel: +40 262 224870
fax: +40 262 222409
mobil: +40 744 398063
Web: http://europedirect.cdimm.org/
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeDirectMaramures/
sâmbătă, 9 ianuarie 2021
Peste 600 de ziarişti au murit în lume din cauza COVID-19
Cel puţin 602 ziarişti au murit anul trecut în lume în urma infectării cu noul coronavirus, mai mult de jumătate dintre ei (303) în America Latină, iar în Europa recordul negativ îl deţine Italia, cu 37 ziarişti ucişi de COVID-19, a anunţat marţi ONG-ul Press Emblem Campain (PEC), relatează agenţia EFE, citată de Agerpres.
Numărul real este cu siguranţă mai mare, întrucât uneori nu este specificată cauza morţii şi în unele ţări nu există informaţii fiabile, menţionează acelaşi ONG, care de obicei documentează atacurile asupra jurnaliştilor, dar acum a făcut şi o analiză a incidenţei COVID-19 în sectorul mass-media.
”Având în vedere trăsăturile profesiei, ziariştii care fac muncă de teren pentru a informa sunt în mod special expuşi virusului. Unii dintre ei, mai ales cei independenţi şi fotoreporterii, nu pot pur şi simplu să lucreze de acasă’‘, a declarat secretarul general al Press Emblem Campain, Blaise Lempen, care din acest motiv cere ca lucrătorii din mass-media să fie incluşi în rândul persoanelor care au prioritate la vaccinarea împotriva COVID-19.
Cele mai multe decese asociate COVID-19 în rândul jurnaliştilor s-au înregistrat în Peru (93), Brazilia (55), India (53) şi Mexic (45). În Europa, după Italia, cu 37 de decese, urmează Spania şi Franţa, cu 6, respectiv, 5 decese.
vineri, 6 noiembrie 2020
170 de noi cazuri de COVID-19 în Maramureș în ultimele 24 de ore
Un nou record de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în ultimele 24 de ore la nivel național: 9.714. În Maramureș au fost confirmate alte 170 de infectări cu coronavirus.
Până astăzi, 5 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 276.802 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 191.085 de pacienți au fost declarați vindecați.
Până astăzi, 7.540 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În ultimele 24 de ore au fost raportate 121 decese (68 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.
112 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.061. Dintre acestea, 1.014 sunt internate la ATI.







